Itiiuicnlaiidscli Nieuws. Gemengd Nieuws. daar hij zelfs tegen den zin van Bismarck han delt, die op sociaal gebied geheel andere begrip pen huldigt. De ministerraad heeft thans advies over de ont slagaanvrage van den minister van koloniën uit gebracht, en aim Z. M. don Koning verzonden. Uit den Haag wordt gemeld, dat van de verwerping der begrooting van den minister van koloniën geen kabinetsquaestie zal worden ge maakt. Volgens een particulier schrijven uit Suri name, waarvan de redactie van het „N. v. d. D." kennis nam, loopt aldaar het gerucht, dat jhr. mr. M. A. do Savornin Lohman met de laatste mail zijn ontslag zou hebben aangevraagd als gouverneur van de kolonie. Bij het reg. grenadiers en jagers is de offi cier van gez. 2e kl. L. F. K. de Fouw te 'sHage belast met het houden van voordrachten over hy giène en verbandleer voor de officieren van dat korps. Door het Departement van Waterstaat. Han del en Nijveiheid is in de Staatscourant geplaatst het overzicht van het vervoer op de Spoorwegen over de maand October 1889. De Maatschappij Mechelen - Terneuzen komt daarin voor, met de volgende, deels benaderende cijfers Vervoer 45877 reizigers, 26 Tonn. (1000 KG.) bagage, 35.473 Tonn. (1000 KG.) bestel-, ijl- en vrachtgoedeien. Ontvangsten: 13,437.22 van de reizigers, ƒ164,67 aan bagaga, ƒ33.159 46 aan bestel, ijl en vrachtgoederen, 915 22 aan diverse ontvang sten, totaal over die maand 1889 ƒ47,676.57 en over die maand 1888 ƒ43,832.20, totaal van af 1 Jan. ƒ417,159.56 en van afl Jan. 1888 ƒ440,607.68, ontvangst per dag en per kilometer vanaf 1 Jan. 1889 ƒ20.17 en van af 1 Jan 1888 21.24. promessen en wissels kunnen in disconto woitfen gebracht, door tusscheokomst van genoemden cor respondent. mede tot geheel gelijke conditiën en kosten als te Amsterdam. De gelegenheid bestaat ook door assignatien tot uiterst geringe kosten gelden over te maken naai de plaatsen waar agentschappen en correspondent schappen eerste klas zijn gevestigd. ZAAMSLAG. Door de mansliJmaten der Ned. Ger. gemeente (doleerende) alhier, is tot ouderling gekozen de heer A. van Breen. AXEL, 11 Februari 1 8 ft 0. De gisteren alhier plaats gehad hebbende loting voor de nationale militie is in de beste orde af- geloopen. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen, alhier enee gymnastiekvereniging op t.e richten Do uitslag der loting voor de Nationale Mi litie van de gemeente Hulst, is als volgt No. Namen. Reclames. 1 W. de Koning Geene. 2 P. Scheurman o F. de Nijs Eenige zoon. 4 J. Lossie Geene. 5 J. Vermeerse Eenige zoon. 6 J. Wage Broederdienst 7 J. Coolse Eenige Zoon. 8 Aug. Brand Geene. 9 J. Volle man Broederdienst 10 F. Passiemier Geene, 11 Alf. van Bundere 12 B. Smit Broederdienst lo J. de Kort Geene. 14 J. Baart 15 Alf. Rombout ^aas Broederdienst 17 D. Wingender Eenige Zoon 18 J. Trouppé Broederdienst 19 W. Millenaar Geene. 20 E. de Maat Broederdienst. 21 J. de Kraker Eenige Zoon. 22 A. van Waesberghe Geene. 23 J. Kieboom 24 L. Jansen Eenige" Zoon. HULST. Door de benoeming van den heer L. van Waesberghe Janssens tot correspondent twee de klas van de Nederlandsche Bank kan ook al hier door zijne tusschenkomst beleening op Effec ten plaats hebben op gelijke conditiën als te Am sterdam, thans tegen berekening van 28 pCt. ren te voor binnenlandsche en 3 pCt. voor buiten- landsche effecten. Ook solide en in wettigen vorm opgemaakte - Daartoe opgeroepen door den arrondissements- schoolopziener, kwamen Donderdag onder zijne leiding te Oostburg bijeen de heeren G. A. Vor- terman van Oyen, J. Bevelander Schoo P Ba