IliiiiHMilandscii Nieuws. Gemengd Nieuws. welke haar vóór dien om haren trots en koelheid docfr het volk ontzegd was. Een harer schoonste scheppingen zijn de „Deutsche Frauenvereinen", in oorlogstijd tot verzorging van zieken en ge wonden te velde, in vredestijd tot leniging van allerlei nooden. Algemeen bekend is haar aandeel in den bloei en de bevordering van het streven der internationale vereeniging van het Roede Kruis Haar roem in deze inrichting zal haar overleven en in geheel Duitschian 1 zal zy om hare groote weldadigheid worden betreurd. Zij laat ééne dochler, acht kleinkinderen en ne gen achterkleinkinderen na. De heer mr. W. de Vos van Steenwijk, te Zwolle, lid van de Eerste Kamer der Staten Ge neraal, is Woensdag, pa eene korte ongesteldheid overleden. Omtrent de werkstaking in de machinale vlasspinnerij te Groningen schrijft men van daar: De nieuwe arbeidswet gaf aanleiding tot onte vredenheid. Aan de meisjes en vrouwen, die stuk werksters zi:n, is door de nieuwe wet de gelegen heid ontnomen om tot negen uur 's avonds te blijven doorarbeiden en de verplichting opgelegd om reeds te zeven uur het werk te staken. Het is wel te betreuren dat eene bepaling, wel ke vermindering van verdienste ten gevolge heeft, juist in dezen tijd des jaars, nu de behoeften het grootst zjjn, bet eerst is ingevoerd geworden. Hier ondervindt men dadelijk, dal eene met goede be doelingen ontworpen wet, die in maatschappelij ke toestanden ingrijpt, slechte gevolgen kan heb ben. De Groninger machinale vlasspinnerij is de eeni- ge in haar soort in het geheele land. Dank zij de energie en de technische bekwaamheid van den directeur, graaf Dumonceau, is zi) in staat, schoon met moeire, de concurrentie met het bui tenland vol te houden. In dezen tijd des jaars werpt z(j geen winst af, maar wordt het werk ter wille van het personeel, dat 150 personen sterk is, voortgezet. Het is duidelijk, dat onder deze omstandighe den de eisch van loonsverhoogiDg lichter gesteld dan ingewilligd kan worden. Het is te hopen, dat de werkstakers spoedig tot de fabriek terugkeeren. Of lieverwerkstaak sters. Want de mannen zijn voor het grootste deel aan het werk gebleven. Daar hier echter al ler arbeid in elkander grijpt, en er dus voor die rr.annen alleen op den duur geen werk is, zal de fabriek, naar men zegt, voor goed worden geslo ten, tenzij de onwilligen zich nog mochten be- keeren. De „Nieuwe Provinciale Courant'" weet te ver tellen, dat de fabriek zal worden verkocht, indien het werk niet spoedig kan worden hervat. Het valt te betwijfelen, of er zoodanig besluit reeds ge vallen is. Maar denkbaar is het, dat er tot een dergelijken maatregel in dat geval door de aan deelhouders worde overgegaan. En dan zouden 150 personen tengevolge van een onberaden stap hunne broodwinning verloren heben. Het is in hun belang en in dat der gemeente, waar zij te huis behooren, dat het niet tot zoodanig uiterste kome. Dat het boetestelsel niet kan worden afgeschaft, spreekt van zelf. Van zoodanig stelsel kan mis bruik worden gemaakt, maar het gebruik er van is noodig, zoolang niet allen uit eigen vrije bewe ging goed werk leveren. Intusschen schijnt bet niet waar te zijn. dat de opzichter Foikers zich aan onbehoorlijke handelingen zou hebben schul dig gemaakt. Over graaf Dumonceau, die juist dezer dagen 40 jaren aan het hoofd der fabriek stond en bij die gelegenheid door Zijne Majesteit tot officier van de Eikenkroon werd benoemd, wordt in een strooibiljet geen hard woord gezegd. „De directeur, beet het, was ziek, en zoodoende regeerde de opzichter met alle gestrengheid. Hij heeft ons behandeld zooals geen mensch mag be handeld worden," enz. Die werkstaking is eene treurige zaak. Nog treuriger dan de influenz r, welke hier zooveel slacht offers telt, dat de straten van liet drukke Gro ningen er eenigszins door ontvolkt worden. 