(ifmcngd Nieuws. 11 e e h t s z a k e n. A V E li, 3 1 Jannari 1 s ft o. Tft ondei wijzer aan de Cbr. school alhier, benoemd de heer M. van Doorn, te Amsterdam. - Waarop zijn wij 19de eeuwers meer gesteld dan op eene vlugge bediening of eene spoedige afdoe ning van zaken, wanneer we van eene openbare of particuliere inrichting gebruik maken Geen wonder dan ook, dat menigmaal of liever steeds, hij of zij die eene zaak voor het publiek opent, daarbij belooft, dat aan de bediening niets zal ontbreken. Sommige gevallen komen wel voor, dat aan die belofte niet wordt voldaan. Zulks kan bij een particulier wel eens gebeuren. Wat ons echt ai' dezer dagen is overkomen, gaat alle grenzen te buiten. Ons blad wordt des Dins dag- en Vrijdag-avonds uitgegeven. Wat op die dagen in de naaste omgeving voorvalt, trachten we natuurlijk zooveel mogelijk in het nummer dat des avonds verschijnt, nog op te nemen. Vandaar dat we onzen correspondenten verzoeken in der gelijke gevallen van de telograaf gebruik te maken. Verleden Dinsdag had de verpachting plaats van de tollen op den weg van Hulst naar Walzoordeu en van Axel naar Terneuzen. Daar deze verpach ting te Huist werd gehouden, wachtten we na tuurlijk een telegrafisch bericht van den uitslag Onze correspsndent te Hulst deed zijn plicht Om 3 ure 30 minuten bood hij te Hulst zijn te legram aan. Voorloopig had hij ons gemeld, dat het telegraaf kantoor tot half vijf gesloten is; naar alle waarschijnlijkheid zou het dus om vijf uur of hoogstens half zes in ons bezit zjjn. Maar jawel 1 Het wachten moede, werd het nummer van Dinsdagavond ter perse gelegd en toen alles afgeloopen was, kwam het telegrafisch bericht opdagen, dus te laat voor dat nummer. Om 7 ure 15 minuten was het te Axel gearri veerd. Als dat niet vlug is, dan weten we er niemendal van. We zijn met de inrichting van een telegrafisch toestel wel zoozeer bekend, dat we wel weten, dat een dfaadbericht om twee uur af te leggen, geen twee en een half uur noodig heelt. Een bejaard mönsch kan het nog vlugger. Niets was in ons geval natuurlijker, dan dat we in het eerst aan de activiteit van onzen corres pondent gingen twijfelen, hoewel we dat niet van hem gewoon zijn. Doch het langverwachte tele gram bewees ons klaar en duidelijk, dat de tele graaf van de Spoorwegmaatschappij Mechelen- Terneuzen door hare duizelingwekkende snelheid de oorzaak was, dat we eerst om half acht te weten kwamen, wat te half 4 reeds, op een afstand van twee uur van ons verwijderd, gebeurd was. De veronderstelling ligt voor de hand, dat het belicht door zijne belangwekkende snelheid onze plaats is voorbijgeloopen, een plezierreisje door Ne derland heeft gemaakt en ten slotte, zich herin nerende, dat het te Axel moest wezen, dan maar in vredesnaam daarheen is gesneld Dergelijke gevalletjes recommandeer en Het zii verre v in ons, iemand van deze vertra ging te beschuldigen; maar in gemoede vragen wij Aan wie de fout Hoewel we thans met onze mededeeling van den uitslag der verpachting te laat komen, willen W5 het echter toch hieronder laten volgen ten dienste van die lezers, welke daarvan in andere bladen nog geen kennis namen. HULST, 28 Januari. Ten overstaan van den alhier resideerenden no taris mr. J. G. van Deinse, had heden namiddag door den Burgemeester dezer gemeente ten Raad huize, de openbare verpachting plaats van de tol len op don weg van Ter Neuzen naar Axel en op dien van Hulst naar Walsoorden. De uilslag was als volg t Tol Zwaantje verpacht aan J. Dieleman voor 440 Spui J. de la Rivière 380 Axel C. L. Sijs f 900 Rusl.wat J. van Geijt ƒ2010 Kuitaart J. Tielman ƒ1190 Walsoorden P, J. Kuijpers ƒ1410 De verpachting geschiedde voor den tijd van 3 jaren, terwijl de pachtsom per jaar is berekend. HONTENISSE. Als in dezen tijd eene zaak