(V Jaarg. \o. 421. Woensdag 25 I8JM). Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAV A X E L Staatkundig Overzicht. Itiiiiipiilaiidsch Nieuws. iXlïLSCIIf mmi Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagminiiddn»' TWEE uren. De HERIJK der maten en gewichten is voor de navolgende gemeenten be paaid als volgt: Ter Neuzen 23 en 24 Juli. Hoek 25 Juli. Sas van Gent ook voor Philippine 26 en 28 Juli des voormiddags. Westdorpe 28 Juli des namiddags. Zuiddorpe ook voor Overslag 26 Juli des voorm Koewacht 29 Juli des namiddags. Axel 30 en 31 Juli. Zaamslag 1 Augustus. Hulst ook voor Clinge en Sint Jan Steen 2, 4 en 5 Augustus. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) voor de ge meenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle 6 Augustus. Graauw 7 Augustus, j Kloosterzande (gemeente Hontenisse) voor de ge meenten Uontenisse en Ossenisse 8 en 9 Aug. De oude heer Von Bismarck houdt er nog steeds van, dat er over hem gesproken wordt. De man is maar altijd bang dat hij in het vergeetboek zal raken, daarom weet hij voortdurend middeltjes aan to wenden waardoor de aandacht weder op hem gevestigd wordt. En al heelt de nieuwe kanselier een schrijven; rondgezonden, waarin gezegd wordt, dat al wat de oude man vertelt evenveel waarde of liever even weinig beteekenis heeft als datgene wat ieder an der gewoon mensch vertelt, toch laat de oude heer zich nog gaarne inteiviewen, ten einde zijn oor deel te zeggen over den stand der zaken. Gezeten in het hoekje van den haard, dikke rook wolken dampende uit zijn lange moffenpijp en met een glas Duitsch bier voor zich, ontvangt hij de nienwsgierige dagbladcorrespondenten, die zich tot bem wenden als tot het orakel van Delphi, om uit zijn mond wijsheid te vernemen. En zoo geschied de het, dat de nieuwbakken hertog van Lauenburg weer aan het praten is geweest en daarbij, volgens het oordeel van menschen die het goed weten, lee- lijk zijn neus heeft voorbijgepraat. De zucht om re clame te maken heeft hem dit kooltje gestoofd. Men weet, dat de ox-kanselier vroeger iedereen die aanmerking durtde maken op de handelingen des keizers, voor een rijksvijand uitschold en nu heeft de man zich aan hetzelfde schuldig gemaakt. Nadat hij eerst de Duitsche pers had doorgehaald, heeft hij gesproken over de arbeidsconfërentie en de arbeidswetten. In geen geval dragen deze zijne goedkeuring weg. Verscherpen van de socialisten wet vond Bismarck beter dan arbeidswetten ma ken. Maar de keizer wilde dat, anders en gedre ven door menschüevendheid verlangde deze te ge- moet te komen aan de billijke eischen der Duit sche arbeidersklasse. Als dienaar der kroon, doch tegen zijn zin. stelde Bismarck toen de arbeids wetten op. aan den keizer den raad gevend eene conferentie bijeen te roepen om over de interna tionale arbeiderswetgeving te beraadslagen. Die raadgeving aan den keizer had niet ten doel de zaak der arbeiders in het reine te brengen, neen. Bismarck had alleen op de conferentie aangedron gen om deze te gebruiken als remtoostel voor de voortvarende humaniteit des keizers. Er behoort zeker veel moed toe iets dergelijks te durven zeggen. Bismarck heeft bij de arbeiders- conferentie dus blijkbaar met heel Europa een loop je genomen, daar de vertegenwoordigers der ver schillende mogendheden nu bij slot van rekening naar Berlijn geweest zijn voor iets, waarvoor ze eigenlijk niet gingen. Over andere zaken, zooals de socialistenwet, het verdrag met Engeland en de binnenlandsche poli tiek liet Bismarck zich ook uit alsof hij zeggen wilde, dat hij 't wel beter zou gedaan hebben, als hij nog een woord in 't kapittel had gehad. De handelwijze van den staatsman in ruste wordt algemeen afgekeuid. Algemeen wordt verwacht, dat op den verjaar dag van vorst Ferdinands regeering de onafhanke lijkheid van Bulgarije en Oost-Rumelië zal worden afgekondigd. De Bulgaarsche regeering heeft nu reeds besloten de jaarlijksche schatting van 150 000 Turksche ponden niet meer aan de Porte te beta len. Deze manier van oplossing der Oostersche kwestie zal zeker niet in den smaak vallen maar er moet toch iets gebeuren om aan den verwarden toestand een einde te maken Ferdinand heeft zijn koffers gepakt en doet een prachtig reisje door een deel van Europa en Rtam- boulofl', de zaak waai nemer van den vorst, doet een reisje door het binnenland. De staat van beleg is overal afgekondigd, behalve te Philippopel. Van