Zaterdag 22 F 1800 Jaarff. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL Staatkundig Overzicht. Binncnlaiidsch Nieuws. FEL1LLETOA. friedrich friedrich. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdar- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numra. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent. voor eiken regel meer 5 cent Groote etters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 m.«d- Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TM EE uren. Door het bestuur der vereeniging voor de be langen van het mijnwezen is te Essen eene ver gadering gehouden, waarin een plan is opgemaakt ter verzekering tegen de nadeehge gevolgen van ongerechtvaardigde werkstakingen. De voornaam ste bepalingen zijn de volgende Het fonds, berekend naar de tegenwooidige pio- ductie, zal ongeveer 1.200.000 mark ^agen wanneer alle mijnbesturen toetreden, waartoe tot 1 Maart de gelegenheid wordt opengesteld. De mijnbesturen zullen slechts dim aanspiaak op uitkeering hebben, wanneer ten eerste het aantal werkstakenden eener mijn meer bedrag dan een derde der onder den grond .aibeidendo personen of eene geheele voor het beanjf onmis- K klasse van werklieden omvatten tweede wanneer de ai beidstaking slectns plaats heeft bp een aantal mijnen, wiei productie met meer te- draagt dan 30 percent van die der gezamenljke tot de vereeniging behoorende mijnen over bet jaar 1889. De bijdrage van iedere mijn in de voi mmg van het fonds bedraagt 4 penningen per ton der bruto pioduct'ie van bet jaar 1889 en woidt zoo nodig veihoogd. De mijnen der zeven districten Dortmund, Witten, Bochum, Gelsenkircben, Essen, Oberhausèn en Altendorf-Werden benoemen eene commissie, die zooveel maal 3 leden telt als het aantal afdeelingen in het district bedraagt. Elke mijn heeft voor iedere 50.000 ton productie ééne stem. Tot leden der commissie zijn alleen benoem baar de vertegenwoordigers, bestuursleden en ge volmachtigde leiders der werken. De commissie beslist omtrent de vraag ot het verzet tegen de werkstaking gerechtvaardigd is of niet. Tegen die beslissing kan binnen drie dagen beroep worden aangeteekend by het bestuur der vereenigmg v^i de belangen van het mijnwezen, welk bestuui als dan de definitieve beslissing neemt. Het contract wordt gerekend te zijn ingogaan 1 dezer en eindigt na afloop van een jaar, tenzij tot verlenging wordt besloten. Het zal eerst ver bindend zijn wanneer er zooveel steenkolenmijnen zijn toegetreden, dat zij minstens de helft der ge zamenlijke productie van alle mijnen vertegen- woordi^en. Dit plan is grootendeels een gevolg van we eischen der mijnwerkers in ondei districten van Recklinghausen en Gelsenkircben, die echter meest schriftelijk en bovendien ongeteekend zijn ingezonden en nog veel buitensporige!" zijn dan die, welke eenige weken geleden zijn gedaan door het bestuur der mijnwerkers-vereeniging. eoo wordt bijvoorbeeld nu ook het recht geeischt om voor alle vergaderingen en bekendmakingen der mijnwerkers, onverschillig van welken aaid, viye beschikking te hebben over alle ruimte en loka liteiten der mijnwerken voorts dat alle gedele geerden, door eer.e kleine minderheid van mijn werkers benoemd, niet slechts ten volle dooi de mijndirectien zullen worden erkend, maar ook on voorwaardelijk bevoegd zullen zijn om namens het geheeie weikpersoneel den dienst op te zeg- g6ïs het wonder, dat na zulke onzinnige eischen de mijneigenaars ook hunne maatregelen gaan ne men, om zich zooveel mogelijk voor schade touy- waren, ingeval van werkstaking? De socialisten te Berlijn zijn in de laatste daDen, aan de verkiezingen voorafgaande, met gelukkig. Nadat zij de tappers op hunne hand gekregen had den, wilien ze de kelners annexearen, maar dat ging niet. De Jan's wilden niets mei socialisme te maken hebben en ze smeten de oproerigen on der hen eenvoudig de deur uit. Thans is een hunner voornaamste hoofden van de socialisten namelijk - Goercki genaamd, gearresteerd wegens het maken van valsche wissels, verduistering van gelden