(iemi'iigd Nieuws. Rechtszake n. LANDBOUW. adres tot de Tweede Kamer te richten, waarin de aanneming zal worden gevraagd van het wets voorstel van de heeren Goeman Borgesius c. s., tot heffing van eene inkomstenbelasting enz. Door de anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje te Goes is Woensdag a- vond rar. L. W. C. Keuchenius met algemeene stemmen tot candidaat gesteld, voor de a. s. ver kiezing voor een iid der Tweede Kamer. Genoem de heer heeft de candidatuur aangenomen. Tot bespreking dier verkiezing komt morgen avond de Liberale kiesvereeniging „Goes" in de „Prins van Oranje" aldaar bijeen. AXEL, 7 Maart 180. Men meldt ons Bij de gegeven zanguitvoering door de vereeni- ging „Oefening kweekt kunst" alhier, is ontvan gen /20,78s. Ter tegemoetkoming in de kosten is ƒ2,786 uitgetrokken, terwijl de restende som a ƒ18 gelijkmatig is verdeeld onder de diacuniën der Ned. herv., Christ, ger. en Ned. ger. gemeenten. TER,NEUZEN, 6 Maart. Heden morgen vertrok alhier een gezin bestaande uit 10 personen naar de Transvaal (Zuid-Afrika.) Dr. C. J. Montijn, pred. bij de herv. gem. te Chaam c. a. heeft bedankt voor het beroep naar die gem. te Ter Neuzen. Op de concessie aanvraag van den heer F. Walraven te Ter Neuzen, tot het plaatsen van weegbruggen aldaar, is door den minister van wa terstaat enz. gunstig beschikt. Ten gerieve van den handel zal er eene aan den oostelijken ka naalarm, bij de Axelsche brug, cn de tweede aan den westelijken kanaalarm, bij de Sassche poort, worden gesteld. Te Lienden (Betuwe) liet eene moeder haar kind in een stoel, waarin een test met vuur, alleen achter. De stoel vatte vuur, en de kleine bekwam zulke ernstige brandwonden, dat het aan de gevol gen is overleden. Een jongeling uit Nieuw Vosmeer die te Tho- len aan de loting voor de nationale militie deelnam is aan de zijde der Eendracht door den stoomtram letterlijk aan stukken gereden. Het deerlijk verminkte lichaam is naar de ouder lijke woning gebracht. De oorzaak van dit onheil wordt niet gemeld. Voor eenige dagen kwam een jonge stalknecht in prachtige livrei, in eer,e rijschool van de Champs- Elysées te Parijs, en zeide dat men tegen 's ander daags des ochtends drie paarden gereed moest hou den. De dienstbode overhandigde ter zelfder tijd de kaart zijner meesteres, gravin S...„ rue de Rivoli. 's Anderendaags kwamen er inderdaad drie per sonen aan de rijschool, eene jonge vrouw in ama- zonenkleeding van zwart laken en twee pikeurs. Alle drie stegen te paard, reden weg en rjj- den nog. M. B., de bestuurder der rijschool, heeft noch van zijne paarden, noch van de ruiters iets meer vernomen. Onnoodig te zeggen dat het adres der gravin S. geheel uit de lucht gegrepen was. Een heer te Glasgow was in het bezit van een zeer verstandigen New-Foundlander hond. Hij veigezelde zijn meester overal en was zijn onafschei delijke metgezel bij elk bezoek eu in de kerk. Eens op een avond ging genoemde heer een buur man bezoeken- De bond vergezelde hem. Het was bijzonder laat geworden, toen mijnheer opstapte en tot zijn verwondering kon hij den hond nergens vinden. Nadat de familie r.aar bed was gegaan, hoorde men een hevig lawaai in de keuken. Het was alsof er inbrekers bezig waren om te stelen. Plotseling hoorde men een gekraak en een smak, alsof er een venster brak en vervolgens werd alles stil. 