(«t'iiu'iigd Nieuws. AXEL, 2 5 XI a a r t 18» 0. Aanstaanden Vrijdagavond laatste mii- ZK'kaefening van Conoordia in de maand Maart. Door Ged. Staten van Zeeland is hert dooi de gemeenten dezer provincie te dragen aandeel in de lichting voor de nationale militie in dit jaar vast gesteld als volgt Aardenburg 3, Axel 8, Biervliet 4, Boschkapel- le 4, Brestens 6, Cadzand 3, Clinge 8, Eede 3, Uraauw 4. Groede 10, Hengstdijk 3, Hoek 5, Hon- tenisse 15, Hoofdplaat 6, Hulst 7, Koewacht 6, Kieuwvliet 1. Oostburg 3. Ossenisse 2, Philippine en Overslag samen 2, Betranchement 5, Sas van Gent 3, Schoondijke 5, St. Jansteen 7. St. Kruis 1, Sluis 6, Stoppeldijk 5, Terneazen 12, Water- landkerkje 3, Westdorpe -5. JJzendijke 8, Zaam- slag 7, Zuiddorpe 3 en Zuidzande 2. De heer G. J. Buler, postbode belast met den dienst buiten de kom dezer gemeente, ia be noemd tot brievengaarder te Hoek, tevens post bode op Terneuzen v. v. ZAAMSLAG. 22 Maart. Benoemd tot onderwij- /ores in de nuttige handwerken aan de Chr. School alhier, mej. Krina Jansen. Tevens kan worden medegedeeld, dat bij R. Jansen te Zaamslag. een aardbei op den kouden grond, thans in vollen bloei staat. Bij kon. besluit is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan A. G. A. baron Collot d' Escury, als 2de luit. bij de rustende schutterij in Zeeland, op grond van verandering van woon plaats. -- Zaterdag had te Oostburg de vergadering plaats van de onderwijzers in het 4e disti iet. ten einde te beraadslagen over het Rapport der Com missie voor het Teekenonderwijs. De rapporteurs hadden op zich genomen elk een gedeelte van het rapport toe te lichten en hadden zorg gedra gen dat de verschillende teekenbenoodigdheden in ruime hoeveelheid aanwezig waren. De heer Boskamp behandelde het aanvankelijk teekenonderwijs, de heer Vergouwen het teekenen naar cahiers, de heer Van Oyen het gebruik van wandplaten en het teekenen naar de natuur. De drie sprekers werden met belangstellende aandacht gevolgd, terwijl sommigen nog enkele vragen otn inlichting tot hen richtten. Aan 't eind der vergadering, die in een der lo kalen van de openbare school gehouden werd, dankte de voorzitter de schoolopziener ir, 't ar rondissement Oostburg, de sprekers namens de vergadering, waarna deze uiteen ging. De hoofdonderwijzers der Chr. scholen waren allen tegenwoordig. -- Aan een particulieren brief uit Medan (Deli) or.tleenen wil het volgende: Op de onderneming Tandjong Morawaalwaar de hoofdadministratie der Senembah maatschappij gevestigd is, was het op 9 Februari erg onrustig- Eenige Chineezen waren op hun betaaldag naar de Maleische kampong geweest oin inkoopen tc doen. Twee hunner, die achtergebleven waren, stalen 6en paar eenden van de Maleiers, namen ze op een stok over den rug en liepen er kalm rnee weg, eene Maleische vrouw, die zulks gezien liad riep haren man en deze wilde trachten de eenden van de Chineezen terug te krijgen. Toen de Maleier in de mibylieid der Chineezen kwam pakte eeo hunner hem op en wierp hem midden in de rivier. Het gevolg was, dat spoedig vele Maleiers uit de kampong bij eikaar waren, waar op de Chineezen aan den haal gingen, een er van werd echter ingehaald en met meer dan 20 ste ken omgebracht, terwijl de andere ontsnapte Den volgenden ochtend vroegen de andere koe lies aan den ontsnapten Chinees waar zijn kame raad gebleven wasdeze verhaalde het voorge vallene en zeide, hem niet meer gezien te hebben. Daarop begaven zich een 400tal Chineezen uit de fermenteerschuur naar den kampong, vonden daar Jiet ver minkte lijken werden zoo woedenddat zij de geheele kampong plunderden en afbraken. Gelukkig was het kampongvolk juist bijtijds ge vlucht. De Chineezen weigerden toen te werken alvorens de moordenaar