No. 416. Zaterdag Juli I860. 6' Jaarii Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Staatkundig Overzicht. Binnenlandse!! Nieuws. Wil, SO II COURANT. DRUKKER - UITGEVER Dit Blad verschijnt eiken Oinsilft*- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: IHFIFNlW. per 3 Maanden 1 UILLOlIil i) 50 centfranco per post ^60 cent AXEL België 80 cent. Afzonder!, numm. 3 ct. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TAV EE uren. [Verleden Zaterdag is te Sofia, de hoofdstad van Bulgarhe een drama afgespeeld, dat misschien groo te gevolgen voor het vorstendom zal na zich slee ben. Wanneer de lezer zijn geheugen raadpleegt, feal hij zich ongetwijfeld heiinneren, dat eenigen hhd geleden eene samenzwering tegen vorst fer- Idinand is ontdekt, waarin de majoor Pamtza eene [voorname rol, eigenlijk de hoofdrol, vervulde. De [majoor werd dientengevolge ter dood veroordeeld, [ofschoon de veroordeelde in de goedgunstigheid van Ken vorst werd aanbevolen. Vorst Ferdinand heeft [echter gemeend aan de officieren van zijn legei leen waarschuwend voorbeeld te moeten geven, Idoor het vonnis toch te doen voltrekken. Zaterdag |nu heeft deze treurige terechtstelling plaats geaad en is majoor Panitza ter dood gebracht. De vorst was op reis gegaan naar Weenen en [teekende onderweg te Lom Palanka het doodvon nis, ofschoon nog hier een deputatie hem tege- 1 moet kwam om eene lichtere straf voor den ver oordeelde te bepleiten. Tot op het laatste oogen- blik toch hoopten de vrienden van Panitza op de goedgunstigheid van den vorst, temeer wip di mi litaire rechtbank zelve, die het doodvonnis velde, een beroep op de welwillendheid van den vorst had gedaan. Doch een voorbeeld moest worden 26Stöld i S Zaterdagochtend eerst ontving Panitza boricht, dat de dood hem dien dag wachtte. Tegen negen uien werd hij uit de gevangenis geleid en gebracht naar de strafplaats, dicht bij de kazerne der stad. Een piiester en een gendarme begeleidden hem. 1 Vier regimenten infanterie, in carré geschaard, had den het plein afgezet. Hier werd hem het doodvonnis voorgelezen, waarna hij biechtte en hem de Heilige Sacramen ten werden toegediend. Panitza was buitengewoon kalm. Hij werd aan een boom gebonden toen een sergeant hem wilde blinddoeken nam hij hem den doek uit de handen en hond dien zelf voor. Op het oogenblik dat „vuur" gecommandeerd werd, liep Panitza nog „leve Bulgarije! en toen zeeg hij ineen, door 21 kogels doorboord. Nadat het lijk een uur tentoongesteld was ge weest. werd het naar de stad vervoerd en aan Panitza's weduwe uitgeleverd. Daar lag dus de vijand van vorst Ferdinand en van diens rechterhand Stambouloff zielloos uitge strekt. terwijl de vorst zijne genoegens te Weenen genoot en niet eens den moed had de fcei echt stel ling bij te wonen van den man, die zich steeds waar liet er op aankwam dapper heeft gedragen.. Volgens Stambouloff hangt van deze daad het heil van Bulgarije af. Maar de vraag is, of de voor zegging van dezen staatsman niet )Uist in o«ige- keerden zin zal bevestigd worden. Het ligtïm mers voor de hand, dat de vrienden van Pamtza diens dood niet ongewroken zullen laten. In Kus land noemt men de terechtstelling eenvoudig een lagen moord, wel een bewijs, dat men daai ie lan de niet gunstiger zal gestemd worden omtrent de erkenning van Ferdinand als vorst van Bnlganje. Door deze uitvoering van een doodvonnis aan een zoo gewichtig man als Panitza wordt de aan dacht weder meer op de Oostersche zaken geves- tigd. Zoo ziet men dat, al wordt in ons wereld deel geen oorlog gevoerd, daar toch weer andere dingen gebeuren, gewichtig genoeg om algemeen van zich te doen spreken. De jeugdige voist heeft zich-in deze zaak niet van eene goedezijdedoen kennen en het staat te voorzien, dat de man die toch niet vast op zijn troon zetelt, weidia het ein de zal beleven van zijne, door velen omechtvaai- dig genoemde, heerschappij. Door geweld wint men de harten der volken niet, vooral met in de zen Ujd die willekeur en misbruik van macht ten hoogsteafkeurt. Wat bovendien te denken van den moed van een man, die in zijne betiekking als vorst niet eens de terechtstelling van zijn vij and durft bijwonen? Zou Ferdinand soms last heb ben gehad van zijn geweten, hetwelk hem onge twijfeld moet hebben toegeroepen, dat lp) eene on verantwoordelijke fout beging - Dinsdagavond te half acht tfing de zomer-1 vergadering der Provinciale Staten van Zeeland aan. j Behalve de commissaris des koningsals voorzit ter en de griffiier, waren 37 leden tegenwoordig. Na opening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat in plaats van den heer Sipkens, voor het district Tholen is gekozen de heer mr. J. H. L van Buren. Na onderzoek van diens geloofsbrieven door deheeren Wagtho.Van