©s> m a®»' a b» Zaterdag 12 I89Ö. 6e Jan nr. Sta atkulid iis Overzicht. FEUILLETON. Bimioiilaiidsfli Nieuws. F. DIELEMm AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad Men vraagt zich wel eens af hoe het mogelijk is, dat eene courant vooral als ze wat dikwijls verschijnt kolommen vol bevatten kan, enkel en uitsluitend gewijd aan beschouwingen op algemeen politiek gebied of aan de mededeeling van feiten, die een gevolg zijn van het staatkundig leven der menschheid. Als men daarna evenwel een blik slaat op de vele staten en staatjes, waarin de we- relddeelen zijn gesplitst, de woeling aanschouwt, die een gevolg is van de werkzaamheid, den ijver het genie, vaak ook van de hebzucht en jaloezie der menschen, jaidan krijgt men een anderen kijk op de groote en kleine gebeurtenissen en men tie hoeft slechts even de oogen rond te wenden in ei gen huis en op eigen bodem om te weten, hoe het bij buurman gaat. Stof is er dus steeds in over vloed en hem, wien het niet ontbreekt aan eene scherpgepunte pen, een weinig vloeienden inkt, een groot vel papier, maar vooral niet aan een helder oog, een gezond verstand, een vluggen geest en ee nige verbeeldingskracht, hem moet het ook voorze ker gelukken op zijn praatstoel gezeten eene gansche courant vol te schrijven overniets! Waagt hij zich ook al eens eene enkele maal aan eene veronderstelling ol eene profetie, die de toe komst niet verwezenlijkt, geen nood. Een paar dagen later schrijft hij een tegenbericht of eene zelfverdediging en alles is all right. Maar om veel te zeggen in weinig woorden, ja, dat is moeilijker en ik zie dan ook tot mijn schrik, VERTELLING VAN FRIEDRICH FRIEDRICH. XXXVI. dat ik met mijne omwandeling in den geest door Europa zal moeten beginnen wil ik mijn overzicht niet eindigen zonder iets overzien te hebben. Ter zake dan De keizer van Duitschland om den sprong niet te groot te nemen heeft eene kabinetsorder betreffende den stand en de levenswijze der offi cieren uitgevaardigd, waarin hij te kennen geeft, dat het hem gebleken is, hoe daar te lande bij het leger niet overal naar dezelfde beginselen wordt gehandeld Een dringende eisch is het, zegt de Keizer, dat voor de vele officiersplaatsen een ge schikt en zoo talrijk mogelijk personeel gsvormd worde. Daar da beschaving ouder alle klassen des volks zoo aanmerkelijk is gestegen wenöcht de keizer, dat niet langer als officieren enkel adelhj ke personen het eerst in aanmerking zullen ko men, maar dat de ontwikkeling van den geest bij het benoemen van officieren tot maatstaf zal wor den genomen. Zoo kan ook de zoon van den bur ger met zijn warm hart voor het vaderland een grondzuil worden voor den staat. Ook de geld kwestie, die eene belemmering is voor de eenvou dige burgers, ruimt de Keizer zoo veel mogelijk uit den weg. Bismarck. want wie kan zwijgen over hem - de ijzeren kanselier, schijnt zijn naam nog voortdurend meer eer aan te willen doen. Met hardnekkigheid toch verlangt hij, naar men zegt, ■lat de Keizer publiciteit zal geven aan het stuk, door Bismarck aan zijn vorst toegezonden toen hij dezen zyn ontslag had gezonden. Of 't gebeuren zal? In de koloniale landstreken, behoorende tot SLOT. Toen de strandvonder te huis kwam, reikte hij [Marie de hand. Hendrik heeft mij alles verteld, jen ik verheug er mij over, zei hij zacht. Gij zult nu zeker gelukkig zijn, want hij heeft een good hart- Daarna wenkte hij haar hem te volgenen bracht haar naar het graf van haren vader, waar beide in (diepe ontroering eenigen tijd bleven; eindelijk ech ter moest Marie zich van deze dierbare plek gronds losrakken, want de schemering daalde reeds .Eir.