Gemeenteraad van Axel. Gemengd Nieuws. AXEL, 29 April 189 0. Het Vlaaraseh Zen<1ingf6est, op 18 Juni 1889 bij Ter Neuzen gehouden, is naar wensch geslaagd. De Cdlecte. op dien dag voor de zending gehou den, bedroeg ƒ222,30. die verdeeld is als volgt De Utrechtsche Zending vereeniging 40. Nedei iandsche 40. Christ. Geref. 40. Luthersche 40 het Java Comité 40. do Salatiga Zending 22,30. 222,30. Op de vergadering der hoofdcommissie, op 16 April jl. te Ter Neuzen gehouden, is besloten om een tweede Vlaamsch Zendingfeest te houden in 1891. Tot de Rijks Normaallessen alhier, zijn toe gelaten tot de le klasse de vrouw, kweekelingen E. 3. Kok te Othene, (Zaamslag) en M. E. Ruijscn van Dugteien te Axel; en de rr.ann. kweekelin gen W. A. F. de Vries t.e Zaamslag en A. van Vooren te Zuiddorpetot de 2e klasse A. Hamer- linck te Koewacht, A. Lansu te Nieuw Namen, (Clinge) en A P. Vooren te Terneuzen tot de 3e klasse, D. Tholens te Terneuzen. (Allen manne lijke candidaten.) By Kon, besluit is benoemd tot Burgemees ter van Sas van Gent de heer J. Verschaffel HONTENISSE. Ds. W. J. Coenen, piedikant te Drumpt. heeft voor het op hem uitgebrachte be roep naar deze gemeente bedankt. HONTENISSE. In den loop van dit jaar zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Harmonie „St, Cecilia" te Kloosterzande werd opgericht. Hoewel er spra ke is. dat deze oprichting feestelijk zal worden her dacht en er zelfs reeds een paar malen eene ver gadering met dat doel gehouden is valt het toch nog sterk te betwijfelen of Kloosterzande feesten zal. Gebrek aan geld is ook hier de meest tegenwer kende factor. Wel wil men een beroep doen op de gemeentekas, maar daar de meeste leden van den gemeenteraad niet te Kloosterzande wonen zal ook denkelijk die kas wel gesloten blijven. En vanwaar zal dan het geld komen? Te Walzoorden (gem. Hontenisse) Bad Vrij dag middag dóór het bestuur der watei keering van het calamiteuze waterschap Walzoorden de aanbe steding plaats van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1S91 van de aarde-, kram rijs- en glooiingwerken aan de waterkeering van bovengenoemd calamitous waterschap. Minste inschrijver de heer H. Klaassen te Zaam slag voor 6327. Nog hadden ingeschreven de heeren A. van Po pering te Bruinisse voor ƒ6878, P. Verbist te Hon tenisse voor ƒ6600, C. Bofier Cz. te Bruinisse voor ƒ6867, J. Carabeur te Hontenisse voor ƒ6460, C. de Bakker te Sliedrocht voor ƒ6500 en J. de Jon ge te Biezelinge voor ƒ6446. Te Terneuzen is jl. Vrijdag door den eerst aanwezend ingenieur te Bergen op Zoom, onder na dere goedkeuring van den minister van Oorlog, in het openbaar bij enkele inschrijving aanbesteed: het éénjarig onderhoud van de werken en gebou wen enz. te Terneuzen en te Ellewoutsdijk, (ra ming ƒ3500.), onder beheer der genie te Bergen op Zoom. Minste inschrijver de heer C. de Smidt Czn. te Terneuzen voor ƒ3720. Verder hadden ingeschreven de heeren J. Kolijn voor ƒ3830, J. Scheele voor ƒ4117 en M. D. de Putter voor ƒ4247.31, allen wonende te Terneuzen. Zaterdag werd te Zaamslag door het bestuur der waterkeering van de calamiteuse Margaretha-, Kleine Huissens en Eendracht polders bij enkele Inschrijving, onder nadere goedkeuring van Gede puteerde staten van Zeeland, aanbesteed het her stel. de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1891 van de aarde kram rijs en steenglooiingwer ken aan de waterkeering van bovengenoemde pol ders. Raming ƒ15514. Ingekomen waren 10 biljetten van de heeren P. A. van de Velde te Terneuzen voor ƒ15270, J. F. Adriaanscns - Polfliet te Hontenisse voor ƒ15000, P. J. Verbist te Honrenisse voor ƒ14969, D. Tho lens te Terneuzen voor ƒ14960, J. de Jonge te Bie zelinge voor ƒ14700, C. Bolier Cz. te Bruinisse, j voor ƒ14586, J. Tollenaar te Terneuzen voor ƒ14510, A. van Popering te Bruinisse voor ƒ14477, A. van der Beek te Zaamslag voor ƒ14056 en H. Klaas- jsen te Zaamslag voor ƒ13105, wien het werk on der nadere goedkeuring is gegund. Zitting van Dinsdag 29 April 1890. Voorzitter de heer L. van Dixhoorn (le Weth.) Tegenwoordig de heeren Dieleman, De Feijter, Koster, Oggel en Van de Ree. Afwezig de heeren Dregmans, Van Hoev.e, Jansen van Rusendaal, Kruijsse en Wolfert. