ÜLk- Jaai'g'. 3\o. 57 4. Zaterdag 8 Februari 189Ö. S' aai i£3&&aiD Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON!. Itiiiiieiilnudsch Aieuws. ~JÊÉ Dit Blad verschiint eiken Dins(la«r- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Verleden Zondag werd een zoogenaamd congres gehouden van Belgische mijnwerkers. De verga dering werd geopend, nadat eene uitde6ling van brood en geld had plaats gehad onder degenen, die tengevolge van de werkstaking gebrek leden, Goedgekeurd wei den de ontwerp grondslagen van oen Bond der mijnwerkers in de vier kolenbek kens van België, namelijkCharleroi, le Centre, de Borinage en Luik. Volgens de Réforme zijn de grondslagen van den Bond deze „De Bond eischt de invoering van algemeen stemrecht. Alle aangesloten vereenigingen moeten zich ge «dragen naar de besluiten van den Bond. In geval van werkstakingen zijn alle bondsle den verplicht „door propaganda of op andere wij ze" te beletten, dat vreemde werklieden de werk stakers komen vervangen. De Bond verzamelt eene nauwkem ige statistiek van de werkuren in alle mijnen der vier kolen bekkens, van de betaalde loonen en van de uitge keerde dividenden. Breekt eene werkstaking uit. dan komt het uit voerend bewind terstond bijeen om te beslissen of de weikstaking wel noodig is, want kleine "werkstakingen moeten vermeden worden. Een fonds wordt gesticht ter verzekering van liet succes der werkstakingen, welke in de toe komst noodzakelijk mochten geacht worden ter handhaving van de rechteneer mijnwerkers. Tot dit fonds draagt iedere aangesloten mijnwerker 5 centimen per maand bij. Het. geld wordt belegd in premieloten van bin- VERTELLING VAN FRIEDRICH FRIEDRICH. XVIII. 4 Gij zult wellicht na mijnen dood alleen staan, en dan zal het u mogelijk van nut kunnen zijn. Zoolang gij leeft, heb ik den naam „Wijbrand" gedragen, en ik kan met gerustheid zeggen, dat ik u dien geheel onbesmet nalaatwant ik heb mij altijd beijverd, mij eerlijk en trouw te gedra- gen. Gij kunt dezen naam gerust blijven voeren, want hij heeft een goeden klank, en geeft u ook het recht op mijne nalatenschap. Mijn eigenlijke naam echter is Frederik Aaken De strand vonder hield op met lezen zijne oogen waren strak op het papier gericht, maar schenen hem uit het hoofd te zullen springen. Lees verderverzocht Jan met nauwelijks verstaanbare stem. De strandvonder streek met de hand over bet voorhoofd, hij had nog geen woord verder gele zen. nenlandsche stedelijke leeningenwordt er een prijs getiokken, dan wordt de geheele opbrengst in het fonds gestort. Werkstakingen kunnen niet uitbreken dan na een besluit van het uitvoerend comité tenzij ver mindering van loon de oorzaak zijin dat geval komt het comité terstond ter beraadslaging bijeen." Men ziet het, de geheele zaak komt neer op bet organiseeren van werkstakingen, wanneer aan debegeerte der üeeren mijnwerkers niet wordt voldaan Nog werd eene motie aangenomen, waarin de werkdag van 8 uur het doel genoemd wordt waarnaar de Bond moet streven. Vooits werd de wensch uitgesproken, dat pogingen in het werk zullen gesteld worden om ook de mijnwerkers aan de Beneden-Sambre tot aansluiting aan den Bond te bewegen. Nadat de vergadering gesloten was, trad een optocht van vrouwen, behoorende tot de plaatse lijke mijnwerkersvereeniging l'Umön de Jumet, door muziek voorafgegaan, de zaal binnen en bij monde van een jong meisje werd door haar na mens alle leden van deze Union, aan Callewaert. Malengret en Fauviaux elk een leunstoel aange boden, uit dankbaarheid voor de wijze, waarop deze afgevaardigden der mijnwerkers tijdens de laatste werkstaking de belangen der arbeiders in de conferenties hebben voorgestaan. Op denzelfilen dag hielden de Westfaalsche mijnwerkers te Essen eene vergadering, waarin de wensch werd uitgesproken van eene loonsver hooging van 50 percent, een normaal minimum loon van 5 mark (ƒ3,-) voor houwer en een werkdag van 8 uren. In Portugal neemt de anti-Enge'schgezindheid Lees verderherhaalde