4 X F, L, to Januari ISO 0. In het afgeloopen jaar was de loop der bevol king van deze gemeente als volgt Geboren wei den 68 m., 63 vr., totaal 181. waar onder 3 tweelinggeboorten en 1 onecht geboren. Overlijden 32 m. en 42 vr., hieronder zijn be grepen 1 m. en 1 vr. niet beboorende tot de wer kelijke bevolking, dus overledenen beboorende tot de werkelijke bevoiking der gemeente 31 m-, 41 vr., totaal 72. Levenloos aangegeven 5 m., 2 vr., totaal 7. Er werden 27 huwelijken gesloten, als 25 tus schen jongmans en jonge dochters, 1 tusschen jongman en weduwe en 1 tusschen weduwnaar en jonge dochter. In de gemeente vestigden zich 105 m. en 105 vr., terwijl zijn vertrokken 86 m. en 67 vr. m. vr. tot Bevolking op 31 December 1888 1626 1687 3313 Vermeerderd door geb. en vest. 173 168 341 1709 Verminderd door overl. en vertr. 117 1855 3654 108 225 Bevolking op 31 December 1889 1682 1747 3429 Dinsdag is alhier overleden P. B. Reumer, gerechtigd tet het dragen van het Motalen Kruis Bij gunstig weder hopen Maandag 13 dezer oud-leerlingen en leerlingen der openbare school alhier, twee kransen te brengen op het graf van hunnen onvergetelijken onderwijzer. Do leerlingen zuilen zich daartoe om half drie des namiddags naar tie begraafplaats begeven, ter wijl oud-leerlingen, die zich daarbij wenschen aan te sluiten, zich te dien einde op het gestelde uur aan het schoollokaal kunnen vervoegen. De dag van Maandag is opzettelijk gekozen, om dat zulks de geboortedag is van den man. aan wiens nagedachtenis deze stille hulde gebracht zal worden. Woensdagmorgen is door de ambtenaren C. J. van der Walle en E. van Hijfte, te Overslag, bekeuring ingesteld tegen vier smokkelaars, waar van een in handen viel. nl. zekeren E. Tarwe brood, woonachtig te Stekene (Belgie), achterin tende 142 kilogram geraffineerd zout. ZAAMSLAG. Ds. H. J. Kouwenhove alhier, heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. ger. gem. to Middelburg. 't Was 1 uur in den nacht van Dinsdag op Woensdag, toen de landbouwer J. R., te Zaain slag, over zijn erf loopendn, stuitte op een zak vol levende kippen. Vóór hij zich verder reken schap kon geven van deze vondst, zag hij over zijne weide, van het erf zijns buurmans A. D., een kerel aansluipen, wien het stellig om den zak te doen was, doch die, J. R. ziende, snel op de vlucht ging. J. R. nain alvast den zak mee. wekte bedoelden buurman, benevens een derden den beer J. O., en daarop constateerde het drie tal, dat zich in den zak bevonden zeven kippen, een haan, drie luiers en een gehaakte wollen muts Dat hier aan diefstal te denken viel was zoo goed als zeker. Geen der drie heeren was evenwel de eigenaar van het gestolene wie dit wel is, zal zeker spoedig genoeg blijken, terwijl de politie den dief tracht uit te vinden. M. Ct. Tot tweeden wethouder te Philippine is be noemd de heer Jac. F. Voerman. In plaats van het overleden raadslid J. van der Plas te Aardenburg, is Woensdag als zooda nig gekozen de heer L. de Vries, met 46 van de 87 geldig uitgebrachte stemmen. De overige 41 stemmen waren over verschillende personen ver deeld. De schippers-vereeniging „Schuttevaer," te Middelburg, hield Dinsdagavond eene vergadering ondei presidium van mr. G. N. de Stoppelaar. De voorzitter wees in de eerste plaats op den voor uitgang van Middelburg in het afgeloopen jaar, welke zeer zeker ook wel ten voor deele der schip perij zal werken. Van den inspecteur was be delft ontvangen, dat hij niet geneigd was aan het eind der Zandkreek een tonneboei te leggen, maar hij was wel bereid om de daar liggende rood te schilderen