No. 369. Woensdag 22 Januari 1890. 3e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHILEMYY AXEL" Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. ©S> 111 13 3sa 2) xni. BinnenInndsch Nieuws. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent5 voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De aanvullings-verkiezingon welke in Frankrijk noodzakelijk waren tengevolge van de nietig ver klaring van eenige stemmingen, hebben den Bou- langisten weder eene volkomen nederlaag bezorgd. Van de heele Boulangistische partij zal op den duur wel niets meer terecht komen. De mooie genei aal zit op het eiland Jersey en verscheide- nen zijner aanhangers wenschten misschien wel dat hij op de Mookerbei zat. Wat is die heele beweging anders geweest, dan een storm in een glas water. De wereld is eigenlijk dwaas geweest, zich zoozeer met de woelingen der Boulangisten in te laren. Het ware beter geweest, alles met een kouden, onverschilligen blik gade te slaan, dan zich in te beelden, zooals een enkele maal plaats had, dat Frankrijk in gevaar was. Ze hebben altijd beweerd, de Boulangisten na melijk, dat zij republikeinsch gezind zijn. Die aap zal nu duidelijk uit den mouw komen Wat toch is het geval? Te Loriënt was graaf Dillon geko zen. Graaf Dillon is de man die minister van fi nancien geweest is van Boulanger. Die verkiezing werd vernietigd omdat de graaf niet verkiesbaar was. Nu had eene nieuwe stemming plaats en de uitslag gaf 4000 stemmen voor den republikein, 5000 voor den monarchaal en 2000 voor den Bou- langist. Herstemming moet dus plaats hebben tusschen de beide eersten. De Boulangisten heb ben den uitslag in hunne handen. Wat zullen zij doen? Als oprechte republikeinen, zooals ze zich noemen, zijn zeverplicht op den republikein schen kandidaat te stemmen. Over 't Engelsch-Portugeesche geschil wordt nog VEETELLING VAN FRIEDRICH FRIEDRICH. De warme drank scheen de ongelukkige goed te doen. Het leven keerde langzaam terugmaar daarmede ook tegelijk de smart over den dood haars vaders. Zij schreide bitter. Meer dan eens keek de strandvonder bezorgd en angstig naar het bed. Dat schreien klonk hem als een verwijt. Was het niet zijn schuld, dat de ongelukkige, om wien dit kind weende, was verdronken Immers had deze kunnen gered worden, ais hij zijn broeder niet belet had hem een riem toe te steken. Een, hem tot nog toe onbekend gevoel, beklem de zijr.e borst; hij zou gaarne naar het bed ge gaan zijn en de weenende een vertroostend woord hebben toegesproken, maai' hij vreesde haar aan te zien. Kom meê, zeide hij tot zijn' broeder. Jan stond dadelijk op. Ook hij scheen er naar druk gesproken. Groot en algemeen is de verontwaar diging over het brutale stuk door lord Salisbury bedreven. Sakkerloot, waar zou het heen moeten, als die groote hanzen zoo maar ongestraft op hun poot konden spelen. Wij, kleintjes, konden dan wel stilletjes opdoeken. Het Portugeesch gouvérnement heeft besloten zich tot de Europeesche mogendheden te richten met het verzoek een internationale conferentie, krachtens artikel 12 van het Berlijnsch Verdrag, bijeen te roepen. Ingeval de mogendheden het verzoek van de hand wijzen, zal Portugal met Groot Brittanje de onderhandelingen voortzetten over de landstreken, liggende tusschen het Nyas- sameer en den mond der Zambezi. Leiden deze onderhandelingen tot geen practisoh resultaat, dan zal Portugal elke gelegenheid aan grijpen om zijne eischen onder de aandacht van Europa te brengen. Aan de leiders der liberale en der republikein- sche partij is onderhands te kennen gegeven, dat alie middelen der diplomatie nu en later zullen in het werk gesteld worden om Europa's belangstel ling voor Portugal's eischen te winnen. De vertegenwoordigers van Portugal te Weenen en te Berlijn zijn naar Lissabon ontboden om van den minister-president instructies te ontvangen over de aanhangige kwestie. Naar de Figaro mededeelt, richtte de Portu- geesche regeering zich onmiddellijk tot vorst Bis marck, als president van de Berlijnsche conferen