smi 4£ii»&.sa2> Jaarg. Woensdag 12 1890 voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAX, AXEL. Staatkundig Overzicht. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa,1. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De oneenigheid onder da Duitsche mijnwerkers is nooit zoo groot geweest als thans. Dit blijkt uit hunne vergaderingen, die in de laatste dagen ook in Westfalen en de Rijnprovincie zijn gehouden. Velen houden zich aan de bekende eischen, die door het bestuur van den mijnwerkersbond zijn gesteld anderen noemen die eischen onuitvoerbaar, doch gaan met hunne eigene eischen in menig opzicht nog verder. Dit is bijvoorbeeld het geval in het onderdistrict Recklinghausen, alwaar onder anderen van de directiën eenvoudig wordt verlangd, dat de gebouwen en terreinen van een mijnwerk ten allen tijde beschikbaar zullen worden gesteld voor bijeen komsten van werkb'eden, obk al wordt zulk eene vergadering bijeengeroepen om tegen de directie in verzet te komen. Behalve dgze mijnwerkers zijn er in de districten Essen en Bochem weer anderen, die zich tegen den mijnwerkersbond aankanten en eene beweging hebben uitgelokt, om de socialisti sche leiding van dien bond te breken. Deze nieu we beweging staat meest onder leiding van aanhan gers der centrumpartij maar al gaat het daarbij veel bedaarder toe, in den grond der zaak velschil len de eischen van dien kant toch niet veel met die van het bondsbestuur. De tegenstandei s van den bond zeggen onder anderen, dat een werk dag van acht uren, met inbegrip van den tijd voor in- en uitgaan, alleen langs internationalen weg kan worden vastgesteld. Van deze opvatting wil dat bestuur volstrekt niets hooren. Nu zal er weder eene algemeene vergadering van den mijn werkersbond te Bochum gehouden worden, en wan neer alsdan de zich noemende „gematigden" de nederlaag lijden - dit is het plan - een nieuwen bond op christelijken grondslag vestigen. Intusschen wordt nog gemeld, dat liet gcheele werkpersoneel der mijn Charlotte, r.abii Ueberrubr. zich van de werklieden dei andere mijnen lieett at gescheiden' om met de directie der mijn te onder handelen over eene minnelijke schikking ter vei- hooging van het loon met 25 percent. Hoe ondoordacht de mijnwerkers soms te werk gaan, is nu weder bij het mijnwerk Dahlhausen ge bleken, alwaar zij zonder de geringste oorzaak het werk hebben gestaakt.. Zij hebben evenwel later het onhoudbare er van ingezien en zip dan ook eensklaps allen weder aan het werk gegaan. Wanneer het ooit raadzaam geweest is voor de mijnwerkers en andere arbeiders om zich rustig te houden, dan is het thans, nu weldra te Berlpn de door keizer Wilhelm bijeengeroepen conferentie zal vergaderen. En al is nu van die conterentie niet de volmaakte oplossing van het gewichtige arbei ders vraagstuk te wachten, toch zal naar alle waar schijnlijkheid daaruit veel goeds voortspruiten. De arbeiders kunnen er uit zien, dat van boogerhand hulp wordt toegezegd en zooveel mogelijk ook zal verleend worden. Geduld is zulk een schoone zaak jammer dat zij zoo weinig beoefend wordt door hen die er het meest behoefte ean hebben. De Russische keizer beleeft tegenwoordig weder moeilijke aagen. Dreigbrieven zijn door hem ont vangen. waarin hem hetzelfde lot voorspeld wordt dat zijne doorluchtige voorganger? ten deel v,eJi wanneer hij aan zijn land geen constitutie (grondwet) en geen volksvertegenwoordiging geeft en ge^n begiu maakt met eene vooruitstrevende politiek. Deze bedreigingen bevonden zich tusschen de ofli cieele staatsstukken, wel een bewijs dat zijne vij anden niet ver van hem af zijn. Ook is het geld gestolen dat bestemd was voor de opnehting een er kapel op de plaats waar zijn vader op zoo noodlot tige wijze om het leven kwam. Voorzeker geen benijdenswaardige positie, keizer te zijn van het groote rijk dat nog meer oppervlakte heett dan ons geheele werelddeel, en dat ender omstandigheden geheel in strijd met den geest des tijds waarin wij