IliniieiilniHlsefi Nieuws. Staatkundig Overzicht. (■emrngri Nieuws. Ferkoopingen, verpachtingen, enz. <3e aan de lange ijzeren draden een fraai gezicht •op; terwijl onze landbouwers met de blauwe, wit te en gele Lupin, waarover enkele malen is ge schreven, kennis hebhen kunnen maken. "Wel voldaan en dankbaar vertiokkèn we dns van jle inrichting, die ons gemimen tijd binnen hare'muren geherbergd had. Met den heer Vogel vanger zeg ik mede, dat hier het aangename met het nuttige gepaard ging. Wijl het bezwaarlijk zou gaan, om al datgene wat op het landbouwgebied te bezien was in praktijk te brengen, zal het toch niet onmogelijk zijn om enkele gegeven wenken in toepassing te brengen, want men is nooit te oud •om iets te leeren Bij het verlaten van de school, trokken enkelen naar het station, andiran naar het dorp onder weike laatste ook ik behoorde. Het is een aardig plaatsje, met messenfabrieken, eene jeneverstokerij, prachtige winkels en fraaie omstreken, gelegen in ■de provincie Namen op circa 9 uren afstands van Brussel en ruim 3 uur van Namen. De gebou wen zijn even hoog en laag gebouwd als die te Brussel, zoodat. we de plaats zelve bijna met evenveel recht in een boven en benedengedeelte zouden kunnen verdeelen. Meer bijzonderheden weet ik er niet van daar ons te weinig tijd overbleef om nadere mededee- lmgen te kunnen opvangen. Te .2.150 zeiden we Gembloux (in onze gedach ten) vaarwel, en waren verheugd dat we nog circa vier uien te onzer beschikking hadden om Biussel te doorloopen. Thans ligt het niet op mijnen weg, dit verslag der iandbouw reis voort te zetten, omdat bij aan j komst te Brussel het gezelschap in verschillende groepjes uiteenging. Des avonds te 8 ure was ieder van het oor spronkelijk gezelschap aan het „Station du Nord" op zij® post. De muzikanten hadden hunne insrrumenten. die des morgens in het Hotel „La ville de Liège" waren gedeponeerd, afgehaald, en waien van daar met een vroolijk maischje naar voornoemd station gewandeld. Voor het vertrek bracht „Concordia"; de „BrabaiKjonne" en het „Wien Neerlandsch bloed" ten gehoore, na uitvoering waarvan haar een uitbundig applaus ten deel viel. Zoo verliet men de drukke en prachtige stad, nadat men met veel moeite een plaatsje in den specialen trein bekomen had. Te Clinge verlieten enkele medereizigers bet gezelschap en te Hulst wenschten we verschelde nen een „slaap zacht" toe tot eindelijk de beurt ook aan ons kwam Slechts enkele heeren uit Terneuzen bleven meer over. Bijgestaan door fakkellicht en afgewacht door eene talrijke volksmenigte zochten velen zoo spoe dig mogelijk hunue legerstede op. om eens heer- lijk te droomen over a! het genotene in Belgie's! hoofdstad Ik twijfel niet of al mijne medereizigers zullen zich het uitstapje èn naar Brussel èn naar Gem- I bloux niet beklaagd hebben. Een woord van dank aan de directie van de Landbouwinrichting voor de gulle ontvangst en aan de heeren Vogelvanger en Van Waesberghe- j Janssens voor de uitmuntende leiding gedurende onze reis, mag ik niet weerhouden. En hiermede beschouw ik mijne taak voor dit maal als volbracht, in de hoop dat bij meerder voorkomende gelegenheden de noodige explicatie weder niet zal onthouden worden. Schcn uiteenzetten Wat hun recht van vergade ren betreft verklaarde hij, dat het in eigen voor deel zou zijn, indien zij de betreffende dienstafdee ling steeds van hun voornemen in kennis stelden en een officieel verslaggever toelieten. Urn den boom, waaraan Panitza bij zijn terecht stelling weid gebonden, was eenige dagen geleden een linnen band gebonden, het opschrift dragend j„Bust in vrede, dierbare kameraad Panitza, het graf j van Ferdinand zal hier in 1890 zijn." Deze woel den waren met groote roode Jettéis in het Boel- gaarsche geschreven. Door de commissie der Belgische kamer is met algemeene stemmen het voorstel