RIJKJES EN PRAATJES. (jicmengd Nieuws. fraujciuleuzen invoer van 'eenïge nieuwe vrouwen i japonnen waarbij kar. paani en japonnen in beslag zijn genomen, terwijl de bekeurde overgeleverd is aan de politie te Sas van Gent. Het begint 9r op Ons marktplein Techt ker Riisacbtig uit te zien. Een ongewone bedrijvigheid zegt aan ieder duidelijk wat er op til is. Kramen en spellen, draaimolen, enz. alles wat den kermis bezoekers tot vermaak kan strekken, woidt met bewondereuswaardigeri spoed aangebracht. Voor veredelende uitspanning is ook gezorgd, daar de liet hebbers van waar kunstgenot de ker misavonden genoegljik zullen kunnen doorbretigeu in het flinke, ruime tbeather Tivoli, onder directie van den heer De Boer, aan welk theater een uitste kend personeel is verbonden. Café chantants en dansmuziek zullen ook buiten het marktplein menig liefhebber tot zich trekken. Als het weer nu meewerkt en er komen veel vreemdelingen, dan twijfelen we niet of de kermis zal dit jaar, al heeft men haar den staart ontno men, levendiger zijn, dan hare laatste voorgangsters. In de gisteren gehouden vergadering van in gelanden van den Coegorspolder c. a. is herbenoemd tot gezworene de beer P. Dieleman Wz. De te Hulst gestationneerde marechaussée J. van den Hemel is benoemd tot gemeenteveld wachter te Philippine. Door het bestuur der waterkeering vin den calamiteusen Stad-Philippinepolder werden Woens dag te Philippine, bij enkele inschrijving, in het •openbaar aanbesteed de gewone jaarlyksche onder liouds en vernieuwingswerken aan de wateikee ring van bovengenoemden polder, waarvoor het minst werd ingeschreven door den heer D. Tholens te Terneuzen, voor 1988. In de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg is afwijzend besehikt •op een adres van den kerkeraad der Nederd. her?, gemeente tot afschafMng van de kermis. De lezers der Axelsche Courant zeggen ongetwij feld bij zichzelvon, wanneer zij bovenstaande woor den onder de oogen krijgen: „Wat is dat nu weer voor een nieuwe rubriek „Kijkjes en Praatjes Mijn antwoord op hunne met bevreemding ge uite vraag kan kort zijn. Er is ongetwijfeld veel te zien op deze wereld en er wordt ook ontzaggelijk veel gekeken. Toch is er tusschen kijken en zien een groot onderscheid; bovenden kijkt elk mensch op zijne wiize. De een beschouwt de zaken in het groot, de ander in het kleindeze schenkt de meeste aandacht aan de lichtzijde der dingen, gene daarentegen kijkt naar den donkeren kant en terwijl de eene mensch bijna alles waarneemt, kijkt de andere over bijna alles heen. Daar nu bij verschillend waarnemen ook geheel en al verschillende begrippen moeten ontstaan en dit weer aanleiding geeft tot het vor men van zeer uileenloopende gedachten, oordeelen en besluiten kan het wel niet anders of alle men schen moeten over eenzelfde zaak velschillend spre ken. „Zooveel hoofden zooveel zinnen," zegt het spreekwoord en zoo gebeurt het dan ook wel eens, dat A wit nnemt, wat door B voor zwart wordt uitgekreten. Nu is het dikwijls zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, uit te maken wie van de twee gelijk heeft, zoo ze het al niet beiden mis hebben. Tegenover het ja van den een, staat toch het neen van den ander. Het groote voordeel .lat dit ver schil van gevoelen echter heeft is, dat het wrijving doet ontstaan. Hot leidt tot nadenken, grondige studie, nauwkeurig waai nomen en dikwijls tot eens gezindheid. Erger is het. echter wanneer de waarnemende rnenscher hunne gevoelens onder een masker van onverschilligheid verbergen, wanneer zij geen uiting geven aan datgene wat de waarneming in hun 'hoofd en hart doet ontstaan. Dit nu is bij vele personen het geval. De een durft niet met zijne gedachten en ge ■voeiens voor den dag komen, daar hij vreest, dat zijn licht door dat van anderen zal