Gemeenteraad van Axel. vergunningen boven het maximum zeer ongelijk wordt gehandeld dat de schatting der lokalen waar sterke drank woidt veikocht te laag ge schiedt dat de burgemeesters op lotingsdagen de drankgelegtmheden niet doen sluiten, terwijl ein delijk door het bestuur wordt aangedrongen op tijdige sluiling en niet te vroege opening van de ■hankgelegenheden. Het hoofdbestuur geeft den commissarissen des konings in ÖVerw'eging op de een of andere wijze aan de genoemde grieven te gemoet te komen. AXEL, 21 Waart 1 8 0. De heer J. B. Raes, veldwachter, tevens onbe zoldigd rijksveldwachter der gemeente Philippine, is benoemd tot rijksveldwachter 3de kl. (jachtop ziener), te Kapelle. Zitting van Donderdag 20 Maart 1890. Voorzitter de heer jhr. mr. Quarle3 van Ufford. Tegenwoordig de heeren Dieleman, Van Dix- hoorn, De Feijter, Van Hoeve, Jansen van Rosen- daal, Koster, Oggel, Van de Ree en Wolfert. Afwezig de heeren Dregmans en Kvuijsse. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde komt I. Mededeeling van ingekomen stukken, als a. Kennisgeving van het geneeskundig toezicht van het krankzinnigengesticht te Delft, dat Cor nelia Stouthamer den 12 Maait is overleden. b. Een request van P, Koole, W. Dieleman, Wed. R. Blankert en Wed. J. de Footer, houden de verzoek om het voorstel Van de Ree te ver werpen. Wordt besloten dit te behandelen onder punt VI der agenda. c. Mededeeling van de heeren Kruijese en Dreg mans dat zij de vergadering niet kunnen bijwo nen, resp. wegens ongesteldheid en ambtsbezighe den buiten de gemeente. d. De voorzitter doet mededeeling van een bij hem ingekomene motie van de Raden der gemeen ten Rosendaal en Nispen, behelzende afkeuring te beluigen met de persoonlijke militie dienstplicht. Hij stelt voor deze circulaire voor kennisgeving aan te nemen, èn omdat dit punt ligt buiten de roeping van den gemeenteraad èn omdat dit thans daarvoor niet de geschikte tijd is. Dienovereen komstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten II. Af- en overschrijving op de posten der be grooting van 1889. Naar aanleiding van meerdere uitgaven, die hij de vaststelling dier begrooting niet vermoed zijn en van een post die te hoog was, moeten om tot eene goede regoling te geraken eenige posten worden af- en overgeschreven. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. III. Een naar Burg. en Weth. gerenvoyeerd ie quest van G. W. Hottinga, lantaarnontsteker om verhooging van zijne jaarwedde met 20, zulks tengevolge van uitgebreiden werkkring. De voorz. adviseert tot aanneming van het ver zoek in dier voege, dat de jaai wedde met ƒ10 zal verhoogd worden. Aldus wordt zonder hoofdelij ke stemming besloten. IV. Verzoek van P. de Visser, om verhooging van jaarwedde als gemeentebode. De voorz. zegt dat de redenen van adressants request, nl. vermeerdering van zijne werkzaamhe den, volkomen gegrond zijn en hij dus aanspraak heeft op eene verhooging. De wedde, thans ƒ125 's jairs bedragende, stellen Burg. en Weth. voor met 25 te verhoogen. Zonder hoofd, stemming wordt dit voorstel aangenomen. V. Een request van Jac. Wolfert Lz. en J. Sa reis van Rijn tot afkoop van cijnspacht, tegen het 25-voudig bedrag van de jaarüjksche som, resp 25 en 12,50 zijnde. Zonder hoofd, stemming aangenomen. VI. Wijziging deralgemeene Politieverordening. De heer Van de Ree heeft hiertoe een schijf-. tel ij k voorstel ingediend, als volgtAchter art. 57 te 'voegen „Het is verboden in de voornoemde huizen (hiermede worden herbergen, kroegen enz. bedoeld) buiten de jaariüksche voor den dans te geven." Hierop is door P. Koole e. a. (zie ingekomen stukken sub 1>) een request aan dén Raad gezon den, waarin zjj wijzen dat het geven van muziek niet in sfrijd is met de wet, dat zij buiten ande re ingezetenen meer moeten opbrengen voor ver