IVo. 405. Woensdag *28 Mei 1800. 6e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. MELEMAV AXEL. Staatkundig Overzicht. Iiiimcnlaiidsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per póst 60 cent voor België 80 cent. Aïzonderl. ïumm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels. 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag T\VEE uren. Stanley reist tegenwoordig Engeland af, houdt overal redevoeringen en vertelt dan daaibij, dat de Engelsclien zich in Afrika de beste brokken voor den neus hebben laten wegkapen. Nu zal menigeen die den landbonger van John Bull in den laatsten tijd heeft nagegaan, zich daarover verwon- deien. en terecht; maa; als Stanleij bet zegt, dan dient men het toch wel te gelooven, want dat is een autoriteit. Hij beklaagt zich bitter, dat men in Engeland niet naar zijn raad had geluisterd, toen hij op het groote beiang van den Congo had gewezen. Thans hadden de Belgen zich daarvan meester gemaakt en maakten 100 percent rente van hun geld. Evenzoo was het gegaan met Oost Afrika. Hier in Engeland praatte ik mij heesch, zei Stanleij, en in Duitschland had ik maar een paar woorden te zeggen; het gevolg was, dat een half millioen vierkante mijlen van het voortreffe lijkste land, dat de Engelschen hebben doorvorscht, Duitsch bezit zijn geworden en voorde Engelschen voor altijd zijn afgesloten. Indien- er van niets anders spiake was dar. van concurrentie tusschen de Engelsche en de Duitscl.e Oost Afi ikaansche maatschappij, dan zou ik op de Engelsche maat schappij mijn laatste pond sterling verwedden. Maar achter de Duitsche maatschappij steekt de Duii- sche regecring en dit verandert de zaak geheel. De Duitschers hebben onlangs op Britsch gebied aan de inboorlingen 10000 sluks hoornvee met geweld ontnomen, en niemand had den moed om ook maar „boe" te roepen. Hij verklaarde verder dat hij gaarne nog meer zou zeggenmaar dat hij genoodzaakt was voorzichtig in zijne uitlatingen te zijn. Men beweerde nu, dat alweer groote con cession aan Duitschland waren gedaan. Bleek dat inderdaad het geval te zijn. dan zou hij de eerste zijn om aan de Britsche Oost-Afiikaansche maat schappij den raad te geven, zich geheel terug te trekken en hare onderneming als eene mislukte speculatie op te geven Want het was niet der moeite waard, onvruchtbaar land te behouden; wanneer men de vruchtbaarste en de beste stre ken prijs gaf. De Duitsche Rijksdag heeft voor de Pinksterva- cantie de algemeene beraadslagingen over de nieu we bepalingen betreffende de arbeidersboschorming afgehandeld en beide ontwerpen gesteld in banden van commission, die daarover praeadvies zullen uitbrengen en aan welke de regeering voor zoover zij daartoe vrijheid gevoelt, de noodige inlichtingen zal verstrekken. De commissie voor de iegeiwet heeft haren arbeid reeds begonnen, en de regeering heeft haar hierbij eene verrassing bereid, die slechts in zoover aangenaam kan worden genoemd, als zij bewijst, dat voor goed gebroken is met het stelsel, om de thans gevraagde versterking voor te stellen als het eenige, wat nog aan de ieger- organisatie ontbreekt. In de laatste zitting van de commissie van rap porteurs over het legerontworp heeft generaal Vo gel von Falckenstein officieus de voorwaarden me degedeeld; onder welke de regeering zooal niet da delijk, dan toch op den duur tot de invoering van den tweejarigen diensttijd zou kunnen overgaan. Die voorwaarden zijp 1° de vermeerdering van het met de instructie belaste personeel met één tweeden luitenant en 5 onderofficieren per compag nie 2° eene vervroeging Van eene maand van 't tijdstip waarop de recruten in dienst treden 3« eene vermeerdering van het aantal schietoefenin gen, zoodat elk man in twee jaren evenveel pa tronen zou moeten verschieten ais thans in drie 4® eene verlaging van den duur der jaariijksclie manoeuvreseene menigvuldige oproeping dei- reserve 6° eene aanmerkelijke uitbreiding van de schietbanen, de exerceerterreinen en de kazernes. De generaal schatte de hiervoor noodige meerdere uitgaven op 19 millioen mark per jaar en de uit gaven in eens op 110 millioen mark- 't Is juist I als bij de kooplui. Eerst eene flinke, (langgerekte j explicatie van den uitlegger en heel aan het eind j van de redeneering komt men dadelijk te weten j hoeveel 't grapje kost. Er bestaat eenige twijfel of het ontwerp wel ooit tot wet zal verheven worden. De leden der Tweede Kamer zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 3 Juni e. k. te 3 uren. Aan liet ons toegezonden"program majjvan het t3e Nederiandsch Landhuishoudkundig congres, van 16 tot 20 Juni te Goes te houden, ontleenen wij het volgende Maandag 16 Juni heeft 's avonds te 8.30 de ont vangst plaats van het