(icmcngd Nieuws. A V E L, 1J J ui i l soft. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in deze gemeente een brutale diefstal in de R. C. kerk gepleegd. De dieven hebben van de markt een ladder medegenomen, liggende bil een in aan bouw zijnd huis, met behulp van welken ladder zij getracht hebben aan de westzijde van het kerk gebouw drie ramen te openen, doch dit is hun 'niet gelukt, daar waarschijnlijk de ladder te kort was voor hun doel Hun plan alzoo op deze wij ze niet ten uitvoer kunnende brengen, zijn de die ven door den tuin naar de oostzijde gegaan én hebben zich door middel van centerboor en beitel toegang tot de kerk verschaft, daar de deur aan die zijde tegen dergelijke breek werktuigen niet bestand was. Uit de kerk zijn ontvreemd twee gouden Holle tjes van het O. L. Vrouwenbeeld, terwijl uit drie •opengebroken offerblokken de waaide van twee a drie gulden aan koperen en zilveren munt wordt vermist. De dieven zijn vermoedelijk na dit lage stuk te hebben uitgevoerd in do sacristy gegaan, weder door middel van braak en hebben daaruit ontvreemd twee zilveren keken waarvan een ge merkt F. Volokaert et V. Kesbeke, elk eene waar de hebbende van 300 francs, drie verguld zilveren schoteltjes en twee zilveren lepeltjes, bovendien is1 nog een offerbus opengebroken en daaruit een gul den weggenomen. De schelmen hebben na hun af schuwelijken arbeid een flesch wijn geledigd en daarop de kerk verlaten, ponder eenig spoor ach ter te laten. Aan enkele andeie voorwerpen moet ook nog schade zijn toegebracht. Het ontvreemde behoorde alles aan de kerk, met •uitzondering van een der kelken, welke het eigen dom was van den Eerwaarden Heer Van de "Bilt, "kapelaan, tijdelijk te Axel. Ondanks de ijverige pogineen der politie, heeft men nog niets van de daders van dit snood be drijf ontdekt. - Met ingang van 16 Juli a. s., is de heer J. van Moort, kommies Je. klasse alhier, bevorderd tot Hoofdkommies der 2e. catagorie ter standplaats Axel, met opdracht der functiën van dienstgelei der en sectiechef voor den velddienst. Mej. D. van Bleek te Wageningen heelt de 'benoeming tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier aangenomen, om met I Aug. in functie fce treden. Maandag 21 Juli a. s. zal een begin worden gemaakt met den aanleg van de lijn bestemd voor den teksphoondienst Tei neuzen -Zaamslag- ■Axel. - De heer J. Hiddinga, commandant der briga 1 de-mareschaussée te Sas van Gent, wordt met in gang van 18 Juli as. overgeplaatst naar Tilburg. HONTENISSE. 10 Juli. Gisteren (Woensdag) is na een langdurig en smartelijk lijden, ofschoon toch nog onverwachts, overleden de heer L. A. Butse laar, in leven Hoofd der School te Lamswaarde. Allen, die weten welk nameloos zielelijden dezen kondigen en fijngevoeliger) man is aangedaan door eene beschuldiging, welke door de hooge regeering voor /.eer onrechtmatig is bevonden, zullen met leedwezen den heer Butselaar ten grave zien dalen. Ieder toch moet toestemmen, dat Hontenisse in hem een waar menschenvriend en vooral Lamswaarde een bekwaam opvoeder en kundig onderwijzer verliest. Hij, die daar zoovele jaren onvermoeid en onver poosd werkzaam was, zal er zeker door velen in dankbare herinnering worden gehouden. j 3ckoop. een partij bouwland gelegen in den Goesschen polder gemeente Hoek, groot 8 heet. j 20 aren 50 cent, (ongeveer 7 gemeten 57 roeden oude maat) koopster de wed. H. J. Tollenaar al- i bier voor ƒ900 per 44 aren 56 centiaren. - Gedurende de eerste helft van dit jaar zijn te 1 Terneuzen naar men aan de M. Ct. schrijft - binnengekomen 286 zeeschepen, bestemd om al daar aan de loskade van den spoorweg te lossen daarvan waren heiaden met stukgoederen 87, ruw ijzer 51, kolen 34, menirie of ijzererts 29, gezaagd en ongezaagd hout 15, melasse 7, wol 5 enz. In j dat tijdvak van daar vertrokken 212 zeeschepen, waarvan beladen met stukgoederen 77, phosphate I 16, steen 6, dakpannen 5, briquets 3, de overige ledig of in ballast, (benevens 30 opgevaren naar Gent). In het eerste halfjaar 1889 waren binnen- gekomen 276 en vertrokken 205 zeeschepen. Met bestemming voor Gent zijn in bovengenoemd! tijdvak 1890 te Terneuzen binnengekomen 422 j zeeschepen, tegen 382 in 1889, en voor Selzaetej 15. tegen 5 in 1889. De sluiting der groote ofWestsluis te Terneuzen, in April en Mei, gedurende zeven wekeD, wegens; reparatiën. was natuurlijk van invloed op de zee vaart aldaar. Het getal rivier- of binnenschepen, aan de slui zen te Terneuzen opgeschut. bedroeg in dat tijd vak 1718, tegen 1524 in 1889. ZAAMSLAG. 