Iicmciiicd Nieuws. HET ON WEDER. L. mede werking te willen veileenen. It ben over tuigd, dat onze eendrachtige samenwerking niet ■door verschil van inzaclvten op enkele punten be hoeft verstoord te worden, wanneer die slechts met waardeering van elkanders personen en beginselen gepaard gaat. Moge liet ons gegeven worden voel goeds voor ■de gemeente rot stand te brengen en ruste Gods zegen op onzen arbeid. En hiermede, mijne heeien, verklaar ik de be trekking van burgemeester der gemeente te aan vaarden." A r L, 5W Juli I S Een echt vastend exemplaar i Als eene bijzonderheid deelt men ons mede, dat 4)ij den landbouwer L. Jansen van Rosenthal Cz. •alhier, gisterenmorgen eene kip van onder een hoop stioo te voorech'jn is gekomen, die aldaar 24 dagen zonder iets gebruikt te kunnen hebben, vertoefd heeft. De juffrouw bevindt zich naar omstandig heden zeer wel. Heden namiddag had ten huize van mej. de Wed. L. B. A, Rol ff alhier, dooi het bestuur van dan polder Beoosten en Bewestenblij bij enkele in schrijving, de aanbesteding plaats van het. bouwen van een steenem buig van 7,75 M. inin«fce opening, «iet tusschen getrokken ijzeren liggers gemetseld dek, over de Oostelijke Rijkswaterleiding bij de „eerste verkorting," gemeente Axel. Hiervoor waren 8 insehrijving.^biljetten ingekomen t w. van de heeren A. Tholens Dz., te Ter Neu- eeu voor 3764J. Scheele Dz., te Ter Neuzen voor ƒ3100; A. J. Cornelisse, te Axel voor ƒ3050; J. F. Adi iaenseus Polfliette Walsoorden, vooi 3049A. Sorber C. van d n Broeke Jz., te Axt-1 voor 2989 J. Kolijn, te Ter Neuzen voor ƒ2697; A. de Jonge, te Axel voor ƒ2593 en J. Verijzer A. Schieman, te Axel voor 2590. Aan de laagste inschrijvers is, behoudens nadere «ïinisterüëele goedkeuring, het werk gegund. Ds. J. F. de Klerk te Ameide, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. te Ter Neuzen. Zaterdagmorgen kwam de achterste wagon van de tram Breskens - Maldeghem aan den draai van Breskens naar Gioede in aanraking met een awaren keiwagen, waarbij het balkon geheel werd stuk geslagen. Persoonlijke ongelukken waren ge lukkig niet te betreuren. O Het hevige on weder van jl. Donderdag heeft hier en ■daar meerdere of mind ;re schade aangericht. Zoo o. a. lezen wij uit verschillende deelen van onge lukken. Te Hulst sloeg de bbksem op den afleider van den kerktoren en kwam buiten de leiding terecht aan het achtergedeelte der kerk, waar hij, uit een •drummer eenige steepen sloeg. Mede werden en kele boomen getroffen en viel zij op de telegraaf draden, zonder erge schade te veroorzaken. Te Graauvv sloeg het hemelvuur in het magazijn van den Van Alsteijnpolder te Paal. dat tot den grond toe is afgebrand. De schipper Jndocus Heijdens en diens zwager Jan Francies Arnold, schuilende voor den re gen achter bedoeld magazijn, werden terstond ge dood. Eerstgenoemde laat eene weduwe en vijf jeugdige kinderen onverzorgd achter. Zijn zwager was nog ongehuwd en telde slechts 23 jaren. Het in het magazijn aanwezige ter waaide van ■ongeveer ƒ500 is mede door brand vernield. Te Gorinchem is de korenmolenaarsknecht K. op den molen getroffen en gedood. De kapitale boerderij van den landbouwer Schu- vink te Terwolde is door het hemelvuur geheel in de asch gelegd Tc- Rijsoord sloeg de bliksem in den stal van D. van Warendorp, welke tot den grond toe afbrand de. Het verbrande perceel was verzekerd. Onder Wateringen is eene boerenwoning afge brand en werd een arbeider doodelijk getroffen. Te Oosterhout is een jongmensch, met zijn baas van het hooien terugkeerende door den bliksem ge troffen. Hij bleef op de plaats dood. Zijn baas viel bewusteloos neder, doch bekwam geen letsel. Te 's Gravesande sloeg de bliksem in een hooi berg van den landbouwer N. van Geest, welke in korten tijd totaal atbrandde. Te Meppel sloeg de bliksem een der wiekeu