No. 424. Zaterdag 2 AugI HINK VI L kl M 7! (><J Jaar». Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. MELEI1 AA, AXEL. Sta a tkund ig Overzicht. Itimimlaiulscli Nieuws. «HUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O N N E M E NT T S P 111 J S per B Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De HERIJK der maten en gewichten is voor de navolgende gemeenten be paald als volgt: Hulst ook voor Clinge en Sint Jan Steen 2, 4 en 5 Augustus. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) voor de ge meenten Stoppeldija, Hengstdijk en Boschkapelle 6 Augustus. Graauw 7 Augustus. Kloosterzande (gemeente Hontenisse) voor de ge meenten Hontenisse en Ossenisse 8 en 9 Aug. Met algemeene stemmen op één na heeft de Belgische kamer het regeeringsontwerp tot het schenken van 25 millioen aan den Congo aange nomen. Wel had men verwacht, dat het ontwerp zou aangenomen worden, maar op eene zoo groote meerderheid van stemmen had men niet gerekend. Van de linkerzijde ten minste had men eenige oppositie gewacht, nu dit niet is gescnied, keuren de liberale en vooral de radicale bladen de hou ding der vrijzinnige kamerleden ten sterkste af. De koning heeft eertijds gezegd, dat de Congo aan België geen enkelen soldaat of sou zou kosten en nu is de dans der sous reeds begonnen; weldra zal die der soldaten volgen. Andere bladen van die richting geven de afge vaardigden gelijk; zij willen juist door den koning in den Congo niet tegen te werken, Z. M. voor de liberale en democratische denkbeelden winnen. Men kent den strijdlust der Belgische partijen. Zoo levert de pers een naspel op de nationale feesten in den vorm van een dispuut tusschen de liberale en clericale bladen over enkele zinsneden uit de toespraak, waarmede de burgemeester van Brussel den koning op het raadhuis begroette. Burgemeester Buis, die liberaal is, heeft in zijne rede het volgende gezegd „Ondanks het ministe rie dat de politiek aan uwe majesteit opdringt, zijn wij allen den koning trouw tot aan den be delzak." Door Leopold II werd deze betuiging van offer vaardigheid van den heer Buis kalmpjes opgenomen. Hij verklaarde, dat de politieke partijen elkander opvolgend aan het bewind, successievelijk recht hebben op dezelfde loyauteit en denzelfden steun. Voorts dacht hij nooit van zijne onderdanen te zullen ve; langen, dat zij om zijnentwil den bedel zak moesten dragen. De twist tusschen de bladen der verschillende richtingen loopt nu over het meer of min gepas te van het gedrag des burgemeesters, om den ko ning een hatelijkheid over zijn ministerie toe te voegen. Volgens do Fraosche bladen is door den stad houder van Elzas Lotharingen een besluit uitge vaardigd om weder jacht vergunningen uit te rei ken aan Franschen, wat sedert twee jaren zonder uitzondering geweigerd werd. Het besluit heeft, de strekking, dat Franschen, die grond bezitten in Elzas-Lotharingen, daar weder zullen mogen jagen mits zij niet tot het leger behooren. Ook wordt geen pas meer verlangd van Fran schen, die een familiefeest in het rijksland bij- lu het hoofdkiesdistrict Arnhem zijn van de 2737 wonen en zich aldaar dan één dag of een paar kiezers opgekomen 688. Geldig 660. Herkozen de dagen ophouden. Deze daad getuigt van meer heer W. ROOSEBOOM (1.), met 555 stemmen. Op welwillendheid van Duitschland jegens Frankrijk de heeren Tindal en Moll waren 60 en 29 stemmen Voor het te Berlijn te houden geneeskundig con- uitgebracht, gres heeft de Fransche minister van onderwijs ee ne deputatie benoemd van 19 leden, de minister van oorlog vaardigde vier militaire artsen en die van marine viei marinedoctoren naar het congres af. Het Engelsche parlement heeft zooveel zaken aan de hand, dat ook des Zaterdags zitting zal ge houden worden, wat anders niet het geval was. Op die wijze hoopt men half Augustus de schade ingehaald te hebben. Het wetsontwerp omtrent Helgoland is in derde lezing door het lagerhuis aangenomen. Van Helgoland wordt bericht, dat alle mededee lingen over de gunstige stemming der bevolking ten opzichte van Duitschland, louter verzinsels zijn. De afkeer van de bevolking voor den af stand blijft even groot In het Oosten van Europa broeit een onweder. Meer en meer vijandig klinkt de taal der Russische bladen omtrent Turkije en Bulgarije. Vooral vorst Ferdinand en zijn eerste