595. Woensdag 25 April 1890. haaiTgrootste schat voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON# Binnenlandse!» flieuws. Ditverschijnt eiken Dlnrfw- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS. per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzondert, numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 ™aa. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Sedert den oorlog met Duitschland in 1871 heeft Frankrijk: zich steeds en voortdurend beijverd, om od militair gebied Duitschland niet alleen te even. In, maar zelfs te overtreffen. Alle bewijzen ztjn daar om te doen zien, dat het Frankrijk ernst is met het plan om het standpunt te herwinnen.dat eertijds door dit land werd ingenomen. Ten vorige jare iseene wet aangenomen op den algemeenen dienstplicht en daar deze zaak oo in ons land weldra aan de orde za! k°men, kan het zijn goede zijde hebben, hier aan de hand van De Amsterdammer eenige hoofdpunten weer te geven van La loi militaire du 16 Juillet 1889. Ieder Franschman, zegt artikel 1, moet persoon- De verplichting tot den militairen dienst is voor allen gelijk, vangt aan den len Nov'f™ber van.het jaar volgende op dat waarin het 20ste levensjaai I werd bereikt, en duurt 25 jaren, dus 5 jaren lan ger dan vroeger, (art. 2). Van den dienst worden alleen vrijgesteld zp die wegens lichaamsgebreken voor den werkelyken of eenigen hulpdienst ongeschikt zijn. (au ^O) Als minimumlengte is in Frankrijk vastgesteld 1.54 M. met twee jaren uitstel en jaarlijksche hermeting. In onze militiewet van 1861,' die nog van kracht is. werd deze bepaald op 1.55 M. ter wijl de Staatscommissie eene minimumlengte hooit voorgesteld van 1.60 M. en alleen bij gebrek aan geschikte dienstplichtigen van 1.57 M. Ieder Franschman die geschikt is voor den mi litairen dienst zal achtereenvolgens dienen: 3 jaren in het actieve leger, 7 jaren bij de ïeserve van dat leger, 6 jaren bij de landweer, en 9 jaren bij de reserve der landweer, (art. 37.) In tijd van vrede worden na één jaar verblijf onder de wapenen, op hun verzoek, met verlof naar hunne haardsteden gezonden tot dat zij bij de reserve overgaan 1. de oudste zoon eener ouderlooze tamme 2. de eenige of wel de oudste zoon eener we duwe of van een 70jarigen of blinden vader 3. de eenige of wel de oudste zoon van een huisgezin met minstens 7 kinderen 4. de oudste van twee broeders, die in hetzelt- de jaar dienstplichtig zijn 5. hij, wiens broeder in het leger dient I 6. hij, wiens broeder in werkelijken dienst is overleden of tengevolge van verwondingen of ge breken door den dienst verooi zaakt, voor dezen on geschikt is geworden (art. 21). Hetzelfde voorrecht als hierboven onner artikel 21 genoemd, geniet de kostwinner van een huisge zin [art. 22]. Eveneens vallen in de voorrechten van aitikd 21 verschillende categorieën van jongelieden, die onderwijzer ziju. voor bepaalde betrekkingen, [waai onder ook die van godsdienstleeraar] studeeren, of aan wie op het gebied van kunsten en weten schappen bijzondere (bepaalde) onderscheidingen zijn toegekend. Zij zullen evenwel in bet jaar. dat hun overgang bij de reserve voorafgaat gedurende 4 we ken worden geoefend, (art. 23) Zoo Je onder a- tikol 21, 22 en 23 bedoelde jon gelieden later niet aan zekere te stellen voorwaar den voldoen, zijn zij gehouden om de 2 jaren dienst tijd waarvan zij vrijgesteld waien, nog in werke- lijken dienst door te brengen. Als de wettelijke reuenen waarom vrijstelling verleend is of voor rechten genoten worden, hebben opgehouden te bestaan, vervalt de dienstplichtige weder in de categorie waartoe hij behoort, (art. 24) i De dienstplichtigen (bedoeld in art. 21, 22 en I 23) behoeven geene bijzondere vergunning om te huwen. (art. 25) In tijd van oorlog worden de hierboven be doelde dienstplichtigen allen opgeroepen met de categorie waartoe zij behooren. (art. 26) Ziedaar de voornaamste bepalingen der Fransclie wet, waardoor in de naaste toekomst 3 a 4 mil- lioen goed geoefende soldaten voor de verdediging van Frankrijk beschikbaar zijn. Naar Het Vad. weet mee te dselen, had de heer Mackay als minister van binuenlandsche zaken een veel omvangrijker herziening der kieswet voorbe