0* Jaarg. Zaterdag 51 1890. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAA AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Staatkundig Overzicht. Biniieiilandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O N N E M E N T S P. R IJ S per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzondert, nurnm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Adverteiitiën Worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Italiaansche premier Crispi is dezer dagen weer voor zijn plezier uit. In de kamer volgt de eene interpellatie de andere over de vreemde, laat ons liever zeggen, willekeurige maatregelen van dezen langzamerhand berucht wordenden staatsman die Ital ie zoetjes aan tot een politiestaat zoekt te hervormen. Met behendigheid weet do premier er zich dikwijls zoogenaamd uit te praten, maar natuurlijk zijn in dei gelijke gevallen de vriendjes alleen voldaan en do rest wordt met een kluitje in 't riet gestuurd. Keizer Wilhelm is bij een ritje met den erfprins van Meiningen uit bet ujtuig gevallen dat hijzelf bestuurde en waarvan een der paarden schichtig werd. De rechtervoet werd ontwricht, waardoor de Keizer gedwongen is een acht of veertien da gen rust te houden. Langzamsrhaml schijnt keizer Wilhelm, die bij elke plechtigheid den mond vol heeft van zichzelf en zijn grootvader, zich te gaan herinneren, dat hij ook een vader heeft gehad, wiens verdiensten dool' anderen reeds lang zijn erkend. De Keizer heeft bepaald, dat de datum van 29 Mei., den dag waarop in 1888 keizer Frederik de laatste troepen-revue te Charlottenburg gehouden heeft, voortaan als gedenkdag in eere zal worden gehouden en dat telken jare de officieren der 2de garde infanterie brigade op genoemden datum een bijeenkomst zullen houden waarop de keizer hoopt steeds tegenwoordig te zijn. Graaf Moltke ontving van den keizer eene tele grafische dankbetuiging voor zijne rede ten gunste der Duitsche legerversterking iu den rijksdag ge houden. Zondag hebben in Belgie de verkiezingen plaats gehad voor de Provinciale raden, een voorproefje dus van den strijd die aanstaande is bij de Ka merverkiezingen. De uitslag brengt geringe verandering in de sa menstelling der verschillende provinciale raden. In Oost-Ylaanderen wonnen de liberalen een zetel, waartegen zij twee in West Vlaanderen verloren. In Antwerpen en Luik bijna geen verandering, te j Fléron bleef een clericaal in de minderheid, maar] te Héron verkeerde een liberaal candidaat in het i zelfde lot. Gelukkig waren de clericalen inLuxern burg, waar zij twee zetels wonnen. Te Leuven behaalden de 'liberalen eene betrekkelijke overwin j ning, doordien hun candidaat in herstemming komt, wat ook het geval is te Diest in Brabant. Over het algemeen is de uitslag-noch als eene j overwinning, noch als eene nederlaag voor een dei- beide paitijen te beschouwen uit het resultaat; iaat zich ten minste nog niets bepaalds voor de kamerverkiezingen voorspellen. Wat als een gelukkig verschijnsel mag beschouwd worden is, dat de Fransct.e rogeeving op initiatief: van de ministers De Freycinet en Ribot besloten heeft eene delegatie geneesheeren, voor het mee-i rendeel militairen, naar Duitschland te zenden, ter bijwoning van het internationaal geneeskundig con gres te Berlijn. In 20 jaar heelt zoo iets niet j plaats gehad. De Franscbe President vindt op zijne rondreis! weder overal eene geestdriftvolle ontvangst. Voor-; al was dit het- geVal te Belfort. Meer dan 10.000 Elzasseis waren daarheen gereisd om het hoofd van Fiankrijk te begroeten en toe te juichen In de zaal op 'bet raadhuis,, waar Carnot ontvangen werd,, hing de doorschotén Fransche vlag, die ge durende het beleg van 1870 71 van het raadhuis woei. In alle toespraken werden het heldhaftig gedrag en de vaderlandsliefde, doorBellort:* die treurige dagen bewezen, herdacht. Een groot voordeel voor de. .rust in Frankrijk is ongetwijfeld de val vaD het Boulangisme. De ge neraal schijnt niet van plan ooit den voet meer in zijn Fiankrijk te zétten, evenmin als Rochefort. Ook twijfelen zij er aan, of de regecring hun daar toe wel ooit toestemming zal geven, daar zij nooit aan een Boulanger óf een Rochefort genade zou schenken. Zaterdag avond reed onze koningin en de klei ne prinses in eon victoria, bespannen niet twee paarden, toen deze laatste op de hoogte van het station Het Loo van den lockaltrein schichtig werden. H. M. sprong uit het rijtuig en hielp ook de prinses er uit, maar zij struikelden beiden over den sleep van H. M. en- vielen op den grond. Op gestaan zijnde, liepen beiden uaar het paleis Het Loo, dat in de