Het voorstel, iu omvraag gebracht zijnde, werd verworpen met 19 tegen 11 stemmen, terwijl 7 leden zich buiten stemming hielden. De voorzitter zeide naar aanleiding van de ge vallen beslissing dat de leden thans langs eigen weg hun voordeel konden zoeken en in zooverre van de verplichtingen van den bond ontslagen wa ren. Voorts zal het volgend jaar een betere maat regel worden ingevoerd. De vergadering werd hierop gesloten. De maréchaussee P. J. Haassen van 's-Her- togenbosoh, is overgeplaatst naar de brigade alhier Hedenmorgen i.» door de politie alhier aan de Driescliouwen een drietal peisonen, als zekere P. van Kieldrecht en L. en S van Stekene aangehouden, als zijnde inliet bezit gevonden, van eene partij ma nufacturen, vermoedelijk afkomstig van diefstal. He dennamiddag zijn ze naar Terneuzen overgebracht De commissie ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland, zal baie zittingen honden, o. m. te Oostburg 11 en te Hulst 12 Febr. Te Oostburg zijn 10, te Hulst 21 en in de provincie£totaal 78 paarden aangegeven. Tot bestuurslid voor Westelijk Zeeuwsch-- Vlaanderen van de a dee'ing Zeeland der vereeni ging ,,Het Nederlandsch Paarden-Stamboek" is be noemd de heer L. J. Roggeband te Groede- TERNEUZEN Zaterdag werd door de politie al hier een onderzoek ingesteld naar een vermoede lijk plaats gehad hebbenden kindermoord Reeds moet aan het licht zijn gekomen, dat de ongehuwde moeder, een 17jarig meisje, waarschijn lijk in den nacht van 20 op 21 Januari heimelijk bevallen is en daarna haar kind in den regenput heeft geworpen, alwaar het dooi de politie is ge vimden. De moeder is Zondag gearresteerd, doch heeft nog niet bekend. TER NEUZEN, 3 Febr. Gisterennacht zou de Engelsc.he stoomboot „Falcon" langs de Oostschuts kolk naar zee stoomen doch bij het door de brug varen raakte bet vaartuig beklemd en richtte aan meerpalen en onderwerk dei brug belangrijke scha de aan. Nadat door den kapitein een waarborg was gesteld, kon de reis vervolgd worden. Naar de „Standaard" verneemt, is door den minister van koloniën ontslag aangevraagd. K II i; I T E R 4 A It V A X 'L A A II S L A G Zitting van Vrijdag 31 Januari. Voorzitter de heer C. de Bokx (tevens Raads lid.) Tegenwoordig al de leden. De notulen der vorige zitting worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer Van de Ree vraagt den uitslag van het onderzoek omtrent den verbindingsbaak van den toren en het kerkgebouw op het dorpsplein. De voorzitter zegt dat dit punt straks zal be- behandeld woiden. Aan de orde komt I. Ingekomen stukken, als a een schrijven van M. de Bruijne, houdende mecledeeling, dat hij ten laste der gemeente in de gedempte sloot vóór zijne woning kannebuizen heeft, aangebracht, ter bevordering van geregelden water afvoer Aangenomen vooi kennisgeving. b Missive van Gilep Staten, ho udende goed keuring van het raadsbesluit, betreffende het con tract van overeenkomst met de gemeente Axel, tot oprichting van Rijks-lelephoonkantoren in die gemeenten Aangenomen voor kennisgeving. c Een schrijven van J. Wisse, naar aanleiding van het door hem gedane onderzoek, in hoeverre de haak, dienende tot verbindig van den torenen de kerk der Ned. Herv. gem. nadeelig werkt, op een dier beide gebouwen. Hij komt tot de slot som, dat le de voorgevevel van de kerk, die dienstdoet als achtergevel van den toren, door verankering in een niet al te besten toestand verkeert 2e de haak, die nu reeds eene groote scheu ring heeft veroorzaakt, mettertijd niet is bestand tegen de kracht die van hem gevorderd wordt, en 3e de toren sinds zijnen bouw in vooroverhel lende richting is geweken, zoodat de haak gelost diende te worden. De voorzitter is varrtegenovergestelde meening; hij oordeelde de by voeging van een nieuw anker als een gunstige oplossing. De heer Van