reid, dan het thans ingediende ontwerp, een her ziening, waarbij zonder in het kiesrecht zelf wijzi ging te' brengen, verschillende gebreken der wet wareu veibeterd en in verschillende leemten was voorzien. De heer Lohrnan echter, vreezende niet voor de aanstaande verkiezingen met deze hervor- mingen gereed t*v kunnen komen, heeft zijn onge duld niet kunnen bedwingen, en daarom voorloo- pig alleen het gedeelte, dat de districts-verkmp- ping behandelt, aanhangig gbinaakL Volgens schrijven uit Den Haag aan de Ed. Crt. mag met zekerheid de herziening der wet betreffende de besmettelijke ziekten en de ophef- DOOR J. C. JANSEN. 3. Beter een half uur te vroeg, dan een minuut I te "laat, lieve,," herm m zijne echtgenoote, allicht I is er nog iets vergeten en w« hebben dan nog den I tijd om er aan te denken. Ge hebt sigaren „Daar heb ik aan gedacht.." „Maar de boodschap aan vriend Molton..?' „Poistausend ja, dat is een gek geval, ik kan er zelf niet meer heen gaan, de meid kan ik het niet I toevertrouwen en Molton is zeker nog te bed. „Maar Oom," sprak Agusta daarop, kan ik niet I eens even naar mijnheer Molton gaan. de meid is I zeker op en al is mijnheer nog te bed in zulk een I dringend geval zal ik wel antwoord krijgen; in een oogenblik ben ik terug." Het bezorgde gelaat van mijnheer Kroesmulder helderde dadelijk op, hij ging voort met ontbijten J en een oogenblik daarna was Agusta op straat en ,1 stapte recht op het huis van den heer Molton aan. Weldra had zij dit bereikt, sehelde aan, werd bin I Dengelaten, kwam een oogenbhk daarna weder de deur uit et? wendde zich met haastige schreden naar hare woning met het blijde vooruitzicht oom pje tevreden te stellen Het was nog twintig minuten voor zes, twintig minuten voor het ver trek van den eersten trein. Eensklaps terwijl zij een zijstraatje inslaat wordt haar gelaat overtogen met een vurig rood .een meer dan alledaagschen blo9. Een „och hemel' ontsnapt aan haren mond en voordat zij het bijna weet sraat ze 'voorja nietwaar lezer ge begrijpt het, voor Frederik Arnolds, haar geliefde, dieeven- als wij vermoedden zijn weg neemt naar het sta tion voorbij de woning van den heer Kroesmulder. Zonder er actit op te slaan, of misschien nog meerdere personen in het anders, vooral op dit uur, zoo stille straatje, aanwezig zijn grijpt hij de hand zijner schoons blondine en drukt een teerderen kus op de rozenlippen van Agusta. „O, Frederik, pas op als oom als" „Neen, Gusta, wij zijn alleen, niemand zal het I hem zeggen en ook zou hij zoo kwaad zijn? Maar hoe zoo vroeg reeds hier?" „Kwaad zou hij zeker zijn, ik heb het alevel I reeds hard te verduren en bijna geene vrijheid meer, doch als hij wist, dat gij mij zoo vroeg in I den morgen reeds opzoekt, was ook de laatste vrij- I heid mij ontnomen. Wat mijne wandeling betreft, ik had eene boodschap, Oom gaat zoo met den eersten trein voor acht dagen op reis, ik moet dus voort, maar hoe zijt gij reeds zoc vroeg in de stad?" „Ook ik mnetzoo met den trein voort, doch nam mijn weg langs hier, hoe weet ik zelf niet, Ik had immers geene hoop u reeds zoo vroeg te zien te krijgen, en toch het schijnt, dat vandaag mijne gelukster aan het ryzen is." „Gij reist dus samen? „Ja, ik moet naai de hoofdstad." „Oom gaat verder," „Nu, Gusta, dat is kostelijk, dan ga ik ook eens in gesprek zien te komen met uw Oom. Hij schijnt er toch nog al goed uit te zien, ik kan niet geloo- ven O, Frederik, waag het met, denk aan mij, op mg komt de straf." „Nu, lieve, stel u gerust; bedenk toch, ik ver laat u nimmer. Gij wandelt van middag naar Torenvliet?" „Ja, om zes uur ga ik uit de stad." met Lize, maar ik moot me haasten." „Nu ik zal daar ook zijn; zoover zullen zijne oogen wel niet reiken en Lize is uwe beste vrien din, zii is te vertrouwen. Met den trein van vijf uur ben ik terug, tot van avond dus!" De geliefden scheidden. Frederik ging naar het station. Agusta haastte zich huiswaarts met vlug ge schreden en kloppend hart. De heer Kroesmul der had gemeend, dat nichtje lang weg geweest was. Tante had opgemerkt.dat Molton nog al ver woonde en wachten altijd lang duurt. De bood schap was in orde. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1