b sjuajsja 6' «laarg. 1*0. 410. Zaterdag 14 Juni 1890. II 1 li nJk? \A II IJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. !4 V F. DIELEM AlY AXEL. Staatk iiiiditt Overzicht. Itinitmlaiiflsch Nieuws. 10 Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Belgiè 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. tot Zij die zich met 1 Juli op de AXELSCHECOU BANT abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nummers gratis. De Administratie. Vrede en geen oorlog is het wachtwoord der tegenwoordige regeeringen, die op dit punt recht van spreken hebben. Reeds voor de zooveelste maal gaf de Duitsche monarch van zijne vredelie vendheid b'.ijk, even zooveel malen werd aan an- dere zijden de wenschelijkheid van eenen langdn- rigen vrede betoogd. (Jok de minister Constnns heeft verklaard, dat hij den vrede wil. Deze vredeprofeet sprak van de zijde van Frankrijk in eene redevoering te Perigneux gehouden bij gelegenheid van eene land bouwtentoonstelling aldaar, llij verklaarde, dat het uur der pacificatie was aangebroken. Nooit i was Frankrijk zoo groot en voorspoedig, als nu het een dapper en sterk leger had. maar den vre de wilde. Voor hen. die zulks nog niet mochten weten, dient deze teralgemeene kennisgeving, dat I de groote legers, de ontzagwekkende versterkingen mei dito daaraan gepaard gaande uitgaven enkel ren alleen dienen om den viede te handhaven. Ditzelfde argument wordt geduiig aangewend om' den volksvertegenwoordigers over te halen steeds meer en meer gelden toe te staan voor oorlog* uitgaven, beter gezegd, al klinkt het ook wat vreemd voor militaire uitgaven ten behoeve van den zoo dierbaren vrede. Een dergelijk gebruik is er reeds meermalen van gemaakt ir Duitschland. waar het echter zoo vlug niet meer gaat om den beiasting- i schuldigen nog zwaarder lasten op te leggen voor ihet^ogenschijnlijk zoo edele doel. Thans is weder een nieuwe vredestichter met een prachtig plannetje voor den dag gekomen. Hij wil namelijk de veeten tusschen Duilschlaml I en Frankrijk wegnemen, welke er bestaan en nog wel lang bestaan zullen over het afnemen der I Duitsche Rijkslanden. Te Londen is uit Philadelphia aangekomen een lid van den iniverseeleu Vredebond, die een nieaw voorstel tot oplossing van de Elzas -Lotharingsche kwestie medebrengt. Hij heet Conrad Stollmeyer, is van afkomst een Duitscher, doch tnans Ameri- kaansch burgeV en wil uit de rijkslanden een on afhankelijk hertogdom, gelijk Luxemburg, maken De onafhankelijkheid zal gewaarborgd wordendoor •Engeland, Oostenlijk en Rusland. Wijl de meer derheid der bevolking in Elzas-Lotharingen katho liek is en Duitsch spreekt, wil Stollmeyer een I OosteDrijkschen prins tot hertog verkiezen. Frank rijk moet bovendien het Duitsche rijk een schade vergoeding van 2 milliaiden aanbieden. Tusschen Engeland en Frankrijk worden onder handelingen gevoerd over eene visscherskwestie Het is namelijk in den laatsten tijd meermalen voorgekomen, dat vechtpartijen tusschen Engelsche en Fransche visschers plaats hadden in de wate- tren rondom New-Foundland en deze gevalletjes wenschen de regeeringen thans langs minnelijken weg tot do onmogelijkheden te doen behooren. Hoe sterk velen ook voor den vrede mogen zijn, toch blijven er nog altijd strijdlustigen zelfs onder menschen die een zoo vreedzaam beroep uitoefenen als dat van visscher. Op politiek gebied is het in Belgie alles behalve rustig. En dat kan ook niet minder. De helft dei- Belgische kamer, dat is 69 afgevaardigden, treedt dit jaar af. Daarvoor hebben Zondag de verkie zingen plaats gehad. De kamer beslaat tegenwoor dig uit 82 clericalen, 13 zoogenaamde independen denten en 43 liberalen. Tot de aftredenden be hooren 31 clericalen en 38 liberalen. Oost-Vlaan deren heelt 22 aftiedende leden, Henegouwen 25. Luik 17 en Limburg 5. Bij de vorige verkiezingen voor de provinciale raden werd niet veel geestdritt aan den dnp legd en bleven de vei houdingen vrij wel dezelfde, het is dus te voorzien, al is er dan ook voor de Kamer wat meer leven in de brouwerij, dat ook deze verkiezingen geene veranderingen zullen te weeg brengen. Voor de clericalen bestaat ten min ste geen gevaar er onder te zullen raken, even min als voor de liberalen kans urn er bovenop te komen Het eene is natuurlijk een gevolg van het andere. Naardien wij een zoo getrouw mogelijk verloop der gebeurtenis in de venen te Appelscha hebben gevolgd, willen wij in aansluiting met het bericht in ons vorig nummer, het volgende daaraan toe voegen. Zoo is dan ook de werkstaking in de venen van Appelscha geëindigd, en