minister zijn de steenen des aanstoots. Wanneer men weet, dat de Rus sische bladen niets mogen schrijven of het moet strooktn met de meeningeu der regeering, dan ge voelt men genoeg hoe de zaken in elkander zitten. Wie weet wat we nog te zien krijgen. Uit het vorig nummer weten we hoe de zaken staan in Buenos-Ayres. Veel verandering is er nog niet in den toestand gekomen, ten minste voor zoover ons bekend is. Guatemala en San Salvador zitten elkander in 't haar. Verneemt men een bericht uit Guatemala, dan heet het, dat de troepen van San Salvador geslagen zijn en komt er iets'uit den koker van San Salvador, dan heeft juist het omgekeerde plaats gehad. Vertrouwbaar zijn de berichten dus in 't geheel niet, want natuuriijk kan maar een van bei den gelijk hebben, of, wat ook mogelijk is, mis ischien vertellen ze allebei leugens. De eenige telegraafkabel uit Midden-Amerika be gint in San Salvador en vandaar uit mogen geene, andere dan gunstige berichten verzonden worden, I me<te„hU Zlch, ree, s verwijderd had, toen de dienst i i j j intiem n«ar hp.nftdp.n lfwmn nm nam hftRP.hmfl r r bewijs genoeg dus, om aan de waarheid der me I dedeelingen van die zijde te twijfelen Het beste zal zijn, te wachten, tot deparliculie j re correspondentien datgene komen zeggen, wat op dit oogenblik nog verre te zoeken is, namelijk Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot bekrachtiging van den onderhandsehen verkoop van een perceel grond onder Hontenisse, tot het kroondomein behoorende, aan de R. K. pa rochie van den H. Martinus aldaar voor ƒ500. Dinsdagavond te ongeveer halfnegen uur heeft in de benedenwoning van een huis aan den Klo veniersburgwal te Amsterdam eene geweldige gas ontploffing plaats gehad De bewoner, de heei Vos, en andere personen, hadden reeds den geheebn avond in de zijkamer en daaromheen een sterke gaslucht waargenomen, en om de oorzaak er van na te gaan, had men de onvoorzichtigheid met. een licht in de nabijheid van het lek te komen, waar zich tusschen het plafond en den bodem der eerste verdieping klaarblijkelijk eene groole hoeveelheid gas had opeengehoopt. Het gevolg was, dat het gas ontplofte en de twee boven elkander liggende voorkamers v\erden verwoest. Een persoon bekwam vrij ernstige kwetsuren aan het hoofd en moest zich in het gasthuis laten Vei binden. Woensdag 20 Augustus a. s. zal de Volks bond, veieeniging tegen drankmisbruik, zijne 17de algemeene vergadering houden, in het. Paleis voor Volksvlijt, in de congreszaal van de tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen, te Amsteidam. In de Laan van Meerdervoort te 's Graven hage vervoegde zich Donderdag ten huize van den heer v. B een onbekend manspersoon, als werk man gekleed, die bij de dienstbode, welke hem de deur opende, er op aandrong den heer des huizes te spreken. De dienstmaagd, geen argwaan koes tarend, begaf zich naar den heer v. B., van welke gelegenheid de indringer gebruik maakte om uit een dei' vertrekken een gouden dames-horloge en (zilveren dames remontoir te ontvreemden, waar maagd geven. de juiste toedracht der gebeurtenissen. Op bet officieele nieuws kan men in den regel zoo weinig voltrouwen, dat men het gewoonlijk juist moet omkeeren om de waarheid te weten te komen. Vooral in oorlogszaken is dit maar al te zeer het geval. L, 1 Augustas 1 8 9 hielden de ingelanden van den Coe t V E Gisteren gorspolder c. a ten hui/.e van mej. de wed. L.B. A, Kolff alhier, eene buitengewone vergadering ten ein de te beslissen over een door den gemeenteraad van Axel ingediend voorstel om den weg loopende van af het Zoute Spui naar de hotstede van J. F. de Maat alhier, te begrinden, met dien verstande dat de ge meente een derde gedeelte in de kosten van aanleg zal bijdragen. Dit voorstel is thans aangenomen, zoodat weldra een einde zal gemaakt worden aan den treu risen toestand, waarin de bewoners aldaar, ri' df 'fji 'TH -Tri?" i'd deu Vveede/7e' vooral in het natte jaargetijde verkeeren. in het hootdkiesdistnct Utrecht is herkozen de heer p A. L. W. SEYFFARDT (1.), met 1045 van de 1060- Heden morgen werd in onze gemeente de oeldioe steramen. De heer Henry Tindal verkreeg treurmare verspreidt dat een der notabelsle inge- 5 «temmen. zetenen, de heer A. van Overstraten Kruijsse, al-

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1