Gemengd Nieuws. DM EU PRAATJES. waarvoor als eerste prijs is uitgeloofd ƒ26, bene vens 10 van de 'afd. „Zeeland." Het bestuur achtte het wenschelijk de ƒ15 bierbij te voegen. Dit werd goedgevonden. Verder werden bij het programma prezen uitge loofd voor 3 stuks melkvee vau inlandsch ras en voor enkelvoudige inzendingen van melkvee van inlandsch ras. Het bestuur gaf in overweging aan den prijs voor laatstbedoeld vee, no. 12 vau het program ma nl. 15. nog 10 van wege de afdeeling Zee land van het Stamboek toe te voegen. Ook hiermede vereenigden zich de leden. Nog gaf het bestuur in overweging beschikbaar te stellen aanmoedigingsprijzen voor inzenders van op het stamboek voorkomend vee, te weten voor elk stuk vee uit Schouwen 5 en voor elk stuk vee uit Walcheren ƒ3. Tegen dit voorstei bestond evenmin bezwaar. Na eenige besprekingen van huisboudolijken aard werd de vergadering gesloten. Naar de N. R. Ct. verneemt, zijn in den mi nisterraad, o. a. in eene Zaterdag gehouden bui tengewone vergadering, de legerwetteu opnieuw behandeld, naar aanleiding van het daaromtrent door den Raad van State uitgebracht advies. AXEL, 30 Mei 1890. De kermis behoort weer voor een jaar tot de geschiedenis en w(j twijfelen niet, of velen zullen zich kostelijk geamuseeid hebben Natuurlijk zijn er wederdipgén gebeurd, dieniet in den haak zyn, zooals o. a. vechtpartijtjes en een geval, dat eigen lijk niet anders dan allerafschuwelijkst kan worden genoemd. Woensdagavond heeft een man zooveel sterker, drank verzwolgen, dat hij aan de gevol gen daarvan is overleden. De politie heeft dit zaakje in handen. Dergelijke gevallon zijn nu Wbl niet erg geschikt om de kermis, die by velen toch niet in een goed blaadje staat, in een gunstig dag licht te stellen maar wanneer men ziet, op wel ke wijze de gewone zoogenaamde hoogedagen wor den gevierd, dan vervalt voel van hetgeen men tegon de kermis aanvoert. Er was trouwens dit jaar gelegenheid genoeg om zicb fatsoenlijk bezig te houden. Café chantants en tooneelvoorstellirgen tusschenbeiilen een dansje, ziedaar uitstekende din gen voor een kermisganger om den avond te pas seeren. Jammer is het, dat velen die de kermis bezoeken, juist door daarvan geen gebruik te ma ken, aanleiding geven tot gevallen van minder aan- genamen aard en daardoor dit oude volksvermaak in een kwaden reuk brengen. Woensdag den 4 Juni a. s. hoopt de weleerw. heer C- J. L. Ruijsch van Dugteren, predikant bij de Ned. Herv. gem. alhier, zijn 25-jarig arnbts- jubilé te vieren. TERNEUZEN. Bij de Ned. Heiv. gemeente al hier is tot predikant beroepen de heer J. Ossewaar- de te Sluis. - De Staatscourant van Woensdag bevat ver schillende adviezen van Ged. Staten in zake toe te kennen subsidien aan gemeenten, voor haar la ger onderwijs, boven en behalve de vergoeding van 30 pCt., bedoeld in art. 45 dei wet op het L. O. Daartoe behooren vijf adviezen van Ged. Staten var Zeeland, en de besluiten van den koning waar bij dergelijke subsidien worden toegekend aan Koe wacht ad ƒ2300, Uudelande a ƒ800, Philippine a ƒ750, Seiooskerke (Schouwen) a ƒ300 en West- dorpe a 750. Naar men aan ctfe- M. Ct. meldt moet er te Kauter, gemeente Clinge, een moord op een kind gepleegd zijn. Is hare berichtgever goed ingelicht, dan zou eene ongehuwde moeder, om met haar be minde te kunnen trouwen dezen hebben toegelaten haar kind van kant te maken. De dader zou voortvluchtig zijn. Men meldt uit Maastricht Het. blijkt, dat men tj Maastricht steeds van de vreemde pasmunt schade en last zal blijven heb ben. daar zij, niettegenstaande verordeningen en gedreigde boete, steeds ruimschoots in omloop blijft De Belgische twee centimen stukjes of Belgische centen, hoewel niet meer zoo menigvuldig als vroe ger, hebben toch weder geregeld cours en worden overal ontvangen. Belgische, Fransche, Italiaan- sche