u IVo. 408. Zaterdag 7 Juni 1800. Jaarg. Nieuws-en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. Staatkundig Overzicht. Hinncnlandsch Nieuws. r Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij die zich met 1 Juli op de AXELSCHE COU RANT abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nummers gratis. De Administratie. De Duitsche keizer schijnt weer op de been te zijn, ten minste hij maakte reeds een rijtoertje en een tochtje per stoomboot op de Havel'. De erf prins van Meiningen, die met den keizer in het door dezen bestuurde rijtuig zat en er eveneens uitviel, ligt thans aan do gevolgen van zijn val ziek te Koblenz. Verscheidene doctoren hielden een consult. Wilhelm moet rseds weder reisplannen gemaakt hebben. In het laatst dezer maand gaat hij naar het Noorden en in Juli zal hij Engeland en Zwit- seriand bezoeken. Bismarck is ook eens uit geweest. Tiidons hij zijn hoog ambt bekleedde, onttrok hij zich gaarne aan alle plechtigheden, thans verliet hij zijne vreed zame woning om te Hamburg de nieuwe douane- gebouwen in oogenscl.ouw te nemen. Hij was vergezeld van zijn heele familie. Het gemeente bestuur geleidde hem rond. Overal werd hij met geestdrift ontvangen, waarvoor de vorst vriendelijk lachend dankte. In Parijs is eene soort samenzwering ontdekt tegen het leven van den Russischen Czaar. Eeni ge Russische revolutionnairen zijn gevangen gbno- men, (ie bladen zijn er vol van. Huiszoekingen zijn gedaan, waarbij papieren, bommen en dyna miet gevonden zijn. Ook bracht de politie een bezoek bij den beer Peter Lawvoff, die sedert 20 jaar deel uitmaakt van de Russische kolonie te Parijs en aldaar algemeen bekend is. Lawvoff, een geleerde die te midden van zijn boeken een stil doch werkzaam leven leidt, wordt algemeen beschouwd als de deken der Russische studenten, de raadgever en vriend zijner jeugdige landgenoo ten Niet gering was zijne verbazing, toen de politie ook bij hem etme huiszoeking kwam doen; hr legde haar echter geen hinderpalen in den weg", zoodat de politie dienaren sp.oedig gereed waren! I Zij namen eenige papieren mede, deels in het Russisch, deels in het Fransch geschreven, optee keningen en brieven. Zeer de aandacht van den politie-commissaris had eene flesch met vocht ge trokken, hij kwam den volgenden dag terug om dit te onderzoeken, doch overtuigde zich dat de flesch niets gevaarlijks bevatte. De heer Lawvoff gelooft niet aan het bestaan van een complot, althans geen der jongelieden die hij allen kende, had hem daaromtrent geraadpleegd en het zou hem zeer verbazen, indien zij schuldig werden bevonden. Tot zijne groote verwondering had de politie, ook waar zij geen ontplof bare stof- pn had gevonden, personen in hechtenis genomen en beslag gelegd op papieren. Bij zekeren Lavrensius, die zeer rijk is en uit-, gestrekte grondeigendommen in Rusland bezit, nam de politie tegelijk met zijn papieren een bankbil jet van 1000 francs mede en weigerde dit geld terug te geven, toen mevrouw Lavrensius daarom vroeg. Lavrensius, vroeger advocaat, studeert thans in de medicijnen en nam op zijn laboratorium proeven met een Franschman- een bewijs echter dat hij zijn instrumenten langen tijd niet gebruikt had is, dat zij dik met stof bodekt waron. Mejuffrouw Bromberg, bij wie een doos met verscheidene bommen was gevonden, hield Law voff meer dan iemand vooi onschuldig. Zij ont ving de doos ter bewaring en wist evenmin als Lawvoff of een der anderen wal zjj bevatte. Bo vendien is deze „samenzweerster" een meisje van 17 a 18 jaar en is in liet eerste studiejaar op de Ecole de médicine. De overigen zijn allen jongelieden, arbeidzaam, intelligent en interessant, op wier vriendschap Lawvoff grooten prijs stelde. Er waren slechts twee vluchtelingen bij. Nog eens herhaalde Law voff ten slotte dat hij niets omtrent de voorne mens der gearresteerde personen wist, doch aan hun schuld twijfelde. Wel verzekerde hij, dat de Russische jeugd sedert de laatste strenge maatre gelen, door de regeering in Siberië genomen, in zeer opgewonden toestand verkeerde. Hoogstwaarschijnlijk i's hier dus van geen com plot sprake, doch in Rusland zal men het er wel voor houden. De Czaar heeft reeds zijn dank be tuigd voor het redden van zijn leven. Sommige Fransche bladen vinden hei echter minder geschikt dat Frankrijk als de politie-agent van Rusland optreedt. Ten slotte zij vermeld, dat Carnot aan den her tog van