5' Jaarg. A«. Woensdag 12 Februari 1800. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. StiiatkuiKliic Overzicht. FEUILLETON friedrich friedrich. voor Zeen wsch-Vlaanderen. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER De uitslag der Loting voor de Nationale Militie van de gemeente Axel, der lichting 1890, is als volgt NAMEN DEE LOTELINGEN. 1 Schieman Cornells Johannes 2 I Oggel Johannes Pieter 3 J Hamelink Leendert 4 j Dieleman Petrus 5 Goossen Adriaan 6 Kruijsse Johannes Pieter 7j Dekker Pieter 8 j Bolleinan Francois 9 I Dees Martinus Jozias 10 Overdulve Coruelis 11 Zegers Willem 12 Regt Adriaan de 13 j Witte Adriaan 14 Tatenhove Gerard F. van 15 Dixhoorn Maarten van 16 Bareman Frederik 17 Dieleman Will em Pieter 18 Schoof Eduardus Henricus 10: Kiuijsse Pieter J«<»obus A. 20 j Verstraten Hendrik 21 Engelsman Joost den 22IJzebaart Andries 23 Feijter Jozias Jan de 24 j Rinn Anthonie 25 I Oppeneer Krijn 26 Jonge Cornelis Willem de Reclames. Broederdienst. Geene. n Eenige zoon. Geene- Gebreken. Geene. Broederdienst. Geene. Gebreken. Geene. Broederdienst. Eenige zoon. Geene. Te "kort. Eenige zoon. Geene. V Broederdienst. VERTELLING VAN XIX. Hij bezocht de zijnen, want telkens trok hem toch weder het hart naar het kleine eiland, waar hij geboren was en als knaap gespeeld had. In verre landen, door de prachtigste natuur omgeven, te midden der heeilijke tropische plantenwereld' gieep hem toch dikwijls een weemoedig verlangen aan, naar het kleine, onvruchtbare eiland in de Noordzee, waarop geen boom groeit, en behalve eenige lage doornstruiken geon plant gevonden wordt; wenschtehij zich aan het eentonige strand dat als een groote zandbank ver tot in zee reikt, op de witte duinen van fijn zand, waarin slechts de magere helm groeit en de voet diep wegzakt. Het was de herinnering aan zijne gelukkige kinds heid, die hem steeds volgde. Hij had gemeend, slechts eenige dagen op het Sedert eenigen tijd ging het praatje, dat koning Leopold van Belgie een geheime overeenkomst had gesloten met Duitschland, waarbij zou bepaald zijn, dat bij een mogelijken Fransch Duitschen oorlog Belgie in strijd met de tractaten, zicli aan Duitschlands zijde zou scharen. In de kamer heeft de heer Carlier de officieele tegenspraak van dit nieuwtje uitgelokt. Hij zeide ïntusschen zeer uitdrukkelijk, dat. in Belgie nie mand met gezonde zinnen daaraan gelooft maai de behandeling der begrooting voor buitenlandsche zaken schonk eene ongezochte gelegenheid om aan die dwaze praatjes voorgoed een einde te maken. Hoewel de heer Woeste de opmerking maakte, dat de regeering toch onmogelijk telkens officieel' kan tegenspreken wat zekere soort bladen gelie ven uit den duim t« zuigen, heelt de ministei De Caraman-Chimny toch op de meest besliste wijze de door sommige Fransche bladen versprei de sensatieberichten gelogenstraft, en dit zeer te recht, ware het alleen om de verdere versprei dmg te beletten Van de voor den koning laster lijke aantijgingen, welke den grondslag dier praat jes vormden. Immers, Leopold II zou niet alleen zijn grondwettelijken plicht hebben verzaakt, maar ook de tractaten, waarop Belgie's onafhankelijk bestaan staatsrechtelijk steunt, hebben geschonden, IPa1 een geheim verdrag met Duitschland bad gesloten, zooals hem toegedicht weid. Het is anders nu in 't geheel de tijd niet om verbonden te sluiten. De politieke horizon van Lui opa is in langen tijd nog zoo helder niet ge weest als tegenwoordig. Maar zoo mooi als een Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Fransche meneer het hebben wil, zal het toch met spoedig komen. De overste Stoffel droomde van een verbond tusschen Frankrijk en Duitsch- land onder teruggave van Elzas-Lotharingen. Juist alsof Duitschland de met zooveel bloed en zweet gekochte provincian zoo maar om niet zal terug, geven. Neen, 't gaat vrij goed tegenwoordig maar dit ideaal zal de heer Stoffel evenmin als wij verwezenlijkt zien. De