verzwakt worden de ander moent, dat al dat praten en schrijven de goede zaak toch niet bevordert enz. Vergeleken met de laatstbedoelde personen maak ik een uitzondering. Myn oordeel is. dat elk mensch verplicht is gebruik te maken van de vermogens,8 die hem gegeven zijn. De mensch meet dus altijd door waarnemen en denken. De gevormde gedachten mag hij echter niet voor zich houden, hij mag die niet als een teederen schat koesteren in zijn eigen brein, neen, hij moet ze ineedeelen aan anderen, deels om zich zelf te ontwikkelen, deels om anderen, te spijzigen met de vruchten van zijn eigen denkvermogen. Welnu, dat is het wat ik vooitaan wekelijks, -nu eens wat meer dan wat minder, in deze cou lant doen wil- Er is in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, even goed als elders, oneindig veel te zien en te be spreken. Vooral in het Noordoostelijkste deel van genoemde streek vraagt menig voorval en menige plek onze aandacht. De aandacht der lezers wensch ik daarop te vestigen en ik hoop dat mij dit moge gelukken zonder te veel van hun geduld te vergen. Bont zullen de praatjes zeker zijn. Gemeenteraden, polderbesturen, wegen, middelen van vervoer, natuurtafereelen vol poëzie, gloed en leven, alles komt aan de beurt. Wat voor het grijpen is wordt gretig gegrepen. Gedachtig aan wat ik hierboven schreef, dat verschil van gevoelen nuttig is voor het aigemeen zal ik niet aarzelen daar waar ik met anderen verschil in meening de mijne stoutweg neer te schrijven. En mocht het eene enkele maal een aandachtig lezer nopen naar de schrijfstift te grijpen, ten einde tnij te weerspreken, zoo het kan, te weerleggen; het zal mij slechts een prikkel zijn om nog nauw keuriger te k ij k e n en juister mijne praatjes neer te schrijven. Dit tot inleiding. Een volgenden keer begin ik. Een 41-jarige zeeman, wonende in do Koe' straat te Rotterdam, op de bovenste verdieping met zijn vrouw, terwijl benedenhuis en eerste ver dieping door andere gezinnen werden bewoond, was den 18n Maart zoodanig in de war, omdat hij geld had opgemaakt, hetwelk zijne vrouw dacht nog aanwezig te zijn, dat hij, geen raad wetende den boel in brand trachtte te steken. Het gevaar werd nog tijdig ontdekt, en de man kwair. nu van den wal in de slootin plaats van een standje van zijne vrouw, krijgt hij nu, alsdeeisch van het O. M. bij de rechtbank te Rotterdam wordt toegewezen, 3 jaren gevangenisstiaf. In een der buitenwijken van Utrecht werd dezer dagen, wegens sterfgeval, een kleine inboe del. waaronder zich ook een oud eikeokastje be vond, verkocht Een vischventster, juist voorbijkomende, toen dat kastje onder den hamer werd gebracht, kocht het voor weinige guldens en liet het thuis brengen, weinig vermoedende dat zij zulk een zonderling koopje had gedaan. Toen zij namelijk een paar dagen later het kastje schoonmaakte, vond zij in een der laadjeS ruim ƒ400 aan papierengeid. Hopw61 zeer verheugd over dit buitenkansje, begaf de eerlijke vrouw zich met haar vondst da delijk naar den verkooper, die, niet minder vei- wonderd dan zij, en het even goed kunnende ge bruiken, haar een voorstel deed. dat zij dankbaar aannam en haar met een opgeruimd gelaat huis waarts deed keeren. - Dinsdagmiddag voer. op de rivier de Maas te Bolnes een met steenen geladen schip met zulk een vaart tegen een voor anker liggend schip, dat het een groot lek bekwam en onmiddellijk zonk. Met veel moeite konden de opvarenden worden gered. Schip en lading zijn, naar men verneemt, veizekerd, doch de inboedel niet. Het schip ligt gevaarlijk voor de scheepvaart, midden in het vaarwater. - Te Steenwijk is Dinsdagmiddag een meisje van vier jaar in het Diep verdronken. Zij speelde bij de ouderlijke woning, wilde aan den kant van het Diep bloempjes plukken, en raakte daardoor in het water. Uit