betrekkelijk de Congo overeenkomst aangenomen. Te Manresa in de Spaanschs provincie Barcelona zijn ernstige onlusten uitgebroken. Al de arbei 1 ders der fabrieken hebben het werk gestaakt. Op I verzoek der overheid werden er twee compagniën soldaten gezonden. Nadat do werkstakers, wier getal 8000 moet bedragen, geweigerd hadden uit een te gaan, gaven de soldaten vuur. Verscheidene arbeiders werden gekwetst. Bijna al de fabrieken te Manresa zijn gesloten. In Denemai ken treedt dit jaar de helft der leden van het Landsthing af. De socialisten zijn druk in de weer oin eenige zetels te veroveren. Zij schijnen veel kans te hebben. In Frankrijk is onder begunstiging van heerlijk zomerweder de nationale feestdag gevierd, terwijl tevens het eeuwfeest der eerste grondwet herdacht werd, die op 14 Juli 1790 tot stand kwam. De president heeft bij die gelegenheid aan 577 personen, veroordeeld wegens wanbedrijven en misdaden van liet gem eene recht en zich thans bevindende in Nieuw-Caledonië, Guyana en de ge vangenissen van het moederland of van Algenë, verzachting of vermindering van straf toegekend. Zoowel do werkstaking der politie-agenten als die der brievenbestellers in Londen heeft schipbreuk i geleden. De postmeester-generaal, Raikes, een de- pulie der laatsten ontvangend, liet zich hun wen- l)e minister van binnenlarni*che zaken heeft als zijn gevoelen medegedeeld, dat de verkiezing van nieuwe raadsleden in gemeenten welker bevolking blijkens de laatstgehouden lOjaarlijksche volkstelling zooveel is vermeerderd, dat eene uitbreiding van het aantal raadsleden noodig is, niet moet plaats hebben binnen 6 maanden na de officieele vaststelling van het cijfer der bevolking, maar gelijktijdig met de jeriodi ke verkiezing in 1891. - Eer, dei- lezers van de M. Ct. vestigt er de aandacht op dat de prijs van de door den heer Jansen in den handel gebrachte natuurlijke mest, waarvan op de laatste te Goes gehouden vergade ring van de aid Heinkenszand der landbouwmuat schappij sprake was, niet een derde kost van de som. die voor peru guano wordt betaald, maar een I derde goedkooper is. Zij kost 8 per 100 K.G. - De Commissaris des Konings in Zeeland j maakt bekend dat do opening der jacht op water wild, zijnde: eenden, duikers, waterhoenders, wa- J tersnippen, schrieken, kemphanen, strandloopers, wulpen en plevieren, in deze provincie door Gede- I puteerde Staten is bepaald op Donderdag 24 Juli aanstaande. Men schrijft aan de N. R. Ct. Van eene eigenaardige soort landbouwkrediet vindt men, wat ons land betreft, sporen in Fries land, Groningen en Gelderland bestaande in een bruikleen van eenige koeien of schapen, waar- I bij de gebruiker het geheele genot van de opbrengst j heeft, uitgezonderd de kalveren en lammeren, die geheel ton voordeele van den eigenaar komen, maar idoor den gebruiker een zekeren tijd met melk I moeten gevoed worden. Het is een verhuur Ivan vee, en soms ook eene vennootschap van vee houdfarij. Zoowel dit laatste als het eestgenoem de is sinds jaren eene Fransche instelling bij de wet geregeld, met liet doel o:n den land hou wer, wien het noodige fonds ontbreekt tot aanschaffing van vee, het gebruik van vee te verzekeren, waar bij de geldschieter eigenaar van het vee blijft. In Frankrijk wordt deze instelling „cheptel" geheeten zijnde eene maatschap waarbij de gebruiker of nemer van het vee dit voeden en onderhouden I moet - waarvoor hij met den eigenaar-geklschie ter de opbrengsten in wol kalveren, lam meien, jmelk, arbeid, mest gelijkelijk deelt. Er kunnen op dezen grondslag verschillende onderlinge conditiën gemaakt worden betreffende do production maar j het beginsel is altijd landbouwkrediet - in de ge daante van verhuur van vee. len, toch veroorzaakte de bliksem eene kleine I schade m de nieuwe schuur van den landbouwer J- Wolfert alhier. Door eene