5 Li' Zaterdag 15 Februari 18IM). 5' Jaarg. aai aaaasa© O. Oi Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAlY, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. Itiimeiilaiidsck Nieuws. «sr «r/è Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uit Bulgarije komen berichten van eene samen zwering tegen vorst Ferdinand en den minister Stambuloff. Er komen wel geen officieele tijdin gen, doch uit particuliere brieven en uit de be richten der Correspondence de l'Est blijkt, dat niet alleen een groot aantal officieren in het kom- plot betrokken waren, maar dat zelfs de prefect van politie Balanadjeff van de zaak afwist. Met dezen laatste was Stambuloff door langja rige vriendschap vei bonden, hij meende dus ge rust op de trouw van dien ambtenaar te kunnen rekenen. Hij heeft zich echter, zooals nu blijkt, deerlijk in hem vergist, en dat moet hem zeer hebben gegriefd. Het garnizoen van Sofia, de hoofdstad, is dit maal trouw gebleven, wat hij vorige samenzwe ringen niet het geval was; het verraad moet dit maal echter zooveel te meer in de provinciën heb ben geschuild. Vele garnizoenen heeft men daar om van standplaats doen verwisselen, en de sol daten wier trouw van twijfelachtig allooi werd bevonden zijn naar de hoofdstad gezonden. De bevelhebbers van de regimenten te Rustscbuk, Widdin, Varna en Philoppopel zijn gearresteerd aldaar moeten ook vele papieren gevonden zijn, die een groot deel der zaak aan het licht hebben gebracht Zelfs beweert mendat een tweetal ministers ook zijdelings in het komplot betrokken zijn. Ook omtrent den commandant van Sofia. Nikolajeff, koesterde men wantrouwen. Voor alle voorzich tigheid beeft men hem vervangen door majopr Marinoff, de vleugel-adjudant van den prins. Majoor Panitza is de hoofdaanlegger van het ge- heele zaakje. Hij wordt in eenzame opsluiting VERTELLING VAN FRIEDRICH FRIEDRICH. XX. Frederik was er verontwaardigd over. en toen zij tegen den avond naar huis kwamen, sprak hij zijne verontwaardiging openlijk uit. Daardoor ont stond een hevige twistFrederik beschuldigde zij ne broeders, dat zij het schip opengeboord hadden; hij wist dit zooals hij zeide, met zekerheid. Ein delijk liep de twist zoo hoog, dat zij hem aangre pen op den grond wierpen en op de ïuwste wij ze mishandelden. De langverkropte haat uitte zich thans in groote woede. En zijn vader stond er bij en belette het nietmaar ook het jonge meis je wier hart hij meende gewonnen te hebben, zag het aan en snelde hem niet te hulp. Toen de woestelingen hunnen drift gekoeld had den, lieten zij hem hulpeloos liggen en traden met zijn' vader en de jonge bloedverwante het huis binnen. Hij/was vreeselijk toegetakeld en meende tezul- zeer streng bewaakt. Het plan moet bestaan heb ben om den prins weg te voeren en de twee steunpilaren zijner heerschappij, de ministers Stam buloff' en Mutkuroff, te vermoorden. Dit is geble ken uit een correspondentie in cijferschrift, met den wjjnhandelaar Kalopkoff te Rustschuk en den advocaat Mattieff onderhouden. Wanneer deze belichten niet overdreven zijn, dan zouden, op weinige uitzonderingen na, bijba alle militaire en burgerlijke autoriteiten in de sa menzwering betrokken zijn geweest en dan zou bet ook waarlijk niet te verwonderen zijn als prins Ferdinand, onder den verpletterenden indruk dezer ontdekking zich bereid verklaard had, afstand van den troon te doen, indien hij daardoor het land van nut kon wezen. Eenstemmig moeten echter de leden van den ministerraad verklaard hebben dat de reden daarvoor niet bestond, dat s' vorsten heengaan een ramp voor het land zou zijn en dat bij het komplot van te veel beteekeuis achtte. Naar aanleiding van de gevangenneming van een prins van Orleans, die in weerwil van de wet di6 hem verbiedt den Franschen bodem te betre. den, naar Parijs gekomen was om dienst te me- men in het leger, heeft in de kamer eene woor denwisseling plaats gehad, die weder vrij scherp was. Een lid stelde voor, de wet in te trekken, doch de overgroote meerderheid verklaarde zich voor hot behoud. De prins is tot twee jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Spanje wil in 1892 eene tentoonstelling houden van voorwerpen uit Amerika afkomstig, zulks tot viering van het vierde eeuwfeest sedert de ont