Gemeenteraad van Axel. De Sljarigo Johanna Wilhelmina Bronkers, huisvrouw van Cornelis Bartholomeus Lucas, pla neetlezeres van beroep, te- Amsterdam, ontving in October 11. het bezoek van een dienstmeisje, zekere Rika K., die zekere verwachtingen koes terde. welke haar met angst vervulden. Juffrouw Bronkers om raad gevraagd, achtte het beter een genee-heer, dan het planetenboek te raadplegen, want zij kende in Rotterdam een heele goeje die voor ƒ25 een onderzoek zou instellen. Rika gat ƒ40, kreeg /"15 terug, en een paar dagen la ter toog het tweetal op Rika's kosten naar Rot terdam om den geneesheer te raadplegen. Be doelde geneesheer, een 80jarige, schreef het meis je pillen voor. Te Amsterdam teruggekeerd, zei- de juffrouw Bronkers tot Rika: „ik zou die pil- ken niet gebruiken, ik zal je wel een smeersel ge ven," welken raad Rika volgde en ƒ0,75 voor elk fleschje betaalde. Rika werd echter niet beter en nam daarom het kloeke besluit den dokter te Rotterdam een brief te schrijven, waarin zij ver telde het niet mooi te vrnden, dat zij, na 25 voor het consult te hebben betaald, niets vooruit ging. Per omgaande kreeg zij van den dokter bericht, dat hij voor het consult niet meer dan den gewonen prijs van 1,50 had genomen. Rika ging nu naar de' politie, de waarzegster werd ontboden en proces-verbaal tegen haar op gemaakt. Woensdag jl. stond vrouw Bionkers deswege voor de rechtbank te Amsterdam terecht. Eerst had bekl. bij de politie verklaard, dat zij den dok ter werkelijk 25 betaald had; voorden rechter commissaris heette het, dat de gelden eene ver goeding voor tijdverzuim waren en zij die voor hare belasting had besteed en thans heette het, dat zij Rika vooruit gezegd had „Voor minder dan 25 doe ik het niet." Rika, als getuige gehoord, sprak dit tegen, ter wijl de oude geneesheer onder eede verklaarde, slechts 1,50 voor zijn consult te hebben gere kend. De subst.-officier, mr. Pleyte, achtte beklaagde schuldig aan verduistering van 23,50 en meen de dat voor een zoo schandelijk bedrog eene stren ge straf noodig was. Hij eischte dan ook negen maanden gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op 15 Januari. A X E L, 14 Januari 1 89 0. Gisterennaraiddag waren we getuige van eene een voudige en toch zoo indrukwekkende plechtigheid. I e leerlingen der openbare school met hunne onderwijzers, vele oud leerlingen, benevens tal van belangstellenden hadden zich omstreeks half drie naar de algemeene begraafplaats begeven, ten ein de eene laatste hulde te brengen aan de nage dachtenis van den ontslapen hoofdonderwijzer der openbare school, den heer H. van Wijngaar den, den 15en September des vorigen jaars aan zijne familie, leerlingen en vrienden ontvallen. Toen allen op den doodenakker zich om het graf, dat reeds meteen fraaiengedenksteen prijkt, geschaard hadden, richtte de heer H. M. Verbrug- gen, waarnemend hoofd der school het woord tot de honderden aanwezigen en schetste in gevoelvolle taal het doel waartoe allen hunne schreden her waarts gericht hadden. Hij riep het welkom toe aan do leerlingen, de oud leerlingen en verder aan allen die opgekomen waren om getuige te zijn van de plechtigheid. Spreker herinnerde er aan, hoe velen onder de aanwezigen op deze begraafplaats, zoowel aan de noord- als aan de zuidzijde, zoo wel aan den oost- als aan den westkant en in het middenperk een of meer dierbare afgestorve nen aan den schoot der aarde hadden toevertrouwd. Het was hem wel, een bezoek ie brengen aan de plaats waar de geliefde dooden rusten, waar ook hij zijne dierste panden had weggelegd en telkens bij ieder bezoek aan den akker des doods komen hem de woorden des dichters voor den geest Vol van heilige