Gemengd Nieuws. Zetland, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, die deze benoeming heeft aangenomen. De R. K. kiesvereeniging te Goes heeft be sloten hare gedragslijn ïn zake de aanstaande ver kiezing voor een lid der 2e Kamer te doen af hangen van de houding der candidaten tegenover het vraagstuk yan den persoonlijken dienstplicht. Er is dan ook aan de heeren Heijse (lib.) en Keu chenius (a r.) geschreven hoe zij over dit vraag stuk denken. De nieuwe begrooting voor koloniën is inge komen. De raming is voor het volle dienstjaar gemaakt. Wegens zijne benoeming tot minister van binnenlandsche zaken heeft jhr. mr. A. F. de Sa- vornin Lohman ontslag genomen als voorzitter en bestuurslid van de Unie „Een school met den bijbel." Jl. Vrijdag is door de Tweede Kamer bij de behandeling der pensioenwet, een amendement van de heeren Van Delden, Kerdijk, Seret, Schimmel- penninck van der Oye, Michiels van Verduijnen en Vermeulen, om ook een gedeelte der schatten van het pensioenfonds te doen strekken ten bate der oude weduwen en weezen, wier mannen en vaders tot de vorming van dit fonds bijdroegen, met 64 tegen 16 stemmen aangenomen. Op advies van den hoogleeraar Van Pesch, is het pensioen der oude weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, die vóór de indiening der wet (18 Dec. 1888) overleden zjjn, bepaald op twee derden van het pensioen, dat de weduwen en weezen zullen genieten, die onder de bepalingen der nieuwe wet vallen, zoodat het maximum pen sioen voor eene oude weduwo ƒ400 wordt, waar bij nog /400 komen, indien zij meerdere kinde ren heeft beneden den leeftijd van 18 jaar. AXEL, 11 Maart 1890. Op ruim 81jarigen leeftijd is een algemeen bekend en geacht man aan zijne gade en talrijke vrien den door den dood ontrukt. Het is de heer J. F van Binsbergen te Ter Neuzen, emeritus predikant van de Ned. Herv. gemeente te Hoek, die Zon dagnacht het tijdelijke met het eeuwige leven heeft verwisseld. Te Hoek was hij meer dan 30 jaren bij de evan gelie-bediening werkzaam en heeft zich voor een diietal jaren uit zijnen werkkring teruggetrokken om van zijne welverdiende rust te genieten. Is zijn verscheiden voor zijne hoogbejaarde we duwe diep te betreuren niet minder zal het door zijne vereerders gevoeld worden. Op de voordracht voor hoofd der openbare school te Nieuwvliet staan de heeren Koole, hoofd eener school te IJzendijke, Van Houte, onderwij zer te Nieuw en St. Joostland, Meijer, onderwij zer te Aardenburg en Van Aartsen, waarnemend hoofd der school te Zuidzande. Bij kon. besluit is, met ingang van 15 Mrt. a. s., benoemd tot burgemeester der gem. Zaan dijk, P. K. P. J. ran Sloten, bui g. van Hoofdplaat, met toekenning van eervol ontslag uit laatstge noemde betrekking. Naar men aan de M. Ct. meldt hebben de onderhandelingen tusschen de Belgische nationale maatschappij van buurtspoorwegen en de stoom tram maatschappij Breskens-Maldeghem, betref fende de exploitatie van de stoomtram Sluis Brugge - Heijst, eindelijk er toe geleid dat ver moedelijk de lijn Brugge-Heijst op 17 Maart e.k., en de lijn Sluis Brugge Heijst op 15 April e.k. in exploitatie komt. De aansluiting der IJzendijksche stoomtrammaat schappij met dezelfde Belgische maatschappij schijnt eveneens verzekerd, zoodat ook dit jaar de ver binding Schoondijke Eecloo waarschijnlijk zal tot stand komen. Daardoor zal het voormalige 4e district van Zee land aan dri^-kanten met het Belgische spooi weg- net zijn aangesloten. Ds. C. P. Eeghen jr. te Aardenburg. staat op het drietal naar de Doopsgezinde gemeente te Amsterdam. De heer J. P. Ie Roy, geagreëerd klerk ten postkantore te Sluis is, met ingang van 1 April a.s., benoemd tot adsistent der posterijen te Box tel. Bij de in de vorige