Nieuws. lieden. Deze had geen succes, inmiddels verspreid den de arbeiders zich door de gemeente. De rijks politie had de tappers verzocht geen sterken drank te schenken. Dit belette riet, dut velen winkels en slijterijen zijn binnengegaan om drank en levens Windelen te eDchen onder bedreiging van geweld. Zoodoende raakten ook de rustige arbeiders opge. wonden. Ondanks het verbod der politie werd toch een op j tocht gehouden. De politie nam de vlag in beslag wat met geweld moe3t geschieden, zoodat de sabel tot weermiddel moest worden gebruikt. Er waren ■een 20tal oproerlingen. Gedurende het opdringen werd herhaaldelijk tot rust aangemaand. Aldus heeft de zaak zich volgens den minister toegedragen. De heer Heldt gaf echter eene andere; lezing, welke gedeeltelijk bi zijden de waarheid was, "waarom de minister van justitie den heer Heldt. zei- •de dat hij bewijzen had beliooren bij te brengen voor zijne beschuldigingen als zou de politie haar plicht niet hebben gedaan, wat zy volgens den mi nister wel gedaan had. De heer Van der Feltz keurde de interpellatie af, Waarvoor de minister hem zijnen dank betuigde. Op de viagen van den heer Glir,derman [Oostburg] en den heer Lucasse jMiddelbuig] over de storing van de telegraafverbinding in Zeeuwseh Vlaanderen, verklaarde de minister van Waterstaat, dat nog deze maand eene nieuwe telegraafkabel wordt gelegd ter verbinding van Zeeuwseh-Vlaanderen. Vrijdag was aan de orde het ontwerp betrekke lijk de militie verlenging, hetwelk werd aangenomen met 48 tegen 38 st. Er zullen dus 7 lichtingen in dienst worden gehouden. Zonder stemming weid aangenomen de pensioens regeling voor de geëmployeerden op daggeld aan 's rijks militaire inrichtingen, waarna de Kamer op re ces is uiteengegaan. Den ex-minister mr. L. W. C. Keuchenius voor wien destijds v««n anti revolutionnaire zijde een in schrijving geopend was tot bijdragen om hem een bewijs van erkentelijkheid aan te bieden, zal 20 Mei a.s. dit blijk van waardeering worden aangeboden. Het zal bestaan in een buste van Groen van Prin sterer, en in werken over geschiedenis en letter kunde. De SOjarige vrouw die te 12 Uur reeds overleed, laat baren man met 5 jeugdige kinderen achter. (M. C.) Iemand te Oostdijk onder Kruiningen had zoo schrijft de M. Ct. een konijn, dat aan acht jongen het leven schonk. Een paar dagen daarna stierf de moeder, zoodat de kleintjes achter bleven, zonder nog voor zichzelf te kunnen zorgen. Daarom besloot de eigenaar pogingen aan te wenden, de jonge konijnen met melk verder groot te brengen. Bij zeven van de acht gelukte ditmaar een van hen weigerde periinent iets te nuttigen. Daar echter ook de kat toevallig jongen had, probeerde j men de kleino te bewegen, om de plaats van een jong katje in te nemen, om zoodoendo in het le ven te blijven. Dit slaagde boven vei wachting en nu kan men dagelijks zien, dat ons konijntje broederlijk mei zijn broertjes en zusjes deelt, wat moeder poes hun geeft. AXEL, 1 3 M e i 18 9 0. Ds. L. Bcuma, pred. bij de Chr. ger. gem. to Ter Neuzen, komt o. m. voor op het drietal naar die gemeente te Yerseke. Bij kon. besluit is herbenoemd tot burge meester van Boschkapelle en Stoppeldijk, de heer K, J. A. G. baron Collot d'Escuiy. Bij kon. besluit is aan den heer G. Th. Honk, kommies ontv. hij s rijks belast., laatst te Kapel iebiug, een pensioen verleend van ƒ520. Bij kon. besluit is de heer R. van Ham be noemd tot burgemeester der gemeente Hoofdplaat. NIEUWVLIET, 10 Mei. Heden had ten ge meentehuize alhier, door het lestuur van den cal. Adomispolder, de aanbesteding plaats van het ver beteren en onderhouden der waterkeerende wer ken aan bovengenoemdeu polder, over 1889/90. Daarvan werd aannemer de heer- P. Monjé te Breskens voor 1487.