tie, om toepassing van artikel 12. Direct na de opening van het Engelsche parle ment zal aan lord Salisbury gevraagd worden of aan het ultimatum, aan Portugal gezonden, een verlangd te hebben de kamer te kunnen verlaten. Waar wilt ge heengaan? vroeg Hendrik. Naar het strand. Dan ga ik mee. Blijf hierantwoordde zijn vader en wierp een blik naar de bedstede. Doe wat rum in de thee om haar te verwarmen, voegde hjj er bij. Hendrik bleef. Hij had den blik zijns vaders begrepenen ook de donkere, morrende gezich ten zijner moeder en zuster waren hem niet ont gaan. De strandvonder en Jan gingen naar het strand, dat met de overblijfselen van het gestrande schip rijk gezegend was. Zij wilden zooveel mogelijk bergen, maar geen van beiden sprak een woord bij dezen arbeid. Zij zal het verlies haars vaders wel niet te bov6n komen, zei Jan eindelijk. De strandvonder gaf geen antwoord. Hij was bezig eene aangespoelde kist te halen, en hoewel deze hem te zwaar was, wilde hij zijn broeder niet verzoeken hem te helpen, aileen om geen aut woord te behoeven te geven op deze laatste woorden. Zwijgend vervolgden zij hun werk. Zij vonden de overblijfselen eener kleine boot en twee lijken, die zij schroomvallig naderden, uit vrees ook het lijk van den kapitein te vinden het waren twee matrozen, geheel vreemden. Zij trokken de lij ken tot onder de duinen, opdat zij niet door den vloed meegevoerd zouden worden. kabinetsraad is voorafgegaan. Naar men verzekert, handelde lord Salisbury geheel op eigen hand en raadpleegde geen enke len minister. De man zal zich misschien op het oogenblik dat hij zoo'n kras besluit nam niet erg lekker gevoeld hebben. Maar daar kan dat arme Portugal toch waarlijk niets aan doen. Het Spaansche koninkje knapt met den dag op en in bijna heel Europa is de influenza sterk aan het afnemen. Bij circulaire van Ged. staten van Zeeland, dd. 4/10 Jan. jl. (Provinciaal blad no. 6 van 1890) wordt o.m. de aandacht der gemeentebesturen gevestigd op art. 46 der nieuwe schoolwet, volgens hetwelk heffing van schoolgeld zal moeten worden ingevoerd tenzjj vrijstelling van die verplichting worde verleend. Volgens het verslag der provincie over 1888 wordt in tien gemeenten geen schoolgeld geheven, terwijl in veertien gemeenten de opbrengst van een jaar beneden de /TOO bleet. Eerstgenoemde gemeenten zi]n de navolgende, het achter iederen naam vei melde cjjter duidt het zie lental aan Cadzand 1255, Dreischor 1217, Haam stede 971, 's-Heer Abtskerke 329, Cortgene 1092, Oosterland 1402, Ossenisse 879, Wolfaartsdijk 2107, Zaamslag 2905 en Zuidzande 1116. De gemeenten, waar het sehoolgeld minder dan 100 per jaar bedraagt, zijn onderstaande met het daarachter vermelde bevolkingscijferAagtekerke 579, Axel 3252, Boschkapelle 1277, Eede 1225, Graauw 1968, Hengstdijk 659, 's-Heerenhoek 980, Wat wilt ge met de kist doen, die nog ia de boot is? vroeg Jan eindelijk. Die is daar goed geborgen, gaf de strand vonder ten antwoord. Hebt ge plan haar voor het meisje te bewa ren vervolgde Jan. Zij heeft er het meeste recht op. Weder zweeg de strandvonder. Er was strijd in zijn gemoedhij had medelijden met de onge lukkige, maar zijne hebzucht dreef hem die kist, van wier bestaan buiten hem niemand dan zijn broeder en Auste kennis droegen, voor zich zelf te behouden. We zullen eerst zien wat er in is, zei hij ten laatste. Wanneer zullen we haar halen? Het beste is haar in de groote boot te la ten, daar is zij veilig, vervolgde de strandvonder. Hendrik mag er niets van weten, die jongen heeft zoo zijne eigene meeningenhij zou er ze ker op aandringen haar aan het meisje terug te geven. Maar het is nog de vraag of zij wel zal herstellen en indien niet, waarom zouden wij dan aan vreemden overlaten, wat wij met zooveel moei te gered hebben Als zij beter wordt, kunnen wij altijd nog besluiten hoe te handelen. Jan knikte toestemmendhij was met dit plan wel ingenomen. Wanneer zullen wij het kistje openen? vroeg bij eenige oogenblikken later. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1