dekking van dit werelddeel. ■len sterven: zijn geheele lichaam was pijnlijk maar meer dan deze pijnen smartte hem het ge voel. dat noch zijn vader, noch zij, die hij zoo in nig liefhad, ook maar éen woord gesproken had den om het zijnen broeders te beletten. Wat had bij hun gedaan Was zijne verontwaardiging niet rechtmatig geweest Roerloos bleef hij liggen hij was ook niet in staat zich te bewegen. Eindeiijk werd het nacht en hij sleepte zich met moeite naar de bocht, waar de kleine boot lag. Zijn laatste krachten inspan nend, bracht hij die te water en ging er in want hij' had op dat oogeublik slechts éene begeerte: het eiland zoo spoedig mogelijk te verlaten. Zijn voornemen, zich in de kleine boot en krachteloos aan de zee toe te vertrouwen, was meer dan roe keloos maar wat bad hij te vreezen Liever, duizendmaal liever wilde hij den dood in dp gol ven vinden, dan terug te keerer. tot hen, die zelfs geen medelijden voor hem gevoeld hadden. Zijn koop waagstuk geluktede koele zeewifcd schonk hem nieuwe krachttoen de morgen aanbrak, had hij het vaste land bereikt, om het eiland en de zijnen nooit weder te zien. Zoo, juist zooals het geschied was, stond hier alles beschreven. De doode had niets verzwegen en niets overdreven. Ik heb de mijnen nooit terug gezien, luidde het verderom iedere betrekking met hen af te breken, heb ik mijnen naam Aaken met dien De Engelscbe ministerraad heeft aan lord Saiis bury verklaard, dat het oogmerk wnaarmpde de lord in de zaak met Portugal gehandeld heeft wel goed is, maar dat de wijze van zijn optreden in gein geval de goedkeuring mag wegdragen. Als den lord geen eiger dingen overkomen, zal 't nog al met li6m gaan, trouwens, waartoe moeten de men- schen elkaar zoo bard op de vingers tikkgn Wie begaat op zijne aardsche reize nooit een misslag. In eene vergadering van „Nederland en O rnnje"' te Utrecht, heeft, naar „De Stand, meldt, de voorzitter, prof. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, in zijn inleidend woord verklaard, dat het ministerie den heer Keuchenius niet loslaten mag. Door in hem het beginsel, in den gevallene als ge personifieerd, te verlaten, zou het worden een conservatief ministerie, dat de antirev. partij nieu meer zóu kunnen steunen. 20 Februari zal op het paleis „Het Loo" een galadiner plaats hebben voor de hofhouding en autoriteiten. Voor de genoodigden is des avonds een extra trein naar 's Gravenhage beschikbaar. Uit Zeeuwsch Vlaanderen schrijft men aan de M. Ct, Komen de kleermakers der groote steden bijeen om middelen te beramen, ten einde der concurren tie der groote magazijnen bet hoofd te bieden, ook ten plattelande, althans in Zeeuwsch-Vlaanderen, klagen de ridders van de naald zeer. De voor naamste huizen in de naburige Belgische steden Brugge en Gent lokken door hunne goedkoope prij- van Wijbrand verwisseld. Mijn verderTeven is gelukkig geweest. Eenige jaren na deze gebeurte nis, die mij voor altijd van het eiland verdrëef, leerde ik uwe moeder kennen, en won haar hart. Hoe gelukkig wij te zamen waren, behoef ik u niette zeggen; de eeDige smart, die zij mij ooit be reid heeft, was haar stervenen deze smart zal ik wel nooit te boven komen. Houd haar aanden ken altijd levendig, en ik kan voor u geen bete ren wensch doen dan deze Wordt zoo als uwe moeder was Mijn vader is reeds jaren dood. Mocht het lot u ooit mijne broeders doen ontmoeten, wees vrien delijk tegen hen, het kwaad, dat zij mij vroeger aandeden, heeft tot mijn geluk gestrektzeg hun dat ik alles vergeven heben mogen zij ook zoo gelukkig zijn als ik het geweest ben. Toen de strandvonder deze laatste regels gele zen had, liet hij het geschrift uit de hand vallen. Zijn broeder, wien hij eens een zoo groot op recht aandeed, had hem Jan vergeven, hij wensch- te zelfs, dat zij gelukkig zouden ziin en zij zij hadden hem vermoord. Deze zoo oprecht gemeen de wensch klonk den strandvonder als eene be spotting. Mocht hij thans nog op geluk hopen In dit oogenblik moest hij het zich zei ven beken nen, dat hij nooit gelukkig was geweest. Het meisje, dat eens door zijn' broeder zoo vurig be mind werd, was zijne vrouw geworden maai- haar liefdeloos gemoed bad het zijne nog meer verhard. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1