Xo. 573. Woensdag 5 Februari 1800. 5<J Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Sta at K u Uilig Overzicht. FEUILLETON* ©3P MSI' Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag-- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Hoe weinig er in den tegenwoordigen tijd oojj moge gebeuren, toch valt er licht iets voor,'dat de moeite waardig is om aan de vergetelheid te wor den ontrukt, door het op te teekenen in aag- en weekbladen. Ook in de parlementaire geschiedenis van Ne derland valt wel eens iets gewichtigs voor. Zoo beknopt en duidelijk mogelijk willen we ditmaal daarvan medecieeling doen, in plaats van, zooals gewoonlijk, dit gedeelte aan het buitenland te wijden. In onze eerste kamer is Vrijdag eene beslissing gévallen, die aan den minister van koloniën de portefeuille zal kosten. De begrooting van minis ter Keuchenius is met 20 tegen 19 stemmen ver worpen. Tegen stemden de heeren Insinger, Six, Ve- ning Meinesz, Alberda, Van Royen, Bhjdenstein, Goenen, Viruly, Wertheim, Welt, Rangers, Van der Breggen, Bultman, Donker, Van Swinderen, Blussé. Van Nagell, Van Lier. Prins cn Van Gennep. Vóór de begrooting stemden de heerenPijn appel, Van Pa Handt, Regout, Van Zuijlen van Nyevelt, Van Nispen. Hengst, Kappeyne, L. van Nispen, Verheven, Hnydecoper, Hein, De Bruyn, Van Lvnden, Smitz, Smits van Oyen, Magnée, Pyls. 't Hoofd en de Voorzitter. Afwezig waren de heerenHenry, Smits, Mul ler. Fransen van.de Putte, Van Tienhoven, Van Eysinga, Breuning, Moolenburgh, Stoik en VanA- korlttken Er zyn twee vacatures door overlijden van de hh. Van der Goes en De Vos van Steenwjjk. Dat bet eenmaal tot eene botsing zou komen VERTELLING VAN FRIEDRICH FRIEDRICH. XVII. - Laat haar maar gesloten, zei Jan eindelijk- Gesloten Nooit, riep de strandvonder. Ik wil zien, wat zij bevat. Dacht gij, dal deka- pfiijein er voor niets zoo op stond.dat de kist eerst zou.gered worden? Hij wilde immers stil gaan léven; dat kan toch niet als hij niet rijk was? tfet oude schip h,ad. weinig waarde, maar in deze kiat ,iszijn vermogen geborgen daai om dacht hij nog eer aan haar dan aan zijn eigen leven. Jan zweeg. De strandvonder zette zijne pogingen om de kist të openen, uit alle macht voort. In blinde woede nam hij eindelijk de bijl, en dee.d daarmede zulke hevige slagen op de kist, dat het slot brak en het deksel opensprong. Vol ongeduld en met begeeri- ge blikken bogen de beide mannen zich over het kistje heen. Dit was waterdicht gesloten geweest; althans de inhoud vertoonde niet liet minste spoor met den minister, was te voorzien. En dat het op dezen minister alleen gemunt was, spreekt uit de aanneming van al de andere hoofdstukken met bijna algemeene stemmen, en de meeste zelfs zonder stemming. Het bewijst ook. zegt het Dag blad, dat de eerste kamer gaarne het tegenwoor dige kabinet aan het werk wil blijven zien. Als opvolger van den heer Keuchenius wordt reeds genoemd heb kamerlid Van Nunen, afge vaardigde voor Zevenbergen. In Suriname is ook iets gebeurd, dat aan den gouverneur wellicht zijne betrekking kan kosten. Het is natuurlijk van het grootste belang, voor een goeden gang der bestuurszaken, dat er eene gunstige verstandhouding bestaat tusschen den gou verneur en de koloniale staten. Deze goede ver standhouding is sedert eenigen tijd verbroken De staten vroegen den gouverneur om inlichtingen, welke deze weigerde te geven, met de boodschap er bij, dat hetgeen hij zou kunnen mededeelen. slechts feiten zijn, die sinds lang aan ieder bekend zijn. Algemeen wordt deze handelwijze van den heer De Savornin Lohman afgekeurd. Echter zij het bij dergelijke gevallen verstandig, niet te spoedig te oordeelen. daar het niet bekend is welke rede nen de gouverneur kan gehad hebben om aldus te handelen. Du heer Wertheim heeft den minister in de eerste kamer inlichtingen gevraagd omtrent deze zaak en de minister verklaarde, dat de gouverneur het volste recht had om op de staten verstoord