II e c h t s z a k e 11. en ontving tal van gelukvvenschen, ook van buiten landsche hoven. Bij kon. besluit is aan den heer mr. L. W. C- Keuchenius eervol ontslag verleend als minis ter van koloniën, en in diens plaats benoemd de heer mr. A3. baron Mackay, minister van binnen landsche zaken, tot minister van binnenlandsche zaken is benoemd de heer jhn mr A. F. de Sa- vorniü Lobman, lid der tweede kamer. - De Commissaris des KoniDgs in Zeelandmaakt bekend, dat; le. de jacht op houtsnippen en waterwild op 1 Maart en die op watersnippen op 12 April zal gesloten zijn; 2e. heb weispel van kwartelen alleen van 2 Mei tot en met 16 Juli zal geoorloofd wezen 3e. de kooieenden door den kooiman moeten wor den opgesloten of gehokt van 31 Maart tot en met 30 April en van 4 Juli tot de opening der jacht op waterwild. 4e de visscherij van 31 Maart tot en met 31 Mei zal gesloten zijn, voor zoover betreft het vis- schen met de zegen r f met het sleepnet 5e de visscherij met de overige voor deze pro vincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 15 April tot en met 15 Mei 6e gedurende den gesloten vischtijd. sub 5 ver meld, in de wateren, waarop de sluiting der vis scherij toepasselijk is, het visschen van paling, doch alleen met aalkorven van wisscheo of tee- non gevlochten, zal mogen plaats hebben. AXEL, ai Februari 1 8 9 0. Dinsdagavond gaven eenige tooueelliefhebbers te dezer stede ten huize van den h^er Lauwens hun ne aangekondigde voorstelling. Was de opkomst 'van het publiek niet zoo tal lijk als die zoude kunnen geweest zijn, toch was bet lokaal goed bezet. De verschillende nummers van het programma wer den op onberispelijke wijze uitgevoerd, vooral het prachtige gedicht De Onbekende werd door Mejuf frouw Minjon van Wijngaarden met gevoel en in denjuisten toon voorgedragen. Een woord van lof mag haar daarvoor niet onthouden worden. Ook de tooneelspelers bleken volkomen voor de hun toegedachte rollen berekend te'zijn, kortom ieder dio een werkzaam aandeel had in de voorstelling, kweet zich uitstekend var zijne taak. Niemand ging dan ook onvoldaan huiswaarts, toen na afloop van het programma en het opvoeren van een extra nummer getiteld Kees Pimpel voor den rechter-commissaris, het uur van scheiden daar was. 's Konings 73ste jaardag is alhier gevierd door het uitsteken der viag van openbare en par ticuliere gebouwen. Des avouds gaf Concordia een concert op de markt, dat wegens het koude we der niet lang duurde, doch, ten einde het publiek niet te leur te stellen, overging in eene muzikale wandeling door de voornaamste straten. In een onzer vorige nummers maakten we melding vaD een plan, dat by enkelen alhier be stond, tot oprichting van een gymnastiek-club. Thans kunnen we mededeelen, dat zich eene dergelijke vereeniging heeft geconstituSerd onder den naam „Gladiator." Het bestuur dezer vereeniging is opgedragen aan de heeren M. L. van Vessem als voorzitter, H. Cransberg als secretaris penningmeester en Jac. en J. A. Dregmans als commissarissen, terwijl de heer A. J. Pieterse de leiding der instructie op zich heeft genomen. ZAAMSLAG, 21 Febr. Heden had in het lo gement „het Wapen van Zeeland" door dsn no taris 1'. Dregmans, te Axel en ten verzoeke van A. van Dixhoorn, alhier, de veiling plaats van een woonhuis, verdere aanhoorigheden en erf, groot 1 are 79 centiaren bewoond door M. van Dixhoorn Kooper werd de heer Joh. de Feijter, landbou wer alhier, voor ƒ700. Het woonhuis, verdere aanhoorigheden en erf, ter grootte van 4 aren 45 centiaren van Leuntje Hofman, werd hedenmiddag bij openbare veiling, ten overstaan van den zelfden notaris, toegèwe- zen aan den heer Gilles de Feijter alhier, voor ƒ410. De stadsschouwburg te Amsterdam