n /i u MJ ^3 \Jl ti No. 429. Zaterdag 19 Juli 1890. Jaai'i». Het uitstapje van 15 Juli. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAV, AXEL. voor Zeenwsch-Vlaanderen. WEI Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER OIJRAIMT. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TM FE uren. DOOR onzen eigen verslaggever. Eindelijk was de lang verbeide dag, waarop de leden der Afdeeling Hulst van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland en het muziekgezelschap „Concordia" van Axel eene gecombineerde reis zouden maken, naar Gembloux en Brussel, aangebroken. Het was alsof het weder, dat gedurende gerui- men tijd vrij ongunstig was geweest, zich ditmaal over de plezierreizigers had ontfermd. Een vrien delijk Juli-zonnetje bescheen Axels straten, alsof het waarlijk ook het reiskleed had aangetrokken, en aan bijna elks mond den uitroep ontlokte: „Wat zullen we toch prachtig weêr treffenEn Inderdaad was het weder schoon doch soms wel wat al te warm, want er werd menige zweet droppel afgewischt. Des morgens omstreeks half vijf ure, stelde het muziekgezelschap „Concordia" zich op het markt plein op, om en corps met een 40 tal medereizi gers, gevolgd door eene menigte nieuwsgierigen en onder het sp6len van een opgewekt marschje de wandeling naar het station te doen. Te vijf ure stoomde het ijzeren ros het station binnen, en ieder bestormde de coupé's om een plaatsje te veroveren. Het gezelschap was thans aanmerkelijk aange groeid, daar de leden der Landbouwmaaischappij van Axel en omstreken zich hier vereenigd hadden. Te Hulst en Clinge vervoegde zich nog een vrij aanziênlijk getal deelnemers, zoodat we het volle iiig aantal op circa 170 personen schatten. De reis was niet alleen voorspoedig maar ook zeer aangenaam. Eene opgewekte gemoedsstem ming gepaard aan gezelligen kout en vroolijke scherts, golvende korenvelden, afgewisseld door groene weiden, prachtige buitenplaatsen half in het groen verscholen met puntige torens van voorbij- stoomende dorpen, dat alles stemde tot harmonie, j boeide het oog en streelde de zinnen. Toch wachtte men met spanning het oogenblik af waarop we de schoone Belgische hoofdstad zouden bereikt hebben. Nauwelijks werden de portieren j geopend of men stroomde naar buiten. Het muziekgezelschap trok onder het uitvoeren van een welgekozen marsch de stad binnen, en op dat oogenblik namen we van onze medereizi gers afscheid, om den tocht naar het doel onzer reis verder voort te zetten. Hier zij nog gezegd, dat tengevolge van eene gunstige wijziging in het oorspronkelijk program ma, waarbij we eerst te 8.29 aan het „Quartier Leopold" zouden arriveeren, thans te 8.— aan het „Station du Nord" afstapten. Alsnu wandelden we naar het „Quartier Leopold vanwaar we naar Gembloux zouden vertrekken, tengevolge waarvan we reeds een schoon gedeelte van de stad in oogenschouw konden nemen. De wandeling, die we over de uitgestrekte en prachtige „Place Libre" namen, liep langs het ko lossale gebouw van het Departement van Oorlog, het Paleis van Koning Leopold II en het Paleis, j waar onze koning het eerste levenslicht aanschouwde Aan liet „Quartier Leopold" genaderd zijnde, rest te ons vóór het vertrek van den trein nog onge veer drie kwartier, waarvan gretig geprofiteerd werd i om eene kleine hartversterking te gebruiken. Terwijl we als het ware geen oogen genoeg hadden, om de aldaar heerschende drukte met nauwkeurigheid gade te slaan, brak weldra de tijd tot vertrek aan. I Tot mijn innig genoegen bekwam ik in den sneltrein, die te 9.23 van Brussel afreed, een plaatsje aan het raam, om mijne nieuwsgierig heid-die ons, verslaggevers, eigen is en tevens jdoor niemand ten kwade wordt geduid te bevie- digen. Het was een schoon panorama, dat zich voor onze oogen ontplooide. Bergachtig als de streek is waar we doorreisden, bood ze ons een schil derachtig tafereel aan. Hier hooge heuvels, waar op zich een tiental huizen bevinden, omgeven door welig groen, daar efen vruchtbaar dal, waai een kudde schapen rustig graast, aan deze zijde ontwaart ons oog een landelijk dorpje, waar de kerktoren zich schuchter boven de daken der huizen verheft, aan gene zijde een lachend korenveld, om geven door kleurenrijke veldvruchten, donker hout gewas afgewisseld door lichte varens, dat alles doet den schilder naar penseel en palet grijpen, den boesem des dichters zwellen. Kortom het natuurschoon, daar ten toon gespreid, was verruk I kelijk, onvergetelijk 1 En zoo was dan eindelijk ons doel bereikt; te] half elf stapten we te Gembloux af. Aan het sta- j tion werden we verwelkomd