GESCHIEDENIS WAGENSMEER. gen a e waai Wil Gemengd Nieuws. Handelsberichten. Advertentiën. (Jit de hand te hoop Voorhanden in ien Mwinkel m F. DIELEMAN te Axel F. L. ZAHN, CHRISTELIJKE KERK, D r. G. J. VAN DER F LI E R, Prijs ƒ0,75. I. HET BEROEMDE de zwenffc thans op do tong van vele couranten lezers. Eenige maanden geleden n.l. dienden enkele in gezetenen daar eene klacht in bij de bevoegde au toriteiten over bet gedrag en de houdiug van het hoofd der school tegenover zijne leerlingen en hem werd daarbij ten laste gelegd dat hij art. 33 der Onderwijswet al. 2 overtreden had, waarbij den oponbaren onderwijzer wordt opgelegd „zich te onthouden van iets te doen, te leeren of toe te laten, wat strijdig is met den eerbied, verschul digd aan de godsdienstige begrippen van anders denkenden." Geen kleinigheid dus voorwaar Natuurlijk werd de zaak nauwkeurig onderzocht, doch het einde was, dat Burgemeester en Wet houders het hoofd der school niet schuldig be vonden. Onze schoolcommissie was echter van een an der gevoelen. Op haar verlangen werd kort daar op eene zitting van den gemeenteraad gehouden, waarin bij meerderheid van stemmen besloten werd de zaak in banden des konings te steilen. De beslissing nu is tot nog toe niet bekend, doch met het genomen raadsbesluit schenen sommigen nog niet tevreden. Bij de oorspronkelijke quaestie kwamen nog een aantal andere- Deze sprak van dechte boeken, gene van persoonlijken haat enz., enz., totdat men eindelijk besloot met eene lijst rond te gaan, wa; rap ieder, die zich niet aan de zijde van het hoofd plaatste, teekenen kon. Dit geschiedde. Ik wil nu niet verder u itweiden over de vee lschillende geruchten, waarbij de een dit weet van oneerlijke practijken bij de tegenstanders en de ander dat, noch melding maken van de locale ge volgen, die deze zaak heeft gehad. Wel wil ik «chter nog meedeelen, dat de zaak ook door den Districts schoolopziener een paar weken geleden is ondeizocht. Hierbij moet vooral uitgekomen zijn, dat het grootste getal dergenen, die op de bedoelde lijst geteekend hadden, dit had gedaan öf zonder met de zaak bekend te zijn, öf uit angst, of in navolging van anderen, in elk geval om eene reden, dieniets met het oorspronkelijke te maken treeft. De lezer zal mij dus toegeven. Jat het eene zonderlinge maar tevenstreurige quaestie is treu rig" voor den onderwijzer zelf, voor dorp en school, ook treurig voor het onderwijs in het algemeeu. TERNEUZEN, 26 Fehr. Heden had alhier ten overstaan van den notaris nar. J. P- Dronkers ten verzoeke van den heer I. van Zon te 's Graven- hage, de openbare verkoop plaats vara eene weide, gelegen achter de Tholensstraat, ter grootte van 2 gemeten en 220 roeden (Gentsehe maat) geschikt voor bouwgrond. Zij ward echter op een bod van .90 cent per meter <af 4010,40 per gemet inge houden. ZAAMSLAG, 28 Fehr. Tot gezworene van den Aan- en Genderdijkepoldar alhier, is benoemd de heer Corn. Dieleman Wz. Ds. J. J. A. Valeten, pred. te Ten Boer. heeft bedankt voor het beroep naar St. Kruis. Verleden week is aan de Paulina en Thomaes polders te B'eivliet eene oeverafschuiving ontstaan, diejjeane lengte van 144 bij eene breedte van 40 meter heeft, en deze week had weder eene oever afsehuiving aan