ook dood was; de contro leur die inmiddels met politie-oppassers op de onderneming gekomen was, wist te verhinderen dat zij naar hunne huizen terugkeerden om wa pens te gaan halen. Verdere ongeregeldheden wer den daardoor voorkomen. Latt>r werden door den controleur (5 Maleiers, die van den moord verdacht werden, in verzekerde bewaring genomen. De koelies zijn den volgenden dag weer a an het werk gegaan, doch men is nog steeds bang voor een tweede opstootje. De echtgenoot en P., die in de Ribaucourt- straat te Molenbeek woonden, zijn gescheiden, na dat er vreeselijke tooneelen van jaloezie hadden plaats gehad. M. P. is in het huis blijven wonen, terwijl zij no viouw zich in do rue Zérezo, te St.-Joost-ten- Noode, gevestigd heeft. P. kan het echter alloen niet gewoon worden en reeds dikwijls verzocht hij zijne vrouw terug te keeien. Zondag avond nu zond hij een bood schapper met een pakje naar de woning zijner vrouw. Het adres was goed geschreven, ir.aar toch bedroog zich de boodschapper en droeg 't pakje in de Kruisvaartstraat, zelfde nummer. Daar opende men het, zonder naar het adres te zien en men zag met schrik dat er een afgesneden men- schenvinger in stik. Spoedig werd de politie gehaald, en de bood schapper werd ondervraagd en men vernam den naam van den afzender. Een brief zat in liet pak, waarin M P. zijne vrouw schreef, dat hij haar een zijner vingeren zond, dien hij had afgesneden, met de waarschu wing, zoo zij niet bij bem terug keerde, hij zich den hals zou afsnijden, gelijk hij zijnen vinger had afgesneden. Bij een fotograaf te Amsterdam komt een boer binnen met zijn zoon. De jongen is gekleed in een matrozenpak en zal gaan varen „zeer ver van hier," Moeder wenschte echter, zoo zegt de boef, wat hem aangaat hij hecht niet aan die „belekens" een „pottegrafie" van den jongen. De fotograaf, een man met zeer aangename ma- nieien voor zijn klanten, verzoekt met zoetsappig gezicht, den jongen plaats te nemen. Zoo sta je goed, vriend, het hoofd wat meer rechtop, - het linker been nog een ietsje vooruit, zoo, mooikranig, gij zult er flink opstaan, -- (en met een knipoogje naar den jongen) je lief je zal er schik in hebben. Daar treedt plotseling do vader naar den foto graaf en met een vreeselijke stem en een slag op zijn paraplu, roept hij Watteben jij ook al in 't complot! Be- moe je met je eigen zaken Ik wil niet, hoor je Zij zul mijn jongen niet hebben, versta je 't. Zoo'n boerenkinkel van een meid wat zou ze denken Ik heb meer dan 20 koeien op stal, en 8 bunder land in een polderen met een paar vervaar lijke oogen den onthutsten fotograaf aanziende, be sloot hijkort en goed, zou lang ik leel zal dat kanalje niet in de familie komen Met twee stevige knuisten werd daarop het ma troosje door vader aangepakt, vrij onzacht naar de trap geduwd en beiden verdwenen onder het ge brom van den vader en lieten den fotograaf ver bijsterd achter. Onder de sociaal-democraten te Antwerpen heerscht, naar aan oen Duitsch blad wordt ge meld, geweldige opschudding. Een van hun ijve rigste kampvechters heeft, namelijk uit de Ant- werpsche stedelijke loterij den hoogsten prijs van 150.000 francs gewonnen en de vreugde hierover heeft den gelukkige zoozeer in de war gemaakt, dat hij aan verscheidene „bourgeois" verklaarde, dat hij, goed beschouwd, eigenlijk nooit bijzonder veel met het socialisme op heeft gehad. Misschien zou hij aan de kas van het genootschap vijftig gulden present maken, maar de rest was hij van plan maar zelf te behouden, om van de rente vroo lijk en onbezorgd als een recht burger te leven. Dit, goed beschouwd, heel verstandig besluit, heeft, naar uit Antwerpen geschreven woidt, de kame raads van den gelukkigen kapitalist zoo woedend gemaakt, dat