Waesberghe-Janssens en Hammacher, werd tot zijne toelating oesloten. Op voorstel van den voorzitter werd met 3d te gen 2 stemmen besloten om de door Gedeputeerde staten overgelegde stukken betrekkelijk de oprich ting van een waterschap over de gronden, thans genaamd de Damespolder, ter griffie neder te leg gen tegen de heeren Wagtho en Van Buren. Eer. verzoek van A. W. den Doop te Middelburg om eene toelage uit de provinciale fondsen ad ƒ1200 voor de door hem uit te geven nieuwe kaart van Zeeland werd op voorstel van den voorzit ter gesteld in handen van Ged. Staten met uftnoodiging hieromtrent in de najaarsvergadering een voorstel te doen. Als voren werd gehandeld met een schrijven van den gemeenteraad van Steenbergen omtrent den [aanleg van een keiweg naar en over den Slaak- ^Vervolgens werd de vergadering bij loting in af deelingen gesplitst als volgt eerste afdeeling de heeren Hennequin, Fokker, Hammacher, Oggel, Van Uye Pieterse, Van Woel- deren. Bolle, Finijtier, Pompe van Meerdervoort, 1 Lantsheer en Vander Have en als leden van ged. staten de heeren Van Berlekom en Van Teyhngen. i tweede afdeeling de heeren Stevens Van Lijn- den, Van Schouwen, B. V. van der Bilt, Smjdeis, De Smidt, Hollestelle, Hoogenboom, Van der Beke Oallenfels, Brevet, Van Buren en Walter en als leden van Ged. Staten de heeren Heijse en Buteux derde afdeeling de heeren Moes, Van Waesber ghe-Janssens, Lucasse, Wagtho, Quarles van Uffoid, Kakebeeke, Huvers. Thoraaes, Van der Vliet, Dron- kers, Den Boer en Risseeuw en als leden van Ged. staten de heeren J. C. R. van der Bilt en Snouck Hrf de eerstvolgende bijeenkomst zal de benoeming plaats hebben van het lid der staten bedoeld in art. 89 der piovinciale wet. Op voorstel van den heer Kakebeeke werd met 29 tegen 8 stemmen besloten, de eerstvolgende vergadering te bepalen op een nader vast te stel en in de volgende week, omdat de ieden dan rnjiei gelegenheid hebben de voorstellen van Ged. Staten en de verslagen der afdeelingen te onderzoeken. Tegen stemden de heeren Hammacher, J. van der Bilt, Fokker, Lantsheer, Snouck Hurgronje, Van der Have, Hennequin en Lucasse. - Betreffende het verongelukken van het stoom schip Prins Frederik in de golt van Biscaye dooi de aanvaring met het stoomschip Marpessa, ont leent men aan een Engelsch blad het volgende Ten tijde der aanvaring was het stoomschip zachtiensaan stoomende en bevond, dewijl het mis tig was, kapitein Visman, benevens^ de opper- en derde stuurman, zich op de brug. Eene stoomfluit I weid gehoord op de stuurboordsboeg, welke oogen blikkelük gevolgd werd door 't geluid eener stoomfluit recht vooruit, dat men vermoedde van een ander I stoomschip afkomstig te zijn. De gezagvoerder gaf order om het roer aan bakboord te leggen ten em- 1 de ruimte te geven, toen op eens de Prins Ireue rik met een vreeselijk geweld in de midscheeps werd aangevaren, waardoor het tot m de helft van het dek werd doorgesneden. Er werd geen licht, gezien, als juist een paar seconden voordat de aan varing plaats vond. De zee stroomde door de vree- seliik groote opening, door de aanvaring veroor zaakt, de machinekamer en het achterruim binnen. Bij het peilen der pompen ontdekte men onmidde- lijk. dat het stoomschip reddeloos verloren was. De helft der manschappen bevond zich op liet dek, en de passagiers eu militairen onder dek en inde hutten. Onmiddellijk stroomden deze op dek, doch er was geen paniek en de gegeven bevelen wor den onmiddellijk gehoorzaamd. De booten worden snel en met de grootste orde te water gelaten, waarin zich, naar men meende, 3l de opvarenden begaven, doch zooals later bleek werden de twen- de luitenant Van Wijk en zes militairen vermist (reeds door ons vermeld). Ook de gezagvoerder van de Marpessa, kapt. Geary, had zijn stoomschip dat zwaar beschadigd werd door de aanvaling, m de booten verlaten, dewijl hij bevreesd was dat het zoude zinken. Toen men echter bevond dat het drijvende bleef, begaven zij zich weder aan boord waarna de schipbreukelingen van de Prins Frederik op de Marpessa werden opgenomen. Nadat allen aan boord waren, werden van de Marpessa nog twee booten afgezonden om naar de vermisten te zoeken, doch deze keerden terug zon der iets van hen te hebben ontdekten. Twee booten van de Prins Frederik worden ver moedelijk door de aanvaring verbrijzeld, en zes booten van de Prins Frederik werden tot veilig heid voor het groot aantal schipbreukelingen door de Marpessa op sleeptouw medegenomen en liggen nu te Falmouth in de haven. De dames werden onder dek gehuisvest, terwijl de overige schipbreukelingen zoo goed mogelijk op dek werden geborgen. De Marpessawaarvan zooals vermeld werd, veei lading werd overboord

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1