door den heer J. Dam- seaux, vice-directeur van het rijksproefstation aldaar. Na eene korte wandeling, betraden we de inrich- - ting, waarvan we met volle overtuiging mogen zeg gen, dat zij zoowel wat de gebouwen, als de gehee ls constructie betreft, grootsch mag genoemd worden. Om een zoo mogelijk getrouw verloop, van het j geen we bezichtigden, te geven, kan ik beginnen met de vermelding, dat allereerst een bezoek weid gebracht, aan de stoeterij. Op den stal bevond zich een drietal paarden, waarvan een zwarte merrie, wegens haar flinken lichaamsbouw vooral de aan dacht trok. De beide overigen, op het oog iets minder, dan de hierboven bedoelde, werden als landbouwpaarden ten zeerste geroemd. Allen wer den voor dat bedrijf gebezigd. Van daar trok men naar het hoornvee. Hierin was een vrij ruime verscheidenheid. Een vijftal donkerroods exemplaren van het Vlaamsche ras hadden veel bekijks; een tweetal Durhammers wa- jren, om hunnen eigenaa'digen vorm, wel de aan-, dacht van de landbouwers waard; onder de afdee-1 ling der Ho'.landsche en Normandische rassen wa ren prachtige dieren aanwezig, die om hunne ko- j lossale samenstelling aller bewondering verdienden. Ouder dezen vouden we een tweetal, wier afme- j ting op het kruis van 68 tot ruim 70 c.M. vari- eeide. Het Yersy-ras. waarvan twee exemplaren j vertegenwoordigd waren, is klein van bouw en voor den handel en consumtie noch gezocht, noch geschiktde melk echter, die zeer vette bestand- deelen in zich heeft, is des te meer gewild en voor de boterbereiding des te beter bestemd Varkens van het Durhamsch- of Engelsche ras waren van grooten omvangdo kop is klein en van leelijken vorm. Eén dier dieren had pas 17 jongen geworpen. De aanwezige Sjiaansche schapen, ongeveer 50 in getal zullen mettertijd worden verkocht, omdat ze weinig voordeel aanbiengen. Thans werd een bezoek gebracht aan den kel der, waai de boter werd bereid. Dit geschiedt volgens het Engelsche systeem - Swartz. Hoe aan bevelenswaardig die wijze van bewerking ook is, meende men toch algemeen, dat dergelijk systeem op groote schaal beter kon toegepast worden, dan op de iandbouwhoeven. Vandaar voerde onze geleider ons naar de kunst matige granenteelt. In glazen potten, gevuld met aarde, bevonden zich. ineen gaooten broeibak, ver schillende aard- en veldvruchten, die bij een re gel matigen toevoer van lucht, met bijvoeging van kunstmeststoffen, van hare groeikracht en ontwik kelingsproces de resultaten mochten afwerpen. Het scheikunding laboratorium trok ons minder aan na eene vluchtige bezichtiging togen we naai de afdeeling der landbouwwerktuigen. Dit viel den landbouwers meer in hun smaak, omdat hiervan meer begrepen werd. Ploegen, eggen, ro'.blokken, molborden, grond- brekers en onnoemelijk veel meer andere werktui gen, waren in de grootste verscheidenheid en op de meest practische wijze samengesteld, aanwezig. Alles werd nauwkeurig bezichtigd en het nut er van besproken. De meer speciale bezienswaardigheden kwamen thans aan de beurt. De uitgebreide en zeer net goklassifieerde hout-, steen-en marmeisoorten, eit- sen en steenkolen, de verzameling van diverse I Belgische klompentypen, de tallooze menigte in- secten, van de kleinste tot de grootste soort aan wezig, de volledige scelletten van een paard, koe, geit e'n schaap, de talrijke katoensoorten, de ver schillende zaden, de opgezette vogels, de afbeelding van verschillende bij ons aanwezige dieren, de vol- ledige collectie van landbouwproducten, de onder- Ischeidene appel peren-, kersen- en aardbeisoor ten, de verzameling van eenige vreemde visschen I was in zulk eene ruime verscheidenheid aanwez g 'dat, zoo aan alles de aandacht, die het verdiende, werd gewijd, dagen noodig waren, om vrucht van zulk een arbeid te kunnen genieten. De bezoekers i zullen er wel van overtuigd zijn, dat het onmoge- I lijk was om alles aan te stippen, wat zich aan ons oog voordee l. Daarom heb ik mij tot de hoofdgroe- pen bepaald. Ten slotte restte ons nog de bezichtiging van i de proefvelden Alle landbouw-voortbrengselen troffen wij daar aan. De vruenten stonden waar lijk goed. Tarwe en haver beloofden zelfs een ruim beschot. Over het algemeen volgens het ooi- deel van ervaren landbouwers - was men niet bepaald onvoldaan, maar toch zou men meer van de proefvelden hebben kunnen verwachten, omdat [juist daaraan des te meer zorg kan besteed wor den. Op onze velden aldus hoorde ik nog komen vruchten voor, die op grootere schaal, ruim 'zoo goed zijn, als er hier waren. De hop, lever-

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1