Venloo wordt aan de N. R. Ct. gemeld Zondag hebben een aantal personen buiten de gemeente de glasruiten van een bierhuis ingewor pen. en Dinsdagmiddag eer, dusdanig bombarde ment met steenen herhaald bij een bierhuis, aan de Maas gelegen. Alle ruiter, werden verbrijzeld, en alles wat onder het bereik dier projectielen kwam, onderging hetzelfde lot. De bewoners, die naar boven vluchtten, losten later een schot, waar van de kogel door de deur ging, doch niemand trof. Een koffiehuis, naast de R. H. B. school was daarna aan de beurt, en ook daar is menig voorwerp vernield. Laat in den avond gelukte het den marechaussees, de daders in handen te' krijgen. De beide eerstgenoemde bierhuizen worden on der de verdachte huizen van ontucht gerangschikt. Ife houders zijn beiden Duitscbers. Zaterdag morgen zijn te Roermond, ten na-- deele van den koopman J. E», ruim /TOGO uit een gesloten kasr. ontvreemd. De dader is bekend, doch nog niet aangehouden. In een bosch te Rueit hij Parijs, werden bij het graven elf lijken gevonden met soldatenklee- deren en een bronzen kruis. Het bleken de lij ken te zijn van in 1870 gevallen Duitschers. De geraamten werden op het kerkhof ter aarde be steld eti op T graf' is een steen geplaatst met de woorden „Anti de Duitsche soldaten.'' Deze kleine beleefdheid zal niet nalaten in Duitsch- land een gunstigen indruk geven. Vijf beien voor het kantongerecht. De New.Vorkor courant verhaalt de bijzonder heid van eene niet onaardige terechtzitiing te Yorkvillo (New York). Toon de heer Ford, presi dent, zitting nam op zijn voorzittersstoel, over zag zijn ernstige blik een curieus tafereeltje. Voor de balie stonden op hunne achterpooten gegroe peerd vjjf groote beren en achter deze stonden zes heeien niet minder knokig met lange zwarte haren en bruine gezichten, als gentlemen zagen zij er nu juist niet uit Deze schilderachtige groep stond onder bewaking van den politie inspecteur Deves ên van tien agenten uit het 21ste arrondissement van New-York. De inspecteur gaf terstond de noodige inlichtin gen omtrent de tegenwoordigheid van deze mena gerie in de audiëntiezaal van Themis. Met behulp van zijne agenten had hij des nachts de geheele bende gearresteerd in de 31sto straat, omdat de personen niet voorzien waren van den verlofpas, om 's nachts met hun wilde beesten door de stra ten van New-York te trekken. Dit was eene gro ve inbreuk op het politiereglement en verdiende natuurlijk straf. De rechter ondervroeg den chef der bende, die zrch zoo goed en kwaad mogelijk ir. het Engelscip uitdrukte en vertelde, dat hij en zijn gezelschap uit de Spaansche Pyreneeën afkomstig waren en dat zij met hun kunsten makende beren een groot! gedeelte van Amerike waren doorgetrokken. Waarom hij ter terechtzitting verschijnen moest begreep hij niet. De rechter veroordeelde ieder, d. w. z. ue zes mannen, tot een dollar boete en toen zij verklaar den niet te kunnen betalen, werd deze invorder baar bij lijfsdwang gesteld en werd de boete verg anderd in een dag gevangenisstraf. Doch nu begon de moeilijkheid. Op het oogen-j blik, toen de politieagenten de hand op de gevan-1 genen legden, volgden de beren hunne meestere. De rechter die zich bijtijds herinnerde, dat in de Amerikaansche gevangenissen toevallig geen cellenj voor heren gebouwd zijn, riep den oppersten be renleider terug. Voordat de achtbare magistraat een woord gesproken had, begonnen de vijf be ren op een teeken van hun chef ts dansen en wel zoo gracieus, dat de balie en banken en stoelen omvlogen. Het was een onbetaalbare scène ea daar er geen ander middel was om de orde op deze plaats te herstellen, dan vrijspraik - zooi verlieten menschen en beren, onder streng verj maan, maar zeer voldaan, de gerechtszaal.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2