leven. Wanneer zal de fakkel van licht en vrede met hare koesterende stralen allomme het raenschdom verkwikken Bij kon. besluit van 7 Maart is bepaald dat de stembriefjes, ter veikiezing van een lid der Twee do Kamer van de Staten Generaal, in het hootd- kiesdistrict Goes, op Dinsdag 18 Maart en, in ge val van herstemming, op Dinsdag 1 Aptil in te leveren, zullen geopend wordep respectievelijk op Donderdag' 20 Maart en Donderdag 3 April a. s. - Dezer dagen is eene vergadering gehouden van de bestuien van al de katholieke kiesvere nigingen in N. Brabant, en daarop is besloten, m de volgende week een manifest uit te vaardigen, gericht tot al de katholieke kiesverenigingen van Nederland, in zake den persoonlijken dienstplicht. (Maasbode.) De liberale kiesvereniging „Algemeen Be lang," op Noord Beveland, heeft den heer J. H G. Heyse, te Zierikzee, lid van Ged. Staten van VEETELLING VAN FRIEDRICH FRIEDRICH. XXVII. Zij keerden naar huis terug. Marie scheen hunne terugkomst met ongeduld te hebben verbeid. Was bet mijn vader? vroeg zij met ang stig vragenden blik. - Neen ik kende hem mee het was een vreemde - een matroosnaar zijne kleeding te oordeelen antwoordde Klaas Aaken terwijl hy zijn gelaat afwenddeom haren blik te ontgaan. Marie heistelde langzaam. Hoe vriendelijker de strandvonder, Jan en Hendrik tegen haar waren, hoe meer deelneming zij de ongelukkige betoon den, boe scherper en onvriendelijker de vrouw en Tine werden. Eenige dagen later was Marie in zooverre her steld, dat zij het bed kon verlabenhare klee ding echter was te dun en dus onvoldoende vooi de slechts weinig verwarmde kamerwaarvan bovendien de deuren voortdurend openstonden, om den rook een uitweg te verlecnen. Hendiik maakte zijne moeder hierop opmerk zaam, zijn vader en Tine waren er bij tegenwoor- De vrouw antwoordde niet. Wat gaf zij om de vreemdelinge Zij moet eene warmere kleeding nebben, verzekerde Hendrik. Haar zwak lichaam is niet tegen koude gehard. Wat gaat mij dat aan? antwoordde zijne moeder norsch. Laten anderen daarvoor zorgen, die baar hier gebracht hebben. Tine heeft haar bed al moeten afstaanwellicht .zal ze nu ook haar beste kleed aan die vreemde moeten geven. Het was of zij met deze woorden haar man wilde uitdagenen dit ontging den strandvondei niet. De gevoelloosheid zijner vrouw verbitterde hem in de hoogste mate. Wat had zij toch tegen het armeongelukkige meisje waarom had zij haar zelfs nooit een vriendelijk gezicht getoond. - Juist 1 en dat zal gebeuren ookriep hij driftig, of zoudt ge denkendat het te goed voor haar was? - Nooit, nooit! antwoordde zijne vrouw trotsch. Zoo diep laat ik mijn kind niet vernederen, dat zij hare kleederen door een vreemde meid zou zien diagen. Wie is zijvanwaar komt ze? Met haar bleek gezicht heeft ze u allen ingepakt. - Zwijg! riep de strandvonder op bevelenden toon. De woorden zijner vrouw waren te dwaas om er nog op te antwoorden. Ik wil niet zwijgen, vervolgde de opgewon den vrouw. De strandvonder wierp haar een dreigenoen blik toe. Tine 1 haal het kleedgebood zijne dochter. Het meisje verroerde zich niet. Hebt ge mij niet verstaan? Ik doe het niet! antwoordde Tine trotsch. Ha, durft ge mij ongehoorzaam zijn, riep de strandvonder luid en verbitterd. Kiik ik zou een nieuw voor je gekocht hebben, zoodra ik het eiland had kunnen verlaten, maar nu doe ik het niet. En nu, haal het kleed hier! dadelijk. De toon waarop hij dit beval, was zoo driftig en dreigend, dat Tine onwillekeurig gehoorzaamde. -- Tineriep thans de vrouw des strandvon ders wie het onmogelijk was zich langer in te houden daar die vreemde hier meer geteld wordt dan wijon wij om harentwil onrecht moeten lij- is het zeker het bestdat wij beiden het huis verlaten. De strandvonder had in zijn leven reecis meni ge onrechtvaardige daad verricht, en nu, juist nu het medelijden niet Marie hem tot eene rechtvaar dige daad dreef, was dit verwijt dubbel grie vend. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1