van den molen van de wed. Harens stuk. Beoosten de spoorlijn Hoogeveen - Assen zijn 2 huizen door den bliksem in vlam gezet. Te Grave ging bet onweder vergezeld van een windhoos, die circa 2 minuten aanhield. Op ver-i schillende punten is de bliksem ingeslagen en heeft hij brand veroorzaakt, o. a. te Niftrik is de boer derij van K. in de asch gelegd, en te Lunen bij Wijchen zijn twee naast elkaar liggende schuren eene prooi der vlammen gewordeu. Mede zijn een 60tal schapen verbrand. Te Vlijmen legde het onweder niet minder dan 3 huizen in de asch en richtte een hevige Ha gelslag groote schade aan. Te Nunspeet is eene boerderij totaal afgebrand. Het vee is bij -tijds kunnen gered worden. Tusschen Êrmeloo en Putten zijn twee huizen getroffen en verbrand. Te Wijchen sloeg de bliksem in eene schuur en schaapskooi72 schapen werden gedood. In eene weide onder Bleiswijk werd eene koe gedood. Te Vucht werd eene spoor wach teres door den bliksem gedood. Te llorn sloeg de bliksem inden kerktoren. Ter stond brak er brand uit, waardoor de toren geheel vernield werd de kerk bleef gespaard. Bij den landbouwer C. B. te Roggel sloeg de bliksem in de woning, waardoor deze met aan- grenzenden stal en schuur in asch werd gelegd. Te Epe is de boerenhofstede van den landbouwer Logtenberg met al wat er in was verbrand. Te Okse werd eene boerenplaats getroffen en brandde totaal af. Te 's-Gravenmoer wei den door den wind hier en daar hoornen stuk geslagen. De boerderij van den landbouwer G. üoorenbos te Uithuizermeeden is tengevolge van het inslaan van den bliksem geheel afgebrand. De molen van A. v. B. te Harskamp brandde tot den grond toe af. Te Kwintsheul werd een man zoodanig door den bliksem getroffen, dat hij een oog verloor. Te Putten brandde een groote boerderij, bewoond door 2 gezinnen totaal af. De windkorenmolen van W. Nijs te Aalten, is door het hemelvuur totaal in de asch gelegd. Aldaar sloeg de bliksem in een landbouwershuis en werd een oude vrouw gevaarlijk getroffen. Vrijdagochtend had een werkman te Kapelle a/d IJssei het ongeluk bij vergissing eene flesuh met loog aan den mond te zetten en daarvan te drin ken. Hij is eenige oogenblikken daarna aan de gevolgen overleden. De landbouwer H. v. d. K., in de Valk on der Lunteren is Vrijdag van een kar met hooi ge vallen en kort daarop overleden. in de Verlengde Blankenstraat te Amster dam viel Vrijdag middag een man uit een raam van eene derde verdieping. Hij viel dood neer voor de voeten zijner vrouw. Dinsdag middag waren aan het strand, op ongeveer eer. half uur van Huisduinen, twee kna pen gaan baden. Beiden zonken eensklaps in de diepte weg. De vader van een der beide jongens, de kustlichtwachter A. E., heeft een van do twee gered, doch voor zijn eigen J 2jarigen zoon was geen redding meer mogelijk. Donderdag avond is te Zutfen de huzaar H. bij bet baden in de nieuwe zweminrichting aan dén Giaaf Ottosingel verdronken. Een allerhevigst onweer heeft den 15, te Luik I gewoed, vergezeld van zware regenvlagen. Te Tilff was het echter nog verschrikkelijker; daar vielen hagelsteenen, echte ijsbrokken, van IC tot. 15 grammen zwaar en zoo groot als eieren. Het wa ter der Maas was met schuim bedekt en (ie vis- schen sprongen boven het water. De schade, aan oogst en gebouwen teweeg gebracht, is onbereken baar. Te Bazel heeft de gemeenteraad besloten tot bet heffen van eene kattenbelasting. Men is reeds begonnen met het tellen der katten, die in de stad aanwezig zijn, maar nu reeds blijkt, dat dit werk niet zoo gemakkelijk gaat als men had vernacht De raad vertrouwt echter, dat evengoed toezicht kan geoefend worden op de katten als op de bonden.. De katten, welke niet met een belasting penning voorzien zijn, zullen worden opgevangen, maar aan dit werk zijn groote bezwaren verbonden. Op reis van Queens'>oro