eenige werkzaamheid der regeering is niets te be merken en het lijkt meer op een regeeringlooze boel, dan op oen onafhankelijken staat Het dönk beeld ligt alzoo voor de hand dat er voor Bulga rije meer kans bestaat op inlijving, dan op onaf han kelij k verk lari ng. In Servie ziet het er al even duister uit als in Bulgarije. De radicale partij zit aan het roei maar men kan er niets van bemerken. De vrij zinnige partij steekt het hoofd op om de slechte stuurlieden te verdrijven en zelf de teugels in han den te nemen. Wanneer het tractaat van Berlijn eens werd herzien, dan zou misschien eenige orde en regel in dien Oosterschen chaos gebracht wor den. Naar wij vernemen, zal de heer Gediking, die gedurende enkele jaren belast was met het onder richt van H K. H. prinses Wilhelmina, zijne werkzaamheden als hoofd der gemeente school aan de Schelpkade te 'sHage hervatten. De eervolle taak, die den heer Gediking door HH. MM. was opgedragen, en tot welker vervulling het gemeen tebestuur van 's-Gravenhage bereidwillig zijne toe stemming verleende, is jl. Zaterdag afgeloopen, waarvan aan het gemeentebestuur in een schrijven van dankbetuiging namens HH. MM. is kennis gegeven. In verband hiermede kunnen wij nog het vol gende mededeelen. Met het onderwijs aan H. K. H. in zijn geheelep omvang zal, ua de vacantie van de jonge prinses, worden belast de heer dr. Salverda de Grave, die reeds gedurende een jaar aan H. K. H. onderricht gaf in de beginselen der Fransche taal. In strijd met de mededeelïngen van het N v, d. D., kunnen wij verzekeren, dat de Prinses tot nu toe noch in het Engelsch, noch in het Duitsch onderricht ontvangt. Wel spreekt H. K. H., behalve onze taal, vloeiend Fransch en Engelsch (geen Duitsch), doch uitgenomen in de Fransche taal door dr. De Grave, heeft H. K. H. nog in geen vreemde taal grammaticaal onderwijs ontvnngen, en voorloopig wordt daaraan ook nog niet gedacht. Evenmin is het bericht juist, als zoude H. K. H in het teekenen en schilderen worden onderwezen; tot nu toe is ook daarvan nog geen sprake geweest. Met het onderwijs in de muziek (piano) is de heer Stortenbeker belast. N. R. Ct. Donderdag ochtend werd jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford in openbare vergadering plech tig geïnstalleerd als burgemeester der gemeente Noord wijk. De heer G. van Eeden Sr., oudste wethouder, spiak den heer Quarles ongeveer toe als volgt „Als opvolger van den heer Van Limburg Sfirum, wiens heengaan als burgemeester wij allen betreu ren, heet ik u namens den Raad welkom, en feli citeer ik u met uwe benoeming tot burgemeester der gemeente Noordwijk. De betrekking van burgemeester van Noordwijk is eene schoone, maar niet. gemakkelijke taak. Vele en velerlei belangen zullen uwen steun vragen, en niet altoos wordt waardeering gevonden waar die mocht worden verwacht. Trouwens, mijnheer de burgemeester, gij zult diezelfde ervaring wei reeds hebben opgedaan in uwe vorige gemeente. De goede naam. welken gij in Axel u hebt verworven en de sympathie daar door u genoten, zijn ons waarborg dat 's Konings keuze zal blijken te zijn een goede, rijk aan zegen voor de gemeente Noord wijk. Steeds zult gij ons bereid vinden onr met u samen te werken, waar het geldt de belangen te bevorderen van de gemeente en hare inwoners. Wederkeerig rekenen wij op uwen steun, op uwe welwillendheid. Moge Gods zegen rusten op uwe werkzaam heden en gij tal van jaren met. genoegen tot welzijn der gemeeute werkzaam zijn." De heer Quarles antwoordde daarop aldus „Bij het innemen van dezen zetel is het mij eene behoefte in de eerste plaats een woord van dank te spreken voor de hartelijke wijze, waarop uw ge achte waarnemende voorzitter mij heeft verwel komd. Zooals terecht door hem werd gezegd is het eene schoone, maar niet altijd gemakkelijke taak, die ik heden aanvaard. Levendig gevoel ik het gewich tige van de roeping die mij is toevertrouwd om de wetten te handhaven, de banier van orde en recht hoog te houden en daarbij zonder aanzien des per- soons te handelen en ieder het zijne te geven, en tevens volg6ns de bewoordingen der plechtige door mij afgelegde belofte de belangen der gemeente met al mijn vermogen voor te staan en te bevorderen. Worde mij daartoe wijsheiden kracht geschonken! Met ingenomenheid aanvaard ik de verzekering van uwe bereidwilligheid om mij daarbij uwen steun en

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1