No. 38-2. Zaterdag 8 Maart 1890 5e Jaarg. nai»üiaiD 1 Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. voor Zeenwsch-Vlaanderen Sta at kundig Overzicht. Biiiiiciilandsch Nieuws. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzondérl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maai Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uit Brussel wordt aan d9 N. R. Ct. gemeld ,dat aldaar eene hetooging der socialisten is gehouden tegen de militiewet. in hunne taal steeds de bloed- belasting genoemd. Luidruchtig ging het er toe in de straten van de Belgische hoofdstad, daarvan hebben onze zui delijke buren de slagzoowel als de Franschen maar de netooging is toch zonder eenig ernstig voorval afgeloopen. Kwart over 7 voimdo de stoet zich maandag avond voor het Maison du Pehple. Vooraf ging het fanfare.korps der werkliedenvereenigingdoor een aantal fakkeldragers omgeven. Hierachter slo ten zich twee jongelieden aan ieder een groot transparant dragende op het eene waarvan te le zen stond: „Weg met de Kazernes!" en op bet andere: „Geen grenzen meer!" Onmiddellijk hier op volgde de jonge socialisten-garde geschaard rondom hun banier en schilden en borden dragen^ de waarop onder meer te lezen stond Leve bet gewapende volk Weg met de bloed belasting! Geen plichten zonder rechten enz. Onder de deelnemers aan den optocht merkte men oen aantal jongelieden op, met een roode kokarde in het knoopsgathet waren, naar men zeide allen aanstaande soldaten der lichting 1890 zij droegen aan de roode kokarde een breed lood band van dezelfde kleurwaarop in zwarte let ters gedrukt was - Protest tegen de bloedbe- lastingHet bestuur van den Wevkliedenbond en een aantal leden van den algemeenen bestuurs raad der werkliedenpartijmaakten ook deel uit van den stoet Fe afgevaardigden der verschillende socialisti sche vereen i gin go n uit de voorsteden van Brussel vormden met hunne banieren gezamenlijk een af zonderlijke groep in den optocht. Het aantal deelnemers aan den stoet zal, zeer mini gerekend en de vrouwen meegeteld, hoog stens 1500 hebben bedragen. Te half S zette hij zich in beweging en twee volle uren achtereen is l.ij door de volkrijkste straten getrokken zonder echter ook maar een oogenblik tot rustverstoring aanleiding te geven Te half 10 keerde hij aau zijn uitgangspunt, het Maison du Peupleterug es werd hij ontbonden. Langs den geheelen weg werd de stoet verge zeld door een groot aantal politie-agenten, en hoe wel de muziek zeer vaak hare tonen deed hooren, en als zij geen marsclien speeldemaar de Mar seillaise of Carmagnoledoor het gezang zoowel van de deelnemers aan den stoet als van het om ringend publiek werd begeleidis er heel wat geschreeuwd en gejubeld maar de orde is geen oogenblik gestoord. De overheden waren volstrekt Sniet geiustop den afloop, want de wijze, waarop de betooging voorbereid was en de gemoederen waren opgewonden, had in regeeringskvingen vrees voor rustverstoringen doen ontstaan. De goede alfoop dezer avond-betooging kan ook als een gunstig vooneeken worden aangemerkt voor de groote socialistische betooging, welke den 25en Meidat is den eersten Pinksterdagmaar dan overdag zal plaats hebben. De socialisten hebben Vorst Bismarck het land opgejaagd. Indertijd heeft de Kanselier den socia listen toegevoegd dat hij hun gaarne drie dozijn afgevaardigden gunde. Bij de laatste verkiezing hebben zij er bijna zooveel gekregen en wat wil nu Bismarck doen? Men zegt, dat het zeer waar schijnlijk is, dat de Kanselier zal aftreden. Die socialistische afgevaardigden alleen zijn het ech ter niet maar de geheele uitslag der verkiezingen heeft aan ieder die niet met blindheid geslagen is, dus ook aan Bi smarck, doen zien, dat de bewe ging volkomen tegen hem en zijne binnenlandscbe politiek gericht was. Onder de Fransche ministers is oneemgheid ont staan waarvan het gevolg is geweestdat oe minister van binnenlandsche zaken Constans is afgetreden en vervangen door den heer Bourgeois. Men zegt dat de val van Constans het voorspel is van den val van het geheele ministerie Tirard. In ieder geval, een gunstig teeken is liet niet, want Constans had een grooten invloed in de .ta mer, een invloed zooals geen der andere ministeis nog ooit heeft kunnen uitoefenen. VERTELLING VAN FRIEDRICH FRIEDRICH. XXVI. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 April a. s. benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspectie, de heer J. C. Fabius, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. - Naar de N. R. Ct. verneemt, zijn de stuk ken, betrekking hebbende op de wetsvoorstellen tot regeling van den dienstplicht, naar Het Loo opgezonden. Op voorstel van den heer J. J. van dei- Harst Az. is door de liberale kiesvereeniging Een dracht maakt Macht, te Middelburg besloten, een Woedend stond Auste opde toorn de# strand vonders kwam hem onbegrijpelijk voor. Zou diens geweten hem beschuldigen, dat hij den kapitein hah laten verdrinken? - Hij zou er minder van gevoeld hebben, dan toen hij ellendig moest verdrinken! antwoordde hii trotsch. De strandvonder geraakte door deze woorden buiten zich zeiven van woedezij troffen hem als eene dolksteek; hij gevoelde mets dan dat 7.0 met voor de tweede maal mochten uitgespro ken worden. Nauwelijks wetende, wat hij deed «veen hii de spade, hief deze op en stortte zich met dTOheeschen krèet: - Gij liegt - gj) liegt t op den knecht, die door zijn stijf been verhinderd werd den slag te ontwijken. Juist bij tijds greep Jan zijn broeder bij den arm, nog vóór deze den noodlottigen slag kon toebrengen. Bega geen ongelnkriep hii. De stiandvonder liet de spade zakken. De knecht evenwel was zoo verschrikt, dat hijzoo snel zijn been hem toelietop de vlucht ging. Nu zal hij alles verradenzei Jandoor deze gedachte beangstigd. Neenantwoordde de strandvonderheb daar geen zorg voor; dat zal hij niet doen want hij weet weldat hij dan geen dag langer leven zou. En kan hij iets bewijzen? Is hij er bij ge weest? Hij heeft het van uit de boot kunnen zien. Maar hij heeft niets gehoord. Langzaam lieten de beide broeders den doode in de groeve athunne handen beetden zij kre gen een gevoelalsof het lijk al zwaarder en zwaarder werd en hen wilde meetrekken. Klaas Aaken kor bijna niet meer ademen en moest izich het zweet van het voorhoofd wisschen. Snel greep hij de spadeen wierp eenige schappen zand in het graf, om het lijk toch maar niet Jan ger te zien. Frederik Aaken had het eiland nooit weder willen betreden en nu had hij er zijne laatste rustplaats gevonden. j Onwillekeurig namen de beide mannen den hoed taf; bidden konden zij niet meer, maar hunne stemming was eene berouwvolleeene stemming des gebeds. Er was een moeiehjk, moeielijk werk volbracht. Het graf werd ^veder gesloten en nog hieven zij staan. Klaas 1 vroeg Janmag Marie weten dat wij haar vader hier begraven hebben Nog nietze is nog te zwak' Misschien la ter - mogelijk zal het haar van rust geven, als zij liet graf baars vaders weet. En hoe moeten we met haar handelen? vervolgde Jan zij is onze bloedverwante. Wij mogen haar niet verlaten ik zal het althans niet doen. Eerst nu weet ik waarom ik reeds van het eerste oogenblik af medelijden met haar hadhare gelaatstrekken gelijken op die haars vaders. Zult ge aan uwe vrouw raededeelen, wie zij ïsV Neen buiten ons mag niemand het weten. Uwe vrouw en Tine zijn onvriendelijk je gens haaruit alles blijktdat zij de ongelukki- haten. De strandvonder verhief zich trotsch. Ik zal haar dwingen vriendelijker te zijn 1 riep hij. Jan haalde twijfelend de schouders opwant hij kende het trotsclieonbuigzame karakter van moeder en dochter. Dwang zal weinig uitwei kenantwoordde hij daardoor zal de haat slechts te meer worden aangewakkerd. Ik zal ze dwingen, en toonen. wie hier baas is, verzekerde de strandvonder. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1