Gemengd Nieuws. - Bij beschikking van den minister van bin nenlandsche zaken zijn benoem 1 in de commis- sien, in het voorjaar van 1890 belast met het af nemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56 onder ader wet tot regeling van het lager onderwijs, in Zeeland a. tot lid en voorzitter, de schoolop ziener in het district Middelburgh tot leden, de schoolopzieners in het district Goes en de scheel opzieners in de arrondissementen Middelburg, Zie ïikzee en Axelc. tot l9den plaatsvervangers, de schoolopzieners in de arrondissementen Tholen, Goes en Oostburg. - Zondag voormiddag omstreeks half 12 brak er te Middelburg ee.,e hevige brand uit in een woonhuis in de Lange Noordstraat, bewoond door den tandmeester Levert, slechts twee woonhuizen van het postkantoor verwijderd. Het perceel is met den inboedel geheel uitgebrand de aan bei de zijden grenzende woonhuizen zijn behouden, do.-,!i hebben, vooral aan de achterzijde, veel geleden. Be brandweer, schutterij en alle autoriteiten, waren spoedig ter plaatse; de militairen, die met hunne spuit liet eerst werkten hebben zich flink van hunne taak gekweten. Eerst te 1 uui was men den brand gedeeltelijk meesterdaar het zeer moeilijk was, de perceelen van achteren te be reiken. Naar men verneemt, was alles verze kerd. A E L, 4 Haart 189 O. Voor het toelatings examen tot de Rijks-nor maallessen alhier, hebben zich aangemeld zes kwee kelingen, te weten 4 mannelijke en 2 vrouwelijke adspii anten. - Tot dijkgraaf van den Capellepolder is door ingelanden benoemd de heer Arie Pieter de Mul, landbouwer te Zaamslag, zulks in plaats van zijn wad er, de heer Jan de Mul, overleden. - Aan het jaarverslag der Vereeniging tot be vordering der animale koepokinenting te Middel burg ontleenen we, voor wat betreft deleden, dat in 1889 tot de vereeniging waren toegetreden: 12 -donateurs en 122 leden. Van die donateurs wonen er 10 te Middelburg en 2 te Koudekerke. Van de 122 leden zijn er 99 uit Middelburg, 1 uit Koudekerke, 2 uit West Sou burg. uit Veere, 1 uit Oostkapelle, 1 uit Zierik- zee, 1 uit Brouwershaven, 2 uit Haamstede. 1 uit ■Oosteriand, 2 uit Tholen, 1 uit St. Maartensdijk, 1 uit Poortvliet, 1 uit Axel, 1 uit Aardenburg 1 uit Hulst, l uit Oostburg, .1 uit Westdorpe' luit Hontenisse, 1 uit Kapelle, (Z.B.) 1 uit Ovezande, 1 uit 's Gravenhage. Van die donateurs, betalen 11 de jaarlijksche con tributie van ƒ5, en 1 eene jaarlijksche bijdrage v; n ƒ10. Van de leden betalen 8 ƒ3, 6 ƒ2,50 10 ƒ2, 2 ƒ1,50 en 101 ƒ1, 'sjaars. - Men schrijft uit het kanton Oostburg aan de M. Ct. Nauwelijks is de lente in aantocht of tal van arbeiders huisgezinnen, boerenknechten en boeren zonen bereiden zich allerwege voor om, de een over Antwerpen met de „Red Star Line," de an der over Rotterdam met de Nederlandsche Ame- rikaansche Stoomvaart-Maatschappij aan welke laatste verreweg de meesten de voorkeur geven naar Nooul-Amerika te vertrekken ten einde in de nieuwe wereld datgene te zoeken wat zij hier •moeilijk kunnen vinden, namelijk „brood." Wan neer ik zeg „brood" bedoel ik daarmede niet dat die lui hier broodsgebrek lijden, want het zijn juist <le beste werkkrachten, die ons verlaten, maar voor den arbeid, dien zij vei richten, worden zij niet voldoende beloond, en indien dan familieleden en vrienden aan gene zijdé van den grooten Oce aan hun schrijven, of persoonlijk komen mededee ien, dat in de Vereenigde Staten werk te over ge vonden wordt, dat elke droppel zweet financieel wordt vergoed, dat de vrouw zich 'uitsluitend aan hare huishouding en de opv-ediug harer kinderen kan wijden, en dat de ijverige werkman nog een duitje kan overleggen om op zijn ouden dag rus tig te leven, wie ouder hen, die moed en midde len heeft om zich in te schepen, zou het dan gin der ook niet eens gaan beproeven Het valt niet te ontkennen dat velen noode het door hen geliefkoosd vaderland verlaten en dat ook vrienden en magen niet weinigen met leed wezen zien vertrekken. Een ouder ziet zijne kin deren, een