opening van het nog niet geheel overdekt dak sloeg een felle straal naar binnen, watrdijgr een tweetal balken geheel in stukken wei den gereten. Zonder verdere scha de aan te richten nam zij haien weg naar buiten. De werklieden, die inmiddels in de schuur wa ren gevlucht, kwamen met den scjirik vrij. Op den Buthdijk werd eön knotwilg door het hemelvuur getroffen, terwijl hetzelfde plaats had met een paar hoornen te Overslag. Omtrent de arrestatie van den dief, die in de R. C. kerk alhier heeft ingebroken zijn thans alle bijzonderheden bekend. Het heerschap heeft bekend, i dat hij den diefstal alleen heeft gepleegd in den be wasten nacht en van 12 tot 4 ure in de kerk ge weest is. Het jonge meisje dat hem gezelschap houdt heeft geen schuld. Op een kamer in de Schelde- straat te Antwerpen door den dief bewoond, zijn nog meer voorwerper, gevonden van kerk- en andere dief stallen afkomstig. De aangehoudene heet Honoré Durocher, oud 26 jaar. Hij is uit Frankrijk gedeserteerd, waar hij sol daat was bij de infanterie en oppasser van een lui tenant, wien hij ook reeds een aanzienlijk bedrag ontstolen had. Voorloopig zal hem nu de gelegenheid tot verdere diefstallen wel ontnomen worden. Bij de gehouden examens voor de hoofdacte, zjjn o. m. geslaagd te Arnhem de heer V. Borm te' Koewacht en te Breda de heer H. Brakman te j Gronde. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Augus- i us herbenoemd tot burgemeester van Schoondijke I de beer P. van Houte. Bij kon. besluit zijn benoemd tot gezworen van den polder Loven- en Willemakerbe A. Franse Cornz., van den polder Nieuw Othene, C. P. Butler van den Melopolder, P. A Stallaert en van den Kruispolder J A, Pateer. OVERSLAG. Bij de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad alhier, is herkozen de heer D. B. Waelput met 11 van de 21 stemmen, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de hee ren B. de Coninck (aftr. lid) A. Govaert en A. Apers. Te Amsterdam werd Dinsdag een bloedig drama afgespeeld. Thomas en Meijer, bnren op dezelfde trap van een perceel in de lange Leidschedwarsstraat, trof fen elkander aan in een tapperij in de buurt. Er ontstond oneenigheid tusschen hen, die voortduur de tot zij samen aan en in hunne gemeenschappe lijke woning waren aangekomen, i'oen Thomas reeds in zijn achterkamer was binnengegaan, kwam Meijer op de deur kloppen, hem tartende er uit te komen en met hem te vechten als hij durfde. Vrouw Thomas had echter de deur op'het slot gedraaid en weigerde den sleutel af te geven. Thomas trapte toen het paneel stuk en daar stonden de dronken twistzoekers woedende tegen over elkander, Meijer greep Thomas in de borst en sneed hem met een broodmes de linkerpols door. Thomas rukte zich los en haalde de tang, doch hij kon er niets mede doen, dewijl Meijer hem ook de rechterpols doorsneed, zoodat hij tevens m het aangezicht vei wond, bewusteloos neerviel, in zijn bloed badende. Meijer begaf zich na een poos op zijn slachtoffer gestaard te hebben, lachende naar zijn kamer. Vrouw Thomas verliet in haast ten deeie ge kleed hare woning en schreeuwde om hulp. Poli tie kwam echt9r niet opdagen; waarop de buien besloten de brandweer te alarmeeren. Deze ver scheen onmiddellijk en legde een voorloopig ver band. De gekwetste werd naar het gasthuis ge bracht; zijn toestand is levensgevaarlijk. Meijer werd geboeid weggevoerd, A X EL, IS J u I i 1 8 9 0. Gisteren middag omstreeks 5 ure woedde een lievig onweder vergezeld van een zwarnn plasregen en storm Hoorden we in onze gemeente van geene onbei- Op Zaterdag 2 Augustus, nam. 2 ure, door not. Fercken te Terneuzen, van Haver, Tarwe, Boonen, Paardepeen, Koebeeten en Klavers, op landen nabij do hofstede van C. N. Jansen van Roosendaal, te Axel. Op Dinsdag 22 Juli. nam. 2 ure, door de

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2