en al den aankleve van dien. Ondanks zijne socialistische begrippen, kon hij blijkbaar de verleiding niet weerstaan, zich langs onwettigen weg eenig aardsóh slijk te verschaffen. Dergelijke gevalletjes zijn niet geschikt om de sympathie voor die partij op te wekken. Belangrijk nieuws valt niet le melden. Alles is rustig. Laat ons hopen dat het zoo nog lang moge blijven. Bij gelegenheid van Konings verjaardag op j. 1, Woensdag was op 1iet paleis te Apeldoorn, de stan daardvlag gebeschen, terwijl in het dorp de vlaggen- tooi algemeen was. Vele ingezetenen schreven hun ne namen in het felicitatieboek ten paleize- De gewone uitdeeling van levensmiddelen aan 200 personen had 'smorgens plaats H. M. de Koningin en H- K. H, de Prinses reden 'smiddags door het dorp. Aan het gehouden kinderteest namen met de Prin- se? vele kinderen ook van andere plaatsen deel. Z. M. geniet eene hoogst bevredigende gezondheid VERTELLING VAN XXII. r Spoedig was het inwendige van het schip een vuur ken, anders liepen zij zeiven gevaar m de vlam en den mmmt W Oneeveer een vijftal schreden van het schip ver- i?aiu Sten zij de nemen rusten. Geen van beidei echter sprak. De vlammen van het bran- rlpnde «chip flikkerden hoog op, en vei lichtten met haar vurig schijnsel den donkeren nacht, de woes te golven en de ontstelde, bleeke gezichten dei- beide mannen. De strandvonder had moeite zijn smart met lui de te uiten het schip was nieuw eerst ren geleden had hij het doen bouwen het i.aa ruim vierduizend thaler gekost, en nu ging verloren door zijn eigen schuld. Hij hield de ne- men krachtig omklemd, en zijne tanden drukten zich met zooveel geweld m de ondeihp, dat h bloed er uitsprong; maar hij bemerkte het met eens. Tot nu toe was zijn geweten in rust gebleven, thans echter drong zicli de overtuiging aan hem op. dat er eene vergelding is. Had hem met reeds de straf bereikt? Nog geen uur geleden had mj zijne, van begeerigheid en hebzucht schittei end blikken, niet kunnen afwenden van het goud, dat zijnen broeder toebehoorde; hij had het zeMh willen behouden, en nu bevond bet zich midden in den gloed; het was voor goed verloren; en zijn eige» chip verging mede als een offer zijner hebzucht. De snelheid, waarmede liet noodlot hem sche®n te bereiken, had iets ontzettends. Zou liet door dit offer verzoend zijn? Kon er met iets nog veel vei- scbrikkelijkers gebeuren? Zijne oogen dwaalden ang stig over de spookachtig verlichte golven, waai uit voor zijne verbeelding telkens gezichten opdoken, die hem grijnzend en honend toelachten. Eene naam looze angst maakte zich van hem meester. xom _kom! riep hij zijn broeder toe, terwijl hij snel de riemen ophief. - Hebt ge nog iets gered? vroeg Jan. Niets [niets! antwoordde de strandvonder, uit al zijne macht voortroeiende; want hij had geen andei verlangen dan zoo spoedig mogelijk het strand te bereiken. Snel sprong hij uit de boot en sleepte zich kreu nend tot aan het strandwaar hij als geheel gebro ken, half bewusteloos op het natte zand nederviel. Hij had gehoopt rust te vinden,als hij den vasten grónd onder zich voelde; thans lag hij aan het strand, maar kon hij daarmede het wreekend noodlot ont gaan, was het mogelijk dit te ontvluchten. Ook hier zag hij de nog altijd aanwakkerende vlammen; hij sloot de oogen om niets meer te zien, maar dan was het of de spookachtige gedaanten, die hij in de golven had bespeurd, weder voor hem oprezen. Jan trad op hem toe. Wil ik Auste en Hendrik halen vroeg hy. Waarvoor? antwoordde de strandvonder. Zij kunnen mij niet helpen en het schip niet meer redden. Het vernielingswerk, dat het, telkens door den hevigen wind aanwakkerend vuur, op het schip verrichtte, was slechts van korten duur. De beide mannQn bevonden zich nog op bet strand, toen de achtersteven van het geheel uitgebrande schip zich plotseling verhief, een zeker bewijs, dat er vóór wa ter ingedrongen was; enkele oogenflikken later zonk het met een krachtig sissend geluid in de diepte; (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1