H Zaterdag SS Maart S<' Jaarg. 1 sa^ BIBBBB Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. Hiiiiinilaiidscli Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRUS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Frankrijk zal vijf afgevaardigden zenden ter con ferentie te Berlijn. In de eerste plaats wordt ge noemd Jules Simon die door den minister van buitenlandsche zaken in eigen persoon daartoe ia uitgenoodigd. Onder zekere voorwaarden heett Si inon toegestemd. Een dier voorvaarden is. dat er tusschen de vijf gemachtigden eene vooraf gaande overeenstemming moet bestaan omtrent de zending die zij te vervullen hebben. De vier andere gemachtigden zullen zjjn de senator Tolain vroeger werkman de afgevaardig de Burdeau een mijningenieur en een werkman. Als laatstgenoemde zou Financeeen der meest bekende vertegenwoordigers van de positivist-So cialistische schoolin aanmerking komen volgens auderen zou het zekere Delahaijeeen werktuig maker van de possibilistische richtingzijn. Aan het kabinet te Berlijn was door eenige re geeringeu gevraagd o. a. ook door Engeland, om de conferentie acht of veertien dagen uit te stel len doch hierop is door de Duitscbe regeerirg geantwoord dat aan dit verlangen niet kan wor den voldaan daar de keizer de conferentie zoo spoedig mogelijk wenscht te zien bijeenkomen. Het blijft dus bepaalddat 15 Maart do dag der opening is. Wegens nietig verklaarde verkiezingen hadden in Frankrijk weder in vier departementen stem mingen plaats. Te Toulouse, waar de onlangs naar den senaat overgegane oud-minister Constans moest vervangen worden moet herstemming plaats hebben de re- pnblikein Leijgue en de Boulangist Susini met respectievelijk 5294 en 3355 stemmen verkregen het hoogste stemmencijfer. Bij de vorige verkie zing verkreeg Su.-ini tegenover Constans 6156 stemmen. In het tweede ariondissement derzelfde stad komt de republikein Calvinhacwiens ver kiezing nietig werd verklaardin herstemming. Te Loches is met 8499 tegen 8351 stemmen de Boulangist Muller gekozen en te Chinan de Boulan gist Delahaije met 12033 tegen 10651 stemmen. Te Gien is de gematigde republikein Loteau verkozen tegenover den radicalen journalist Portalis met 7633 tegen 7224 stemmen. Te Fontenaij-le-Comte daar entegen heefteen conservai iet, wiens verkiezing nie tig was verklaard met 8676 tegen 9004 stemmen plaats gemaakt voor een republikein. In t geheel werden dus verkozen l republikein, 2 Boulangisten en 1 conservatief. Tegenover de ongeregeldheden onder de ai helders staan dezer dagen de oneenigheden in de ministeriën. Het schijnt zoo in de lucht te zitteir Eerst had in Duitschland eene verandering in het ministerie plaats in Italië idem Spanje bleef niet achter. De vorige week maakte in Frankrijk minister Con- stans plaats voor den heer Bourgeois, in Nederland viel Keuchemus uit en werb vervangen door mi nister Mackaij wiens plaats weer vervuld wei a door den heer Lohman. In Oostenrjjk weet men nog nbt of Tisza al dan niet als eerste minister zal heengaan en thans is er in Servië ook eene mims- teriëele crisis uitgebroken. Het kabinet heeft al daar zijn ontslag ingediend. De Kanseliers crisis ir. Duitschland is ook neg niet opgelost. Daar te lande bestaat de gewoonte, dat men groote mannen reeds bij hun leven van het hooge standpunthetwelk zij hebben weten te VERTELLING VAN FRIEDRICH FRIEDRICH. XXVIII. Het was immers onmogelijk de ongelukkige op eene andere wijze van kleederen te voorzien daar hij door het verbranden van de boot ver hinderd' werd het eiland te verlaten. Zjjne vrouw wist dat immers even goed als hij? Hij beefde van drift en greep zijne vrouw bij den arm. Wie doet u onrecht aan Spreekriep hij Zijne vrouw bewaarde een norsch zwijgen Spreek! herbaalde hij nog driftiger. Ver klaar mijhoe gij om dat ongelukkige meisje moet lijden Geel antwoordGij verlangt met Tine het huis to verlaten liaha. Ik zal u maar één ding zeggen: Vóór ik duld. dat die vreemdelinge eenig onrecht geschiedtlaat ik liever u