er zal evenwel nog eene poging aan- ;ewend worden ter verkrijging van de gewenschte boei. Tot afgevaardigde naar den in de tweede helft dezer maand te Rotterdam, te houden alge- meene vergadering van „Schuttevaer," werd be noemd de heer Jacob Vermeulen, bestuurslid, en tot zijn plaatsvervanger de heer Willem Vermeu len. Er werd gesproken over de bezwaren bij het varen door de houten sluis te Sas van Gent niettegenstaande het jaagpad daar breed genoeg is, mag er langs genoemd pad geen paard worden gebruikt, maar moeten de schepen door menschen getrokken wordenmen zal even wel trachten daarin verbetering te brengen. Hot bestuur is diligent verklaard, om bij de regeering de belan gen der schipperij te bevorderen. Er werd veel gesproken over den slechten toe stand in kanaal te Veere en de ondiepten in het Veersche Gat. Nog werd besloten aan den in specteur te verzoeken, dat de rijks-tonnenlegger te Veere gemachtigd worde, om naar omstandig heden tonnen en bakens te leggen en te verleg gen, alsmede om tusschen ton 7 en 8, voor den Camperlaudschen wal (Spieringpolder) nog eene ton te leggen. Te Middelburg is een knaapje van 9 jaar door het ijs gezakt en verdronken. Men is niet meer zenuwachtig en zwaar in 't hoofd mei, heeft geen vallingen, geen hartklop- ningen, geen lendenpijn, geen spleen meer, men weet niet. meer of men het voelt aan de borsr, aan de longen, aan de nieren, aan de voeten of in de hersenen. Men is doodeenvoudig geïnfluenzeerd, meer niet. Men is onderhevig aan een ziekte, die er geen is, en die toch alle ziekten samenvateen z.iekto. die do zieke niet kent en de geneesheer soms nog mindereen ziekte, waartegen men geen reme dies kent en waartegen toch alle remedies goed zijn; een ziekte, die de dokter geneest, zonder juist te weten wanneer, waarom, hoe, door welke midde len en op welke wijze. Is het in den buik, dat ge pijn hebt Ja Is het aan 't hartJa- In het hoofd Ook! In de beenen VoornamelijkDan is het influenza. Influenza Van waar komt dat - Van Rus land. Ja maar het woord - Ach, het woord 1 Wel uit Italië— Influenza, influence, invloed besmet ting, overhaling. Verstaat ge 't nu Loop naar de tnaan. Wat geeft het me van waar de naam komt van het kwaad. Maar wie heeft het mij gegeven? De warmte? - Misschien welDe koude dan' Wel mogelijk De vochtigheid 't Zon wel kunnen Maar, docter, wat moet ik dan doen Doen Al wat ge wiltAsjeblieft Wel ja, al wat gij wilt. Ik weet er niet van. Docter, gij zijt een ezel 1 Verschooning, ik ben een eerlijk man, en als ge dan met kracht en geweld iets nemen wilt, neem dan antipyrine, en daarmede uit. Of hebt ge liever een briefje? Ja, dokter, geef me een briefje me dunkt, als gij mij iets voor schrijft dat ik al genezen ben. En de dokter schrijft zoo iets in dezen aard Laat de natuur werken 0.75 percent. Houd u warm 55,00 Zuiver water 44,25 (Alle uren een lepel) Den vierden dag is men genezen. Men wandelt fier als een pauw over de straat men ontmoet veel vrienden, en men zegt zooveel men maar kan, al was het zelfs aan een hond met 'nen hoe op Ge weet ik heb de „influenza" ge had En mijn vrouw ook. En de kinderen la gen ermee. En de meid zal haar krijgen De geneesheer maakt dus visites naar hartelust en ziet niemand naar het kerkhof brengen. Onlangs had in de Fransche academie, zoo als elk jaar, de prijstoekenning plaats. Er wer den twee prijzen voor deugd gegeven, de eene aan eene 79 jarige vrouw, de tweede aan een der tien jarig meisje. Roerend zijn de détalis, die de bisschop van Autun, monseigneur Perraud, over deze beide vrouwen meedeelt. Marie Rose Broquin, de oude dams, offerde zich in den volsten zin van het woord voor nare me-

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 2