11 Juli. In de heden namiddag gehouden vergadering van den Gemeente Raad, werd mededeeling gedaan van de aanneming der benoeming als lid van het algemeen burgerlijk Arm- bestuur door den heer H. Hoebé, en van een schrijven van den Inspecteur van het Telegraaf- wezen te Roosendaal, dat met 21 Juli a. s. zal aangevangen worden met den aanleg van den telephoondienst Terneuzen - Zaamslag - Axel. Op zijn verzoek werd met algemeene stemmen W. Wisse, stroodekker en slager, ovei gebracht van de 3e naar de 2e klasse van den Hoofd. Omslag. De gem.-rekening over 1889 wordt ter onderzoek gesteld in handen van de heeren A. Riemens en W. de Klerk jr. Wordt besloten tot wijziging der verordening op de heffing en invordering van schoolgelden. Wordt goedgekeurd het ontwerp-besluit tot ver huring van 2 lokalen van het schoolgebouw in den Grooten Huissenspolder, voor bijzonder ondorwijs, met ingang van 1 October a.s. Bjj de jongste veranderingen in het personeel der tijksveldwacht is o. a. aangesteld tot rijks veldwachter 3e. kl. (jachtopziener; J. B. de Wispe- laere, gepasporteerd maréchaussee thans veldwachter tevens onbezoldigd rijksveldwachter der gem. Sotst, j (standplaats Retranchement). 1ERNEUZEN, 1" Juli. Heden avond overleed alhier in 82jangen ouderdom de heer Marinus Roose, oud strijder van 1830-31 en gerechtigd tot het dragen van het metalen kruis. TERNEUZEN. 9 Juli. Heden had alhier in het hotel Donze, ten overstaan van den notaris Mr. J. P. Dronkers en ten verzoeke van de erven mej. F. Nousen wed. J. Scheele de openbare verkooping plaats van de navolgende onroerende goederen als 1e. koop. een woonhuis en erf staande en gelegen in de noordstraat alhier, groot 3 aren 39 centiaren kooper de heer J. Donze alhier, voor ƒ4600. 2e. koop. een woonhuis en erf staande en gelegen in de noordstraat (schotsen hoek) groot 86 centia ren, kooper de heer H. Scheele Jz. alhier voor 1050. In den nacht van Zatbrdag op Zondag j. 1. heeft te Leeuwarden een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De schipper van een bij de Sneekerkade liggend, diep met klei geladen, praamschip. werd. terwijl hij met zijne vrouw en zes kinderen in het voorondbr te slapen lag, omstreeks 1 uur in den nacht, door zijne tengevolge van het stormweder wakker geworden vrouw gewekt, daar zij meende, dat er gevaar voor het scheepje was. De man be gaf zich naar boven, met het doel de praam naai de overzijde te duwen, waar men meer beveiligd tegen den wind zou zijn. Terwijl hij hiermede he zig was en zijne vrouw met twee 'kinderen mede boven was gekomen, zonk het vaartuig in de diep te weg. Op het angstgeschrei waren inmiddels twee in de huurt liggende schippers te hulp geko men, doch zij mochten er slechts in slagen den vader, een jongen en een meisje te redden, en moesten de moeder mst twee der ki-nderen, waar onder een zuigeling van 10 maanden, op eens zien verdwijnen. Alle verdere middelen tot ïedding bleven door het stormweder vrudhteloos. Twee andere kinderen, die in het schip waren gebleven, verdronken mede, waarschijnlijk nog slapende. In den loop van den dag werd het schip bovenge bracht. Een der verdronken kinderen kwam 's na middags bij het nabijgelegen dorp Huizum aandrijven. - Een bedaagde gouvernante maakte met een laan haai' zorg toevertrouwd knaapje, dat een ma trozenpakje aan had, een wandeling door het Vod j delspark te Amsterdam. Zij hield het jongske aai jde hand en las tegelijkertijd