gedachten Treed ik vaak naar 't kerkhof heen Daar voel ik mijn leed verzachten, Daar voel ik mij wel alleen. O, van uit die groene zoden, AVaar zij rusten, mat en moê, Ruischt er van mijn lieve dooden, 't Blijde wederzien mij toe. Iljj hoopte, dat eenzelfde gevoel ook de^ aanwe zigen mocht bezielen," waar de: dooden ons'telken? toeroepen: Heden ik, morgen gij! U wacht ik ook Daarop scbetsie spreker den heer Van AArijn gaarden als onderwijzer, hoe nij leefde voor het onderwijs en het welzijn der aan zijne leiding toevertrouwde leerlingen. Hoevelen aan hem de eervolle betrekking te danken hebben welke zij in de maatschappij vervullen. Tal van plaatsen zijn in Nederland aan te wijzen waar leerlingen van hem met eere hun bestaan vinden, om van onze gemeente zelve niet te spreken. Immers al de viei tegenwoordige onderwijzers hebben bij hem hunne opleiding genoten. Was hij de vriend der kinderen by uitnemendheid, ook als men«chen vriend heeft hij zich onverwelkbre lauweren om de slapen gevlochten. Als priester en Leviet voor bij gingen, was hij dikwijls debarmhartige Sa maritaan. Nam de overledene deel in het lijden zijner jnoote en kleine medeburgers, ook in 'hunne blijd schap had hij zijn genoegen Spreker herinnerde er hierbij aan, hoe de heer Van Wijngaarden zich bij verschillende gelegenheden, als daar zijn het bezoek des Konings aan Axel in 1862, het 300 jarig herdenkingsfeest van Neerlands onafhanke lijkheid, 1 April 1872, de 25-jarige regeering van onzen vorst, 12 Mei 1874, de' inhuldiging van on zen Burgervader, 7 Mei 1886 en ook verleden jaar nog bij de viering van 's Konings 40-jarig jubilé aan de spits stelde van het feestvierend Axel- Nog klinken ons in de ooien de woorden van den psalmist door den heer Van Wijngaarden toen op zoo gevoelvolle wijze, uit dankbaarheid voor het her stel van den geliefden Oranjevorst, uitgesproken Geloofd zij God met diepst ontzag, Hij overlaadt ons dag aan dag Met zijne gunstbewijzen AVas het jaar 1889, voor den heer ATan Wijn gaarden zoo rijk aan gewichtige herinnerfngsdagen, slechts éen, zijn 65sten jaardag heeft hij mogen Vieren op 13 Januari. Den 28 Mei was de over ledene 25 jaar secretaris van de onderwijzersver eeniging in het arrondissement Axel, den 23 Juni, 35 jaar Hoofd der openbare school in deze ge meente en den 24 Juli, 50 jaar onderwijzer. Be leefd heeft hij ze, die drie laatste gedenkdagen doch onder omstandigheden, die van eene feest viering allerminst sprake konden doen zijn. De hardnekkige, pijnlijke ziekte welke hem ten grave sleepte, had ook toen reeds haar sloopend werk aangevangen, helaasmet het bekende gevolg. Heden de dag waarop anders eene talrijke vriendenschaar zich ten huize van den overledene vereenigde om hem met zijn jaardag geluk te weuschen, kwam spreker het meest geschikt voor tot plaatsing van een gedenkteeken. Prijkt het gedenkteeken der familie aan het hoofdeind, wij zullen het onze aan de voeten plaatsen, als leer lingen, die bij hem steeds om wijsheid kwamen. Zaten ook niet de discipelen aan Jezus' voeten om Zijne wijsheid te hooren, was het met Maria en de zondaren niet evenzoo $n zat ook niet Saul aan da voeten van Gamaliel om levenswijsheid van hem te erlangen En moeten wij allen niet van God geleerd worden op deze aarde, als de voetbank Zijner voeten Hierna bracht spreker zijn dank aan oud-leer lingen en leerlingen, die hebben samengewerkt om op heden hec graf van den geliefden doode te sie ren met twee prachtige kransen. Hij richtte tot allo aanwezigen het verzoek, dit aandenken wel in bescherming te willen nemen, opdat schennen de handen zich daarnaar niet uitstrekken. Ten slotte noodigde hij de onderwijzers Van Yessem en Cransberg