n Zaterdag 17 1890» •laarg. AXEL voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Staatkundig Overzulit. Binnenlandse!! Nieuws. FEUILLETON IIAAR-GROOTSTE SC1IAT \dvertentiën van ltot 4 regels 25 cent. voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Z t'jals men weet, behoort het Daitache rijk sedert eenisan tijd tot de koloniseerende mogendheden Ook Bismarck liet een blik van welgevallen rusten op het zwarte werelddeel, wat tengevolge had, de lust om daar evenals zoo velen een lapje grond in eigendom te hebben. Sedert d.en tijd i* men de Afrikaansche zwartjes ook met heele andere oogen gaan bekijken, want de inboorlingen die met al te 'retiü grijpen naar de zegenende hand der Euro peesche beschaving, hun door de begeenge Duit- schers toegestoken, worden voor rebellen gehouden, nota bene Rebellen die hun eigendom willen be houden in plaats van het aan een vreemden in dringer' voor een appel en een ei over te geven, ten ko.te bovendien van eigen vrijheid. In derge Hike gevallen, wanneer de nakomelingen van Cham zich niet uit vrij beweging willen beschaven, dan worden ze met geweld beschaafd. Dit geschiedt ongeveer op deze' wijze. Een paar oorlogschepen zetten w«t kanonnen en manschappen aan wal en jn J heb je 't lieve leven. De arme drommels we ten geen raad, eenige honderden hunner worden gedood, hun dorpje verbrand en wat er nog meer akeligs kan gebeuren. Het gevolg daarvan w dik- wiils eene spoedige overgave en de dappere bevel hebber seint dan van uit het eerste te egrafisch verbindingspunt bet beste naar zijn vaderland, da hij met gunstigen uitslag de vlag geheschen heeft op de Afrikaansche kust, dat koning Jan, Piet of Klaas zich aan hem heeft onderworpen enz. enz. Natuurlijk kosten zulke dingetjes geld en het was over de aangevraagde credietan voor Oost Afrika dat de nieuwe Duitsche kanselier zijn oordeel moest uitspreken. Generaal Von Capnvi is geen erg vriend van koloniën, zeide hij, het grootste nut der Duit sche koloniën was voor het vaderland gelegen in de oprichting van kolenstations, in tijden van oorlog voor de marine van belang. Dat de heer Oaprivi het geld op koloniaal gebied niet over den balk zal gooien bewijst, dat hij zich overtuigd hield, dat er tijden zouden aanbreken, waarop elke man in het gelid en elke mark in den zak Duitschland aangenaam zouden zijn, waarom er dan ook wat hem aanging, gaan man en geen mark voor Oost-Afrika meer zou be«teed worden dan strikt noodzakelijk was. De Fransche minister van binnenlandsche zaken, de heer Constans is glansrijk uit den strijd getre den welken men tegen hem had aangebonden over de 'manifestaties op 1 Mei. De motie van vertrou wen werd met verpletterende meerderheid aangeno men. wat een gelukkig teeken voor de regeering kan worden geacht. Op de Italiaansche begrooting zal vermoedelijk 24 millioen bezuinigd worden. Het was boog tijd eens van bezuiniging te spreken, of liever te doen zien dat liet daarmede ernst is, wilde het ministerie zich langer staande houden, want de oppositie vormt een niet te versmaden macht. De spoorwegarbeiders hebben ten getale van 10.000 te Londen eene meeting gehouden ten gun ste van een korteren werkdag. In diezelfde stad is eene vergadering gehouden van socialistische lei ders waarbij is besloten tot oprichting van een in ternationaal centraal comité, ten doel hebbeude eene algenieene beweging in alle bedrijven en alle lan den in het leven te roepen ten gunste van een werkdag van acht uur. Zooals uit deze mededeeling is op te maken, is eene organisatie der gansche arbeiderspartij aanstaan de en het staal vast, dat de werkdag van acht uur het lokaas is, dat duizenden en milhoenen toelaeht, om zich bij de beweging aan te sluiten. Het staat dus te voorzien, dat biünen eenen met al te langen tijd over de gansche wereld niet langer zal gewerkt worden, werken genomen in den eigenlijken zin des woords, dan acht uien per dag. We gelooven, dat het dan voor de meesten nog al zal kunnen wor den volgehouden. En die andere 16 