verbrand. Gistei en morgen heeft te Amsterdam een hevige brand gewoed, waaromtrent men aan de M. Ct. -de volgende bijzonderheden mekit Te zes uur in den morgen werd brand ontdekt in den -stadsschouwburg op het Leidsctoe plein en twee uur later was er van het fraaie gebouw niets meer te zien dan een puinhoop. In dien schouwburg werd Woensdagavond te' eere van 's konings jaardag, aan bet slot van het oorspronkelijke tooneelstuk „De tomgkeeP van den koloniaal" èene apotheose vertoond met veel Bengaplsch vuur, waardoor vermoedelijk een vonk in het oude vermolmde decoratief geraakte en voort smeulde, zonder doer den dienstdoen don brandwacht die na 1 uur om de twee uur de roi.de doet, op gemerkt te zijn. Vertrouwbare personen, die de voorstelling bij woonden, deelden mede, dat zij'dien avond meer malen eene sterke gaslnchtontwaarden, wat ech ter, volgens de brandweer, ook door hot hooger of lager branden der gaskroonen (tan zijn veroorzaakt". Te half vier had de brandwacht zijne laatste rondte gedaan en tusschen half zes en zes uur stond het stokoude en uitgedroogde, van binnen meestal van hout opgetrokken, gebouw in lichte laaie. Onze, om zijne acoustiek in de geheele wereld beroemde stadsschouwburg bezat, zooals bekend is, kostbare decoraties, kunstwerken uit de vorige eeuw, rijke, zelfs met echt goud zwaar vergulde tooneel meubelen, waarvan veel nog wel met as best geverfd was. De heer Stumpff, directeur-gerant van de ver eeniging „Het Nederlandsch Tooneol." wonende in de onmiddellijke nabijheid, de Leidsche straat, kou nog de boeken der administratie en de kas der vereeniging redden, doch zoowel zijne uitgebreide particuliere muziekbibliotheek als die van den schouwburg, bestaande uit 8000 deelen, het hoogst merkwaardig archief van commissarissen enz., dit alles is verbrand. Tot voor enkele jaren nog was de schouwburg verzekerd voor een half millioen, waarin de artis- ten voor ƒ50.000 deelden. De premiën liepen echter te hoogvan daar dat de gemeenteraad de assurantie ophief. Behalve die van den heer Louis Bouwmeester, die weinig kleeren in den schouwburg bewaarde, zijn de costumes der overige arlisten alle ver brand. De brandweer, in de onmiddellijke nabijheid van het gebouw, is met alle beschikbaar materi iel op getreden, maar kon alleen de belendende perceelen behoeden in het vlak naast gelegen „American hotbl" zijn vele glasruiten gesprongen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Dui zenden nieuwsgierigen bezien beden de ruïne van het gebouw, waarvan nog slechts vier naakte mu ren te zien zijn. Nader meldt men Drie stoombrandspuiten, drie biandkranen en verschillende slangen van eene dryvende stoora- barkas zijn den geheelen dag bezig geweest om de smeulende ruïne nat te houden. De hooge kroonlijst van het gebouw brandt voort durend en is moelijk bereikbaar. De roerende goe deren, meubelen, doeken enz. zijn voor /'löü.OOO verzekerd. Een schouwburg van stadswege zal vermoedelijk niet meer'worden opgebouwd. Alle artisten met, den raad van beheer der vereeniging 't Nederlandsch Tooneel hebben gisteren vergaderd en besloten de zaak voorloopig coöperatief voort te zetten. De Parkschouwburg, het Volkspaleis en de schouwburg van Van Lier in de Plantage werden aan de tooneelisten van den Stads schouwburg aan geboden. De heer Legras te Rotterdam bood zijn tooneel - bibiiotheek aan. Het terrein is bijna geheel door eene hooge schut ting afgezet. Het Nederlandsch Tooneel bad zijne instrumen ten voor ƒ25.000 verzekerd. Onlangs werd de eerste bediende van een bankiershuis te 's-Gravenhage, dus vertelt een Belgisch blad, door de influenza of griep aange tast. Hij liet dit ten minste aan zijne patroons weten die in den jongen