599. Woensdag 7 1899. O' Jaarg. Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, FEUILLETON HAAR GROOTSTE SCIIAT AXEL. Staatkundig Overzicht. Binnenlandscii Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Uiiisdnff- en Vrijdagavond. A B ON NEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; België 80 cent. Afzonder!. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER voor De «erste Mei, waarover zooveel gespioken is, waarvan zooveel verwacht werd, waaraan zoovelen met angst dachten, de eerste Mei is thans gecas seerd en wel zoo rustig, als niemand ooit zou heb ben durven hopen. Op het socialisten-congres van verleden jaar, te Parijs gehouden, was het reeds besloten dat 1 Mei 1890 de dag zou zijn bestemd voor eene groote, internationale demonstratie ten gunste van den ar- beidsdag van acht uren. De Fransche afgevaardig den wilden die demonstratie gepaard doen gaan met eene algemeene werkstaking, om alzoo aan de bour geois en de kapitalisten te tonnen hoe groot een 'macht de niet bezitters kunnen uitoefenen, daar op hun wenk alsdan het geheele radeiwerk der maat schappij had stilgestaan, 't Is jammer, dat met zul ke mooie woorben, zoo iets leelijks gezegd wordt. Dat voorstel dan, om het werk te staken name lijk werd in de doos gestopt, zoodat het alleen bp d'e demonstratie ot betooging bleet. Deze is dan ook gehouden in geheel Europa en Noord-Amenka. De Europeesche regeeringen schenen voor het mee- rendeel vervuld met angst en beving, van wege de mogelijkheid van ongeregeldheden en den aankleve van dien, getuige de groote voorzorgsmaatregelen alomme genomen, Een groote politiemacht weit overal ontwikkeld, troepen in kazernes geconsigneerd, paarden gezadeld om zoo maar dadelijk mee te kun nen wegrijden kortom alles was in gereedheid ge in acht om den strijd tegen de arbeiders te onder nemen. Gelukkig is van al die macht geen gebruik moe ten gemaakt worden. De manifesteerenden hadden Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent! voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. beloofd ordelijk te zijn en zij hebben woorden ge houden, enkele beele kleine uitzonderingen daarge laten. Nu is het de vraag of het wel zoo zou zjjn afgelooperi. als die macht er niet geweest was; maai daar zullen we niet verder op ingaan, want op zoo n manier kan men licht bezig blijven. Amstedam, Rotterdam en den Haag hadden hun gewoon aanzien; buitensporigheden van belang kwa men niet voor. Alleen te Rotteidam moest de poli. tie nog een paar keer een charge maken op het oranjegezinde en vaderlandslievende plebs, dat zelf lang zoo oideljjk niet was, als de socialisten. an der Stadt, de bekende socialist uit Amsterdam bad een adres aan den raad gericht om den bnrgemees ter te bewegen, alsnog vergunning te verleenen tot het houden van een optocht en bijgeval de burge meester zulks niet mocht toestaan, dan hein bij Z. M. tot ontslag voor te dragen. Natuurlijk heeft de raad het adres ter griffie gedeponeerd. Dat zijn zoo van die kleinigheden die niets te beteekenen hebben. Parijs was ook zeer rustig op 1 Mei. Men had aldaar een beele boel anarchisten verwacht, maai er verschenen slechts een paar honderd, waarmede de politie spoedig klaar was. De Zwitsersehe werklieden hebben weinig belang stelling aan den dag gelegd, de Belgische zooveel te meer, doch ook zij hebben zich ordelijk gedragen. Spanje heeft in Barcelona een oproertje beleefd, waarbij eenige personen gedood of gewond werden. Het geschiedde bij bet uiteenjagen var, eene massa deelnemers aan eene4>betooging, welke daaibij tegen stand boden. In- Amerika heeft alles, voor zoover ons bekend, ook een rustig beloop gehad, ofschoon duizenden aan de beweging hebben deelgenomen. Voorloopig zal deze beweging wel geene gevolgen van belang hebben; maar het is toch den werklie den gelukt, op eene waardige wijze den wensch naar een werkdag van acht uren aan de geheele wereld kenbaar te maken. De Engelsche bladen zijn zeer verschillend in hun oordeel, dat hangt natuurlijk af, van de beginselen die de 'redactie is toegedaan. Een er van zegt, dat de socialisten hun revolutionair verleden hebben af geschud en dat de evolutie getreden is in de plaats der revolutie; wat zooveel wil zeggen als dat de so cialisten op meer vreedzame wijze beginnen te werk te gaan. Als 't waar is, is 't machtig mooi. We hopen van harte dat het