gunningsrechten, dat zij dan door een dergelijk te nemen besluit in hun beroep worden benadeeld en dat nog nimmer eenige wanordelijkheid of eenige moeilijkheid is voorgevallen bij het dansen, waar om zij den Raad vei zoeken bet voorstel te ver werpen. De voorz. zegt dat het volkomen waar is. dat hij geene moeilijkheden bij het sluiten der berber gen heeft ondervonden. Meermalen heeft spr. zijn standpunt uiteengezet en handhaaft dit steeds, dat het dansen noch op de orde noch op de zedelijk heid eenigen nadeeligen invloed uitoefent. De meerderheid van Burg. en Wetn. is het in be ginsel met het voorstel—Van de Ree eens; even wel meent zij dat hij te ver is gegaan, om alleen dansmuziek gedurende de kermisdagen toe te la ten. Ook heeft zij bezwaar op den vorm van het voorstel, zooals het hier ligt, want wie is, - al dus vraagt zij aansprakelijk voor het verbod De herbergier of de muziekact Overigens zal het den laatste minder kunnen schelen. Bovenbedoelde meerderheid stelt den Raad voor, het artikel aldus te lezen „De in art. 53genoem de personen mogen in hunne inrichtingen, geen6 gelegenheid geven tot het geven van dansmuziek buiten de jaarlijksche kermis en de jaarlijksche veemarkt. De heer Jansen ziet er bezwaar in, dat le her- beigiers alleen met eene kennisgeving kunnen volstaan. De voorz. neemt dit bezwaar weg, door de me dedeeling dat, bijaldien de burgemeester er tegen is, dat er muziek wordt gegeven, hij den berber gier. die van de dansvermakelijkheid kennis geeft, zulks zegt. Geeft do herbèrgier aan die waar schuwing geen gehoor, dan is de burgemeester be voegd trouwens ten alle tijde die vermake lijkheid onmiddellijk te schorsen, zoodat eene ver gunning overbodig is. De heer Jansen kan zich hiermede vereenigen. De heer Dieleman betuigt zijne instemming met het voorstel-Van de Ree. De heer Van de Ree kan zich met het voorstel van Bui g. en Weth. niet vereenigen. Do veemarkt is een dag van koophanuel en geen kermisdag. Wij moeten onze kinderen niet in de herbergen opvoeden. Ove rigens zijn er weinig herbergiers die op het re quest geteekend hebben. De voorz. zegt: Omtrent de weinige requsstan ten hebt u gelijkdoch het zijn juist de 4 perso nen, die geregeld laten dansen. Met de kermis geven de mejn. de Wedn. Rolff en Dees daartoe ook gelegenheid; de overige herbergiers zijn roomsch katholieken, die nooit laten dansen. Wanneer er gedanst wordt, kan men de jonge lui in de herberg vinden. Zij zullen dan veel minder kwaad doen, als zij onder toezicht van po litie en van publiek zich in eene groole verlichte zaal voortbewegen, dan wanneer zij zich bij der gelijke gelegenheden schuil houden. Het woord „herberg" heeft echter een ongun stigen klank, doch men moet daar altijd geen idéé van hebben, alsof' men zich daar beschonken drinkt Zijn er in de groote steden verschillende publieke gebouwen, waar men ontspanning vindt, op de plattelands gemeenten, en vooral ook hier, is de| herberg de spil van het openbare leven. Alles wat er te doen is, moet in eene herberg geschie den. Eene politieke rede, eene letterkundige lezing een concert van de harmonie, eer, ter teekeuing liggend adres, eene verkooping, de sociëteit, alles moet in de herberg gehouden worden. De heer Van de Ree geeft dit alles toe, maar wil voornamelijk de ongelukkige dingen tegengaan. De voorz. vraagtwelke ongelukkige dingen Het dansen is z. i. een veredeld vermaak, en waar om nu dat eenige vermaak hier tegen ta gaan De neer Van de Ree zegt, er tegen te zijn, dat elke gelegenheid wordt aangegrepen om te dansen. Word er geen muziek gegeven, dan zou er niet gedanst worden, en ieder bleef thuis. Toen ik jong was, werd er ook zoo niet gedanst. De voovz.I 'an werd er meer gevochten. De heer OggelDaar er tusschen den voorzitter en den voorsteller zulk een groot verschil van opi nie