man, welke tot eene zeer achtenswaardige familie behoorde, onbeperkt ver trouwen stelden. Na een dag of aebt begon men te vreezen dat de ziekte wel eens verergerd kon zijn en stelde men een qaderzoek in. Groot was deverbazing der patroons, 'toen zij hoorden dat de zieke de stad had vei laten. Eerst toen kwam men er toe om de boeken eertö op te nemen en ontwaarde toen ilat de ejjrste- bediende zich aan verduisteringen had schuidig' gemaakt, tot een gezamenlijk bedrag van twintigduizend gulden. De dief schijnt naar ZuidAnierika te zijn vertrokken. - Een zonderling ongeval heeft in het Noor derstation te Brussel, plaats gehad. Het gewicht der klok van den voorgevel viel. ten gevolge van het breken van den ketting. Het kwam terecht op eene gasbuis, deze barstte, het gas ontsnapte en verstikte twee bedienden van het telegraatbu reel. Slechts een hunner kon na een uur aanhou dende pogingen tot het leven worden teruggeroepen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag 18 Februari zijn veroordeeld S. V., 22 j., dienstbode te Sint Jansteen, we- geus verduistering, tot 1 dag gevangenisstraf. le. J. C., 49 j., werkman, 2e. A. C., oud 16 j-, !3e. J. d. P., 36 j., allen te Clinge, wegens dief stal, ieder tot ƒ1»,50 boete of 1 dag hecht. B. P., 18 j., landbouwer te Koewacht, wegens mishandeling, tot ƒ3 boete of 3 dagen hecht. P. J., 13 j, zonder beroep, te Teineuzen, we gens diefstal, tot 1 maand gevang. le. P. J., 13 j., 2e. J. C. H., 12 j., beiden zon der beroep te Terneuzen, wegens diefstal, ieder tot 1 maand gevang. H. G. A. V., 23 j., onderwijzer te Hontenisse, wegens oinkooping, tot ƒ10 boete of 5 d. hecht. J. B., 81 j.. weikman te Clinge, wegens mis handeling, tot ƒ3 boete of 3 dagen hecht. Ontslagen van rechtsvervolging P. C., 13 j., te Clinge, beklaagd van diefstal. Nog stond Dinsdag voor dezelfde rechtbank terecht J. W. W 29 j., barbier, geboren en wo nende te Hulst, thans gedetineerd, ter zake dat hij in den nacht van 4 Nov. 1889, omstreeks half twaalf uur, op de openbare straat te Hulst, L. J. van Giesen opzettelijk zwaar lichaamlijk letsel heeft toegebracht door hem opzettelijk met een mes een steak in den hals toe te brengen, ten gevolge waarvan deze een paar uur later is o- verleden. In deze zaak waren 15 getuigen gedagvaard, waaronder twee deskundigen. De beKlaagde, een bleeke, tengere, goed geklee de man, antwoorddé snikkende op de hem door den voorzitter gedane vragen omtrent naam. voor namen enz. Den beklaagde werd gevraagd of hij in dien a. voqd van 4 November: met den verslagene geweest is in de heiberg van B. Oattoir te Hulst. Dit erkennende, verklaarde hij, die intusschen zijne kalmte had teruggekregen, dat daar tusschen den verslagene en tiem ruzie was ontstaan, op straat in krakeel voortgezet, terwijl verder ee ne veentparty ontstond, waarbij Van Giesen bekl. verschillende slagen op het hoofd toegebracht heeft Deze is daarop woedend geworden, heeft zijn mes getrokken en daarmede, tegenover Van G. staan de, geslagen of gestoken. Bekl. werd er door den voorzitter op gewezen dat, volgens verklaring der deskundigen, de steek van achter is toegebracht, wat niet met zijne mede- deeiing overeenstemt. Hij bleef echter bij hetgeen hij gezegd heeft. Daarna werd overgegaan tot het verhoor van de getuigen. Het O. M. vorderde schuldigverklaring van bekl. aan het opzettelijk toebrengen van zwaar licha melijk letsel, dat de dood ten gevolge had, en zijne veroordeeling tot drie jaren gevangenisstraf, met bepaling- dat de tijd, die in voorloopige hech tenis werd doorgebracht, in mindering zal strekken. Hierop werd aan den verdediger van den be klaagde het. woord gegeven.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2