op de lange baan geschoven wordt, een arbeid on afgedaan blijft, eene onderneming mislukt, een plan de bodem ingeslagen wordt, dan zegt' men eenvoudig't Komt door de influenza." Of de ze ziekte echter de schuld was van de slechte opkomst naar het concert, j. 1. Zondag door onze Haj mome gegeven ten voordeele harer kas. dur ven we niet geloovtn de influenza toch is zoo goed als geweken. Als gebrek aan kunstzin de oorzaak is dan beklagen wij bet arme publiek on zer gemeente, doch ook daarvan durven wij het niet beschuldigen en wij zouden ons dan ook zeer ver gissen als het concert a. s. Zondag door de Zan„ vereeniging te geven niet meer hoorders tot zich trok. Het programma toch belooft zeer veel De lezer merkt ondertusschen, dat wij niet kunnen klagen over gebrek aan uitspanning. Aanhouden blijft echter onze klacht over de slechte gemeen schap met Hulst en de nog slechtere correspondentie met de treinen. De wagen die dagelijks twee maal rijdt, moge als wagen uitstekend zijn, gemak brengt hij ons zeker weinig aan, vooral in den winter. Verblijdend is dan ook weder de tijding dat door de heeren J. J. A. Kuys van 's Graven bage en A. Hartog van Rotterdam concessie is aangevraagd voor het aanleggen en exploiteeren van een stoomtram Walsoorden Hulst. Daarmee stoomen we nog wel niet naar Hulst maar toch, zoo moeten we er komen. ZAAM.SLAG. Tot gezworen van den Zaamslag polder, in plaats van wijlen den heer J. de Mul, is benoemd de heer Dirk Dekker. ZAAMSLAG, 31 Januari. Gisteren beeft alhier, ten behoeve der vereen! ging „In 't belang der Landbouwers" alhier, de aanbesteding plaats gehad van a. 254,100 K. G. Ammoniak Superphosphaat. bevattende 7 pCt. stikstof als ammoniak en 9 pCt. phesphorzuur, beide oplosbaar in water, waar voor were ingeschreven door de heeren M. H. Salomonsen te Rotterdam voor ƒ9,03 Van Hoorn, Luitjens Kamminga te Pieterbuien voor 8.28 H. J. Vlaeminck te St. Jansteen voor /8,27\ J. J. Kortman te Rotterdam voor /"8,27 J. J. Kortman te Rotterdam voor f8,26, F. Pellacrt te Westdorpe voor 8,26. Jos. de Pooi ter te Rotter dam voor ƒ8,26, Van Hoorn Luitjens Kammin ga te Pieterburen voor ƒ8.25, J. J. Kortman te Rotterdam voor ƒ8,25. en van b 72,800 K. G. Chili Salpeter, bevattende 15 16 pCt. stikstof als Salpeterzuur. A. Dieleman te Axol-Sassing voor ƒ9.71, J. A. Pateer te Hontenisse voor ƒ9,64, P. J. Scheele te Terneuzen voor ƒ9,59, D. J- Oggel te Axel, voor ƒ9,56, F. Dellaert te Westdoroe voor ƒ9,49, J. F Adriaanssens-Polfliel te Hontenisse voor ƒ9.47, P. Adriaansen-Goethart ie Hontenisse voor ƒ9,46, Den heeren Kortman te Rotterdam en Adriaan- sens-Goedhart te Hontenisse, zijn de leveringen gegund. ZAAMSLAG. In de heden namiddag gehouden raadsvergadering werd besloten le tot onderzoek der nadeelige werking van de verbinding van den toren en het kerkgebouw der Ned. Herv. gera. ongeveer een halfjaar na dit tijd stip 2e tot bekoming van nadere inlichtingen van den heer A. Kok hoofd der school te Othene, alvorens eene toelage ad ƒ19,— toe te kennen tot in 'stand houding en bevordering eener opgerichte kinderbi bliotheek aldaar. 3e. tot afwijzende beschikking op een voorstel van H. Klaas8en, tot vermindering van zijn aanslag in in den Hoofd. Omslag. 4e. tot aanhouding van een request van een 4tal ingezetenen en een adres van adhaesie van een 7ütal inwoners der gemeente tot bebouwing van het dorps plein. se. tot behoud van de oude kaarten van het kadas ter nog voor dit jaar. 6e. tot kennisgeving aan den ker&eraad der Chr. ger. gem. dat de Raad geen principieel bezwaar ziet betrekkelijk zijn adres tot verpleging van onvermo gen de krankzinnigen te Veldwqk. 7e. den heer C. A. van Yessem met ingang van 1 April a. s. te begunstigen met het voor de secretarie benoodigde materieel. 