laatstgemeiden polder plaats, die 55 meterlengte en 13 meter breedte had. Hierdoor werd een groot gedeelte v.an het onlangs gtmaak te'~zinkstuk aangetast en i-eéd het rijshoofd schade- De kosten van herstel kannen naar men aan de N. R. Ct. schrijft zeer goed 10 a 12 mille beloo- pen en dat, terwijl men daar bezig is om duizenden guldens tot verstetking van den oever te verwer ken! |f Van andere zijde wordt opgemerkt, dat de kos ten van die afsehuivingen nog onmogelijk zijn te ramen; en juist de werken, die gemaakt worden, dergelijke ongevallen voor het vervolg, uaar men hoopt, zullen voorkomen. Voor eenige dagen hebben wij de noodlotti ge wijze vermeld, waarop twee kinderen door het instorten van den vloer van eene limmerloods bo ven het water van den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam, verdronken. Begaan met het lot van den tot wanhoop gebrachtbn vader, schipper Kei Ier, van Aalsmeer, hielden twee bewoners van die gracht, nl. Alex. B. Bareuds en Isaak de Hoogt, bij hunne buren een collecte gehouden om de begrafe nis der arme kleine te bekostigen. Daarvoor kwamen velschillende giften in, ten bedrage van pl. m. ƒ350, waaronder van den burgemeester die spoe dig bij het ongelukkig voorval tegenwoordig was. Die onkosten bedroegen even ƒ85, zoodat aan den beproefden vader nog ƒ260 kon woiden ter hand gesteld. Eere den mannen voor dit initiatief. Men schrijft uit Bolsward aan de N. R. Ctfc-; In eene kleine woning te dezer stede, waar ge woonlijk in geringe hoeveelheden zwervers [klein vuuiwerk) worden gemaakt, was nu eene bestelling om met spoed voor 30 te leveren. Hard werd er gewerkt, ten einde op tijd klaar te zijn; een deel van het kruit was op de kachel gelegd. Op eens hoorde men in het namiddaguur van den I8den de zer een geweldigen knal, de vensterruiten sprongen aan stukken, de bewoners snelden de deur uit, één nian, die enkele uren meê helpen zou,- bleef achter' en toen een buurman, die dit bemerkte, in de wo ning ging, vond hij hem, het gansche gelaat met brandwonden bedekt, het haar afgeschroeid. Hij werd naar zijne woning geleid en spoedig was daar ge neeskundige hulp aanwezig. L'e overige bewoneis kwamen ongedeerd er uit, of met geringe brandwou den. Het begin van brand was spoedig gebluscht, maar het vertrek en de meubels zijn zwart geblakerd. De heer T. te Almeloo verzond jl. Donderdag per trein van 3.30 namiddag van daar eene kat naar Rheine, zijnde (en afstand van 13 uur. Het nieuwe logies scheen de kat niette bevallen; althans dien zelfden avond te ruiru twaalf uren meldde zij zieh aan de deur des afzenders te Almeloo weder aan. Toen Ma mdagmiddag de personentrein van Utrecht naar Hilversum te 2 u. 28 m. het sta tion aldaar zou binnenrijden, bemerkte de ma chinist eensklaps, dat zich op de lijn vóór herr. eene stilstaande locomotief bevond. Dadelijk werd uit alle macht geremd, doch een botsing was on vermijdelijk. Met een geweldig gekraak stiet 'de binnenrijdende trein op den kolenwagen van de stilstaande locomotief, die daarop een eind vooruit- stoof. Beide locomotieven waren aan de buffers erg beschadigd, terwijl de lantarens van de eene geheel verbrijzeld waren. Dat ook de reizigers in minder aangename bot sing met elkander kwamen, is licht