©s» stat? laa&üEiiD No. 385. Woensdag 19 1899. 5«' n i iJ IJ Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad F. ÖIELEMAlV, AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. Biniieiilandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzondert, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De ministerieels crisis in Hongarije is afgeloo pen. Tisza is vertrokken. Graaf Szapary is mi nister-president en tevens minister van binnej- landsche zaken, terwijl graaf Bethlen aan het hoofd van het departement van landbouw zal staan. De keizer verzekörde herhaalde malen, dat in de politieke lichting niets zal veranderd worden en de nieuwe minister-president eene politiek in den geest van Tisza zal volgen. In de talrijke ministerraden en gesprekken met de afgevaardig den heeft de keizer laten doorschemeren, dat hij Tisza hoogst ongaarne zag heengaan, en tevens den wensch uitgedrukt, dat de liberale partij, ook na het heengaan van haren chef eendrachtig zou blijven. De keizer verklaarde aan sommige ka merleden rondweg, dat hij zich geheel bij de po litiek der meerderheid in de kamer aansloot, en een optreden der oppositie, door welke aan de waar digheid van het parlement zoozeer afbreuk ge daan werd, zeer zou betreuren. Of het nog niet erg genoeg was met de minis terieels wanorde, komt uit Parijs het bericht, dat het geheele ministerie Tirard zijn ontslag heeft ge nomen en dat president Carnol dat ontslag heeft aangenomen. Deze ministerieele crisis is boven ieders verwachting door den Senaat uitgelokt, maai den afgevaardigden schonk het zichtbare voldoening, dat het de senaat was, die aan den sedert het ont slag van Constans vrij onhoudbaren toestand van het kabinet—Tirard een einde heeft gemaakt. Men acht het waarschijnlijk dat Carnot den heer De Freycinet met de vorming van eon nieuw ministerie zal belasten en dat deze dan de porte feuille van bmnenlandsche zaken neemt. Verder noemt men Constans en Bibot als nieuwe leden, terwijl Faye, Barbey en Fallières hunne portefeun- les zullen behouden. Zaterdag heefl keizer Wilhelm het genoegen ge smaakt, de afgevaardigden te begroeten van de verschillende rijken, die deelnemen aan de arbei- dersconferentie. Behalve Duitschland zullen ver- tegenwoordigd zijn EngelandFrankrijk, Italië Belgie, Portugal. Spanje, Zweden. Noorwegen, De nemarken. Nederland en Luxemburg, te zamen door ruim 60 gedelegeerden. Dat het den Keizer ernst is met zijne hervor mingsplannen bewijst zijn bevel dat in de ge- weerfabriek en de artillerie-werkplaatsen te Span* dau, waar tot nog toe 12 a 13 uren daags ge werkt werd de werkdag niet langer dau tien u ren mag duren. Van liet aftreden van Vorst Bismarck schijnt niets meer te komen maar dat de kanselier zijn roem zal overleven dat staat bij ons vast. De Keizer maakt weder reisplannen. Den Hen April moei het Keizerlijke jacht Hohenzollern zee vaardig zijn. Volgens loopende geruch.en moet bet plan bestaan Antwerpen en Brussel te bezoe ken. Zou ons land ook niet eens eene beuit krijgen Aan de Fiansch-Duitsche grenzen lieeft weel een gevalletje plaats gehad zooals nog eens een paar malen is voorgekomen. Een Franschman die nabij Belfort over de grenzen was gegaan, i3 door Duitsche grenswachters gearresteerd en ge bonden onder beschuldiging van strooperij. Voor deze beschuldiging bestond naar men meldt geen VERTELLING VAN FRIEDRICH FRIEDRICH. XXIX. -F-WsDH—•4— Zij vertrouwde zijne belofte, maar kon zij zich het laten welgevallen waar zij maar al te goed opmerktedat de vrouw en dochter des huizes haar haatten? Het was haar niet ontgaandat zij de oorzaak was, dat in het gezin van den strandvonder on genoegen en verbittering ontstaan waren en al wist zij zich daaraan ook volkomen onschuldig, al hooide zij noch van den strandvonder, noch van Hendrik ooit een enkel verwijt daarover, toch was haar die verhouding pijnlijk. Zij verlangde naar haar vertreken dit