week gehouden publieke verpachting voor 9 jaren der aan de gemeente Aardenburg toebehoorende bouw- en weilanden en hoveniersgronden werd voor jaarlijkschen pacht prijs geboden ƒ2489.82, of ruim ƒ2700 meer in de 9 jaren dan de vorige verpachting heeft opge bracht. ZAAMSLAG. Volgens algemeen gerucht heeft de landbouwer Jan Dieleman Willemszoon alhier, een zoogeraamden brandbrief ontvangen, waarin hij verzocht wordt op eene aangewezene plaats 5(0 te doen leggen. Onder de vele geruchten omtrent den bovenbe doelden brief, ook het onderstaande Bovengenoemde som moet er door zijne doch ter worden gelegd, zonder door iemand zijner huis- geuooten vergezeld te zijn, zullende zij, die haar vergezellen worden neergeschoten. Gisterenochtend, terwijl een harde blies uit het zuidwesten woei hebben eenige schee) skapiteins te Harlingen ot>ne proef'genomen met den vlieger, aldaar voor ongeveer twintig jaren uitgevonden door den timmerman Sluik, en bestemd om inge val van stranding daarmede gemeenschap met den wal aan te brengen. Die vlieger, van zeildoek en op een paar latten uitgespannen, wordt aan eene stevige lijn gehou den. Op enkele vademen van den vlieger is eene lus, waaraan een gordel is gemaakt, in welken zich een man te water begeeft, en door nu den vlieger te vieren, wordt die man naar d6n wal gebracht. De proef met een man is vroeger genomen en slaagde volkomen ditmaal had men een zak in de gedaante van een man in den gordel, welke zak met stroo en met zand gevuld was. Binnen 5 minuten was dit voorwerp van den eenen dam der Nieuwe haven tot den anderen gebracht, zijn de eene breedte van ongeveer 200 meter. De vlieger hield de pop zeer goed boven. Men zal voor schepen, welke nog niet van vlie gers zijn voorzien, soortgelijke reddingstoestellen maken. Yeimoedelijk door het defect worden van eenige spoorwegrails. geraakten Zondag middag de locomotief, een bagagewagen en twee geladen goe derenwagens van een van Groningen komenden en naar Pruisen bestemden goederentrein in de nabijheid van het station Nieuweschans buiten het spoor. Persoonlijke ongelukken kwamen bij dit geval niet voor, doch de schade aan het materieel moet vrij belangrijk zijn. Vrijdag 11. vonden 2 werklieden te Schimmert [L.] bij het omspitten van grond een kinderlijkje hetwelk gewikkeld was ineen ouden vrouwenrok. Als verdacht van kindermoord is thans gearresteerd door de maréchaussees uit Beek (L.) zekeie H. M. geboren te Ukstraten, dienstmeid bij den herbei gier A. Cr. te Schimmert. In de kolenmijn Morfa heeft eene reeks ont ploffingen plaats gehad, tengevolge waarvan onge veer 300 arbeiders bedolven zijn geraakt. Zondag ochtend omstreeks half 7 uur werd brand ontdekt in het pand aan de Hertekade te Rotterdam, waarvan de drie verdiepingen in ge bruik waren ter berging van gonjes, zakken en balen. De dikke rookwolken deden vermoeden, dat het gebouw reeds zwaar brandende was. Spuit het eerst aanwezig gaf onmiddellijk water, en door het vlugge optreden dezer spuit werd het vuur, met behulp van de inmiddels aan gekomen spuit no. 4. in circa 25 minuten ge- bluscht. en bleef het pand behouden. De andere 7 aangekomen handbrandspuiten, zoomede 2 stoom- brandspuiten, konden te 7 uur inrukken. Bij een der ingezetepen van Ernst meldden zich twee havoloos gekleede personen aan met verzoek om geld. Toen men hierop antwoordje, dat men geen geld aan vreemden gaf, daar in het dorp zelf armen genoeg waren om te ondersteu nen, begonnen deze lieden op allergemeenste wij ze te schelden. Aanvankelijk verwijderden zij zich, dooh kwamen weldra terugeen hunner greep den dorpsbewoner, die inmiddels uit zijn huis was gekomen, vast, en de ander gaf hem een paar slagen op het hoofd, een en ander onder het mompelen van