's Morgens werd alles opgehelderd. De bond was onder tatel in slaap gevallen. Hij begreep dat zijn meester naar huis was gegaan en het leven, dat men bad gehoord, was dan ook enkel veroorzaakt door den hond, die moeite deed om te ontvluehten. Het schrandere dier zag geen anderen weg dan door het venster, had dien dan ook gekozen en daarbij hout- en glaswerk van het raam vernield. Geruimen tijd daarna bracht zijn meester weder een bezoek in hetzelfde huis. De hond vergezelde hem wederom, zag de keukendeur openstaan en zocht zijn oude plaats onder de tafel weder op. Toen zijn meester naar huis wilde gaau, waren zijn hoed en stok nergens te vinden. Na lang zoeken vond men den hend onder de ta tel met den eenen poot in den hoed, met den ande- ïen op den stok van zijn meester. Niemand wist te vertellen, hoe de hond aan stok en hoed was gekomen. Hij had 'zich het laatste be zoek herinnerd en was niet vergeten, hoe slecht hjj toen was behandeld geworden. Het schrandere dier wilde niet ten tweeden male achterblijven. Hij wist dat zijn meester niet naar buis kon gaan zon der hoed of stok en wilde bovenal wakker gemaakt worden, wanneer zijn eigenaar naar huis ging. Zijn plan was zeer scherpzinnig bedacht; zelfs geen mensch zou het hem hebben verbeterd. De acteur Edgar F., aldus vertellen de „Lus tige Blatter," had een bijzonderen truc bij de voor stellingen van „Glötz von Bdrlingen." Hij liet na melijk, telkens als dit stuk werd gespeeld, in de ta fel, waarom do raadsheeren zitten, een diepe sne de zagen, op het gegeven moment slaat hij met zijn ijzeren vuist op de tafel, zoodat het stuk eraf valt. Natuurlijk maakt dit altijd een grootsch ef fect men kan zich voorstellen, dat de hartstoch telijke opzwellingen van den echten Glötz zich al dus geuit hebben. Maar het spreekt vanzelf, de tafel moet goed staan en niet verkeerd, zooals onlangs te Halle, toen door de vergissing van een der tooneelknechts de tafel met den aangezaagden hoek aan den verkeerden kant stond. Toen do handeling tot die passage genaderd was, richtte de acteur zich in zijn volle lengto op, sloeg met alle macht met de ijzeren vuist op den hoek van de tafel en aan den tegenovergestelden kant brak er een stuk af. Glötz zelf was over deze uitwerking even verbaasd als het publiek. De ij zeren hand moest hij verscheidene dagen in een doek dragen. Een veehandelaar bij Zittau liet op den a- vond vóór den dag, waarop hij zijne vijf ossen wilde verkoopen, den mond der dieren ter dege met zout inwrijven om hen daardoor aan de kwel liugen van den dorst tot aan den morgen bloot te stellen. Daarna liet hij de beesten eene massa water drinken, opdat zij bij den verkoop meer ge wicht zouden hebben. Tegen den snuggeren vee handelaar is echter proces verbaal opgemaakt. De giootste keuken-inrichting op de geheele wereM iszegt men die van het magazijn Bon Maiché te Parijs. Het geheele personeel van dat magazijn, 10(0 personen sterk, eet binnenshuis. Verbeeld u nu wat eene lokaliteit er noodig is om voor zooveel menschen tweemaal op een dag warme spijzen gereed te maker.De kleinste ke tel heeft een inhoud van 100, de grootste een van 500 liter. Vijftig braadpannen tegelijk staan er op het vuur, die elk voor 300 coteletten ruim te bevatten. Er zijn verder pannen voor 50 K.G, vleesch te gelijk- 100 K.G. aardappelen worden er tegelijk gebakken. Wordt er omelette gegeten, dan zijn er 7 a 800 eieren noodig. De koffieketel mag met volle recht eene stoommachine heeten want daarin worden dagelijks 1000 liter koffie be reid, De keukenlokalen bevinden zich onder den grond terwijl de eetzalen voor het personeel boven de magazijnen zijn ingericht. Er zijn dagelijks 60 koks en 100 heipers en helpsters werkzaam die allen de handen vol hebben. Deskundigen getui- gan, dat ondanks den reusachtigen omvang van dezen arbeidhet eten in den Bon Marché uitste kend is. - Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft ze keren L. uit Hulst van meineed vrijgesproken en de kosten van de getuigen a décharge gebracht ten laste van den staat. VERSLAG van de Commissie ter bevordering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland, omtrent