uren, wat zon daarmee gedaan worden? Zooveel tijd verslapen, dat zou jammer wezen, vooral wanneer de vermoeie nissen niet groot zjjn. In de Doelestrant te Leiden was Woensdagmid dag een hevige twist bij te wonen. Eené vrouw diw nog een centje bezat, stierf des nachts. Op de treurmare kwamen de erfgenamen naar het sterfhuis, doch moesten daar de onaangename boodschap vernemen dat er een testament bestond, en wel ten bate van eene vrouw die da overlede ne in haar leven van zeer veel dienst is geweest. Heel netjes aangedann stonden daar nu da fa milieleden in het voorhuis van het sterfhuis om de vrouw, wie de erfenis was ten deel gevallen, ten aanhoore van eene groote schare nieuwsgieri gen allerlei minder aangename bewoordingen toe te voegen, terwijl zich daarbij de tegenpartij met onbetuigd liet. - Zaterdagavond is nabij Breda, bij een over weg, ter hoogte van het Liesbosch, een 17-jarig meisje door den van Roozendaal komenden trein overreden en verpletterd. Zoodra de naar Roozendaal gaande trein voorhij DOOK J. C. JANSEN. 10. SLOT. Ik moet sterven, Jan, ik moet sterven," her haalde hij; hij spande zich echter in en vervolgde, terwijl hij deze portefeuille uit den zak haalde: „Straks, mijn broeder, ben ik hij de Dooden en mijne Agusta zal eene weeze zijn. Het eenige wat ik haar nalaat is het kapitaal dat mijne bezitting uitmaakt. In deze portefeuille vindt gij alles wat gij noodig hebt om haar recht op^ de uitgezette sommen te doen verkrijgen. Handel zoo als gij handelen moet, - groet uwe familie, - kus mijn kind, - voed het op in deugd en wijsheid, - vaar wel - Met Jezus wil 1" - Hier blies hij den adem uit en toen hij den geest gegeven had stond ik alleen op Zwitserschen bo dem 1 Tachtig duizend gulden, Agusta, ziedaar uwe be zitting. Deze tachtig duizend gulden moet ik u ter hand stellen, als het tot een huwelijk komt. Doch, lieve, ik heb die niet. De tijden zijn ach teruit gegaan ik verloor door een ongelukkig toe val het grootste gedeelte van mijn rijkdom, voegde uwe vaders kapitaal, het uwe, bij het mijns en zij versmolten tot één. Tachtig duizend gulden, deze schuld heb ik aan u te voldoen, doch zco gij ze op- eischt ben ik een ongelukkig, wanhopig, radeloos, krankzinnig man en ik sla de hand aan mijn leven. Ik had gemeend, dat door een huwelijk met mijn zoon "Willem alles in het reine zou komen. Uw neefje is toch maar vier jaren jonger dan gij. Wat wilt gij Agusta Door uw hart te verpanden aan een vreemdeling uw eigen oom, uw pleegvader, uw weldoener ongelukkig maken, hem hel leven benemen; of, liever dan een moord op uw gewe ten te hebben, mijn hartewensch vervullen. Lieve, spreek, wat wilt gij Hior vermande zicb Agusta. Fier, als eene hel i din, die strijdt voor de onschuld, stond zij van ba-; ren stoel op en sprak .Tachtig duizend gulden 1 Nietig goud der aar de! Oom, wat zoudt ge zeggen, zoo ik ze u schonk „Engel, wat heb ik aan u verdiend? - Kom Oom en Tante, van dit oogenbhk af, doe ik "afstand van de tachtigduizend gulden door my- nen vader mij nagelaten en u ter bewaring gege ven. Thans kan uw geweten zich gorust gevoe len ik doe éien afstand vrijwillig. Maar nu kryg ik ook mijn Frederik, niet waar Hij is jong en sterk, moedig en ondernemend. Nog kan hij mij niet veel meer aanbieden dan zijn werkzame hand, zijn edel hart. Maar die zjjn mij meer waard dan 80000 gulden. Eens komt de tijd, dat ik geluk kiger met hem zal zijn. Spreek, Oom, heb ik nu ook mijn Frederik - „Ja kind, ja lieve," riepen als om strijd de eebt- genooten, ,neem hem, gij zijt een edel meisje. Dankend viel Agusta van blijdschap in zwijm maar toen zij de oogen opende werd het haar eersc recht duidelijk, dat zij een grooten schat had opge offerd om te krijgen wat zij begeerde: HAAR GROOTSTEN SCHAT. Acht dagen later werd het verlovingsfeest gevierd en terzelfder tijd wist de gansche omtrek, dat ge lukkig verloofd waren AGUSTA KROESMULDER, van Middelhun, met FREDERIK ARNOLDS, van Ramsdorf. EINDE.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1