- istig en zwijgend keerden zij naar huis terug. Den volgenden ochtend bracht de strandvonder [Marie en Hendrik naar het vaste land over, Jan en Auste gingen mede, om de boot te helpen be- ^tuien. De vrouw van den strandvonder en Tine wilden niet komen, om van het gehaatte meisje afscheid te nemen. De strandvonder wilde haar daartoe Bwingen, maar Hendrik hield hem tegen, hij be greep maar al te goed, waarom zij Marie liever aiet meer zagen. Hij ademde eerst vrijer, toen hij zich met de geliefde op de boot bevond, en een flinke bries deze verder en verder van het eiland verwijderde. De overtocht was kalm en gelukkig. Bij hare eerste intrede in het huis van den koopman ge voelde Marie reeds, dat zij er gaarne zou vertoe ven, want zij werd hartelijk en liefdevol ontvangen. Hendrik bleef nog eenigen tijd bij haar, en toen zijn verlof geëindigd was, en hij van haar moest scheiden, was zij reeds veel kalmer geworden en kon hij haar zonder zorg achterlaten in de hoede van de vrouw en de dochter des koopmans, in wie zij hartelijke vriendinnen gevonden had. De winter was voorbijgegaan en de lente geko men. Een nieuw leven openbaarde zich alom in de natuur, zelfs op het dOTe naakte eiland. De koren velden tooiden zich met het frissche, jonge groen, en in de duinen prijkten de struikgewassen en slingerplanten met veelkleurige bloemen. Een groot aantal runderen weidde in het malsche gras en de ontelbare schaar meeuwen had hare nesten in het zand gereed gemaakt. In het g6zin van den strandvonder had menige verandering plaats gegrepen. De oude knecht was gestorven; hij had zich eenvoudig dood gedronken. De strandvonder had een gewillig werktuig in hem verloren maar toch zijn verlies weinig betreurd, want met Auste zonk menig trouw bewaard ge heim mede in het graf. Klaas Aaken en Jan waren geheel veranderd. Zy hadden het voornemen opgevat met het verle den te breken, en de eenvoudige zandheuvel, die den kring der Duitsche belangen, wordt ook nog voortdurend de aandacht van het Duitsche rijk ge- eischt. Dit voordeel heeft het zeker, dat daardoor de Europeesche rust niet veel zal worden gestoord! Wat de overige landen betreftFrankrijk vraagt weinig aandacht, Engeland heeft eene hanielssehik- king getroffen met China, wiarmee het aan het harrewarren was over de be7aring eener rivier, Belgie heeft recht tot klagen over den grooten smokkelhandel op de grenzen in tabak en de Rus sische Czaar, gewoon elk jaar de Lente door te brengen op Gatschina, zal ditmaal van die gewoon te afwijken. Men zegt, dat er ontplofbare stoffen te Gatschina gevonden zijn. Weet men nu nog, dat het met de werkstakin gen nog niet overal in het reine is, dan kan men met een gerust hart een volgend verslag te ge- moet zien. Het zou vlug moeten veranderen wou dit ons ongerustheid aanjagen door het voorspellen van oorlog en strijd of het schilderen van zwaard- gekletter en kanongedonder. Trouwens wij wen- schen dat ook niet. Z. M. de Koning heeft 1000 geschonken voor den bouw eener nieuwe kerk te Apeldoorn. Bij het nuttigen van beenderensoep kan men niet te voorzichtig zijn. Onlangs overkwam aan een bewoner van Klarendal te Arnhem het volgende: Hij was bezig met soep te eten, toen hij door een het graf huns broeders aanwees, maande hen dage lijks aan, dit voornemen getrouw te blijven. De vrouw van den strandvonder had ingezien, dat hare ijverzucht dwaas was geweest; haar man behandelde haar zelfs vriendelijker dan ooit tevo ren, en ook haar karakter scheen iets van haar vroegere koelheid verloren te hebben. Hare haat tegen Marie had zij nóg niet geheel kunnen over winnen, en deze scheen zelfs opnieuw aan te wak keren. toen zij vernam, dat Hendrik met haar ver loofd was. Het was haar wensch geweest, dat haar zoon een rijk meisje had opgezocht, en zij kon het zich niet begrijpen, dat hij de voorkeur had gege ven aan iemand, die niets bezat. Toen zij even wel vernam, dat Marie, door de bemoeiingen van haar man en van den koopman Teerling, het ver zekeringsbedrag voor het schip en de lading had uitbetaald gekregen, en dus niet arm was, veran derde haar inzicht eenigszins. Marie gevoelde zich in het huis van den koop man waarlijk gelukkig, want allen toonden haar de oprechtste deelneming in haar treurig lot De strandvonder en Jan bezochten haar telkens als zij op 't vaste land kwamen, en tegen het einde van den zomer keerde ook Hendrik terug, nu ech ter zonder none nieuwe verbintenis te hebben aan gegaan, want het was zijn doel thans met zijn ei gen schip zee tt» bouwen, en niet alleen - maar door zijne jonge vrouw begeleid. E I D E. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1