Kerkvoort zegt dat de toren in den tijd vin 13 jai en slechts 5 cM. weggeweken is. Daar er dus, met betrekking tot dit geringe cijfer nog geen oogenblikkelijk gevaar is, meent hij dat na" een half jaar nogmaals een onderzoek kon wor den ingesteld, om dan tot andere maatregelen o- ver te gaan. Burg. en Weth. doen dan ook een dergelijk vnor stel dat bestreden wordt door de heeren Van de Ree en De Kraker. Zij meenen, dat, juist nu er geen oogenblikkelijk gevaar is, men best een heel jaar zou kunnen wachten met het onderzoek, ten einde des te beter de resultaten te kunnen be oordeelen. Het voorstel van Burg. eri Weth. in omvraag gebracht zijnde wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Van de Ree en De Kraker. d Een brief van den heer A. Kok, hoofd der school te Othene, behelzende een verzoek om eene toelage ad, ƒ5 of 10 ter bevordering eener kin derbibliotheek, waartoe de kinderen aldaar reeds gei ui men tijd éen cent per week inleggen. De heer Van de Ree is in beginsel niet tegen een dergelijke toelage, ja erkent zelfs het nut van een dergelijk doel, maar alvorens zijne stem te kunnen mótiveeren, wenscbt hij te weten welke lectuur den kinderen wordt verschaft. Mocht de ze bijv. bestaan in romans of iets dergelijks, dan was hij er beslist tegen. Hij stelt voor den heer Kok om nadere inlichtingen te verzoeken. De heer De Kraker vereenigt zich met deze zienswijze het. is bij hem ook eene groote quaes tie welke Uctuur wordt aangekocht De voorzitter meent dat de heer Kok, den kin deren geschiedenis aanbiedt en bovendien ben geene schadelijke boeken in de handen zal stoppen. De heer Van Kerkvoort verklaart zich beslist tegen de toelage De voorzitter brengt het voorstel Van de, Ree in omvraag, hetwelk wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen tegen de heeten Van Kerk voort en De Bokx. Kennisgeving van den heer C. A. van Ves sem, namens Z.Ex. den minister van Wat. Hand en Nijv.. dat de benoeming van eerstgenoemde tot kantoorhouder van het eerlang op te richten telephoonkantoor in deze gemeente, tengevolgevan diens onts'ag als dagblad correspondent, thans cooi Z.Ecx. is goedgekeurd, en dat ten zijnen huize met de vestiging van bedoeld kantoor kan worden ovei gegaan. Aangenomen voor kennisgeving. f Verzoek van H. Klaassen in den Eendragts polder om vermindering van zijnen aanslag in den Hoofd. Omslag, naar de klasse, waarin hjj naar een inkomen van ƒ700 te hoog is. Zonder boofdeijlke stemming wordt tot afwij zende beschikking besloten. y een request van W. van Petegem, D. Galle. L. J. de Vries en M. Hoebé, hiudende verzoek om een gedeelte van het dorpsplein, nl, aan den Zuid kant der kerk als bouwgrond af te staan, ten ein de te kunnen voorzien in een zoogenaamden wo ningennood. Tevens wordt voorlezing gedaan van een adres van adhaesio, voorzien van een 70tal handteeke ningen, ter ondersteuning van dit plan. De voorzitter zegt dat hieromtrent in deze ver gadering nog geen besluit kan worden genomen. Mocht bedoeld plan tot werkelijkheid komen, dan zou volgens spr. inzien wel het geheele plein rond om de kerk beschikbaar gesteld kunnen worden, met dien verstande, dat de gebouwen op eene lijn zouden komen te staan, zulks ter beantwoording der vraag van den heer Van de Ree„waar blijft men dan met ons dorp?" Da verdere beraadslagingen van minder onder geschikten aard zijnde, worden geëindigd. h Een schrijven van derf heer opzichter bij het kadaster te Goes, waarbij ZEd. aandringt op ver nieuwing der kadastrale kaarten dezer gemeente. De voorzitter erkent dat de kaarten versleten zijn, doch met het oog op den ongunstigen toestand, stelt hij voor met de vernieuwing, welke ƒ103 be draagt," te wachten tot het volgende jaar. Dienover eenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Pieces vei taal van kasc.j