Gemeenteraad van Axel. hieina een langdurig lijden is overleden De man, wiens naam in tien laai sten tijd voor al op veler lippen zweefde, is op 56-jarigen leef tijd aan zijnen wijden kring van familieleden en vrienden door den dood ontrukt. Is zijn verscheiden voor zijn gezin diep lretreu renswua-dig, bovenal ook zal der gemeente zijn heengaan een gevoeligen slag toebrengen, terwijl in het openbare leven de te vroeg ontslapene in voortdurend aandenken zal blijven. De overledene toch, die gedurende circa 20 ja ren als Lid van den Demeenterand zijne beste krachten heeft gewijd, aan de nevordering van de belangen en den bloei der gemeente, als lid van het Algemeen*Burgerlijk Aimbestuur met nauw gezetheid zijnen plicht vei vulde, als Ontvanger- Griffier van de Coegors c. a., Buth-, Egelantier- er, Noordpolders ijverde voor de hem opgelegde taak en als ingezetene minzaam en bescheiden zijn weg bewandelde, heeft zich in zijn veelzijdig, omvangrijk en werkzaam leven de algemeene ach ting ten volle waardig gemaakt. Onderscheidde do heer Kruijsse zich vooral dóar, waar het de hulpvaardigheid gold, niettemin ook prees men zijne liefdadigheid in velerlei zaken «n op verschillend gebied. Zijn overlijden maakt op velen een diepen in druk en met het volste recht mag gezegd worden, dat onze gemeente in hem een groot en moeilijk te herstellen verlies lijdt. Tengevolge van het overlijden van den heer A. v. O. Kruijsse, zal het muziekgezelschap „Con- cordia", waarvan de overledene commissaris was, bij gelegenheid van den jaardag van li M. de ko ningin op morgenavond g e e n e uitvoering geven. Bij kon. besluit is ingetrokken de benoeming van den beer J A. Dorrenboom te Sluis tot dir. van het post- eu telegraaikantoor te Zierikzee- OVERSLAG, 30 Juli. Bij heistemming is tot lid van den gemeenteraad alhier gekozen de heer F. Apers, met 13 van de 25 stemmen Op de heeren G. Govaert en B. de Coninck (attr. lid) «aren 10 en 2 stemmen uitgebracht. Jl. Dinsdag zijn nog geslaagd te Breda voor de hoofdacte, de heer J. F. Peuleman te Hengst-1 dijk en te 's Hage voor de Fransche acte (1. o.) de heer J. van der Hage. te Stoppeldijk. De heer J. Risseeuw te Groede, verwierf giste ren te Breda he hoofdonderwijzersacte. Jl. Dinsdag had te Ter Neuzen, dt> openbare herbesteding plaats van de volgende werken, onder beheer der genie te Bergen op Zoom, als lo. Het éénjarig onderhond van de zeeweringen te Ter Neuzen, waarvoor de raming f4200 be draagt. Inschrijvers daarvoor de heeren K. de Vos, voor 4800 en D. de Doelder, voor 4303, bei den te Ter Neuzen, 2o. Het driejarig onderhoud van de uitwate ringswei ken behooiende tot het kanaal van Ter Neuzen in Zeeland, raming ƒ2180. Inschrijvers de heeren D. de Doelder, voor 3000M. D. de Putter, voor ƒ2899, en G. J. Balkenstein, voor ƒ2249, allen te Ter Neuzen. 3o. Het uitbaggeren van een gedeelte der gracht van het Fort Ellewoutsdijk, raming 1000. In schrijvers de heeren M. D. de Putter te Ter Neu zen, voor 1459, en A. Foudraine te Goes, voor 1096. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Jl. Woensdag is te Ter Neuzen, door het be stuur van het waterschap Loven en Willemskerke, gemeente. Hoek, aanbesteed het maken van wer ken tot zeewering enz., met het onderhoud daarvan tot en met 3" April 1891. Hiervoor waren 4 inschrijvingsbiljetten ingekomen als, van de heeren D. de Doelder, te Terneuzen, voor ƒ2471, J. Meertens, te Hoek, voor ƒ2290, J. de Bree Fz., te Hoek, voor ƒ2144, eu D. Tho lens te Ter Neuzen, voor ƒ2022. Tenzelfden dage had aldaar de openbare aan besteding plaats van het maken der gewone onder houdswerken en van werken tot dijksverbetering aan de waterkeering van den De- Loose polder, gem. Hoek. Daarvoor werd het minst ingeschreven door den heer J. Meertens, te