I\o. 577. Woensdag 19 Februari 1899. 5' Jaarg. ©IP ix&abb Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. lininuiilaiidscli Nieuws. AXELSC m\m. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. F De hertog van Orleans, wiens liefhebberij om zich tot dienstneming in het Fransche leger naar j Parijs te begeven, op tweejarige gevangenschap is komen te staan, heeft volgens de wet tien dagen tijd, om van zijn vonnis in hooger beroep te komen. De jongeling heeft geen advocaat willen hebben om zich te laten verdedigen Gn volgens zijne verkla ring aan zijne vrienden, wil hij ook van genoemd recht geen gebruik maken. Volgens gebruik wordt hij na verloop der tien dagen naar eene der centrale gevangenissen in de provincie vervoerd. De rechtszaal der correctioneele rechtbank van het achtste arrondissement van Parijs, die om streeks een 120 personen kan bevatten, moet in de zitting van 12 dezer wel 500 personen binnen bare muren gehuisvest hebben. De „Figaro" vraagt hoe dat mogelijk is. De ge leerden, die het sameupersend vermogen van het menschelijk lichaam bestudeerd hebben, kunnen misschien dit raadsel wel oplossen. Van wel 5000 personen had de voorzitter der rechtbank aanvraag ontvangen voor eene toegangs kaart. Eene dame was zelfs zoo dwaas aan een ambtenaar van het paleis van justitie 1500 francs voor eeno plaats te bieden. Wegens oproerige kreten werden aanvankelijk negentien personen ingerekend, terwijl in en bij de rechtszaal een aantal camelots werden gevat, die op dat oogepblik al te sterke blijken van ge hechtheid aan den hertog van Orleans hebben ge geven. Er waren onder hen, die zich hadden doen voorkomen als recruten, en als zoodanig in het VERTELLING VAN FRIEDRICH FRIEDRICH. XXI. £-«— Zij hadden in vele dingen overeengestemd; ge meenschappelijk hadden zij, door hebzucht gedre ven, zich meer en meer verrijkt, maar waarlijk gelukkig waren ze hiet geweest. Uren lang bevonden de broeden zich reeds in de bedompte kajuit. Jan zat zwiigend, het hoofd in de handen ge leund, strak voor zich uit te staren. Was hij niet even schuldig als zijn broeder? Wat moeten wij doen vroeg hij eindelijk. Ik weet het niet, antwoordde de strandvon der. Zijn hoofd was zoo zwaar en dof, dat het hem onmogelijk was te denken. Zij mag het nooit weten, dat zij het kind van onzen broeder is, sprak Jan. Waarom niet? Als Auste verneemt, dat zij onze bloedver wante is, dan weet hij immers ook, dat hij hij, schreauwerskoor ten behoeve van den prins dap per hbbben meegedaan. Bij hun verhoor zijn be langrijke bijzonderheden aan het licht gekomen. Met hunne gehechtheid aan den h9rtog was het nu gedaan. Zij -verklaarden dat zij gehuurd wa ren voor de manifestaties, juist zooals het gegaan is bij de Boulangistische beweging. De eenvoudige manifosteerenden ontvingen twee frank, de aanvoerders eener groep vier frank, en weer anderen, wie nog een gewichtiger rol was opgedragen, acht frank. Onder de gearresteerden bevonden zich acht valsche recruten, die hun hoed of pet versie) d haddeu met een nommer, dat hun lotingsnommer moest verbeelden en die zich ver der opgedirkt hadden met een hoop geklourd lint. Zij waren met een rijtuig naar het paleis van ju stitie gebracht om daar hun best te doen en uit volle keel te schreeuwen, de een Leve de her tog van Orleansde anderLeve de koningde derdeLeve de recruut 1 Deze lieden moeten per hoofd twintig frank oht vangen hebben. Daar zij zich dapperder moesten weren dan de anderen en wellicht ook meer ge vaar liepen, werden zij duurder betaald. De Fransche bladen maken ook heel wat lawaai over de zaakmaar hoe eer die beweging op- fioudt, des te beter voor den gevangene. Recht van klagen heeft deze voorzeker niet, daar het minimum der straf op hem is toegepast. Zijn voorvaderen waarover de jonge man zooveel spreekt, waren zoo zachtzinnig niet. Immers, koning Louis Philippe vaardigde tegen zijn voorganger Charles X eene verbanningswet uit, waarbij den onttroon den Bourbonen al zijne nakomelingen met niet minder dan de doodstraf weiden bedreigd