onmiddellijke nabijheid was, en kwamen met den schrik vrij. Op maandag 2en Pinksterdag had te Vlis- singen weder een opstootje plaats tegen het Leger des Hfcils. Een jongen was op vrij hardhandige wijze verwijderd, en het publiek nam het voor hem op. Eene aanzienlijke menigte wae.htte den heils soldaat, die de daad bedreven had, op, toen hij zich naar zijne woning begaf. Van alle kanten werden hem klappen toegedeeld, en men wilde hem zelfs in het water werpen, doch de stevige boerenkerel verweerde zich en kwam ten slotte onder gezang en getier in zijne woning aan. Het geschreeuw met bedreigingen bleef nog eenigen tijd voortduren, terwijl intusscheu bi) den heilssoldaat de ruiten werden ingegooid. Donderdag werd in het „Huis van Nassau" te Zierikzee door de afdeeling Zeeland van de vereeni- ging „Het Nederlandsch Paardenstamboek" eene al- gemeene vergadering gehouden, die door 55 perso- nen, zoowel leden als niet leden der vereeniging, werd bijgewoond. Uit de mededeeling des voorzitters, den heer Job van der Have, bleek dat het ledental, na de alge- meene vergadering te Middelburg gehouden, van 266 tot ruim 300 geklommen is. Verder bleek nog dat van 123 ter keuring opge komen paarden 89 geschikt (10 hengsten en 79 merrien) en 34 ongeschikt waren geacht om in het stamboek te worden opgenomen, welke uitslag over de verschillende eilanden als volgt was verdeeld In Tholen en St. Philipsland waren van de 17 gekeurde paarden geen hengsten en 10 merrien aan genomen en 7 afgewezen in Walcheren 2 paarden: 1 hengst en 1 merrie aangenomen in Zeeuwsch- Vhunderen (Oostel. deel) 6 paarden 3 hengsten, 2 merrien aangenomen en 1 afgewezen in Zeeuwsch- Vlaanderen (Westel. deel) 19 paarden 3 hengsten, 12 merrien aangenomen en 4 afgewezen in Zuid- Beveland 31 paarden 1 hengst, 21 merrien aanga- nomen en 9 afgewezen in Noord Beveland 7 paai den 5 merrien aangenomen en 2 afgewezen in Schouwen en Duiïeland 41 paarden 2 hengsten, 28 merrien aangenomen en 11 aigewezén. De rekening over 1890, in ontvang 7-76 en in ontvang ƒ545,32 bedragende, werd met een batig saldo van ƒ230,78 goedgekeurd. Besloten is een minimum leeftijd van drie jaar vast te stellen, wil het paard ter inschrijving in het stamboek opgenomen worden. Verder werd de verplichte bengstenkenring be sproken en besloten bet denkbeeld volgens het plan van het bestuur in de provinciale staten te brengen. Als bestuursleden werden herkozen de hoeren Job van der Have en M. W. van Arenthals, en ter ver vanging van Jen heer I. G. J. van den Bosch, die niet meer in aanmerking wenschte komen de heer N. W. Hocke te Ellemeet. De volgende vergadering zal te St. Maartensdijk gehouden worden. Woensdag voormiddag werd in het concert gebouw te Middelburg, onder voorzitterschap van den heer H. J. E. Gerlach, eene vergadering ge houden van de afdeeling „Zeelandvan het „No- derlandsch Rundvee Stamboek." De heer Gerlach heette de in kleinen getale op- gekomene leden en belangstellenden welkom en deelde mede dat de heer A. van der Hava als be stuurslid heeft bedankt en in zijne plaats de heer B. Giljarn is gekozen. De voorzitter bracht hulde aan de goede dien sten, door den heer Van der Have aan de veree niging bewezen, heette den heer Giljam welkom als bestuurslid en beval hem de belangen der ver eeniging aan Daarna deed de secretaris, de heer E. van den Bosch, mededeeling dat het aantal leden der af deeling thans bedraagt 62, tegen 50 in 't vorige jiar. terwijl in het najaar van 1889 het aantal in geschreven fokdieren van 26 tot 32 geklommen is en in het voorjaar van 1890 tot 46 steeg van de 21 dieren, die werden aangeboden, zijn er 19 goed gekeurd. Mededeeling werd verder gedaan van eenige in gekomen stukken en door den afgevaardigde rap port uitgebracht omtrent het verhandelde op de 19 Mei te Amsterdam gehouden algemeene verga dering. De rekening, in ontvangst 163 bedragende to gen eene uitgaaf van 53, zal vermoodelijk met een goed saldo van 100 sluiten. Vervolgens kwam ter sprake de eventueele be schikbaarstelling van premien, bij gelegenheid dei- in Juni te houden congres-tentoonstelling te Goes. Bij het gepubliceerde programma is uitgeloofd onder no 8, springstieren 2 jaar oud, le prijs ƒ30 benevens ƒ15 door deafd. „Zeeland" van 't Rund vee-Stamboek. Thans is voor die categorie be schikbaar ean gouden medaille van den minister J van waterstaat. Het bestuur gaf in overweging I hierin eenige verandering te brengen en de 15 voor dit nommer ie doen vervallen en die te bren- 1 gen bij een volgend nommer stieren van een jaar,

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1