beiden op staanden voet vertrekken. Neemt u in acht! dat-is mijn laatste woord! Ziedend van drift verliet hij het huis. bereiken neerhaalt. Zoo gaat het ook met Bis marck. De grijze kanselier ziet op zijn ouden dag de zon van zijn glorie meer en meer verbleeken. De jjver en de voortvarendheid van zijn jeugdigen meester, keizer Wilhelm II. hinderen Bismarck, die vooral wat de hoofdpunten betreft geheel an. dere beginselen is toegedaan. Het is dus niet on. waarschijnlijk dat deze groote ster aan den poli tieken hemel van Duitschland weldra staat te ver. dwijnen. Sic transit gloria mundi Zijne vrouw zag hem na zonder te anlwoor den haar gelaat was nog koeler en strakkei geworden zij haatte op dat oogenblik haar man, maar meer nog haatt9 zij thans de vreemde, die zij gaarne dood voor hare voeten tod zien liggen. Men kon nauwelijks zeggen dat de vrede m het huis van den strandvonder w<ts verstoord geworden want vrede had er eigenlijk nooit ge hoerschthet was meer eene soort vai^ onver schillige rust geweest, thans echter was het we derzijdse!) zwijgen een teeken van vijandschap en verbeten woedevan kwalijk verborgen haat. Marie was in zooverre herstelddat zij weer bijna den geheelen dag kon opzitten. De vrouw van den strandvonder en Tine kwamen bijna nooit in het vertrekwaarin zij zich bevond niet an- deis dan om er het hoogst noodige voor de huis houding te bereiden. Naar Maiie zagen zij ook dan echter niet om, nooit verwaardigden zij haar slechts met een enkel woord, Het meest verbitterde het haar nogdat noch de strandvondernoch Jan noch Hendrik haar hiervan ooit een verwijt maaktenmaar dit lie ten voorbijgaanalsof zij het niet bemerkten Het ontbrak Marie evenwel niet aan eene goe Lde verzorging. Hendrik verliet haar bijna geen oogenbliken beproefde alles wat mogelijk was om haar wat te verstrooien en op te wekken, t Hij vertelde haar van zijne reizen en beproefde De eindstemming over de Pensioenwetten zal plaats hebben op Woensdag 19 Maart a.s. Uit Goes spreekt men ten stelligste het be richt tegen dat de R. K. kiesvereeniging ook den heer Heijse gevraagd zou hebben om zijne meo- ning in zake algemeenen en persoonlijken dienst plicht. - Door het bestuur van de R. K. kiesvereeni ging te Goes is onderstaand schrijven verzonden aan den heer Keuchenius WelEd. heer mr. Keuchenius Naar aanleiding uwer candidatuur in het dis trict Goes voor het lidmaatschap van de Twee-, de Kamer der Staten-Generaal hebben wij de eer, namens het bestuur der Katholieke Kies vereeniging te Goes, UEd. een antwoord te ver zoeken op onderstaande vraag in zake den ver plichten persoonlijken dienstplicht Kan een haar weder moed in te spreken voor haar vol gend leven. Bescheiden als hij wasdrong hij haar echter nooit zijn gezelschap op en hoewel hij met eiken dag meer gevoeldedat hij het on gelukkige meisje hartstochtelijk lief kreeg, verried hij haar dit door woord noch blik. En de arme verlatene, die na den dood haars vaders niemand meer had, aan wien ze zich hechten kon stelde met den dag meer vertrouwen in hemwas hij niet de e9nigemet wien ze over haar zwaar verlies kon sprekeD De strandvonder en lan waren beiden wel vriendelijk en hartelijk jegens haar maar deze onbekwame mannen hadden zelfs in de uiting hunner vriendschap iets ruws. Marie had van den strandvonder vernomen, dat het kistje, waarin haar vader zijn vermogen be waarde verloren was gegaanzij durfde zich zelfs niet met de hoop vleiendat het ver.zeke- ringskapitaal voor het schip en de lading zou uit. betaald wordenaangezien de polissen mede ver nietigd waren zij was volkomen hulpbehoevend geworden en door haren vader die ieder harer wenschen steeds had voorkomen verwend zag zij de toekomst met angst en zorg tegen. De strandvonder had haar wei is waar beloofd dat hij haar nooit zou verlaten en voor haar zou zor gen, maar mocht zij dit van een vreemde aanne men wien zij bovendien reeds hare redding en verpleging te danken had? ("Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1