te zijn en wat het weigeren van inlichtingen betreft, de staten vroegen naar den bekenden weg. De vorm echter waarin de gouverneur zijne gevoelens van vochtigheid. Verscheidene dichtgebonden zak ken met geld en eenige gouden versierselen, ver toonden zich het eerst aan hun oog. De strand vonder greep haastig een der zakken. Het is goud! riep hij met glinsterenden blik. Met zijn mes opende hij het zakje, daarna een tweede, en verscheidene goudstukken vielen in de kist. Vol vreugde woelde hij met de hand in de blanke, glinsterende munten. ZóoveeLbad hij toch niet verwacht. Dat zijn duizendenriep hij. Eene zoo gelukkige vangst hebben wij nog nooit gedaan Jan had een. zorgvuldig met een band Omwon den pakje, in de hand genomen, en opende dit. 'Het bevatte een aantal papieren van waarde ne vens de yerkeringpollssen van het schip en zijne jading. Ook deze vertegenwoordigden natuurlijk "eene niet onaanzienlijke waarde, daar schip en la ding verloren waren, en dus de verzeke-.ingssom knoest uitbetaald worden. Nu zijn wij rijk- rijk'.riep de strandvonder, die zijn blik niet van het goud kon afweDden. Mogen wij het behouden vroeg Jan. Zij, aan wie het toebehoort, leeft nog- De strandvonder gat geen antwoord op deze vraag. Zij weet niet, dat het kistje gered is, zei hij eindelijk. -- Niemand weet er van dan Auste, en dié zwijgt Op den bodem van het kistje lagen verscheide ne familiepapieren van den kapitein, en daaron- aan de staten mededeelde, is naar het oordeel des ministers niet toe te juichen. De eerste kamer is tot nadere bijeenroeping ge scheiden. AXEL, 4 Februari 1800. Naar wij uit goede bron vernemen, zal op de losplaats aan de Sassing alhier, eene weegbrug ge plaatst worden. Zaterdag hield de vereeniging van suikerbie tentelers „Door eendracht Stei k" alhier op de bo venzaal van P Koole, eene vergadering welke werd bijgewoond door een 4u-tal leden. Na resumtie der notulen van de vorige bijeen komst, werd door den voorzitter medegedeeld dat geene aanbieding was ingekomen voor de geannon ceerde prijsopgave. De suikerfabriek van Calloo wilde wel een ge-, deelte dier hoeveelheid coutracteeren, voor zoover de inlading aan het water kon geschieden. Daar dit slechts ten deele in het belang der ver-een ging werkte, heeft het bestuur dit aanbod van de hand gewezen. De heer A Dieleman te Axel-Sassing vroeg of de 146 gemeten Kleine verbeterde Wanzleben nog dis ponibel waren. De Voorzitter meende dat de aangevers hun woord wel gestand zouden doen. Zqo ja, dan wenschte de heer Dieleman de be slissing daarvan tot Dinsdagavond aan te hou- don. De heer Koole vroeg of de heer Dieleman sui kerbieten agent was en de heer Cappon wilde den prijs van het aanbod weten. De heer Dieleman kon op geen dezer beide vra gen een beslissend antwoord geven. der een verzegeld pakje met het opschriftVoor .mijne dochter na mijnen dood. De strandvonder wilde het openen. Jan echter legde zijne hand op den arm zijns broeders. Doe dat niet, zei hij vermanend. - Waarom niet? Denkt ge, dat ik haar dit zal geven, en daarmede dadelijk verraden, dat wij in het hezit van dit kistje zijn en het geopend hebben antwoordde Klaas. Juist wilde hij het zegel verbreken, toen een eigenaardig luid kloppen tegen den kant van het schip werd vernomen. De strandvonder schrikte hevig, angstig keek hij rond het was of de hand eens dooden aan het schip had geklopt. - Wat was dat? riep hij. Het geluid herhaalde zich. Nu hoorde hij, dat de kleine boot door de golven tegen het schip werd geworpen, en hij moest lachen om zijne dvva ze vrees. Vroeger toch had hij zelfs geene viees gekend. Haastig verbrak hij thans het zegel, en opende het geschrift. Dit was met eene vaste, duidelij ke hand gesteld. H.alfluid las hij Mijne lieve dochterIk reken het mij tot plicht, u na mijnen dood een geheim bekend te maken, dat ik bij müc lev§n om verschillende re 'denen heb verzwegen. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1