rentsen, G. T. Boskamp, J. P. Vergouwen en G. L. P. van Ham, allen hoofden van scholen, resp. te Aardenburg, Groede, Schoondijke, IJzendijke de twee laalsten te Oostburg, ter bespreking van het nemen der voorbereidende maatregelen tot in voering van het teekenonderwijs op de lagere scholen. Het gevolg der bespreking was dat eene com missie werd benoemd, bestaande uit de heeren Vorsterman van Oyen, Boskamp en Vergouwen, tot het uitbrengen van rapport over deze zaak. De heer G. A. Vorste; man van Oyen te Aar den burg is benoemd tot gewoon lid van bet His torisch Genootschap" te Utrecht. - Dinsdag verschenen de beide wethouders dei- gemeente Hoofdplaat voor het kantongerecht te Oostburg omdat zij de wegen, in onderhoud bij die gemeente, niet in een voldoenden staat had den gehouden. De eisch was drie boeten ieder van ƒ20 tegen elk hunner. De uitspraak is bepaald op den 18en e. k. Een, sedert jaren niet voorgekomen, brand op een schip binnen de havens had Zaterdaga vond omst:eeks tien uren te Vlissingen plaats. Er brak namelijk een vrij hevige brand uit aan boord van den Nederlandscnen ioodsschoen^i no. 2, schipper W. Jansen, welke in bet Marinedok lag, tegenover het Droogdok en niet ver van de Tonnebrug verwijderd. De vlammen sloegen uit de groote kajuit tot eene flinke hoogte, doch de spoedig toegesnelde hulp, allereerst van de beman ning van Zr. Ms. stoomkannonneerboot, die aan de overzijde van het dok lag, had het gevolg dat het grootste gevaar spoedig bedwongen was. E- venwel moest nog gedurende een paar uur voort durend water ingepompt worden, om het inwen dig smeulend vuur te blusschen. In bet inwen dige van bet vaartuig, het logies of de kamer der loodsen, is belangrijke schade aangericht, en wa ren reeds een paar dekbalken doorgebrand. De slangen van de spuit der kanonneerboot wei den aan eene brandkraan der duinwaterleiding ge koppeld, waardoor voortdurend veel water kon worden gegeven, en' de nuttige werking dezer brandkraan is bewezen. Intusschen daagden voort durend de stadsspuiten en die der klasse van dis cipline op, doch slechts eene stadsbrandspuit werd Dog in werking gesteld. De schutterij, politie en verdere autoriteiten bevonden zich spoedig by de plaats van het on heil. De brand blijkt ontstaan te zijn door het fel branden der kombuis in het logies terwijl de wacht hebbende matroos, onvoorzichtig genoeg, zich van boord verwijderd had. Daar deze man, tijdens den brand nergens te zien was, bestond er vrees dat hij zich wellicht in zijn kooi te slapen had gelegd, m welk geval hij zeker zou gestikt zijn. Om zich van zijne ai of' niet aanwezigheid te verge wissen, aarzelde de matroos van het loodswezen J Kooijman niet ondanks den verstikkenden rook met een touw om het lijf in het brandende vaar tuig af te dalen, doch in do kooi van den ontrou wen waker wa* deze niet te vinden. Later in oen nacht, toen alles afgeloopon was, kwam deze eerst te voorschijn, en verklaarde hij, hoewel ook den brand vernomen en van verre aangezien te nebben, zich zijner schuld zoo zeer bewust te zijn dat hij zich niet eerdei had durven vertoonen. De loodsscboener lag aan den Belgischen schoe ner vastgemeerd, doch de Pennyboot lag naast den brandenden schoener gereed om als sleepboot dienst te doen, wanneer het uitslaan van den brand dit zou noodig gemaakt hebben. Te begrijpen, dat eene groote volksmenigte zich op het dok had verzameld daaronder bevonden zich jonge lieden, die deze gelegenheid zeer ge schikt schenen te vinden om de liederen van het „Leger des Heils" aan te Heffen. M. Ct. Te Napels kwam het Dinsdag, zoo