Zaterdag w2(l 1800. J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. Biiuinilaiulsch Nieuws. A N T. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond, t» ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Grqote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De HERIJK der maten en gewichten is voor de navolgende gemeenten be paald als volgt: Sas van Gent ook voor Philippine 26 en 28 Juli des voormiddags. Westdorpe 28 Juli des namiddags. Zuiddorpe ook voor Overslag 26 Juli des voorm. Koewacht 29 Juli des namiddags. Axel 30 en 31 Juli. Zaamslag 1 Augustus. Hulst ook voor Clinge en Sint Jan Steen 2, 4 en 5 Augustus. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) voor de ge meenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boscbkapelle 6 Augustus. Graauw 7 Augustus. Kloosterzande (gemeente Hontenisse) voor de ge meenten Lontenisse en Ossenisse 8 en 9 Aug. Belgie viert deze week leest en wel een dubbel feest; immers met de herinnering aan de vesti ging van 's lands onafhankelijkheid in 1830, valt; samen het 25jarig regeeringsjubilé van koning Leo pold II. Wanneer wij zoggen dat Belgie feest viert, dan is hiermede ditmaal niet bedoeld dat het ganscbe volk aan de feestvreugde deelneemt. Het is er verre af. Er is eene politieke partij in Zuid-Nederland welke ouder Leopolds regeering er verre is onder geraaktdeze partij heeftondanks de neu traliteit van het hol, van die zijde bij verkiezingen als anderszins niets dan openlijke en bedekte te genwerking ondervonden, vandaar dat deze partij niet zoo van harte of irf het geheel niet instemt j met de vreugdekreten der feestvierende natie. Vooral in de hoofdstad is dit duidelijk merk baar. Toen de koninklijke familie zich naar de Brusselsche kathedraal begaf ter bijwoning van het Te Deum, was het volk uitermate koel en de toe- j juichingen waren luttel. De aartsbisschop van Mechelen sprak den koning j in de kerk toe, waarna op de Place du Palais aan Z. M. drie adressen van gelukwensching werden aangeboden, te weten van den senaat, de kamer en de magistratuur. Bij het Te Deum waien de kamerleden der lin- i kerzijde afwezig, terwijl verscheidene liberale ge meenteraden geen adhaesie hebben betuigd aan 't adies der magistratuur; ook werd opgemerkt, dat,' toen de kamerleden hun adres aan den koning aan boden, een aantal leden der linkerzijde met gedek-1 te hoofden bleven zitten. Men weet dus genoeg; aan welke zijde de deelneming niet groot is. Maar, bij welk feest worden geene wanklanken j vernomen Nadat de koning dan de adressen in ontvangst genomen had begon hij eene lofrede te houden op zichzelf, door zijne verdiensten jegens het land, niet zonder eenige breedsprakigheid en den noodi gen bombast te prijzen. En dat ondanks het feit, dat een groot deel zijner onderdanen ten zeerste! over zijne regeering misnoegd is. Waar een vorst echter in den regel door laffe vleiers en dergeiij- ken omringd is, die hem als de volmaaktheid zel ve prijzen, daar moet hij op het "laatst zelf aan zijne volmaaktheid gaan gelooven. Het is dus ook Leopold niet ten kwade te duiden, wanneer hij meent, dat hij werkelijk goed geregeerd heeft. Wie zal zijn eigen werk ten aanhoore van een gansch volk afkeuren Toen de toespraken waren afgeloopen, begon het muzikaal gedeelte der plechtigheid. Bjj dit volks feest was echter het volk niet toegelaten, wat natuurlijk ook niet erg beviel. De gebruikelijke revue over de troepen is ook gehouden, een historische optocht heeft door Brus sel geparadeerd, vuurwerk is afgestoken, gratis tooneelvoorstellingen waar het volk wèl mocht bij komen zijn gegeven, kortom het was prettig en we twijfelen niet of de weerspanningen zullen ten slotte ook wel meegesprongen hebben. De Duitsche keizer heeft het voornemen opgevat om czaar Alexander, den ongelukkigen Russischen monarch, een bezoek te brengen Daardoor is aan alle praatjes over eene verkoeling tusschen Duitsch land en Rusland een einde gemaakt, want, als men op gespannen voet met elkaar leeft, gaat men niet op visite, Het is voor de enghartigen een geruststellend feit, deze ontmoeting der beide mach tige vorsten en een bewijs, dat voorloopig de rust van Europa verzekerd is. De Engelsche grenadiers, die onlangs zoo vrij waren weerspannig te zijn. hebben bij de parade een fikschen uitbrander gekregen. De hertog van Cambridge veroordeelde in scherpe bewoordingen het gedrag der