zijn de arbeiders op de vroegeie voorwaaiden weder aan het werk gegaan. Daarmede behooren de werkstakingen voor dit sei zoen weer tot de geschiedenis. Jammerlijker fiasco dan de socialisten bij deze gelegenheid gemaakt hebben, is nauwelijks denk baar. Niemend noch voor- noch tegenstander! der socialisten - dacnt er een oogenblik aan, dat j die werkstaking eindigen zou zooals ze geëindigd! is, niemand dacht er aan, dat alle arbeiders in del I venen het werk weder zouden opvatten, j Alles scheen mede te werken om hen te doen I volhouden. Een deel der werklieden zou in Duitsch - land werk vinden, de overigen hadden nog maar' j korten tijd te wachten om bij den hooibouw be- hulpzaam te zijn en waar er'reeds geruimen tijd gewerkt en dus al aardig wat geld verdiend was, jkon men er op rekenen, dat het weerstandsver- j imogen hier heel wat grooter was dan indertijd te I Beets, waar de werkzaamheden nauwelijks een aanvang hadden genomen. Voeg daarbij, wat een zeer belangrijke factor is: de houding der vrouwen. In den regel kijkt moeder de vrouw vrij zuinig wanneer haar echtgenoot 's Zaterdags met ledige handen voor haar staat, en zij zich in plaats van met klinkende munt, tevreden moet stellen met de verzekering, dat het op den duur beter worden zal, als in plaats van zich te verlustigen aan het gezicht van een verfrommeld muntbiljet ot eenige blanke guldens, zich schadeloos mag stellen met de lezing van een paar hoopdravende artikelen in „De Klok" of „Recht voor Allen". Dan volger, er wel eens woorden, tegenover welke de werk stakers niet zoo half permantig is als tegenover zijn baas en te midden zijner makkers, of tranen, die zijn van nature zacht en een eerlijk gemoed pijnlijk aandoen en hem nog veel dieper treffen. En ziet hij dan op zijne kinderen, die helaas het noodige ontberen, och, dan komt zoo gemakkelijk de gedachte bij hem op, of' het nu toch wel zoo heel zeker is. dat hij op den goeden weg is en of het toch met mogelijk zou zijn, dat mijnheer Nieuweniiuis en anderen hem maar wat vóorpra- ton. Hier was dat anders. De vrouwen stonden in het eerste gelid en doden door woord en voorbeeld I wat ze doen konden om hare echtgenooten tot volhouden te nopen. Waren hier niet alle gege- i vens aanwezig om op een ten einde toe volhou- I den der werkstaking te rekenen, zelfs al ware I Domela Nieuwenhuis. niet opzettelijk uit Groningen overgekomen, zelfs al had Van Emmenes niet verklaard met hen honger te zullen lijden Doch juist liet optreden der socialisten heeft, naar onze meening, het eindigen der werkstakm gen eer bespoedigd dan vertraagd. De hoeren hebben geen rekening gehouden met een eigenaar digen trek van het Friesche volkskarakter, een trek, die zich inzonderheid bij de lagere standen openbaart. Deze leenen gaarne bet oor aan meer ontwikkelden, Ze luisteren met genoegen naar hunne raadgevingen, willen deze ook wel in over- weging nemen, maar doen ten slotte hun eigen zin bovendien zijn ze van nature wel wat wan [trouwend van aard en moeren iemand ai dooi- en door kennen om hem vertrouwen te schenken j Zoo ook hier. Met genoegen en voor een groot j deel met instemming zelts luisterden zij naar de redevoeringen van een Domela Nieuwenhuis en Van Emmenes. Zeker het was, zooals de heeren zeiden; deze sloegen de spijkers op den kop. Ja, [zij waren hongerslaven, loonslaven, zij, die eigen lijn de kern der natie, het volk vormden. Zij werden stelselmatig uitgezogen door het kapitaal: er moest en er zou verandering komen De vrou wen hingen aan de lippen der sprekers en von den in hunne woorden eene heerlijk juiste afspie geling van hare eigen gemoedsstemming. En dan - eene veenarbeidster blijft toch altijd eene vrouw, zij heeft ook hare ïjdelheid - de haar zoo kunstig toegezwaaide lof streelde hare eigenliefde. Zij, vergeleken, op ééne lijn gesteld met Kenau Hasselaar en Louise Michel. Nu ja, met voormei de Kenau maakten de meesten vermoedelijk nu j voor het eerst kennis, maar Louise, ja die kennen zij. Louise, in het licht van „Recht voor Allen!" Louise, de heldin, de martelares der volksvrijheid! En zij, de Louise Michels van Nederland is bet j wonder, dat het hoofd haar een oogent)]ik omliep, jdat zij geneigd waren den man, die deze ontdek king gedaan had, als eén profeet te begroeten, dat zij geneigd waren onbepaald vertrouwen te stellen in zijne woorden en beloften! Maar dat vertrouwen is leelijk geschokt. Dat I geldelijke onderstand uitbleef, dat was al erg ge noeg, maar toch, dat kon er nog bij door. Doch

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1