Hoek, voor ƒ889. terwijl nog briefjes waren ingekomen van A. Tholens en D. de Doelder, beiden te Terneuzen, voor ƒ1082, en 1057. Onlusten te Buenos-Ayres. o Nadat de wapenschorsing van Zondag gedurende 24 uren was aangekondigd, was die stilstand nog eenigeii tijd verlengd. Dir als waarschijnlijke ooi- zaak om de regeering en de vreemde vertegen- wooniigeis in de gelegenheid te stellen, tot het houden eener conferentie om te kunnen beraadsla gen, over een middel lot minnelijke schikking. Een telegram van 29 Juli aan de Times luidde: De Zondag en Maandag zijn grootendeels gebruikt voor mislukte onderhandelingen tusschen de re- geeringspaitij en de opstandelingen. Naar het schjjnt worden die onderhandelingen d< or de regeerings- j partij slechts gerekt om den President Colman tijd te geven met hulptroepen uit de provincie teiug te keeren. en om zich rondom de regeeringsgebou wen te verschansen. Aanvankelijk schenen de on derhandelingen te zullen slagen, omdat de aanvoer- deis der opstandelingen, die onderling verdeeld heet ten te zijn, geneigd schenen, geen andere voor- waardeu te stellen, dan deze ééne, dat Colman zou aftreden als President. Deze wilde echter daarvan niet weten, en eischte dat de opstandelingen zich on voorwaardelijk zouden onderwerpen De onderhan delingen werden dientengevolge Maandag middag afgebroken, en de straatgevechten hervat. De re- geeringstroepen tastten andermaal de stelling dei- muiters aan. doch werden met bloedige vei liezen teruggeslagen. De opstandelingen maakten zich ook meester van twintig sleepbooten. die zij bemanden en wapenden. Dinsdag is de strijd tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen hervat met een reeks gevechten zonder eindresultaat. De legatie van de Argentijnsche republiek te Londen heeft Woensdag eene dépêche ontvangen, waarin gemeld wordt, dat de regeeringstroepen eene volledige overwinning behaald hebben De opstandelingen onderwierpen zich en keerden in de kazernen terug. Tevens hebben zij bet aise- naal en de vloot overgegeven. Hiermede is de staatkundige toestand volkomen bevestigd en het land rustig. Latere telegrammen luidden De opstand is geëindigd doordien de opstande-1 lingen gebrek aan ammunitie hadden Eene al gemeene wapenschorsing is uitgevaardigd. Daar door heerschte in de gelederen der revolutie groote verontwaardiging. Men vreest zelfs dar, het be j I schieten van de stad hervat zal worden. De bur gerij verkeert in zeer angstige spanning. Wan neer de rust geheel hersteld zal zijn, verwacht j men uitspattingen van eene menigte ontslagen tuchthuisboeven. Zelfs verklaarde men het herstel der rust on mogelijk, zoolang Colman aanblijft. De 'dépêches van 30 Juli behelzen gurstigei berichten. De opstandelingen - aldus heet het - hebben zich overgegeven op levensbehoud. Wel zijn er nog enkele klei i e schermutselingen in de straten, maar toch is de orde zoo goed als hersteld. Zitting van Donderdag 31 Juli 1890. Voorzitter de heer L. van Dixhoorn (waarn. Burg.) Tegenwoordig de heeren Dieleman, Jansen van Rosendaal, Kostei. Oggel en Wolfert. Afwezig de heeren Dregmans, De Feijter, Van Hoeve, Van Overstraten Kruijsse en Van de Ree. De notulen worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Aan de orde komt I. Mededeeling van ingekomen stukken, als a. Kennisgeving van den heer Dregmans, dat hij wegens ambtsbezigheden, de vergadering niet kan bijwonen- b. missive van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van het suppletoir kohier van den Hoofdelij- ken Omslag over 1890 c. kennisgeving van Ged. Staten, dat met de wijziging van den ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente zal worden aangevangen, na de voltooiing van de brug aan bet zijkanaal nabij de eerste verkorting en de