ili/1 i\o. 415. Woensdag 25 S!l(l. O' »l aa i'i». Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAtf, AXEL. B31IS33. Staatkundig; Overzicht. Itiimeiilaiidsch Nieuws. OUItANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS': per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TV El, uren. Zij die zich met 1 Juli op deAXELSCHE COU BANT abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nummers gratis. De Administratie, Het schijnt tusschen Engeland en Duitschland tegenwoordig heelemaal koek en ei te zijn; de ge beurtenissen der laatste dagen toch geven het vol ste recht tot het tnaken van deze veronderstelling. De onderhandelingen over de bezittingen in Afrika hebben ten gevolge gehad, dat Duitschland aldaar wat heeft moeten toegeven maar, zooals we ver onderstelden, dat gebeuren zou, heeft het eene scha deloosstelling ontvangen voor zijne welwillendheid, i et eiland Helgoland, dat in de Duitsche wateren ligt en sedert 1814 aan Engeland behoort, is van eigenaar veranderd. De 2000 inwoners van het rotsige landje zijn opeens van Engelschen in Duit schei s veranderd, ofschoon zij meermalen den wensch te kennen gaven liefst Engelsch te blijven, niet zoozeer uit liefde tot Engeland dan wel uit haat tegen Duitschland. Wat de waaide van het eilandje betreft, och, daarbij verliest Engeland niet veelmaar het moet toch eene streelende gedachte voor den Engelsch- man wezen, zijne vlag te zien waaien op Helgo land in Duitsche wateren, op de Normandische eilanden in Fransche, te Gibraltar op Spaansch grondgebied, in Maltha op Italiaansch en in Cyprus op Turksch gebied. Frankrijk ziet natuurlijk met leede oogen deze toenadering tusschen Je heide rijken en de bladen weten van deze geschiedenis allerlei kwaad op te disschen, waaraan echter niet veel geloof mag ge hecht worden, want het geldt ook hier, waar de bij den honig uit zuigt, daar haalt de wesp het venijn uit. Wij voor ons vinden het een gunstig teeken des ti.jds. wanneer twee machtige mogendheden zich wederzijds toegeeflijk betoenen waar het kwesties geldt, die tot verwikkelingen aanleiding kunnen geven. Op vrij wat minder geldelijke offers zul len dergelijke schikkingen der natiën komen te staan, dan door toepassingen van de tegenwoordig algemeen gehuldigde meeningWie den vrede wil, moet zich op den oorlog voorbereiden. Naar aanleiding van de goede verstandhouding tusschen Engeland en Duitschland zijn allerlei ge ruchten in omloop; het wordt thans evenwel ais zeker beschouwd, dat een verbond tusschen Frank rijk en Rusland stellig in het vooruitzicht is. Ieder! zoekt natuurlijkerwijze steun bij zijne vrienden. Waarom mogen Frankrijk en Rusland dan niet doen, wat anderen reeds vóór hen deden Reeds lang leven deze twee mogendheden op zeer vriend- schappelijken voet met elkander. De arrestatie der Russische anarchisten te Parijs heeft de vriend schapsbanden nog nauwer toegehaald en niet te verwonderen is het dus, dat de onderhandelingen tusschen Duitschland en Engeland den doorslag zul len geven tot het sluiten van een verbond. Wat het zoogenaamde Parijsche complot betreftditligt aan de millioenen. welke aan de openbare wer- moet meer bestaan hebben in de verbeelding van j ken zijn besteed. D6 Indische baten zijn zeker niet den Franschen minister Constans, dan in werke-juit den vrijhandel ontstaan. De effectenbeurs ver- lijkheid het geval was, daar de meeste gearresteer-diende millioenen aan Amerikaansche spoorweg- den reeds weder in vrijheid zijn gesteld. Dit neemtwaarden, de diamantindustrie en zooveel meer heb- echter met weg, dat de Russische czaar in hoogst opgewonden toestand verkeert, zoozeer zelfs dat bij zijne familie en het hof groote bezorgdheid over zijn toestand bestaat. Vooral moet de czaar zich verontrust maken, dat officieren van hoogen rang bij het complot zijn betrokken. Wie weet of niet vele arme ongelukkigen in hunne Siberische ballingschap zich nog meer op ben de geldcirculatie bevorderd en welvaart ver spreid. Vrees, dat door protectionistische maat regelen de buitenlandsche handel zal worden ont stemd, koestert de voorsteller niet. Hij acht het eer aannemelijk, dat onze oostpfijke buren 't niet met leede oogen zouden aanzien, wanneer Neder land niet langer een vrij bruggehoofd bleef voor overzeesche granen, en op die wijze de smokkel- hun gemak gevoelen, dan de machtige Russischehandel in granen en aanverwante artikelen op on- alleenheerscher op zijn tfoon ze oostelijke grenzen verminderde. De voorsteller legt eenige staten over ten be- I wi]ze van den noodlijdenden toestand