bij o- wien wij niet gered hebben, onze broeder was. Gij hebt gelijk, ik zal het geschrift vernie tigen niemand mag het ooit zien, riep de strand vonder en sUk den uit verscheidene blaadjes be* staanden brief in het licht. Het papier vatte on middellijk vlam een der brandende blaadjes even wel ontviel aan zijne hand, en gleed onder de bank. Hij noch Jan hadden het bemerkt, hunne oogen waren strak op het brandende papier gericht dat de strandvonder nog in de hand hield, want deze vlammen vernietigden een geheim, waarvan bui ten hen niemand kennis droeg, dat door geen an dere lippen kon worden verraden. Onder de bank lag eenig geteerd werk, en daar naast stond een puts met teer, die zij tot onder houd der boot gebruikten dit werk vatte door het gevallen brandende papier vuur, en vlamde in een oogenblik helder op. Verschrikt keerde de strandvonder zich om In een oogwnblik begreep hij het groote gevaar, waar aan het schip blootgesteld werd, indien het hun niet dadelijk gelukte, de vlammen te blusschen. Reeds was de bekrompen ruimie met een ver- stikkenden rook gevuld. Haal water! schreeuwde de strandvonder zijn broeder toe. Jan sprong op, en vloog de kajuit uit; in de haast liet hij de deur open. De bin nendringende wind deed het werk helderder op vlammen. De strandvonder verloor zijne bedaardheid niet. vertreding dier wet. De herrog zelf zal moeten erkennen, dat Frank rijk sedert de dagen van Louis Philippe is voor uitgegaan. Wanneer de president der republiek geen gra tie verleent, zal de een en twintigjarige jongeling eene gevoelige les ontvangen voor zijne [onbezon nenheid. Hij kende de wet, dus was het zijn plicht, zich daaraan te onderwerpen. Nu hij dit niet deed, ondervindt hij maar al te zeer de ge volgen van zijne roekelooze handelwijze. Voor eene omwenteiing te zynen gunstens het thans niet de geschikte tijd. De Tweede Kamer der Staten Generaal is bijeen geroepen tegen Dinsdag 25 Februari aanst., te 2 u- i Men verneemt, dat deWoordracht tot aanvul ling van het ministerie aan Z. M. den Koning is roe- gezonden, Wordt die voordracht goedgekeurd, dan zou het gevolg zijn, dat bet minioterie aanblijft, de aanvrage om ontslag van den minister Keuchenius wordt aangenomen, geen verwisseling van portefeuil les zal plaats hebben. *n als opvolger van den mi nister Keuchenius zal worden benoemd iemand, die niet eene Indische loopbaan heeft vervuld. Dezer dagen is voor het eerst gebruik ge maakt van de bevoegdheid, bij het nieuwe straf wetboek aan den minister van justitie gegeven, om een gevangene voorwaardelijk in vrijheid te stellen. Een veroordeelde is op die wijze uit de gevangenis te Amsterdam ontslagen, terwijl nog Hij wilde de vlam, die nog niet groot was, maar toch reeds aan de teerputs lekte, uittrappen, maar had het ongeluk de puts om te werpen. De teer liep over den grond en over zijne laarzen, en in een oogenblik stond hij in een zee van vuur. Snel wilde hij nog bukken, om het kistje met het geld te redden, maar de vlammen verzengden zijn gelaathij moest uit de kleine kajuit vluch ten, om althans zjjn leven te redden. Een dikke rook volgde hem over zijne laarzen speelden nog altijd de vlammen. - Almachtige God riep Jan. nu eerst het ge vaar in zijn vollen omvang beseffende. De strandvonder rukte hem de puts met water uit de hand, om die over zijn voeten te gieten. Hjj was door den rook bedwelmd en moest zich aan een touw vasthouden, om niet te vallen. Water waterriep hijop dit oogenblik onmachtig om zich zeiven te helpen. Met bevende handen liet Jan de puts in zee neer, trok haar weer op en wierp het in de uit de kajuit slaande vlammen, maar deze schenen er slechts te meer door aangewakkerd te worden. De strandvonder herstelde zich thans en hielp zijn broeder met de macht der vertwijfeling; toch bleken de vereende pogingen der broedors, om de vlammen te keeren, te zwak te zijn. Reeds baan den deze zich een weg door het dak der kajuiten werden door den wind steeds feller aangeblazen. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1