bestaat, heb ik met mijn collega Van Dixhoorn getracht, den gulden middenweg te vinden, d. i. door aan beide partijenAegemoet te komen. Daar om hebben we aan het voorstel-Van de Ree de „veemarkt" toegevoegd. Moesten we echter han delen volgens onze overtuiging, dan zou zoo min op de kermis- als op andere feestdagen gedansi worden, want ddn ging men naar de kerk. Daar we echter geroepen zijn om het volk te regeeren, handhaaf ik ons voorstel. De heer Dieleman meent dat het voorstel-Van de Ree strekt tot bevordering van het algemeen belang. De heer WolfertWanneer ieder handelde naar zijne eigene overtuiging, dan zou hij moeten be ginnen met zijne kinderen thuis te houden. De heer Dieleman Dat staat niet op den voor grond. De voorz.Wanneer mer. zijn eigen huisgezin niet kan regeeren, dan kan men zulks veel min der het volk doen. De heer Koster wenscht het woord „veemarkt" vervangen te zien door „Paschen", omdat van den eerstgenoemden dag toch slechts een gering gebruik gemaakt wordt. De voorz. brengt het voorstel der meerderheid van Burg. en Weth., strekkende tot toelating van dansmuziek op de kermisdagen en de veemarkt, in omvraag, welk voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 2 stemmen. Vóór de heeren De Feijter, Van Dixhoorn, Jansen, Oggel, Van Hoeve en Wol fert tegen de heeren Van de Ree en Dieleman buiten stemming de heer Koster Door da verkoiting der jaarlijksche kermis, valt de Zaterdagavond in dit# week buiten toepassing van art. 54. VII, Schoolgeldhefflng op tie openb. lag. school. De vooiz. deelt hieromtrent mede: „Ingevolge art. 45 der nieuwe wet op het lager onderwijs, moet een schoolgeld geheven worden, waarbij ge goeden voor het vol'.e en minvermogenden voor de helft van dat bedrag verplicht zijn, terwijl on- vermogenden vrijgesteld zijn. Bij die wet is voorts aangegeven dar de Raad tot aanvrage van dispen satie dier heffing aan Z. M. kan besluiten. Burg. en Weth. vinden hierin echter voor deze gemeen te geene aanleiding. Twee stelsels kunnen bij de heffing worden gevolgd, nl. vast schoolgeld met grootire of kleine vermindering voor minvermo genden en verschillende klassen, te rangschikken naar het kohier van den hoofdelijken omslag. Wij hebben gemeend te moeten overgaan tot een vast schoolgeld voor minvermogenden de helft en on- vermogenden vrijstelling. In Terneuzen wordt voor een bind op do scho len in de kom ƒ1 en te Sluiskil ƒ0.60 per maand betaald. In Axel zouden we dat willen stellen op 80 cents, per hoofd voor 1 kind 70 cents voor 2, 60 cents voor 3 en 50 cents voor 4 en meer kinderen per hoofd in de maand. De heer Jansen is er voor de gegoeden goed te laten betalen, omdat er wellicht veel onder de min- of on vermogenden zullen moeten gerang schikt worden. De heer De Feijter wenscht 4 klassen te stel len, zulks ter vergemakkelijking van den aanslag, nl. ƒ1, ƒ0,75, ƒ0,50 en /0,25. De heer Oggel zou gaarne het voorstel van B. en W. gehandhaafd zien, daar het schijnbaar niet in den geest der vargadering valt, wil hij zich Vel bij de klassificatie nederieggen, nochtans ziet hij er weinig heil in, daar Lij do gemiddelde ver- mi ndering van meer kinderen het bedrag te ge ding wordt. Het voorstel van Burg. en Weth. in 2 klassen nl. a ƒ0,80 en ƒ0,40, behoudens vei mindering bij meer kinderen wordt verworpen met 6 tegen 2 stemmen, die van de heeren Yan Dixhoorn en Oggel. Na de gevallen beslissing zullen Burg. en Weth. met een nieuw concept ter tafel komen. VIII. Wijziging der gem. begrooting voor 1890. Tengevolge van vermeerdering van verschillen de jaarwedden en van vermeeidering en vermin dering van verschillends posten, moet de begroo ting eenige wijzigingen ondergaan, waartoe zon der hoofdelijke stemming wordt besloten. De vergadering wordt gesloten.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2