en zelfs Engelsche 5 en 10 centime-stukken van koper en nikkel worden èn op de markt, èn in de winkels tegen 2,5 en 5 cent in ontvangst genomen; bijgevolg met een verlies van 4 centen per gulden, daar 10 stukjes van 10 centimen eene waarde vertegenwoordigen van 1 frank of 48 een ten. Met de Duitscha marken en de onderdeelen er van is het nog erger, daar het hier wemelt van stukjes van 5-10 en 20 Plennige, die men ver plicht is tegen 3-5 en 12 centen in ontvangst te nemen, alzoo mede met verlies. Men meldt uit Limburg In den laatsten tijd wordt weder geklaagd over den geheimen invoer van varkens uit Belgie naar ons land. De wijze, waarop die invoer geschiedt, is te eigenaardig om niet vermeld te worden. Men huurt in eene grensgemeente een huis en liefst een, waarvan de daarbij behoorende tuin op Bel gisch grondgebied en de woning in Nederland is gelegen. De varkens worden dan langs den tuin en door de woning naar Nederland ingevoerd, en daar geen certificaat van herkomst wordt gevor derd, zoo kunnen deze ongehinderd aan de markt worden gebiacht. De beste voorzorgsmaatregelen zijn tegen deze praktijkeu onvoldoende, tenzij de regeering mocht goedvinden, te bepalen dat van kens, uit grensgemeenten afkomstig, moeten voor zien zijn van eene verklaring, afgegeven door den burgemeester der gemeente en inhoudende, dat zy in die gemeente werkelyk zijn gefokt of door aan koop binnenslands zijn verkregen. -- Bij de ontgravingen buiten de Wittepoort te Leiden komen in vrij groeten getale steenen tabakspijpjes voor den dag, zooals de Spanjaarden ze bij de belegegering veel gebruikten en zooals •r ook op bet stedelijk museum aldaai een paar worden bewaard. Een sigarenhandelaar heelt er een 40 tal weten op to koopen, waaronder er zijn met allerlei afbeeldingen. Woensdag ochtend omstreeks 10 uur ontstond «r brand in een van de zoogen. Oude Huizen van den Feyenoorddijk. Aangezien deze rij huizen uit 12 stuks bestaat, waarboven eon zolder, terwijl ée verschillende huizen slechts door houten be schotten gescheiden ziin, stond binnen 15 minuten net geheele b'ok in liente laaie vlam Spuiten en die van de fabriek Feyenoord waren spoedig op bet terrein. Door dezen brand zijn 24 gezinnen zonder dat waarvan de meesten niet verzekerd waren. De brandmeester A. Driebeek hield op het terrein eene collecte voor de niet verzekerde bewoners, die ƒ90 opbracht. Te Ooy nabij Zevenaar heeft in den afgeloopen nacht zekere Hoogenkarup, schoenmaker, zijne vrouw met een mes eene gevaarlijke wonde aan den hals toegebracht, zoodat men voor haar leven vreest. De dader, die veel misbruik van sterken drank maakt, is voortvluchtig. Het mes, waarmede da verwonding is toegebiacht, is gevonden. J. Stoutenburg heelt zich Maandagnacht, na verschillende tapperijen te hebben bezocht, langs de trambaan te Eist te slapen gelegd. De beenen schijnen over do sporen te zijn gekomen, daar bei de door de nacbttram zoo goed als afgesneden werden. De ongelukkige is naar bet ziekenhuis te Arnhem overgebracht, alwaar hij is overleden. U. D. Aan den Overtoom (gem. Sloten, N.-H.) is een tweejarig aanvallig meisje onder het spelen in de vaart geraakt en verdronken. In 't begin der week werd te Ofen, eene oude juffrouw begraven, die sedert dertig jaar haar kamer niet had verlaten. Zij was de dochter van een zeer vermogend man. Toen zij nog een mooi jong meisje was, verioolde zij zich met een amb tenaar, die op zekeren dag den inval had van haar t-c verlangen, dat zij hem daardoor haar liefde zou bewijzen, door op een bepaalden dag niet op straat te komen. Zij beloofde dit. maar toch ging zij des avonds! een paar minuten baar woning uit. Haar aan-} staande hoorde dit den volgenden dag en verbrak onmiddellijk de verloving, daar hij niet aan de liefde van een meisje kon geluoven