verbetering van het Spui pad. Worden voor notificatie aangenomen. d. een schrijven vnn den heer K. de Feijter,] houdende mededeeling, dat het hem na inzage van het reglement op het burgerlijk armwezen geble ken is, dat de betrekking van lid van dat armbe-j stuur, onvereenigbaar is mei die van eene kerke lijke weldadigheidsinstellingdat hij mitsdien ala diaken der vereeniging „De Kerkeli]ke Kas," ont slag neemt uit eerstgemelde betrekking. Wordt besloten te behandelen onder punt II. e. missive van G?d. Staten, strekkende tot be antwoording van de vraag omtrent 's ministers bedoeling met betrekking tot heffing van school-] gelden. Ged. Staten deelen mede, dat hetzelfde maxi mum voor de dagschool ook voor de avondschool' geldt, hetzij die afzonderlijk, hetzij tegelijk door hetzelfde kind bezocht wordt. De heer Jansen kan uit het schrjjveu van Ged. Staten niet opmaken, dat 's ministers bedoeling aldus is. In elk gevdl vindt hij een dergelijke heffing zeer onbillijk. De beer Oggel zegt. dat, zoo de bedoeling van den minister en van den koning is, conform het schrijven van Ged. Staten, de Raad zich daar be slist moet bij nederleggen. De heer Jansen zulks instemmende, blijft nog- tans bij zijne opinie. een request van Jac. Dieleman c. swoon achtig in den Oostelijken Buitenweg, hondende ver zoek tot verbetering van dien weg. Üe heer Oggel zegtBurg en Weth. hebben ge meend dat men daarmede zoude kunnen wachten, tot ile brug aan de eerste verkorting is voltooid. Alsdan zullen meerdeie wegen in dien omtrek ver beterd worden en bedoelden weg kon dan eveneen3 aan de beuit komen. De heer Jansen deelt dit gevoelen niet. Bij ei gen ondervinding is hem ge 'leken, dat de weg be paald verbetering behoeft. De weg heeft met den bouw van de brug minder te maken, zoodat hij het onnoodig oordeelt langer uit te stellen, tenzij de geldmiddelen bepaald ontoereikend zijn. De lieer Koster is het met den heer Jansen eens. •Wanneer men langer wacht, dan valt men in 't natte jaargetijde en van de verbetering kaï. wei- 'nig meer komen. De beer Oggel acht het best, om aan het ver langen van enkele leden te voldoen, dit punt, als niet op de agenda, aan te houden tot eene volgen de vergadering- Buig. en Weth. zullen dan met een voorstel ter tafel komen en alsdan kan de beslissing volgen Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten II. Benoeming van een Lid van het Algemeen burgerlijk Aimbestuur. Blijkens de sub d vermelde mededeeling der in gekomen stukken, moet voorzien woiden in de vacature, ontstaan dooi' het ontslag van den heer K. de Feijter. De voorzitter benoemt tot stemopnt mers de hee ren Koster en Dieleman. Ingeleverd worden 6 briefjes, waarvan blijken uitgebracht te zijn op de heeren J. Wieland 4 en L de Kegt 2 stemmen, zoodat eerstgenoemde be noemd is. III. Overlegging der gemeente rekening over 1889. De voorzitter benoemt tot leden der commissie van onderzoek, de heeren Dregmans, Van Hoeve en Dieleman met verzoek daarvan in eene vol gende zitting rapport uit te brengen. LV. Af en overschrijving van posten op de begroo- ting van 1890. Op den post „Wegen eh voetpaden" is een te kort van 38,31, tengevolge van aankoop van grint ad ƒ207.41», voor het Spuipad ƒ10,50 en voor bet vervoer 14,84'. Buig. en Wetli. vragen mitsdien machtiging tot het afschrijven van ƒ50 van den post „Onvoorziene uitgaven" om dit bedrag over te schrijven op den post „Wegen en voetpaden-" Zonder discussie of hoofdelijke stemming toe gestaan. V. Vaststellen der voorwaarden van aanbeste ding van de petroleum, ten dienste der straat-en schoolverlichting. De voorwaarden van het vorige jaar worden ter fine gelegd en onveranderd goedgekeurd. VI. Voorstel tot verbetering der straten.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2