bestuur en de leden van het congres door het gemeentebestuur in de groote raad zaal van het stadhuis. Dien dag worden de afdeelingen gevormd en hare besturen gekozen. Dinsdag 17 Juni 's morgens te 9 uren vergade ring der afdeelingen en 's middags te 2 uren de eerste algemeene vergadering 7an het congies. Woensdag 18 Juni 's morgeus te 9 uren verga dering der afdeelingen, 's middags te 12 uren twee de algemeene vergadering en te 2 uren rijtoer. Donderdag 19 Juni 's morgens te 9 uren gecom bineerde vergadering der afdeelingen, te 11 uren al gemeene vergadering der[_Zeeuwsche landbouwmaat- schappij. Vrijdag 20 Juni 's morgens te 9 ure vergadering der atdeelingen, 's middags 12 uren derde algemee ne vergadering tot sluiting van het congres en daar na bezoek aan de tentoonstelling. Het aantal viaagpunten op het congres aan de orde is zeer groot, de eerste afdeeling bevat er 21, waaronder 5 over zui7eibereidiDgde 2e afdeeling 1 over dat onderwerp, terwijl op de gecombineerde vergadering van de 7 vraagpunten 2 insgelijks daar op betrekking hebben. Ook de belangen van den graan- en bietenbouw, de plantenziekten en de hulp meststoffen nemen een belangrijke plaats in. Vragen over landbouwcrediet, landbouwonderwijs, hagel en veeverzekeringen, proefvefden, als steeds meer op den voorgrond tredende onderwerpen, ont breken niet, terwijl de persoonlijke inleiding der te behandelen vragen door de inzenders zelve een dege lijke wisseling van denkbeelden waarborgt. Hot feestprogramma geeft verder concerten, een rijtoer, de ploegwedstrijd en de tentoonstelling. Men schrijft aan de N. R. Ct Geen ondankbaarder werk dan een tocht naar de venen van Appelscha, het tooneel der werkstaking. Men ziet er zoo ongeveer niets, daar de werksta kers zich niet vertoonen, en een paar honderd man onder militaire bescheiming, rustig aan het laden der schepen bezig zijn. Hier en daar ziet inen ook enkele turfgraveis en over het algemeen schijnt er onder een groot deel der werkstakers eene zekere onzekerheid en weifelmoedigheid te h.eerschen- Zoo hadden verscheidene atbeiders in het begin dezer week het werk hervat, doch de opruiingen van Van Emmenes en anderen noopten hen, het den volgen den dag weder te staken om het na verloop van een dag op nieuw op te vatten. Tiouwens, dat laat zich gemakkelijk verklaren, waar er onder heil ge vonden worden, die het zeiven erkennen, dat het met deze werkstaking, zelfs van het standpunt der werklieden beschouwd, niet in den haak is, omdat zij zich wel degelijk schuldig maken aan contract breuk. Kortom, het gaat niet zoo van harte als dat b. v. te Beets, althans in den beginne, liet ge val was. Veel beslister zijn over bet algemeen de vrouwen die aan den leiband loopen van Van Emmenes. In eene vergadering der nieuw opgerichte Vrouwon- vereeniging werd opnieuw, op zijn aandrang, be sloten in de werkstaking vol te houden, het moge kosten wat het wil. Grappig was de verzekering van den socialistischen leider, dat hij verklaarde, zoolang de werkstaking duurde, heel de Werkstaking honger te willen lijden. Hoe hij dat bedoelt, is niet recht duidelijk. Wil hg, als een tweede Sücchi, zich kunstmatig uithongeren laten Hij toch ver speelt geen cent hij dezen staat van zaken en met zijn hongerlijden zal het zich dan ook wel schikken Maar voor de arme slachtoffers zijner machinatien wordt de toestand kritiek. Velen hunner hebben, zich reeds tot de diaconie ot het burgerlijk arinbe- stuur gewend, maar hoe vrijgevig velen onzer arm besturen ook zgn mogen, het wordt toch wat al te dwaas, als men bedeeling gaat geven aan menschen die 3 a 4 kannen verdienen, maar eenvoudig niet verkiezen te werken. De op handen zijnde hooibouw, waarmede ook de raddraaiers de werkstakers paaien, schijnt veel hij te dragen om de laatsten in hun verzet te stij ven. Het is een verblijdend verschijnsel, dat er onder de goedgezinde arbeiders velen zijn. die het werk hervatten zonder zieh te laten afschrikken door de bedreigingen hunner makkers, waaraan het overigens niet ontbreekt. Afgaande op de heerschen- de stemming vermoeden we, dat successievelijk meer dere arbeiders het werk zullen hervatten en een twee a drie honderd den arbeid Zullen bljjven staken, tot dat zij bij de boereu werk vinden. Donderdag middag had te Wissekerke naar men aan de M. Ct. schrijft een paardjvan een landbouwer maar weinig zin om zich te'laten in spannen, althans het maakte duchtige bokken sprongen (als was 't een paard) en sloeg er ter stond met don wagen van door. Van dien wagen had het eehter niet lang pleizier. of verdriet, al naar men 't nemen wilwant spoedig lag hij deerlijk gehavend tegen den grond, terwijl alleen

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1