naar Vlissingen per maiiboot „Prins Hendrik" werd de vorige week eene dame door eeu beroerte getioften. Zij over leed onmiddellijk. Het lijk is per dagboot naar Londen terugga voerd. Volgens bel ichten uit New "York zijn verleden Dinsdag, op 20 mijlen beoosten Cinciunatie, 16 spoorwagens met buskruit geladen, in brand ge raakt, waardoor alles ir. den omtrek, ook het na- bijliggende spoorwegstation, verwoest' en 20 per sonen gewond zijn. - Iu Minnesota (Amerika) richtten geweldige orkanen groote vei woestingen aan, vooral op de meren, waar verscheidene stoombooten o. a. de boot Sea wing, waarbij 100 personen, allen jonge lieden uil den handwerkstand, omkwamen. Zestig passagieis zijn gered, Een aantal huizen en loge menten zijn omgewaaid. Ook in Winconsin woed de de oikaan. In het geheel zijn 220 personen omgekomen- Een drijvende brug te Dartmouth in Novia Scotia waarop zich honderden menschen bevonden kantelde, waardoor omstreeks honderd personen in het water vielen. Op elkaar gesta peld was het zelfs den zwemmers onmogelijk zich te redden en ofschoon de omstanders op den oever, balken en reddinggordels in het water wierpen, zijn zeer velen, vooral vrouwen en kin deren, verdronkon. Tot dusver zijn niet meer dan 10 lijken gevonden. Een schrikkelijk onheil bad plaats aan boord van een stoombootje te Chicago. Een der ketels sprong, het geheele vaartuig werd vernield, de passagiers en bemanning werden in het water geslingerd en tien bleven terstond dood. Een ijselijke hagelstorm heeft Dinsdag jl. in een gedeelte van Belgie en bijzonder in den Con- droz gewoed De schoonste en rijkste velden zijn verwoest, onder de gemeenten Neuvilla, Nandrin, Clement, enz. Duizenden glasruiten zijn gebroken aan de kerken en gebouwen dezer plaatsen. De schade is onberekenbaar. De hagelsteenen waren dusdanig dik, dat twee kinderen en verschillende dieren, daardoor getroffen, liet leven verloren. - Naar aanleiding van de vrijspraak van een man, die een tegenstandeirei wille van een klei nigheid, had doodgeschoten heeft eon Engelsch blad ziclr de moeite getroost, de Amerikaansche toestan den eens wat meer op db keper te beschouwen en komt tot de slotsom, dat van alle plaatsen in de Vereenigde Staten, de stad San Frar.cisco degeen is, waar een mensclienleven de minste waarde heeft Zelfs de kinderen apen hun ouders na en loopen met revolver en mes rond. Toen eenige weken geleden het hoofd eener school het noodig achtte een twaalfjarig knaapje eene lichamelijke tucnliging toe te dienen, haalde de bengel een reusachtige revolver uit zijn zak en 't was noodig dtn politie-commissaris te laten halen om hem te ontwapenen. Op verzoek van den ont stelden directeur onderzochten de politieagenten de zakken van de overige leerlingen en vonden niet minder dan 55 revolvers en 22 messen. Op ieder 3479 menschen, die in den staat Californie wonen, komt, naar het Engelsch blad mededeelt, per jaar een moord voor. - De Deli Ct. meldt het volgende Den lln dezer heeft te Edi een hevig en be slissend gevecht plaats gehad, waarbij door de Hollandsche troepen al de bentings veroverd wer den, welke de Atjehers hadden opgericht. De Hol landers hadden een verlies van 23 gewonden, waaronder 2 officieren, de luitenant ter zee Van der Hegge Spies en de luit. der inf. Swart. De Atjehers daarentegen lieten 80 dooden in hunne handen en leden bovendien groote verliezen aan gesneuvelden en gewonden. Na het eerste gevecht en toen alles lustig scheen, speelde de bataljonsmuziek het Nederlandsche volks lied in een der veroverde bentings; plotseling echter vielen eenige schoten, afkomstig van Atjehers die zich verborgen hielden in de loopgraven, welke zij in onruiddollijke nabijheid van de benting gemaakt hadden. De commandant van de landingsdivisie

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2