dat tot zulk! eene kleine opoffering niet in staar was. De jon-| ge dame deed, om zichzelve te straffen, een plecli- tigen eed, dat zij zoo lang zii leefdo, haar kamer! niet meer zou verlaten en zij heeft tot aan haar! dood woord gehouden. Wie de gemeente Honteniste kent, weet ook van welke beteekenis ze is in ons gewest, ja, nu wel ook een Hoofdkiesdistrict Hontenisse hebben, kan. ik wel spreken van eene beteekenis in ons land.k Wie nu echter meent en de ineening schijnt r zeor gerechtvaardigd te ziju dat we in die ge-! meente, met haren drukken handel, (voor zooveii men van handel in eene plattelandsgemeente sprei ken kan) hare scheepvaart, hare kiesvereeniging,: hare groote uitgestrektheid en wat nog al meer? - wie nu meent, zeg ik. dat wij in die gemeentel eene uitstekende telegraphische verbinding hebbent met het Nederland aan de overzijde der Schelde, die beeft zich deerlijk vergist. Voor Belgie is all les uitstekend ingericht. Op hooge palen hangs langs den provincialen weg naar Hulst een doel matige draad, doch wat eigenlijk het voornaams» is, de telegraafkabel, die Walsoorden (want daar! staat het telegraafkantoor) heet te verbinden met Zuid-Beveland, is dikwijls geruimen tijd defect. Ill geloot, dat deze klacht niet enkel hier geboord wordt. Ook in het westelijk deel van het Zeeuw- sche Vlaanderen moet het met het oostelijk! vergeleken koek en ei zijn. De klacht, dat ons! Vlaanderen we! eens wat al te stiefmoederlijk door de heeren van het overige Nederland wordt be| handeld, is dan ook nog zoo heel ongegrond niett en ik geloof, dat een vreemdeling ons eerder vool Belgen dan voor Nederlanders zou aanzien. Zoof iets stuit mij tegen de borst; mijn echt Bataven! hart kan zulk een vernedering niet dulden. Een! vernedering Geen Zuid Nederlandsche broe Ier be hoeft zich daaraan te ergeren, want ik zou het evenzeer eene vernedering voor hem noemen, ah hij vooreen Hollander werd aangezien. Eene sir oea of een gewest moet het land 'verraden, waarvan! het een deel is, de man moet de ken mei ken in zich dragen, die hem stempelen als den zoon van zijn vaderland Maar hoe zal dit alles verkregen, wanneer vai den juisten kant daartoe geen pogingen worden in! het werk gesteld We hebben gewis later nog meer te klagen ovel eene stiefmoederlijke behandeling, doch nu voorj loopigde telegraaf. Een schipper, een degelijk en verstandig maij verhaalde mij het volgende„Langen tijd was Walsoorden met den Goeschen wal verbonden doo| twee gelijke en even oude telegraafkabels, waarj van de eene als reservekebel dienst deed. Dezi laatste werd nu echter ruim vijf iaren gelede# onbruikbaar en werd vreemd genoeg geheel opgeruimd zonder dat voor een nieuwen gezorgl werd. De nog overblijvende kabel hield bet tot veler verwondering nog vijl jaren uit, maar ooi toen brak hij en de verbinding met Zuid-Bevelanl had daarmede opgehouden te bestaan. Men poog! de hem te herstellen en ging met dat doel aai, het opvisschen. In plaats nu van dit werk op tl dragen aan een flinken schipper, die bij gunstig weder de breuk in éénen dag vond, werden eif personen mee belast, die onmogelijk met de bijl zondei heden der Zeeuwsche stroomen op de hoog te zijn en zoo duurde het werk een langen. lan| gen tijd. Men ging zelfs gedurende de ebbe aa» het graven op de zandbanken, soms tot een diept# van 3 M. Het uitgegravene spoelde natuurlijk b| den volgenden vloed weder gelijk en zoo werl dikwijls aan arbeidsloon eene som uitgegeven vai 30 a 40 gulden, waarvoor men een eind kabel opgegraven had, dat, nieuw zijnde, misschien het tiende deel dier som zou hebben gekost. Die groei te uitgaven zijn echter nog niet zoo erg als het nadeel, dat het publiek bij de stoornis heeft. Na tuurlijk moeten de telegrammen' uit 'Nederland

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2