ijverig in een boeien den liefdesroman, waarin ze geheel verdiept waa Plotselmg verloor de jongeheer zijn kaatsbal, lij ontwrong zich zacht aan de hand der juffrouw ei snelde weg. Dit tonneelt.je trok de aandacht vat twee matrozen, die op een bank in het park zaten, „Jandorie daar zullen we eens 'n mop meêheb ben," lachte de oudste, fluks opspringende, meteen snelde hij weg. Hij ging op zijn hurken zittend schoof zacht zijn ruwe knuist in het handje dei dame. die den deugniet nog niet gemist had Plot seling schrikte zij op. Wat dacht die bengel wel om baar van die zachte drukjes te geven, - et meteen keert zij zich om. Maar o wee Daar zit op zijn hurken de oudi matroos, met de pijp tusschen de dikke lippen, en hij lachte, dat de tranen hem langs de bruine wan-i' gen liepen. Diep verontwaardigd, mei een blosf van schaamte snelde--de juffrouw weg, onder den' schaterlach der Jantjes en het geginnegap van een aantal dienstmeisjes, die waarschijnlijk minder af- keerig waren van den zeebonk dan de deftige gou vernante - Bij de school te Appingadam heeft men bj het gravan van een kuil om een regenbak te met j selen een bewaarplaats van vele menschenbeende ren gevonden. Behalve eenige rijen doodkisten) liggen daar menschenlijken dooreen. Men vermoedt dat zij afkomstig zijn van de kozakken, die daar in 1812 gelegerd waren, en waarvan de doodenin een kuil werden begraven. - Zaterdag ontstond te Hardenberg een water-[ hoos vergezeld van hagelslag, die zoo sterk was,i dat hoornen met wortel en al uit den grond wer den gerukt. Een schuur werd letterlijk van den grond opgenomen. - Een gelukkig zeldzame gebeurtenis had Don derdag plaats ten kantore van een notaris, op een dorp in Noord-Holland. Tot het aanvaarden eener erfenis, nog geen vier honderd gulden groot, wa ren 16 gegadigden opgekomen. De verdeeling en het ontvangen van de nalaten- schap ging zonder eenige moeilijkheden gepaard, maar toen het op de betaling der begrafeniskos ten aankwam, barstte eene geheele familie haat los. Eerst vingen de aanwezige vrouwen aan elk ander het jak uit te vegen, daarna de neven en nichtjes. Een der tantes gaf bewijzen harer sym- I pathie aan een onwilligen oom, door hem een wei- I nig te plukharen, welk feit hef sein was vooreen geregeld gevecht over de geheele linie. Inktkokers, boeken, portefeuilles zwierven door het kantoor en. namen door de ruiten hun weg naar de bedrijvige wereld. Een candidaat notaris, die als vredestich-l ter wat al te nabij de vuisten kwam, ontving als legaat een blauw oog. Met vereende krachten en ondersteund door den veldwachter wist het perso neel van het notariaat de erfgenamen op straat tei krijgen, waar een flinke regenbui spoedig een eind aan den twist maakte. De Haarl Cf. deelt een bericht mede, waar uit blijkt, dat bij zendingsfeesten oplichters ook al niet ontbreken. De kantinehouder op het zen- i dingsfeest van verleden Woensdag heeft een scha-1 de geleden van ƒ15 tengevolge van hunne kwade praktijken. Bij den kantinehouder waren vouw-1 stoeltjes te krijgen; men deponeerde bi) de ont vangst een gulden en ontving bij het terugbrengen 75 cent terug, zoodat de huur van het stoeltje een kwartje kostte. Nn waren echter aan de mil- zikanten ook stoeltjes verstrekt, die zij na afloop van het feest eenvoudig lieten staan. En daarvan hebben gauwdieven misbruik gemaakt. Zij heb- 1 ben nl. deze stoeltjes medegenomen, aan de kan- f tine ingeleverd en per stuk drie kwartjes ontvan gen, ofschoon zij vooraf geen gulden hadden gede- I poneerd. Aan den Zevenbergschen Hoek, gemeente Zevenbergen, heeft zich een geval van slaapziekte I (nona) voorgedaan met, doodelijken afloop. De huisvrouw van H., aldaar sliep Zaterdeg voormid dag in en overleed Dinsdag, zonder in dien tijd eenig teeken van leven te hebben gegeven. Graaf Armet, een der rijkste inwoners van j Madrid, bezit eer, museum, waarin tentoongesteld zijn kostbare waaiers, gedreven zilverwerken en I

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2