landbouwer zijn besten arbeider of zijn meest vertrouwden knecht heengaan, omdat de toestand, zij zijn daarvan overtuigd, voor hen on houdbaar is. Verbeeldt u dat een arbeider voor ƒ0,60 daags werken en meestal vrouw en kinde ren daarvan onderhouden moetDe boer. die dooi de crisis op landbouwgebied reeds genoeg gedrukt is. kan geen hooger loon uitloven, en de landheer k laagt ook steen en been mede dat zijn eigen dom men hem weinig opbrengen en do pachten hem niet geregeld betaald worden. Ontevreden dus van af de laagste tot de hoogste sport van die maatschappelijke ladder, ofschoon de laatslen daar toe wel het minst redenen hebben. Dat onder deze omstandigheden hel socialisme met al zijn, zij het ook ijdele, begoochelingen ge makkelijk veld wint, behoeft geen betoogwant al heeft men hier slechts in een uithoek een ge vestigd clubje, dat door Domela Nieuwenhuis als de kiem van een nieuwe woekerplant op hoogen prijs wordt gesteld, zeker is het dat in menig brein de socialistische ideêen wortel schieten en binnen een misschien niet al te ver verwjderd tijdvak de aanhangers proportioneel even groot in getal zullen wezen rt!a zij thans in Duitschland. met al zijn drukkende lasten, blijken te zijn. Zoo lang niet door de mannen, die geroepen én door hun geld daartoe in staat zijn, de nanden aan het werk worden geslagen en 'middelen beraamd om hem die werken wil eene goede bete broods te verschaffen, en hem die niet meer werken kan van bun overvloed deelgenoot te maken, zoolang zal de ontevredenheid toenemen en het oogenblik verhaast worden dat menigeen zich zijn schraap zucht cn onbarmhartigheid zal beklagen. Niet door lood of grendel is het socialisme te bestrijden, maar alleen de naasteliefde, zooals die door eiken godsdienst gepredikt wordt, is in staat een dam daartegen op te werpen en zijn verderfelijk voort schrijden tegen te houden. En vraagt gij mij nu, wat wordt hier voor den werkman gedaan, wanneer de akkerbouw, die al les beheerscht, aan alle handen geen werk meer kan verschaffen en de wintel met al zijn gestreng heid voor de deur staat, dan moet ik beschamend verklaren dat tot hiertoe alleen in Aardenburg middelen worden aangewend om door mandenma kerij en vlasbereiding in den nood der werkeloo- zen te voorzien. AY aarom zou ook in andere ge meenten geen vlas kunnen worden bereid, even als zulks in elke Belgische grensgemeente plaats vindt? Maar neen, men laat liever honderden ge meten vlas naar Belgie uitvoeren dan hier daar mede zijn voordeel te doen. En al was dat voor deel soms twijfelachtig, de kapitalist zou toch in elk geval het streelend genoegen smaken dat hij, zondei al te groote opofferingen, iets voor zijn minder bedeelden evenmensch had gedaan en van dezen dankbaarheid inoogsten in plaats van haat te worden toegedragen. Wanneer zal dat tijdstip aanbreken? Wanneer zal de staat, naar het voorbeeld van het minder rijke Duitschland, den werkman tegen ongelukken, en den ouden afgeleefden arbeider togen gebrek verzekeren ZAAMSLAG, 4 Maart. In eene heden gehou den vergadering van belanghebbenden is besloten aan den Commissaris des Konings in deze prov. vergunning aan te vragen om weder als ten vo rigen jare, de zoogenaamde kraanvogels of rot ganzen te mogen dooden. „Eene vonk kan verdwalen zegt wijlen de dichter Binger in zijn „Liedeken van den brand." Maar dat ook sommige papieren vor kunnen af dwalen, is bij den brand van den Amsterdamschen stadsschouwburg gebleken. Zelfs in de gemeente Sloten zijn hier en daar op de weilanden bladen muziekpapier gevouden, gedeeltelijk gehavend en verkoold, maar ten deele ook geheel gaaf, die-ken nelijk van dien schouwburg afkomstig zijn. Wat eertijds gediend heeft om de harten van velen boven het aardsche te verheffen, nu door scha- penneuzen besnuffeld en door klompen vertreden! - De 2e luitenant der huzaren D. H. Brondgeest, stelt zich voor van Utrecht over Antwerpen, Pa- rijs en Straatsburg naar Dresden te rijden en over Berlijn naar Den Haag terug te keeren. Met 2 