bedreigingen, terwijl zij eindelijk een steen namen en daarmede naar de ruiten wierpen, doch miste dit voorwerp zijn doel. Bin nen korten tijd waren deze vreemdsoortige be zoekers in verzekerde bewaring gesteld en zijn ze verder te bestemder plaats getransporteerd. Men schrijft uit Westervoort aan de N.R.C. Menig reiziger, die van de oostzijde komende Arnhem naderde, zal zich even voorbij het fort Westervoort wel hebben afgevraagd wat is toch die onooglijke en altijd gesloten woning? Zij werd een 3u jaren geleden gebouwd, midden in het broekveld, en nog eer zij voltooid was werden de bui tenluiken en de voordeur gesloten, om tot op dit oogenblik nooit weer geopend te worden. Kort te voren was hier een heer komen wonen die eene betrekking te Arnhem had bekleed, welke onnoo- dig werd of althans minder lucratief wegens den Rijnspoorweg, vooral sinds die was doorgetrokken naar Emmerik. Het was deze heer, die het huis had laten bouwen op enkele meters afstand van de spoorwegbaan. Hij betrok het met eene vrou welijke dienstbode en leofde er afgezonderd als een kluizenaar. De weinigen die hem bezochten werden afgeschikt door zijne norschheid. Nooit verliet hij het huis verder dan het bijbehoorend erf, tenzij om omstreeks Paschen de R.-K. kerk te bezoeken, wat evenwel in de laatste jaren ook niet meer geschiedde. De dienstbode onderhield nog eenige noodzakelijke gemeenschap met de bui tenwereld, doch bracht hare dagen door als haar heer, zittende in eene soort van keuken, wurin het eenige raam licht kon doorlaten met uitzicht van den spoorweg af. Wanneer men den man bezig zag op zijn erf of bij zijn vee, - hij hield o. a. koeien, varkens en kippen, was hij steeds, evenals in huis, gekleed met een baalzak over rug en schouders. Water kwam er niet in buis dan wat vooi drinken noodig was, en het was den bewoners aan te zien. De baalzak bedekte lom pen, welke transformatie de kleeren ondergingen, zonder het lijf te verlaten en bij de meid was het al weinig beter. Thans is deze menschenha- ter, die, als bij nog sprak, steeds sprak over den Franschen tijd, overleden in den ouderdom van 93 jaren. Een broeder en neef in Duitschland, die daar wetenschappelijke betrekkingen bekleed den, zijn zijne erfgenamen. Men vermoedt dat het te verwijderen spinrag enz. nogal eenige waar de aan het licht zal brengen. Aan de Bloemmarkt te Amsterdam is de vorige week zekere C. H.wonende te Lisse dood in zijne schuit gevondenwaarin hij des nachts verblijf had gehouden. Zondagavond moet hij vuur gehaald en daarop doove kolen aangelegd hebben; hoogstwaarschijnlijk is hij door kolendamp gestikt. De man laat eene weduwe met vijf jon ge kinderen achter Op de reis naar Londen is aan den heer Ja cobsin de Verlengde Jan Steenstraat te Amster dam, een waarde aan diamanten ontvreemd van ongeveer ƒ28,000. De dader of daders zijn nog niet ontdekt. Bij eene kromming op de lijn Bergen-op-Zoom Antwerpen, is een 40jarig man door de tram o- verreden en terstond gedood. Hoewel de machi nist met kracht lemde, werd de ongelukkige toch geheel vennorseU. De man was klaarblijkelijk doof, daar hij het voortdurend bellen niet heeft gehoord. Te Willemstad geraakte de vorige week, op de hofstede van I1. P. M., een arbeider, die bezig was om de dorschmachine te smeren terwijl zij in werking was, daar tusschen geklemd, waarbij hij zich ernstig bezeerde. Hoewel nog in staat om zich te voet naar zijne woning te begeven, die ongeveer vijf minuten van daar was verwij derd, is hij ten gevolge van inwendige kneuzing eenigen tijd later overleden. De overledene was nog slechts 28 jaar oud en laat eene weduwe met drie kinderen na. Van een driejarig jongetje te Borsele, dat

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2