Engelsche blad goed ge zien heeft. De minister van Binnenl. Zaken heeft aan Ge deputeerden der verschillende provinciën een rond- i schrijven gezonden, waarin enkele beslissingen te hunner kennis worden gebracht omtrent de uitvoe ring der gewijzigde schoolwet. Jn de eerste plaats verdient opmerking, dit de m'inister de bepaling van art. 46 betreffende de schoolgeldheffing ook toepasselijk verklaart op het herhalingsonderwijs. In de tweede plaatsZoolang de bepalingen van kracht blijven, die voor het verkrijgen der onder- wijzersacte vóór 1 Jan. 1890 bestonden, moet dat examen de vormleer omvatten en voor de onder wijzeressen de nuttige handwerken. En dan ten derdeUit de verwijzing in art. 20 der wet naar „het voorgaande artikel" zou men J. C. JANSEN. 7. Zij scheidden dien avond niet, zooals hij aanvan kelijk gevreesd had, met angst in het hait, maar moedig en met vast besluit. Het geheele voorval had de banden tusschen hen nog nauwer toegehaald en hoe bleek Agusta in het S huiswaarts keeren ook zag, wat Lizo met weinig verwonderde, in haar binnenste had zij besloten, dat zij haren Frederik zlefs tegen Oom verdedigen zou, als deze maar het minste van het voorgeval lene durfde reppen. V. In vliegende vaart, als een vurige draak met gloeiende oogen rolde de sneltiein tot vooi het station Mit!d#lhun. De klok op het pen on wees juist het uur van tienen, toen de heer Kroesmul der; afgemat van de verre reis en de zorgen en kommernissen, welke zijne ziel bezighielden; uit deu waggon stapte en met haastige schreden zijn weg nam naar zijne woning. Hij had op zijne reis veel en herhaald nagedacht, hoe hij bij zijne thuis" komst zou handelen. Eerst had hij gemeend met storm binnen te komen, zijne nicht eens duchtig de les lezen en in het vervolg haar nog strenger te behandelen. Weldra was hij echter van dit voornemen terug gekomen. Hij was gaan begrijpen, wat velen te laat begrijpen, dat geweld in liefdeszaken al heel weinig uitrichten kan. Hij begreep, dat een jongeling als Frederik, met zulk een moedig karakter en zoo 'n ondernemings geest, zijne pogingen niet zou opgeven en daarom besloot hij mot toegeven en langs den zachtsten weg te werk te gaan, ton einde op die wijze zijn doel te bereiken. „Agusta, zoo sprak hij bij zich zelf is geen kind meer; bovendien is zij zacht en heeft een edel karakter. Al kon zij mij verraden en mij ongelukkig maken, zij zou het nimmer doen. Welnu ik zal haar alles meedeelen, wat zij naar mijn oordeel weten moet en ik hou mij veizekeid, dat zij dan haren Frederik zal willen vergeten en mijn raad zal opvolgen. Die gedachte hield hij vast; met die gedachte ging hij voort naar zijne woning en schelde er aan, met die gedachte trad hij binnen, toen de meid met een verbaasd gezicht geopend had. Agusta was dien avond te half t:en thuisgeko men en was bijzonder stil. Zij had nog weinig met hare tante gesproken, had een roman genomen, doch of zij las, althans met aandacht, viel te be twijfelen. Telkens dwaalden hare oogen van het boekwerk af en waren hare gedachten bij haren Frederik. Dit was ook het geval, toen de deur der woonkamer geopend werd en de heer Kroesmul- der met een „hier is de reiziger" binnentrad. Agusta werd bleek, toen zij plotseling den man voor zich zag tegenover wien zij zich zoo vast voorgenomen had haren zielsvriend te zullen ver dedigen. Zij rilde over al hare ledematen en was in de eerste oogenblikken niet in staat een woord t.e uiten. Toch deed zij daarna alle moeite zich goed te houden en na haar oom gekust te hebben hoopte zij, dat het hem zou ontgaan zijn, hoezeer zij van zijne komst ontstelde. Maar wie beschrijft de verwondering van Juffrouw Kroesmulder Ook zij ontroerde en meende niet anders dan dat manlief een ongeluk overkomen was. „Mijn hemel, man, wat is dat, zijt ge daar al, een ongeluk „Neen, wees gerust mensch. bedaar, niets van dat alles. Het is heel natuurlijk dat ik hier ben, Maar wacht, laat k eerst mijn gemak nemen, want ik ben moe. Op zulk eene wijze zou ik toch ook het reizen onaangenaam gaan vinden." Maar, lieve, spreek toch, "hernam Juffrouw Kroes mulder alweer, „wat is toch wel de reden, dat ge nu reeds hier zijt. Dat heb ik nog nooit beleefd, anders zoo gaarne op reis en nu zeven dagen vroeger thuis dan uw plan was." (Wordt vervolgd.) 4XELSCIIE®(:«URAM DOOR

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1