in de graan - streken - weerspreekt en bestrijdt de stelling, I de oude economische dwaling, zegt hij, dat het j voordeel dei' graantechten bijna uitsluitend in de i zakken der grondeigenaar» terecht komt. En heb ben, blijkens de statistiek, vele graanboeren zicli Heffing van graanrechten en verlaging van zoiitaccijns. —o- In druk zijn verschenen de memorie van beantw. i z00veel mogelijk toegelegd op veeteelt, aan alles is van den heer Bahlmann op het afdelingsverslag eene grens en ook in het belang der sociale ünle der Tweede Kamer over zijn wetsvoorstel betrek-! daar vermindering van teelgronden den arbeid kelijk de graanrechten en het daarmede verband houdende ontwerp op den accijns en het invoer recht op het zout. De heer Bahlmann verklaart volstrekt niet een bevriend kabinet het werk uit handen te hebben willen nemen. Hij heeft alleen het voorbeeld ge volgd van den Belgischen afgevaardigde Durnont, doet stilzitten en verhuizing van het platteland naar groote steden in de hand werkt is dus de invoering der graanrechten te verdedigen. Dat de heffing van graanrechten aan den graanhandel groot nadeel zal toebrengen, ontkent de heer B. beslist, wanneer men althans onder graanhandel eigenlij ken handel verstaat. De tijd is lang voorbij, dat die een gelijksoortig voorstel indiende, dat later bij 01,146 Pakhuizen de graanschuren waren voor het Jen Belgischen minister van financiën bestrijding grootste gedeelte van westelijk Europa jen bij diens ambtgenoot1 voor landbouw verdedi- In veil,and met het ontwerp op de graanrechten l ging vond. Hetzelfde verschijnsel zou wellicht ook heeft de heei' B' V00l'ëesteld den zoutaccijns te ver- I in Nederland kunnen plaats hebben en dat recht- lagen van -/9 op -f5 per 100 kil° en het invoei' vaardigt het parlementair initiatief rechtop geraffineerd zout van ƒ12 op ƒ7. Door Om zijne bediening duidelijker te doen uitkomen de vermindering van den sluikhandel - voorabbij heeft Je voorsteller den considerans van zijn wets'jtoepassing van stelsfll van verboden kringen bij voorstel veranderd, het recht op tarwe en meel Ide accijnshefflng op het zout - en door toenemin i verlaagd (van ƒ1,20 op ƒ0,60 voor de tarwe), de1™" de consumptie zal, meent dr !iechten op mais en haver doen vervallen; boek 00r de vei'laëin8 te ontsta I weit even hoog belast als tarwe of rogge terwij1 oen spoe,]lg weer mgehaald wc stijfsel van tarwe met f2 belast wordt zijn aard equivalent voor het verdere deficit van 8 ton z. i. appelraeei, krach-tmeel en kindermeel vrij ruimschoots zal worden teruggevonden door de in da voorsteller, van ne tekort 1 milli- worden, terwijl het rij. Uit de statistiek toont de voorsteller aan, dat sedert 1879, toen Duitschland het sein gaf om tot wederinvoering van graanrechten over te gaar., de prijzen der granen belangrijk en aanhoudend loo, visscher, wonende te Philippine Wilhelm Phi- zijn gedaald. Er bestaat gegronde vrees, dat de li pp, le officier aan de stoomvaart-maatschappij mais, I voerrechten op granen en aanverwante artikelen. Aan de Tweede Kamer zijn o. a. ter natu ralisatie voorgedragan Petrus Bernardus Ramine- graanprijzen, vooral die van tarwe en hun laagste peil nog niet hebber, bereikt. Er ligt nog eene groote uitgestrektheid gronds in Ameri ka voor de cultuur en de kolonisatie open, en ook bij de heffing van graanrechten zal gedurende de eerstkomende jaren de Nederlandsche broodconsu ment zeker geen duurdere prijzen betalen dan thans misschien eer nog goedkoopere. Zeeland, wonende te Vlissingen, en Leonardus Pau wels, landbouwer, wonende te St. Jansteen. 4 X F, L, 24 Juni 18 0 0. Gisteren voormiddag had teil Raadhuize alhier de aanbesteding plaats van het vervoer p. nr. 100 k.u bieke meters Grint van de Axelsche Sassing naar De heer Bahlmann geeft niet toe. dat de wel- den grintweg Axel-Zaamslag, waarvoor werd inge- vaart hier te lande zoozeer door het vrijhandels- schreven door J- Scheele voor ƒ1,25, J. Jansen van stelsel zou zijn bevorderd. Hij wijst op den ach teruitgang van de koopvaardijvloot, op do kwijning van de scheepstimmerwerven en wanneer welvaart heerscht is dit onafhankelijk van vrijhandel of protectie. De groote vlucht, die de aanbouw van Rosendaal voor ƒ1,20 en J. Naeije voor ƒ1,19, per kubieke meter. Aan J. Naeije is het vervoer toegewezen. - Naai men uit Axel aan de M. Ct. meldt, is in de onlangs gehouden veigadering van ingelanden huizen en de uiterlijke weelde hebben genotnen, i van de polders Beoosten - en Bewestenblij besloten,

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1