wordt uit Rome geseind, tot eon formeel sludenten-op- ïoer. De studenten wilden, dat de hoogeschool om de sterk aldaar heerschende influenza tijdelijk gesloten zou worden aan welk Verlangen de rector weigerde te voldoen. Daarop togen do studenten met het korpsvaandel voorop naar den prefect en verlangden onder onbeschrijfeli)k'getier, dat de rector zou worden afgezet. Het schandaal werd ten slotte zoo gioot dat de militaire macht tusscbo'.ibelde moest komen, waarbij verscheidene studenten met tajonnetsteken gewond werden. De rector ontkwam slechts te nauwernood het ge vaar om door de studenten, die de deur van zijn ka mer reeds opengetrapt hadden, gelyncht te wor den. Toch hebben de studenten eindelijk hun zin ge kregen. Een daad van echt moederlijke zelfopoffering wordt door de Parijsche bladen verhaald. Bij een bezoek aan de tentoonstelling werd een knaap, de zoon van den heer Schill, zeer ernstig gewond door een stuk van een electrische lichtkroon, dat hern up het hoofd viel. De arme jongen bekwam daardoor een vrij groot gat boven in het hoofd en de geneesheeren hadden hem opgegeven. Alleen Dr. Terrillon, heelkundige der gasthuizen, verklaar de, dat er eenige kans op genezing van het kind was door de greffe animale, het dichtmaken van de wond met vleesch uit een gezond menschen- lichaam. De moeder van de knaap bood toen terstond haar arm voor dat doel aan en de dokter sneed daaruit een aantal ronde pakjes vléesch, welke hij op de wond legde. Mevr. Schiil viel een oogen- blik in zwijm, bij die pijnlijke kunstbewerking, maar weldra liet zij die hervatten. De operatie geluk te echter aanvankelijk niet, Na verloop van ee- nigen tijd moest de wond weer geopend en op nieuw dichtgemaakt worden. De kloeke moeder gaf nu baar anderen arm voor dat doel en ditmaal slaagde men beter. Zij heeft thans de vreugd, dat het kind, door hare zelfopoffering gered, herstellende is. - In Liverpool zijn 180.000 gebalsemde heilige katten uit Egypte, te zamen 20.000 kilo wegende in openbare veiling verkocht. De afslager gebruikte een der mummies van kattenen verkocht „het geheele perceel gebalsem de Egyptische katten" aan een fabrikant van kunst mest te Liverpool. Dus zullen de in lijnwaad gewikkelde, met spe cerijen doortrokken mummies van heilige Egypti sche katten gebruikt worden om goede oogsten, beetwortel, graan en jonge erwtjes te verkrijgen Verleden najaar is bet grootste heilige-katten- kerkhof in een catacombe op den linkeroever van den Nijl ontdekt. Een landbouwer, die aan het spitten was bij een plaats genaamd Beni Hassan, stortte bij het graven in een kuil, doordien de aarde plotseling wegzonk. De kuil b'.eek de opening te zijn van een gemetseld gewelf, waaronder ontelbare legioe- nen uoode katten op elkander gestapeld waren. Elke poes, elk poesje was gebalsemd en in lange banden lijnwaad gewikkeld, een twintigtal eeuwen vóór het begin onzer jaartelling. De landbouwers uit den omtrek plunderden het kerkhof der heilige dieren; ze werden gedeeltelijk als brandstof, gedeeltelijk als mest gebruikt. Een koopman in Alexandrië kocht er eenige duizenden op speculatie en zond ze in consignatie aan een comraissiehuis te Liverpool. Ze zijn nu verkocht voor ƒ48 de duizend kilo. Twintigduizend kilo heilige kat hebben dus ƒ960 opgebracht, wat ze ker niet duur is voor 180.000'der mindere goden van den Egyptischen Olympus. Weleer hadden ze hun eigen priesters en tempels. Ze werden na hun overlijden gebalsemd en lange processies Egyptenaren in witte gewaden gekleed en ge-

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2