nemirg bij den ge meenteontvanger, waaruit blijkt dat in kas is ƒ44.46,065. Aangenomen voor kennisgeving. II. Aanvraag van den kerkeraad der Chr. ger. gem. alhier, om plaatsing van onvermogende krank zinnigen, welke komen ten laste der gemeente in het gesticht Veldwijk te Ermrloo. Naar aanleiding daarvan stellen Burg. en Weth. voor, den keikeraad kennis te geven, dat, nu het verplegen van onvermogende krankzinnigen, ten laste der gemeente geschiedt, het gemeentebestuur geen bezwaar ziet in genoemde aanvraag, doch dat het zich niet bepaald aan Veldwijk kan verbinden, wanneer bijv. eene onmiddellijke wegzending van een krankzinnige noodig is, en er geen plaats te Veldwijk is. De heer Van de Ree wenschtnog meer nadruk te leggeu op dit schrijven, door erop te wijzen, dat, in dien tiet geval voorkomt, zooals omschre ven is, het Dag. Bestuur zal handelen volgens bet verzoek der nabestaanden. De beer van Vessem zegt, dat de verpleging te Veldwijk ƒ300 en in een rijksinrichting ƒ270 be draagt. Door het Rijk wordt altijd met ƒ40 en door de provinciën met ƒ75 in de kosten tege moet gekomen terwijl de overige kosten, voor reke ning der gemeente komen. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt met al gemeen a stemmen aangenomen. 111 Verzoek vun den heer C. A. van Vessem om te mogen begunstigd worden met het voor de Secretarie benoodigde materieel als drukwerken, papieren artikelen enz. De voorzitter, zegt dat dit steeds door den heer Dhont en thans door den heer van de Sande te Terneuzen geleverd is. Hij meent dat, daar geen ingezetene van Zaamslag het drukwerk kan ma ken, en door genoemde firma steeds goedkoop en goed is geleverd, het best is maar te blijven waar men is_T De heer Van de Ree merkt op, dat dhr. Van de Sande geen ingezetene is, en dat het onbillijk is, een vreemde te gunnen, wat door dragers in de gemeentebelastingen kan geleverd worden, wat aangaat de prijs en goed werk, dat kan ook wel door anderen geleverd worden. Is het wei k niet goed, dan kan het geweigerd worden. De heer De Kraker zegt, dat de schoolbehoeften die door ingezetenen geleverd worden, toch ook goed zijn. De voorzitter„Een schoolboekje komt er min der op aan." De heer Van de Ree „Wanneer men goed be taalt, dient het goed te zijn ook." Met 5 tegen 2 stemmen wordt de lieer C. A van Vessem begunstigd met de leverantie van drukwerken, enz.tegen de heeren De Klerk en De Bokx. IV. Aanvraag van C. Klaassen om verhonging van zijne jaarwedde met ƒ10, als doodgraver. Met algemeene stbmmen wordt op voorstel van Burg. en Weth- besloten tot afwijzende beschik king van het adres. V. Overdracht van het onderhoud van den grind weg in den GrootenHuissenspolder aan de gemeente. In het adres van het polderbestuur wordt gewe zen op den toestand van dien weg, waarvan eene verbetering hoogst noodzakelijk is. De zware las ten die de polder voor zijne rekening heeft in aan merking nemende on het belang, dat de gemeen te heeft bij eene flinke aansluiting roept liet bestuur den steun der gemeente in tot onderhoud van dien weg. De voorzitter wijst er op dat de gemeente reeds een lengte van circa 6000 M grind ten haren laste heeft, en dat slechts ten halve kan onderhouden dat bedoelde weg eene lengte heeft van 176u M, zoodat er waarlijk van geene overdracht sprake kan zijn. De heer De Kraker erkent de meening van den voorzitter, doch gelooft tevens ook dat een goe de weg naar de haven van den Kleinen Huissens- polder niet van belang voor de gemeente ontbloot is. De voorzitter \ermoedt dat dan de kaai weldra in in een dorp zou herschapen worden. De heer Van de Ree zou even gaarnb zien dat de gemeente zich dfiar uitbreidt, als op het dorp rondom het kerkgebouw. Burg. en Weth. stellen voor tot afwijzende be*

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2