de keu ring van fokdieren, gehouden in de maand Februari 1890. Over hei algemeen is meer belangstelling in de keuringen der commissie waar te nemen; het ge halte der aangebodene paarden was beter dan het vorig jaar, terwijl vele belangstellenden de keurin gen bijwoonden van de 76 bij de verschillende secretarissen der afdeelingen van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt aan gegeven paarden waren een tiental niet opgeko men. In 't geheel werden zeven keuringen ge houden, namelijk te Zierikzee, Tholer., Middel burg, Cortgtne, Goes, Oostburg en Hulst. In het eerste keuriDgsdistrict, omvattende de eilanden Schouwen, Duiveland, Tholeu en St. Fhi- lipsland, werden de mooiste paarden van taille aan geboden, de beenen, voorarm en schenkel van de ze dieren moesten echter zwaarder en beter ont wikkeld zijn, dan zouden deze paarden zeker de hoogste handelswaarde vertegenwoordigen. De paarden in het tweede keuringsdistrict, om vattende de eilanden Walcheren, Noord- en Zuid, Beveland, zijn veel zwaarder van lichaamsbou w doch hebben daarbij een doorgezakte rug, lichte beenen, weinig gespierde bovenarm en schenkel en bovendien zijn slechte hoeven geen zeldzaam heid. De zware romp tegenover het lichte been stelsel geeft aanleiding tot vele beengebreken. Bij de keuring in Oostburg voor Zeeuwsch- Vlaanlerens westelijk deel, zijnde het derde keu- ringsdistrict, werden wij aangenaam getroffen door een drietal hengsten van den heer Nagtegael uit Belgie. Deze dieren, welke niet gekomen waren ter mededinging naar de uitgeloofde prijzen, daar ze, ingevolge eene bepaling in het reglement, hier voor niet in aanmerking konden komen, waren alléén aangebracht om de commissie te 1 iten zien over welk fokmatenaal men in deze streek kan beschikken. Genoemde hengsten hadden eane hoog te, varieerende tusschen 166 c. m. en 172 c. m., met ongeveer gelijke lengte, terwijl de omtrek der pijpbeenen van 24 tot 26 c. m. bedroeg; voegt men daarbij droge, mooi gevormde beenen met uitmuntenden stand, sterk kruis en lenden en bo vendien zeer goede bewegingen, dan kan daardoor gestaafd heeten onze ingenomenheid met de mede- deeling van den heer Luteijn Mazure, dat de heng sten van den heer Nagtögael hij heeft er een zestal die zoowel in Zeeuwsch-Vlaanderen als in Belgie ter dekking rondgeleid worden jaarlijks 400 a 500 merriei. in dit district dekken. De hier ter keuring aangeboden hengsten hadden allen veel minder goede hoedanigheden, zoodat de commis sie geen vrijheid vond éen hunner voor eene on derscheiding voor te dragen. De merrien die wij te zien kregen, waren volgens onze meening het beste geschikt uit Zeeland voor den landbouwer paardenfokker, daar deze als zware trekpaarden eene hooge waarde in den handel vertegenwoordi gen en tevens als het meest geschikte paard voor deu akkerbouw moet geacht worden. Eindelijk waren onder de hengsten in geen der vorige districten, zooveel goede exemplaren aange boden ais in het vierde keuringsdistrict (Zeeuwsch Vlaar.derens oostelijk deel), zoodat met grond van liet gebruik dezer fokdieren goede resultaten zijn te wachten. Het gehalte der merrien daarente - gen was minder goed dan in het derde district aangezien deze over het algemeen een te lange rug en geen dioge beenen hebben, terwijl de hoe ven veel te wenschen overlaten. Door de commissie werd dit jaar, in navolging van hetgeen in Engeland geschiedt, een aanvang gemaakt met het meten van den omtrek van het pijpbeen daar waar het den handwortel verlaat. De volgende staat geeft een overzicht der ver kregen uitkomsten Eerste keuringsdistrict. Gemiddelde omtrek. Te Zierikzee gemeten 2 Hengsten 21 c. ril. ,i 18 Merrien 20.7 Tholen 6 19.6

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2