8e. tot afwijzende beschikking otn het onderhoud van den grindweg in den Grooten-Huissenspolder ten laste der gemeente ovor te dragen. 9e. tot afwijzende beschikking op een adres van C. Klaaseen om verhooging van jaarwedde als doodgra- 10e. tot af en overschrijving v?.n posten op de be grooting voor 1839. 11e. tot beschikking van een6 gratificatie ad ƒ30, aan den brigadier der Rijks-veldwacht. TER NEUZEN. Bij besluit van Z. M. den Ko ning van den 9 Januari 1890 is aan R. Platteeuw vergunning verleeBd, zijne kalkblusschei ij en bewaarplaats van ongebluschte kalk te mogen ver grooten, met vernietiging van het besluit van Burgemeester en Wethouders van Ter neuzen van 20 September 1889 No. 2. Ds. D. Fregeres te Groede heeft bedankt voor het beroep naar de herst. Evang. Luth, gem. te Enkhuizen. Welke eischen in sommige streken van Fries land aan eene menschelijke woning worden ge steld, is in deze week te Oudehaske gebleken. Het land van K. IJ, aldaar was Dinsdagavond nog land en niets voorspelde de metamorphose, die het in een enkelen nacht zou ondergaan. En toch Woensdagmorgen stond er een huis, kant en klaar, en recht huiselijk steeg de rook uit den schoor steen naar boven. Een quaestie over eigendoms recht was de reden van dezen nacbtelijken arbeid en de duizend-kunstenaar, die aan dit wonder van bouwkunst het aanzijn gaf, was een timmerman uit Wirdum. Overigens heeft men in de heide streken de voorbeelden voor het grijpen van wo ningen, die binnen den tijd van enkele uren wor den opgetrokken. Treedt een paar in het huwe lijk, dan wordt door de gezamenlijke bloedver wanten eene woning van plaggen en riet opge trokken, die nog denzelfden avond door de jong gehuwden wordt bewoond. Zondag jl. werd het dorpje Poeldijk door een groot gevaar bedreigd. Een aldaar wonend klui zenaar mot gekrenkte geestvermogens verzamelt alle hout en takkenbossen, die hij maar bemach tigen kon, zoodat zijn kluis dikwijls, en vooral in den tijd der snoeiing, bijna geheel met deze brand stof gevuld is. Zondag j. 1. hoordde de buurman van „gekken Frans" vreeselijke kreten in diens woning, en toegesneld, vond hij deD ongelukkige als eene vurige massa kronkelende op den grond De buurman had gelukkig de tegenwoordigheid van geest, den arme in dekens te wikkelen, hem de brandende lompen van het lichaam te rukken en een begin van brand in de takken te blus- schen. Vreeselijk geblakerd is de ongelukkige naar het armhuis vervoerd, waar hy onder ver schrikkelijke smarten is gestorven. Ziji: zinneloos woelen belette het aanleggen van het noodige vel band. Arrondissements-Jiechtbank te Middelburg. Dinsdag 28 Januari zijn veroordeeld P. V., 25 j., dienstbode te Sint Jansteen (Hei kant), wegens beleediging, tot ƒ5 boete of 5 da gen hecht. Ie. N. S. d. J., 16 j., 2e. J. C. H12 j., 3e. N. P. H., 11 j., allen te Terneuzen, wegens dief stal, de le tot 10, de 2e en 3e ieder tot 3 dagen gevangenisstraf. le. F. R., 29 j., 2e. A. R.. 85 j., aibeiders te Clinge, wegens mishandeling, ieder tot 8 boete of 8 dagen hecht. P. J. v. G., 42 j., arbeider te Clinge, wegens overtreding van rijksbelastingen, tot ƒ18 boete of 10 dagen hecht. J. G., huisvr. van P. v. H., te Kauter (Clinge), wegens overtreding 7an rijksbelastingen, tot 7 dagen gevang. Kantongerecht te Terneuzen. Vrijdag 24 Januari zijn veroordeeld: J v V, gezagvoerder der stoomboot „Congo," gedomicilieerd te Selzaete. wegens het als gezag voerder van e6n binnenschip niet de vereischte lichten voeren, tot eene boete van ƒ15, subs. 5 dagen hecht. A B, zonder beroep en zonder bekende woon- of verblijfplaats, wegens het zonder toelating bui ten noodzaak uitoefenen van een beroep, tot eene boete van ƒ30 subs. 15 dagen hecht. L 3, werkman te Terneuzen, wegens het doen

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2