nieuwe geweren en het rookvrij kruit wor den alom aangeschaft, niet om te vechten, maar t is een nieuwtje en op oorlogsgebied moet men met zijn tijd meegaan, anders zou het kunnen gebeuren, dat de een den ander opslikte eer hij no» tijd had gehad naar de wapens te grijpen. nmD® Duitscbe keizer is vol ijver en goeden wil om het lot der arbeiders te verbeteren. Hii zou alios langs wettelij ken weg willen geregeld zien bil internationale overeenkomst. Dit nu is op zich zelf heel goed en waarlijk heel loffelijk te noe men. Maar de keizer komt hier een beetje ach teraan, daar in dit jaar in Zwitserland een con- gi es wordt gehouden met hetzelfde doel en waar aan reeds onderscheidene landen hunne deel neming hebben toegezegd. Natuurlijk slaan de verschillende partijen munt uit de handelingen des keizers met het oog op de aanstaande verkie- zingen. De socialisten zijn bang stemmen te ver- i liezen, doch 't valt te betwijfelen of de pogingen 1 om het lot van den werkman beter te maken -wel veel schade aan het socialisme zullen ioe' brengen Het zal wel altijd een strijd blijven tus- I schen de monarchie en het socialisme ovor het eigendomsrecht van den werkman. De keizer schijnt vast voornemens dien ttrijd te voeren, fiand te blijven, maar die dagen groeiden tot we" ken aan. Er was in bet huis zijns vaders eene bloedverwante, een aardig jongmeisje, dat de huis houding waarnam en deze hield hem terug. Zij had een diepen, indruk op hem gemaakt, en be- nandelde hem wederkeerig vriendelijker dan zijne beide broeders, op wie hij ook. door zijne meerde re levenslust en knap uiterlijk, in het oog van een jong meisje veel moest voorhebben. Zijne broeders, die ook beiden de jonge bloed verwante beminden, gaven duidelijk te kennen, flat hij hun in den weg stond, en zelfs zijn vader scheen het met ieede oogen aan te zien," dat hij het meisje opmerkzaamheid bewees. Hij zelfech- tei bemerkte dit nauwelijks hij had slechts oogen voor de gefielde. Plotseling kwam bet echter tusschen hem en zijne broeders tot eene uitbarsting. Op de zandbank was een schip gestrand, eene met hout, geladen bark uit Noorwegen. Op het oogenblik, dat het schip omhoog geloopen was, had zicli de bemanning naar de booten begeven, maar eene hevige stortzee had allen, behalve den kapi tein en éen matioos, van het dek gespoeld. De ze hadden zich in de boot naar het eiland gered en waren den volgenden dag van daar naar het vaste land gegaan, om hulp te halen, ten einde fle lading te kunnen bergen. De bark zat wel is waar vast in het zand, en er was weinig hoop haar weer vlot te krijgen, maar zij was bijna nieuw en sterk genoeg, om bet geweld der golven zoo lang te weerstaan, tot althans de Jading geboren was. Met donkere blikken hadden Frederiks va der en broeders dit aangezien. Gelukten de po gingen van den kapitein, werd de lading gebor- pen, dan kwam er geen oogst voor het strand zoo^als zij reeds hadden gehoopt. Nu hadden, nauwelijks een uur nadat de kapi tein en de matroos naar het vasteland waren o- vergezet, Klaas en Jan zich naar het gestrande schip begeven, en hun doel was voor Frederic nau welijks een geheim gebleven. Zij wilden het ver- melend werk der golven ondersteunen, opdat, voor er hulp kor. komen, het grootste gedeelteder la ding door de golven op het eiland zou aange spoeld zijn. 6 Frederik had zijne broeders willen vergezellen maar ontving op dit aanbod een norsche weigering' Hij zag door den kijker hen op 't schip aankomen wat zij er uitvoerden kon hij niet waarnemen maar dat zijne vrees niet ijdel was geweest be' merkte hij reeds korten tijd later. Het schip scheen op zijde te gaan liggen, de golven konden de lading bereiken en voerden er een gedeelte van mede. Klaas en Jan kwamen op het eiland terug en wierpen hun' vader een blik van verstandhouding toe. Eenige uren later was het strand met de aangespoelde lading geheel bedekt. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1