paarden, waarvan één als hnndpaard, zal de tocht worden ondernomen. Dagelijks moet bij na 190 kilometer worden afgelegd; voor de geheeïö reis wordt ongeveer eene maand gerekend. Op allerdroevigste wijze is te Farciennes, bij Charleroi, eee meLje van zeven jaar, Urbina Mar- tougin, aan haar einde gekomen. Een half jaar ge leden ging zij naar school, toen plotseling een groo. te hond van een boerenerf luid blaffend op haar toeschoot. Het kind schrikte zoo, dat zij bewuste loos op den grond viel, Eenige voorbijgangers^na- men haar op en brachten haai bij, en zij ging naai school. Eenige dagen later zat bet kind rustig in den huiselijken kring, toen zij plotseling opsprong en doodsbleek, met uitpuilende oogen voor zich uit starende, met uitgestrekte hand riep; „o Moe der, moeder, de hond Moeder, help Deze crisis duurde bijna een uur langen keerde van tijd tot tijd, steeds menigvuldiger en heftiger, terug, ondanks alle te baat genomen middelen, tot dat zij veileden Donderdag, in den laatsten en ver schrikkelijkst en aanval, steeds roepende; Moeder, help, de hond 1" den geest gaf. Miss Hellen Luverne is voor eenige dagen aan bloedvergiftiging gestorven, veroorzaakt door hare glacé handschoenen. Eenige dagen vroeger had zij aan hare kin een klein puistje bemerkttoen zij in den winkel van een tandmeester stond, wreef zij er met haren handschoen aan, waardoor het bloedde. Twee dagen latér waren kin en hals vieeselijk gezwollen. In eene week tijds was geheel haar lichaam aangedaan en stierf zij in de smartelijk ste pijnen. Bij onderzoek bleek, dat het leer harer handschoe nen met hevig vergiftigde scheikundige stoffen be werkt was en het vergif in het bleed was gedron gen, door op een puistje te wrijven. Te Berlijn is een handschoenmaker overleden, die 15 jaren geleden als „de slapende ÜJan" groot opzien baarde. De man heeft toen zes weken ach. tereen geslapen en is sedert zijn ontwaken i,im mer meer ongesteld geweest. In het laatst der vo rige week werd hij evenwel aangetast door een borstlijden, waaraan hij Zondag jl. overleed. Daar zijn lijk aanvankelijk niet tot ontbinding overging, weigerden de doctoren hunne verklaring van over lijden af te geven. Maandag werden de polsaderen van den oveiledene geopend en daaruit ontstond éen tamelijke verbloeding. Den volgenden dag kon echter de dood geconstateerd worden. De leeuwentemmers van den nieuweren tijd hebben in Draling hun meester gevonden. Aan Draling toch is het gelukt niet alleen om leeuwen te temmen, maar om leeuwen tam te maken als huisdieren. Vergezeld van een doghond verschijnt Draling, een groote en schoongebouwde ir.an, in het circus, met een zweep in de hand. Een zweepslag klieft de lucht; pistoolschoten knallen, en in wilde jacht komen een viertal prachtige leeuwen T^eo, Tom, Pacha en Sultan geuaamd, uit den stal aanstor men' Een blik van den meester is genoeg om de woeste woudkoningen zacht als lammeren te doen zijn. Een hunner verheft zich op de achterpooten en met de voorpooton op Dralings schouders lekt hij diens wangen. Daarna zetten zij zich als poedels op twee ban ken neer, en wachten het teeken des meesters af, om hun kunsten te vertoonen. Na eenige vooraf gaande oefeningen, worden vijf voetstukken ge bracht, waarop de vier leeuwen en de hond zich plaatsen en verschillendb standen aannemen. Daar na beveelt Draling zijn élèves hun plaatsen weder in te nemen, welk bevel door 3 van de 4 leeu wen wordt opgevolgd. De eene die weigert, wordt eenvoudig door Draling van den grond opgetild, en op zijn schouders naar de bank gedragen. Vervolgens wordt een wipplank in het circus gebracht en vermaken de lustige viervoeters zich met wippen, welk spel wordt afgewisseld door kunstverrichtingen van den hond, die over doek springt, welke de leeuwen vasthouden. Oogen- schijnlijk vermoeid, strekken de leeuwen zich op den grond uit en terwijl Draling zich op de die ren neervlijt, huppelt Nero vroolijk blaffend in het

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2