Jan. Mijn vader was strandvonder op het kleine eiland R., in de Noordzee, vervolgde de strand vonder. Almachtige God viel hij zich zeiven in de rede en sprong op. De brief gleed uit zij ne hand, zijn gelaat was zoo bleek geworden, als of elke bloeddruppel er uit geweken was. Ook Jan was opgesprongen en staarde zijn broe der met verschrikt gelaat aaD. Le breede borst van den strandvonder snakte naar ademhet waa of er een last op hem drukte, dien hij tevergeefs trachtte af te schudden. En wel was het een zware, zware last, want de man, die op zijn bevel den vorigen dag aan de golven werd prijs gegeven, was zijn eigen broe der geweest Klaas, Klaas, wat hebben w(j gedaanriep Jan hevig ontroerd uit. De strandvonder verstond hem niethij snakte nog altijd naar adem hij drukte de hand tegen het voorhoofd, en zijn forsch, krachtig lichaam viel als een door den bliksem getroffen boom op de bank in de kajuit neder. Hij was de moordenaar van zijn broeder geworden Toen de strandvonder verschrikt was opgespron. gen, had hij de lantaren op den grond geworpen het toch reeds zwakke licht was hierdoor bijna uitgebluscht en wierp slechts lange, sombere scha duwen op den wand van de kajuitschaduwen, die zich in de hoeken schenen te verliezen, en zelfs met den dag toe. De meeste handelshuizen wen- schen verbreking van de betrekkingen met Engel- sehe kooplieden, Engelsch werkvolk wordt niet meer aangenomen, Engelsche munt geweerd, be stellingen in Engeland gedaan, opgezegd, kortom al wat maar in betrekking met Engeland staat, is veroordeeld om binnen korten tijd te verdwe nen. De concurrenten van Engeland, zooals Frankrijk, Duitschland, Belgie en ook wel ons land, zullen daarbij ongetwijfeld profiteerenmaar het staat te bezien of het kleine Portugal het machtige En geland wel geheel kan missen, doch* de tijd zal leeren of ook Portugals woede op den duur niet voor bekoeling vatbaar zal zijn. Men bericht uit Ooijen van Woensdag aaa N. R. Ct. De Maas staat van dijk tot dijk en is nog was sende. De provinciale weg naar Osch staat voor een gedeelte onder water, zoodat dè postbode maar eens per dag de reis maakt om de brieven te ha len en te brengen, Door het hooger opbrengen der pont wordt de correspondentie met Gelderland ook voor rijtuigen geregeld onderhouden. Van Maas en WaalDoor den hoogen water- staud der rivieren is de gemeenschap per as met N oord Brabant en de Betuwe verbroken. Het kwel en regenwater ovei stroomt de binnenvel den de postbode van Wamel op Rossem moet in Heerewaaiden terugkeeren, waardoor de cor- respondentïe over Zalt-Bommel vervallen is. Uit Vreeswijk Daar, volgens het waterbericht van Woensdag, het water op den Boven-Rijn weer aan de goudstukken eon somberen glans gaven. De golven deden herhaaldelijk de kleine boot te gen den kant van het schip stooten. en dit her haald geluid klonk als een geklop, waarmee het geweten dezer mannen, dat zoo lang geslapen had, moest gewekt worden. De strandvonder en Jan verroerden zich niet'; zij zaten als versteend, terwijl zij in hunne herin nering lang verloopen jaren doorleefden. Zij hadden een broeder gehad, die in leeftijd tus- schen hen stond, een flinke, levenslustige jongen, wiens karakter nöcb met het hunne, noch met dat huns vaders de geringste overeenkomst had. Hij geleek in alles op zijne moeder, een zachte, lieve vrouw, die op het eenzame eiland weggekwijnd en gestorven was. Frederik was matroos geworden, en kwam dus slechts nu en dan, wanneer hij van eene lange reis terugkeerde, in het vaderlijk huis, zonder e- venwel ooit de genegenheid zijns vaders noch die zijner broeders te kunnen winnen. Van zijne jeugd af had hij het strandrecht als een roof ten koste van ongelukkigen beschouwd, en daarover reeds menigen hooggaanden twist men hen gehad. Daar om alleen ook had hij zoo vroeg het ouderlijk huis verlaten. Weder was hij van eene lange reis teruggekeerd en had twee maanden verlof. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1