Orleans gratie heeft verleend; de prins zal over de grenzen gebracht worden. Uit Appelscha wordt aan de N. R. Ct. gemeld Het is moeilijk te zeggen, of de toestand in de venen gunstiger of ongunstiger wordt. Wel is er eenige verandering, doch of dit nog verbetering kan worden genoemd is twijfelachtig. Een gun stig teeken is het, dat het aantal werkstakers met den dag afneemt en de werkzaamheden dienten gevolge meer en meer geregeld kunnen voortgaan. Wiet alleen dat de schippers hunne ladingen zon der moeite kunnen innemen, maar ook de turfma kers zijn m steeds grooter getale aan het werk. Ook onder de vrouwen schijnt het verzet af te n9men. Immers, terwijl de vorige vergadering nog door ruim 150 vrouwen bijgewoond werd, ver schenen er op die van Maandag slechts 90 Den vongen avond was eene commissio uit de werk stakers rondgegaan bij de verveners om dezen me de te deelen, dat de vrouwen ieder bij hare eigen werkgevers zouden komen spreken. Den volgen den dag gingen velen harer en ook vele mannen weder aan het werk. Maar tegenover die gunstige teekenen staan weder minder gunstige. Onder diegenen, welke do werkstaking voortzetten, althans bij velen hun ner, schijnt eene groote verbittering te bestaan, eene verbittering, die zich ook in daden uit. Bij een paar arbeiders, die zich niet bij de werksta king hebben willen aansluiten, zijn de ruiten inge worpen, iets wat voor een paar dagen ook reeds plaats bad, terwijl bij een der veenbazen de op het veld staande turf uiteengeworpen en stuk getrapt is- Ware er niet een? voldoende militaire macht aanwezig om de goedgezinde arbeiders, zoowel van bier als van Smilde, te beschermen, er is geen twijfel aan of het werken zou hun onmiddellijk belet worden. Duidelijk is in dit alles de hand der socialisti sche opruiers merkbaar; zij vooral zijn de oorzaak van dezen gespannen toestand. Om de meer be zadigde arbeiders de werkstaking ook maar één dag langer te doen voortzetten dan deze zeiven nuttig en dienstig oordeelen, daartoe schiet hun invloed te kort. Na het te Beets gebeurde schat ten dezen hunne groote woorden op de juiste waarde, en weten zij hoe geheel onbetrouwbaar lmnne beloften zijn. Anders is het met die werk stakers, die, ook al bemoeiden geen derden zich daarmede, toch zouden volhouden en ook anderen het werk beletten zouden. Met welgevallen luis teren deze naar de opruiende taal der zoogenaam de volksvrienden, die uitdrukking geeft aan hunne eigen gemoedsstemming. In die woorden vinden zij voedsel voor hun wrok; zjj vinden er een soort van vemiaak in, hun haat te laten aanblazen en zich meer en meer te laten opwinden, zonder aan de gevolgen van dezen toestand te denken. Wat de gevolgen zijn zullen? Voor het oogen- blik geene. Het verloop dezer zaak is met°vrij groote zekerheid te voorspellen. De toestand zal blijven zooals die nu is een deel der arbeiders zal blijven doorwerken, een ander deel blijft sta ken en hunne plaatsen worden gedeeltelijk door werkvolk van elders ingenomen, en ten slotte zul len de meesten in den hooibouw werk vinden. Maar welke gevolgen de kunstmatige opzweeping dier weinig ontwikkelde menschen ook tegenover hnnne mede-arbeiders, in de toekomst hebben kan, wie zal dat bepalen? De verveners hebben over het algemeen beslist geweigerd, zelfs in het geringste aan de eisehen der werkstakers toe te geven. Zij beweren uii één mond, dat de werkstakers zich aan contract breuk hebben schuldig gemaakt en zeer terecht zien zij er dus eene beginselquaestie in, Ouder de arbeiders daarentegen ontkennen velen bet be staan van een wettig contract. Naar gemeld is, is een der werkstakende arbeiders in staat gesteld zijn werkgever kosteloos in rechten aan te spre- ken en zal dus waarschijnlijk eene rechterlijke uitspraak in deze zaak meer licht geven. Hoe dit echter ook zij, het thans gebeurde moge voor alle werkgevers - en voor verveners in de eerste plaats - eene les zijn, om den arbeid niet aan te vangen alvorens een vast en wettig contract met de werklieden gesloten is. AXEL, 6 J u n i 18» 0. Woensdag, den 4 Juni, vierde de geachte pre dikant der Ned. Herv. gemeente alhier, de wel eerwaarde heer ds. C. J. L. Ruijsch van Dugteren zijn 25jarig ambtsfeest. Schier algemeene gedacht zijne gemeente dit heugelijk feit met haren waardigen leeraar mede, zoo in persoonlijke als vertegenwoordigende geluk!

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1