manschappen, die hun uniform oneer hebben aangedaan. Vervolgens werd het vonnis van den krijgsraad voorgelezen, waarbij drie man tot twee jaar en twee man tot achtr.ien maanden gevangenisstraf zijn veroordeeld. Twee der veroordeelden rukten toen hunne medaille van de horst en wierpen die op den grond. Het internationaal vredescongres te Londen heeft vier moties aangenomen, die alle de wenschelijk- heid eener algemeene ontwapening beoogen. De Lord-Mayor ontving de congresleden in Mansion House. Het congres zond een adres aan keizer Wilhelm met verzoek het initiatief te willen ne men tot een voorstel van algemeene ontwapening. Daar zal de keizer nog wel eens drieman 1 op sla pen. Het duel van de heeren is goed, prachtig zelfs; maar in dezen tijd, waarin alle staten aan militairisme laboveeren. bestaat er wel de minste kans voor de verwezenlijking hunner idealen. Niet temin, wie het goede wil, moet niet terugdeinzen, voor aanvankelijken tegenspoed. Niet alle karre tjes loopen op een zandweg en Rome is niet in éénen dag gebouwd. Het Vorstelijk bezoek te Amsterdam. o— Dinsdagmorgen is H. M. de Koningin met H. K. H. Prinses Wilhelmina te 10 uren 22, aan het Centraal-station te Amsterdam aangekomen. Bij aankomst onder de verkapping hadden de Koningin en de Kroonprinses op het balkon van den salon wagen plaats genomen zoodat de vele reizigeis, die zich in de op vertrek staande trei nen bevonden, de doorluchtige personen goed kon den opnemen. Zij werden op het perron ontvan gen door Z. E. jhr. mr. Schorer, Commissaris des Konings in dit gewest, en verder door burgorlijke en militaire autoriteiten, aan het hoofd waarvan de heeren mr. Van Tienhoven en generaal-majoor Den Beer Poortugael. Ook Gedeputeerde Staten vertegenwoordigd door jhr. llöell en de H. IJ. S. M. door mr. Westerwoudt. In het koninklijk salon had de voorstelling plaats, die echter zeer kort duurde, waarbij H. M. aan en kele Amsterdamsche bekenden vriendelijk de hand drukte, en aan Prinses Wilhelmina! een bouquet werd aangeboden door een zoontje van den heer Röell. Met genoegen mogen wij mededeelen, datèn II. M. èn H. K. H. gezond er uitzagen. Het prinsesje droeg een crême-kleuiig kleedje en een hoed met een grooten veder. Elk was „er over uit," zoo lief en aanvallig het kind is gebleven. H. M. droeg een zeegroenkleurig satijnen robe met zalmkleurige biais, die met zilverdraad versierd waren. Alvorens de vorstelijke personen in haar rijtuig stapten en bij den uitgang van het koninklijk sa lon werd aan Prinses Wilhelmina een fraai rozen- bouquet met de koninklijke kroon ei op aangeboden door het dochtertje van den heer De Groot en dit namens de Hollandsche Opera. H. M was blijk baar zeer ingenomen met deze hulde Do stoet begaf zich van het station, langs Dam rak, Rokin, Spui, Singel, Heerengracht, Utrechtsch»-- straat naar het Paleis van Volksvlijt, waar 1JH. DD. HH. ontvangen werden door het comité der tentoonstelling en bij monde van zijn voorzitter, dr. Ruysch. De rondgang door het Paleis werd dadelijk on dernomen. Nagenoeg de geheele tentoonstelling werd be zichtigd. De toegangsprijs was door het comité op ƒ2 gesteld, zoodat er nog al publiek was. De mu ziek van Coenen speelde de volksliederen, die ue vorstelijke personen ook te genieten kregen door i een phonograaf. H. M. toonde in vele zaken eene levendige be- langstelling, en liet zich gaarne voorlichten door de I heeren Van Tienhoven, Heemskerk, minister van 'staat, en ook door dr. Ruysch. De nauwte en het hieruit voortvloeiende, soms dichte gedrang belet ten echter sommigen tot H M. zoo dicht te nade- I ren, als zij wel gewild hadden. Na de bezichtiging der tentoonstelling werd de tocht voortgezet naar het Rijksmuseum; waar de ontvangst geschiedde door den directeur en de chefs der- afdeelingen van het museum. Bij „De Nacht wacht" werd geruimen tijd vertoefd, en ook hier, evenals op de tentoonstelling, maakte de Koningin weder dien warmen indruk van eene moeder, die met haar kind uit is. H. M. ziet alles, bewondert gemakkelijk, maar heeft het meest oog voor het Prinsesje. Als er wat te zien is, vestigt zij het eerst de aandacht van het kind er op, en daarna kijkt zij zelve. Ontvangt de moeder voorlichting, dan is haar allereerste zorg er haar kind deelge- noote van te maken. De drukte en beweging om haar heen ontgaan H. M wel met, maar hinderen

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1