te begrijpen. Van ongelukken vernam men echter niets. Dit is nu in den tijd van 8 dagen du tweede botsing te Hilversum. Beide zijn echter zonder persoonlijke ongelukken afgeloopen U. D. Iemand in Ottawa, Ontario, las een huwe- lijksaanvraag in de courant van eene dame em zond voor de grap naar het opgegeven adres den naam van den plaatselijkeu hoofdonderwijzer te Donald in Britsch Columba. Enkele dager, later ontving de schoolmeester een blief met een wis sel van 260 dollai ingesloten, en een begeleidend verzoek, om dadelijk over te komen en te trou wen en een bruidschat te krijgen van 10,000 dol lar op het oogenblik. dat het huwelijk voltrokken zoude zijn. De onderwijzer denkt nu vrij gunstig over de grap en levens ernstig over het niet al ledaags voorkomend aanbod. Terneuzen. 26 Februari. Tarwe Z en V np. ƒ8,40 a f 8,70 m. ƒ7,75 a ƒ8,30 Gerst Z. w. n. p ƒ9,50 a 9,75 m. /'8,60 a ƒ9,40 Gerst Z. z. o. p. ƒ8,10 a 8,50 m. ƒ7,40 a ƒ8,00 Haver p. n. ƒ7,10 a 7.25 m. ƒ6,50 a ƒ7,00 Paardeboonen p. ƒ6,40 a 6,75 m. ƒ6,00 a ƒ6,40 Voedererwten p. ƒ6,20 a 6,50 m. ƒ5,50 a ƒ6.10 Kookerwten bi p. ƒ7.25 a 7,75 ra. ƒ6,50 a ƒ7.20 Slagzaad p. i 1,25 a 11,76 in. ƒ10.25 a 11,00 Bovenstaande prijzen zijn allen per 100 kilo. Rogge Z vl. p. /'5,10 a 5,25 m, ƒ4.90 a ƒ5,00 Bruineboonen p. ƒ7,00 a 7,25 m. ƒ6,00 a ƒ7 00 Zaailijnzaad p. 10,75 a ƒ12,00 m. ƒ0,00 a 00,00 Deze prijzen zijn berekend per zak. Aardap. n.p. ff. 4.75 a fr. 5,00 de 104 kilo. Dordrecht, 27 Februari. Tarwe j. Z. O. p. ƒ0,00 a 0,00 g. /6,40 a ƒ7,00 Tarwe Z. n. p. ƒ6,60 a 7,10 g. ƒ6,10 a ƒ6,40 Rogge Ovenn. ƒ5,20 a 5,50 Gerst Z. en VI. w, ƒ5.00 a 5,60 Gerst Z en VI z ƒ0,00 a f 0,00 Ha ver Z en O ƒ2,60 a 3,60 Paardeboonen ƒ5,00 a 5,80 Kookerwten hl. ƒ7,50 a 7,90 Voedererwten ƒ5,50 a 6,00 Koolzaad 13.00 a ƒ00,00 Biuineboonen ƒ7,00 a 9,00 Rotterdam, 27 Fehr. Beetwortelsuiker in kalme stemmingmet geringen omzetFebr./Maart werd ƒ15,25 gedaan; geraffineerd stil. Chili-Salpeter zeer vastop levering voor jaar ƒ10,20 per 100 KG. Antwerpen, 27 Febr. Beetwortolsuiker vast. Men noteert basis 88 gr rendement: Februari fr. 31,50 nominaai. Maart „31,25 Maart/April 29,00 Londen. Chili-Salpeter vast; ƒ9,68 voor ordin- ƒ11,40 voor chemische (per 100 KG.) Zwavel zure ammoniak ƒ14,40 Koers van Belgisch geld. ƒ47,726 a ƒ47,776 per 100 frs. 11 kalfdragende VAAKS, 4 jaar— ing RUNDERS, 3 jaarling OS SEN, 2 jaarling STIEREN en 3 groote LOOPVARKENS, waarvan twee dik van biggen, bjj A. J. BLANKEST, AXEL. DER (Vervolg op de Bijbelsche Geschiedenissen) 15de druk herzien en veel vermeerderd door Predikant der Ned. Herv. gem te 's Hage. Dit werkje kan niet genoeg worden aanbevolen aan godsdienstonderwijzers, ontwikkelde jongelie den en voorts allen, die met de kerkelijke ge schiedenis op de hoogte wenschen te komen. De Notaris P. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van het BESTUUR van den Coe- gorspMder c. a. op tfatinriug den :l llaart des voormiddags 10 ure. in het openbaar verkoopen EENE PARTIJ wassende in voornoemden polder nabij Sluiskil. Te vergaderen bij C. van Heckc, aan de biugte Sluiskil. UIT DE FABRIEK VAN f A. G. BURGERS te Fijnaart, is steeds voorhanden bij F DIELEMAN te Axel.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 3