verlangen werd met den dag sterker. Het wasnu de boot verbrand wasonmoge lijk baar naar het vaste land over te brengen. De strandvonder moest eené gelegenheid afwachten om het eiland te kunnen verlaten en zich eene nieuwe boot aan te 'schaffenwant dat was eene reden. Daar kan dus weer heel wat papier over vuilgemaakt worden. dringende behoefte. Eene dergelijke gelegenheid bool zich spoedig aan. Een voorbijzeilend schip kon hem, Jan en Auste opnemen. Vóór zijn vertrek riep hij Hendrik bij zich. Verlaat Marie nietzei hij. Ge weetdat uwe moeder en zuster haar vijandig gezind zijn Hendrik beloofde dit en vroeg nog, wanneer zijn vader dacht terug te koeren. Dat kan ik nog niet bepalen antwoordde de strandvonder. Ik weet niet, of ik wel spoedig eene geschikte boot zal vinden, en al gebeurt dit, of de koop dadelijk zal gelukken. Misschien ver loopen er verscheidene dagenvoor wij terugko men. Ik zal ook trachten eene geschikte verblijf plaats voor Marie te vinden, want zij verlangt er naarvan bier te komenen ik kan haar dat niet kwalijk nemen. Maar waarvan zal zij moeten leven vroeg Hendrik bezorgd. Wacht maar wacht maar, antwoordde zijn vader. Ik heb haar belooldhaar niet verlaten, on ik zal woord houden. Zeg haar dat nog maar eens' en voeg er dan bijdat zij mijn onderstand onbezorgd kan aannemenwant dat ik niet arm ben. De drie mannen vertrokken. Hendrik was met Marie alleen in de kamer, toen zijne moeder en zuster binnen kwamen en het ontging hem nietdat zij vriendelijker tegen Bij koninklijk besluit is bepaald De lichting der militie van het jaar 1890 be draagt 11,000 man, waarvan 600 voor d6n dienst ter zee bestemd worden. De hoegrootheid van het aandeel, door elke pro vincie in die lichting te dragen, wordt aangewe zen in de 4de kolom van den staat bij dit besluit behoorende. De lotelingen, voor den dienst ter zee te be stemmen, worden daartoe gekozen uit diegenen, die zich, overeenkomstig art. 150 vorengenoemde wet, aangemeld hebben om bij de zeemilitie te dienen. Het aantal, door elke provincie te leveren in het voor den dienst ter zee bestemde doel der lichting, wordt bepaald, immers voor zoover mogelijk, naar verhouding, welke bestaat tusschen het getal dergenen, die zich in de provincie voor den dienst bij de zeemilitie hebben aangemeld, en het geza menlijk getal van hen, die zich in het geheele rijk daarvoor hebben aangemeld. In de provincie Zeeland zijn ingeschreven 1825 personen en haar opgelegd aandeel bedraagt 519. Dd. 12 Maart wordt aan de Tijd uitMierloo geschreven Op het platteland zwerven tegenwoordig tal van kooplui in postpapier en andere snuisterijen, ei genlijk gezegd landloopers, rond, die de groote we gen onveilig maken en den bewoners vrij wat last Marie waren dan vroeger. Zij vraagden althans naar haren welstanden eene dergelijke vraag hadden zij nog nooit gedaan. Zou het misschien alleen een gevoel van trots tegen zijn vader zijn geweestdat haar had te ruggehouden, de ongelukkige eenigzins te gemoet te komen Hij vermoedde diten was zeer ver blijd toen hij zagdat zijne moeder een gesprek met Marie aanknoopte. Hij gevoelde zich vroolij- keren de dag ging verder in eene aangename stemming voorbij. Toen hij den volgenden morgen weder met Ma rie in de kamer zat, kwam zijne moeder binnen, en deelde hem mede, dat er een schip op de on diepte gestrand was. - Hoe is dat mogelijk? riep hij. Het weder is den ganschen nacht kalm geweestde wind is gunstig en niet hevigen gisteren avond zag ik nog twee loodsvaartuigendie achter de ondiep te kruisten. - Hoe weet ik het? antwoordde zijne moe der ik ben niet op het schip geweest. - Ga toch, mogelijk kunt ge nog hulp bieden! riep Marie die nog met angst aan de stranding dachtdie haar tot wees gemaakt had. Hendrik stond op en verliet de kamer. Het was hem volkomen onverklaarbaar, hoe bij zulk weer een schip stranden kon. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1