het den man te Antwerpen wat al te warm wordtmen zegt dan ook dat hij de stad voor goed zal verlaten. Zoo heeft alles op de wereld zijn schaduwzijde, zelfs het winnen van 150,000 francs uit de Antwerpsche stedelijke lo terij. In de jongensschool te Otton is Vrijdag een treurig ongeluk gebeurd. Een scholier vroeg ge" durende de klas aan den onderwijzer verlof eeni' ge minuten uit te gaan, 't geen hem werd toege staan. Gebruik makende van de weinige waakzaam heid, die men gedurende deze afwezigheid op hem kon uitoefenen, nam hij zeven knikkers, waarmee hij gewoonlijk speelde, in zijnen mond. Door eene plotselinge beweging drong een dor knikkers in zijne keel, waardoor de ongelukkige knaap verstikte. Niettegenstaande de spoedige hulp en de zorgen, die men hem toediende, stelde de dood weldra een einde aan zijne vreeselijke smarten. De vader, die voor zaken naar Antwerpen ge reisd was. werd aanstonds per telegraaf van het gebeurde verwittigd. De smart van den man, toen hij het ongeluk vei nam, is onbeschrijfelijk. In Engeland wordt een zwaar inkomend recht geheven op tabak en dus veel gesmokkeld. Alle aangehaalde tabak en sigaren, geen kleine hoeveel heid, wordt van tijd tot tijd verbrand in een be paald daartoe gebouwd fornuis met een hoogen schoorsteen, door de spraakmakende gemeente „de pijp van de koningin'' genoemd. Heel wat kos telijk kruid wordt daar dus vernietigd, zonder dat iemand er voordeel of genot van heeft. Op een waag, hem deswege gedaan, verklas rde de heer Goschen de vorige week in het Lagerhuis, dat het verkoopen van die tabak den eerlijken tabakswin keiier groote schade zou berokkenen, en datdani- om „dw pijp van de koningin" maar rooken moet. De Engelsche pers is hu eensklaps tot de ont dekking gekomen, dat het toch eigenlijk schande is, zooveel waarde jaarlijks te vernietigen en stelt clus voor Hr. Ms. pijp af te schaffen en de tabak of tegen winkelprijs te verkoopen óf uit te deelen aan de verpleegden in de hospitalen. Een jeugdig echtpaar kreeg Vrijdagavond op den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam „lievige woorden." De man, geen raad wetende, hoe zich van zijn razende echtvriendin te ontdoen, sprong te water, zwom naar de overzijde en maakte zich, onder luide hoera's der saumgestroomde menigte, uit de voeten. Dr. Eden. professor aan het photographisch instituut te Weenen, heeft het middel uitgevon den om photographieën met kleuren te vervaar digen. Uit Groenloo wordt aan de „Zutph. Ct." ge schreven De vorige week heeft zit h in deze streken een geval voorgedaan, waardoor men tot de conclusie moet komen, dat „boerenbedrog" de beteekenis, die er gewoonlijk aan gegeven wordt, verloren heett en dat men het juist zoo letterlijk mogelijk moet op vatten. Wat is toch het geval: Men is hierop zeereu» rieuse wijze bij den neus genomen door boeren en wij hebben nu eens gezien, dat het verkoopen bij opbod rare gevolgen kan hebben. Een verkoop bij executie voor verschuldigde waterschapslasten werd onmogelijk gemaakt, door steeds tegen elk ander op te bieden, zoo zelfs, dat men voor eene m koe de som van ƒ3210, zegge twee en dertig hon- derd gulden bood, welke som tot in het oneindi ge zou zijn opgevoerd, zoo de met den verkoop belaste ambtenaar niet wijselijk den verkoop had verdaagd. De rechter zal er wel een mouw aan weten te passen, daar het toch niet aangaat om op deze wijze eiken verkoop bij executie onmogelijk te kunnen maken. In Wallis is het dorp Gampei grootendeels afgebiand. Zeventig gezinnen zijn daardoor zon der dak. Straatrooverij met electriciteit. In Chicago begaf zich onlangs eene dame des avonds van een ziekenbezoek, dat zij gemaakt had, huiswaarts, toen

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2