uit, de kransen te willen hechten aau den daarvoor bestemden standaard; eerstgenoemde die der leerlingen, laatstgenoemde die der oud leerlingen. En hiermede was deze plechtigheid, die bij ve len nog lang in herinnering zal blijven, afgeloo- pen en begaven zich de leerlingen weder in de beste orde naar hunne school, terwijl nog velen in den loop van den dag een bezoek brachten aan de laatste rustplaats van onzen onvergetelijker. Van AVijngaarden. Naar wij vernemen zal door het onderw. pers. en de leerlingen der Rijks Normaallessen alhier, eveneens een tweetal kransen geplaatst worden op het graf van wijlen den heer IJ. van Wijugaar- den, in leven-directeur dier-inrichting. Indertijd hebben wq, gempld dat de Sasdijk -in onze gemeente, in een keiweg ;zal h Ach apen worden. Thans is, naar we vernemen, 'de levering der daartoe benoodigde keien en kantsteenen onder hands opgedragen aan den heer Prudhoma, van Sint Nicolaas, chef v.m den dienst van wegen en werken der maatschappij Mechelen-Ter Neuzen. In de Ned. Herv. kerk in Zeeland zijn 46 vacante predikantsplaatseno m. in den ring AxelHontenisse, Sas van Gent, Ter Neuzen en Zaamslag in den ring Sluis: St. Kruis en Zui-lzande in den ring IJzendijke Biervliet, Hoofdplaat 'Nieuwvliet en AVateriandkerkje. HULST 13 Jan. Heden had in „het Wapen van Zeeland" alhier, de aanbesteding plaats van circa 100,000 KG. Superphosphaat, ten behoeve dei vereeniging „Landbouw-Belang" te Graauw, waarvoor werd ingeschreven door de beerer, Adriaansens-Polfliet te Hontenisse /"4,15 Salomonson te Rotterdam f 4,05 H. Vlaeminck te Clinge 3,98' Xamminga te Pieter-Buren 3*98 G. J. Krol Co. te Zwolle 3.88 alles per 100 K.G. Aan den laagsten inschrijver is de levering ge gund. KOEWACHT. In het afgeloopen jaar was de loop der bevolking als volgt Geboren werJen 36 m., 32 vr., totaal 68, waar onder 4 onechte. Overleden zijn 22 m., 20 vr.. totaal 42. Leven loos aangegeven 2 m.. 2 vr., totaal 4. J.jEr werden 23 huwelijken gesloten, als tusschen jm. en jd. 18, tusschen jm. en wed. 1 en tusschen wedn. en jd. 4. In de gemeente vestigden zich 73 m., 73 vr., totaal 146; vertrokken zijn 69 m 72 vr.. totaal 141 Bevolking op 31 Dec. '88' 1208 m. 1063 vr. tot. 2271 '89 1226 1076 2302 alzoo vermeerderd met 18 m. 13 vr. tot. ~3l ZAAMSLAG. Vrijdagavond is de arbeider H. v. d. H., in een boerenschuur op den hooizolder aan het werk zijnde, naar beneden gestort. De ongelukkige heeft een arm en een been ge broken en tevens verwondingen aan het hoofd bekomen. De benoeming van den heer C. A. van Ares sem tot houder van het eerlang op te richten te- lephoonkantoor te Zaamslag, is thans door den minister van waterstaat enz., goedgekeurd. De heer mr. Walter, kantonrechter te Hulst, heeft de aandacht van het publiek gevestigd op de in omloop zijnde valsche bankbiljetten. De heer Van Braband, winkelier te Rapenburg, heeft een dergelijk biljet a 25 ontvangen, doch kan zich niet herinneren, wie het hem in betalin"- gaf. Zitting van heden, Dinsdag 14 Januari. Voorzitter de heer D. J. Oggel Tegenwoordig de heeren Dieleman, Dregmans, De Feijter, Koster, Kruijsse, Oggel, Van de Ree en Wolfert. Afwezig de heeren Van Dixhoorn, Van Hoeve en Jansen van Rosendaal. De notulen der vorige zitting worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aau de orde is I. Mededeeling van ingekomen stukken, als: a. Proces-Verbaal van kasopneming bij den ge meente-ontvanger van den 10 Dec. 11., waaruit blijkt dat over 1889 ontvangen is ƒ11908,69 uitgegeven 10658,06® een goed slot van 1250,62® het goed slot van 18S7 is 719,14® iin n n 1888 lo 56,53® er moest dus in kas zijn 3526,30®

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2