— Voorts werd bij hoogste inschrijving het weg halen ivan het mossel broed in den Adornispolder en het waterschap Oud en Jong Breskens vergund aan den heer J. D. Dhooge te Philippine resp. voor ƒ75 en ƒ107. Gisterenmorgen omstreeks half tien had in de Aagje Dekenstraat te Viissingen ^een treurig ongeval plaats. Terwijl een vaarsje, dat naar de slachtbank ver voerd werd, door het blaffen van een hond ver schrikt, aan zijn geleider ontsnapt was. kwam de landbouwer M. met zijne vronw van Ritthem juist dien weg langs gewandeld. De vrouw wilde trach ten het vaarsje in zijn dollen loop tegen te hou den doch werd ten ondeiste boven geloopen en kwam met het achterhoofd op den rand van het trottoir terecht, waardoor zij zulko ernstige won den aan het hoofd en het aangezicht bekwam, dat geneeskundige hulp niet mocht baten om haar in het leven te behouden. Op den straatweg tusschen Bartin en Hilver sum is eene brutale aanranding gepleegd. De heer W., van Utrecht moest met den trein van Hilversum naar Utrecht. Hij stapte echter 's middags in den verkeerden trein en kwam zoofoende te Baarn. Vandaar wandelde hij naar Hilversum. Onderweg kwam hem een landlooper tegen, die onder het uiten van een vioek rakelings langs hem hem ging, daarna, zich omkeeisnde, den heer W. in den nek greep en dezen met de vuist een slag tegen den neus gaf, dat liet bloed er uitspoot en hij op zijn beenen wankelde. W., ofschoon niet groot, toch sterk gespierd, herstelde zich spoedig, greep op zijne beurt den landlooper aan en wierp dezen tusschen een hoop steonen, waar hij nog lag. toen W, reeds een eind doorgewandeld was. Donderdagavond ging te IJselmor.de het diens - meisje van den heer K., hoofd der school, naar de rivier de Maas om water te halen. Waarschijnlijk is zij uitgegleden, want toen men een halt uur later kwair. om haar te zoeken, was zij verdronken. Bij het graven van den put voor de nieuwe Noordzeesluis werd Dinsdag een walvischbeen van reusachtige afmetingen gevonden, Uit Friesland wordt gemeld De socialisten in Friesland zoeken een nieuw arbeidsveld, nu bun arm in de venen gebroken is De velden iiggen spoedig gereed voor de zeis, en nu zijn de raddraaiers tijdig aan het werk om de arbeiders op te zetten tegen de boeren De eersten spiegelen zich zonder twijfel wel aan de veenhistorie en zullen het oor niet zoo spoedig laten hangen naar de schoone beloften der socialisten, waarvan er geen enkele in vei val ling komt. Onder de maaiers bevinden zich vele veenaibei ders, die al eene harde proef hebben gesmaakt van Domeia's leer en dus zich wel eens tweemaal zul len bedenken voor zij de tusuchenkomsl van Nieu- wenhuis of zijne betaalde sprekers inroepen. Ei genlijk „inroepen" doen ze ook niet, die lieden dringen zich zei ven in tusschen de arbeiders en de werkgevers. Gelijk in de laatste tijden meer gebeurt, zetten de- landgebruikers de markt en wordt het loon per poodemaat (ruim 36 are) bepaald. Anders is het met de zoogenaamde hooiers, die ook veel uit de bouwstreken komen opdagen, deze worden bij de week bedongen. Tegenover vereenigingen komen andere vereeni- gingen te staan, dat spreekt, want de wederkte rige belangen loopen hier uit elkaar en niet samen. Een boer, die op eene hooge huur zit, wil uitzijn aard de daghuur bekrimpen, en de arbeider zou gaarne zijn eisch hooger willen zetten om zijn Lestaan te verbeteren. De tijd zal zeker geleerd hebben, dat men van beide kanten billijk zijn moet, en dat de tusschen- komst van derden voor béide partijen schadelijk werkt. De boeien moesten hunne plaatsen zóó inhuren, dat zij eene flinke daghuur kunnen geven en het gattscbe jaar door werk kunnen verschaffen, want de verdienste van onze goede arbeiders is, het ge- heele jaar door gerekend, te karig. Te Dussen (N. B.) zijn 11. Donderdag twee jongetjes van 5 en 8 jaar oud, onder het spolen in het water geraakt en verdronken. Men maakt zich te Vlaardinger,-zeer ongerust over het lange uitblijven van het loggerschip „A- gatha Geertruida," schipper G. Groeneveld. Ge noemd schip vertrok den 1 April ter beugvissche* rij naar de Noordzee, en men heeft sedert niets meer van schip of bemanning vernomen, alleen isj de scheepsboot dror Engelscho visscherlieden te; North Shields binnengebracht. De bemanning van de Agatha Geertruida" bestond uit 12 koppen, Waarvan het grootste gedeelte hoofden van een talrijk gezin waren. Een jonge dame te St. Peteisburg, dochter van ern rijk koipman en dia dezer dagen in het huwelijk trad, kre^g van haar ouden, metaardsche goederen ruim gezegenden oom, met eemge haite- ljjke woorden, een niet geheel nieuw kussen ten geschenke. De bruid' was zoo kwaad over dat domme cadeau, dat zij hot, dadelijk na oom's ver-j trek, in i en hoek smeet en er niet meer naar om keek. Na de voltrekking van het huwelijk en toen men vroolijk en gezellig aan tafel zit, hoorde zij 'de op merking maken, dat het kussen toch wel met iets andeis dan st oo of paardenhaar gevuld kon zijn en toen bekeek ze het eens wat nauwkeuriger. Weinige minuten later was de „oude keiijka vrek" we'er ee „ju .veel en een parel v,.n een oom." Alvorens hij het kussen toen aan zijn lieve nic ht ter hand stelde, had hij het gevuld met bank biljetjes, tot een gezamenlijk bedrag van vijf tigduizend gulden. Een der grootste grondeigenaars van Zuid- Rusland, en tezelfder tijd de grootste veekweeker der wereld. Gustaaf Jovanovitch FalyFain, is op zyjn kasteel van Capli, in Tauris, overleden. Zijne eigendommen besloegen eene oppervlakte van meer dan 250,000 hectaren. Hij had meer dan 1 milüoen sdiapen en 34,000 herdershonden. Een dertienjarige Annie te New-York wedde dat zij tweehonderd maal achter elkaar touwtje I zou springen. De weddenschap werd gewonnen, maar 't meisje zakte bij haar laatster* sprong in elkaar en stierf. Aan een douanenpost in de nabijheid derj stad Bucharest werd onlangs door den ambtenaar een Hjkstatie aangehouden. De koetsier zoowel als de personen die liet lijk volgden, waren ten hoog-l ste verontwaardigd en bestreden het recht der dou anen om een lijkkoets te doorzoeken, Toch ge beurde dit, men opende de kist en vond er vaat-I j es in, die met spiritus waren gevuld. De rouw dragende sraokkelaais werden gearresteerd. Tussclien Torrente en Mouserrat (Valencia)j werd dezer dagm door eon bende van tien man nen de vader van een rechterlijk ambtenaar in het veld opgelicht en naar het gebergte gevoerd, waar zij een losgeld van hem eischten. De oude manl zond een boodschapper naar zijn zoon om het ge-[ eisente losgeld te vragen, daar de boosdoeners he ml gedreigd hadden te zullen dooden, ais niet op eenl bepaalden tijd aan hun eisch voldaan werd. De zoon voldeed aan het verzoek en zond 6000 realen, de geeischte som, en smaakte het genoegen zijn vader gezond en wel naar huis te kunnen medenemen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is I inbraak gepleegd in het kantoor van de graanfac- toors, de heeren Zoetmulder Co., aan de West? Vest te Schiedam. Toen de politie te 12 urenj aldaar voorbijkwam ontdekte zij dat ue deur van het kantoor open stond. De agent van politie le kl. H. A. Eijkelbaan daarop de gang ingaande, zag zich voor het geopende luik van de kantoor deur (de deur zelve was gesloten) onmiddellijk ge plaatst voor een van de inbrekers, die bem met. het geladen pistool op de borst dreigde, wanneer! hij alarm mocht maken. De genoemde agent trok zijn sabel en in den I donker in het wilde met dat wapen door de deur- luik stekende, wist hij de inbrekers van zich af te houden. De andere agent die Eijkelbaan verge! zelde, seinde inmiddels om hulp, die weldra van vers E. niet stei dig diei tw« de pis! grr I tuil vor koi jus pol tot Vfi He bez wa roe bot vei dei PÜ' da; vo< be; dai ha: om als nii tot lijl Mi De na de Kii rol da

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2