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter stelt aan de ordb I. Mededeeling van ingekomen stukken, als Een vijftal hrieven van Gedeputeerde Staten, hou dende le terugzending van de gewijzigde algemee ne politie verordening van 20 Maart jl. 2e terug zending van de goedgekeurde wijziging der geraeen- te-begrooting voor 1889 3e id. van de goedgekeurde toekenning eener gratificatie aan den heer H. M Verbruggen, voor de waarneming van hoofd der openbare school 4e id. van het kohier van den hoof delijken omslag, voor '99, met verzoek daarop eenige wijzigingen aan te brengen en 5e id. van de veror dening op Je heffing en inrordering van schoolgel den, met verzoek daaraan enkele nadere bepalingen toe te voegen. Wordt op voorstel van Burgem. en Weth. besloten, te behandelen in eene latere zitting. II. Overeenkomstig het vooistel van Burgem. en Weth. wordt zonder hoofd, stemming besloten, het jaarverslag omtrent den toestand der gemeente over 1889, op de Secretarie ter visie der leden te leggen. III. De rekening van het Algemeen burgerlijk armbestuur 07er 1889 wordt ter onderzoek gesteld in handpn eener commissie van 3 leden, bestaande uit de heeren Dieleman, Van de Ree en De Feijter. IV. Zonder hoofd, stemming wordt op voorstel van het Dagelijksch Bestuur besloten tot af- en over schrijving van posten op de begrooting van 1890 tot een bedrag van ƒ20,80 als dekking der begratenis kosten van Cornelia Stouthamer, te Delft overleden. V. Rekwest van de gebr. Hubertus en Antonius Claessens, winkeliers alhier, om aankoop van grond. Adressanten geven den Raad kennis, dat zy door aankoop eigenaars geworden zijn van het huis, vroe ger bewoond door Jac^b Polderman dat deze wo ning niet alleen kleiu, maar ook ongezond is dat zij, doordien er geen erf toebehoorf, niet tot uitbrei ding kunnen overgaan, redenen waarom zij den Raad verzoeken, een strook gronds <>an de oostzijde van het marktplein, in koop af te staan, tot een nader overeen te komen prijs. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten, genoemde strook aan den openbaren dienst te ont trekken, en de verdere conditiën in eene volgende zitting nader te bepalen. Niets meer ter publieke zitting te behandelen zijn de, gaat de vergadering over in comité-generaal. De „Potchefstroom Budget" meldt het huwe lijk tusschen mejuffrouw Trijntje Fourie en den heer Daniel Roussouw, na „een kort engagement van ongeveer dertig jaren duur." Dereden, waar-, om het huwelijk zco lang werd uitgesteld, was daarin gelegen, dat elk der partijen een bejaarde, en de bruid zelfs een bedlegerige moeder had te verzorgen en te onderhouden, een plicht dien zij zich blijmoedig getroostten, totdat de dood de laat ste van haar taak bevrijdde en de vereeniging daar door werd mogelijk gemaakt. Alle eer zij toege bracht aan hen, die op zulk een echt ouderlievende wijze het 5e gebod in practijk brachten! Men schrijft uit Buenos Ayres Een verschrikkelijk ongeluk vernietigde geheel en al eene kolonie van 4000 bewoner?, die zich neergezet had op de terreinen der Huanchaca-mij nen (Bolivia). Hondeid bussen met dynamiet ont ploften door eene nog onbekende oorzaak. De ge volgen dezer uitbarsting, die veel erger was dan die te Antwerpen verleden jaar zijn allerellendigst: een kloof van twintig meters diepte is in den grond geslagen, waar honderden slachtoffers onder de grootste pijnen den laatsten adem uitbliezen, verpletterd onder neerstortende balken en aller hande soort Van zwaar houtwerk of zij verdron ken in een zee van petroleum, die dat ontzetten de graf vulde. Behalve petroleum en dynamiet! werden er in Huanchaca, dat een tuighuis bezat,} nog twee millioen patronen bewaard, die ook ont- ploften. De huizen stortten in als bij een aardbe ving en er ontstond een brand, die drie dagen: duurde en nog vernielde, wat was Wijven staan. Te San Francisco hadden vier kooplieden veel last ran muizen, die schade aanrichtten in hun* voorraad katoen. Voor gezamenlijke rekening schaf ten zi,j zich een kat aan. Hun eigendomrecht werdj zoodanig verzekerd, dat iedere poot der kat den naam kreeg van een der kooplieden. Nu wilde! dat de kat een harer pooten brandde, en de eige naar van dien poot wikkelde er heel zorgvuldig} een mot olie omzwachteld lapje om. De poes k warn echter met het lapje te dicht bij een vlam, de lap geraakte in brand en de kat sprong van schrik midden in den voorraad katoen, die nu geheel ver brandde. De eigenaar van den zieken kattenpootj weid daarop door zijne drie mede-eigenaars om' schadevergoeding aangesproken, wijl zoo meen- den zij die poot den brand had gesticht; dochi de eigenaar meende dat de heele kat den brand had gesticht, en zij dus alle vier de schade moes ten dragen. Het werd een proces, dat echter bo ven verwachting voor den eigenaar van den zie ken kattenpoot al heel gunstig afliep, want de rechter sprak hem van schadevergoeding vrij, en veroordeelde juist de drie anderen de schade te herstellen, want - zoo zei hij de drie gezon-| de pooten, waarvan zij eigenaars waren, hebbent het dier in de katoen gebracht, en niet de gekwet ste poot. Een merkwaardige spookgeschiedenis wordtj uit Riehl, eene buitenwijk van Keulen, bericht. Het was avond en als gewoonlijk tamelijk donker;! want de voorstad is maar zeer karig m t gaslicht bedeeld, en de enkele lantaarns verspreidden juist! licht genoeg dat men kon zien boe donker het; was. Plotseling verbrak een gil, die door eenej \roow scheen geslaakt te zijn, de stilte van den avond: een vrouw had iets in de boomsn hooren! ritselen en kraken, en toen zij opkeek zag zij een] groot wit ding tusschen de bladerlooze takken1 fladderen, „Een spook!" stamelde zij in ontzetting,! en zoo snel haar sidderende beenen baar konden dragen, snelde zij weg om de wonderlijke ontdek; king bekend te maken. Men lachte haar wel uit, maar ging toch meo, want de vrouw beweeide stijf en strak met eigen oogen bet spook, den geest,} de verschijning of wat het zijn mocht, gezien te hebben. In koiten tijd stonden er een massa menschenl om den boom, waarin het spookte, en jawel, daar I was het niet pluis want een wit ding danste tusschen de takken. Men schudde het hoofd, tracht te te gissen wat het was, en hoe meer het ge heimzinnige ding fladderde, hoe eerbiediger de af- I stand tusschen de toesehouweis en den boomwerd.J „Als ik over de haag kon komen," zeide een dap-j pere, „en als de wachthond maar niet losliep, zou ik wel in den boom klimmen en het spook te 1 lijf gaan." „Pas op", klonk het waarschuwend,] „bet is misschien de geest van den ridder, diei voor zeshonderd jaar in de Rieblerburcht huisde." i Het groote, witte ding danste opnieuw door de I takken en veel heftiger dan eerst. Soms werdj bet heel smal 'én dan weer breed, en toen men I et>n steen door de takken wierp, vloog het spook» hoven in den top. „Wij zullen het spook beenen 1 laten maken," zeide een koetsier van de tram. I Toen het klappen met de zweep niet hielp,! sloeg hij in de takken, en nu gebeurde er iets wondei lij ks: het spook sprong op een anderen! boom over. Bij den sprong meende men echter! behalve het witte ding ook een soort lichaam ge- I zien te hebben. Een oppasser van den dieren- I tuin was er nu achter. „Ah" zeide hij, „ik ge loof het spook te kennen. Wij hebben van avond f eene nieuwe bezending apen gekregen; bij het uit laden is ons een van de grootste ontsnapt. Hij J zal hierheen gevlucht zijn en een van de tafella- kens, die naast den tuin te drogen hingen, mee genomen hebben." Zoo was het inderdaad; een aap had zonder het te weten voor spook gespeeld. j Zondag-morgen, gedurende den dienst, trad 1 een groote beer een kerk binnen, te Barnes- Het

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2