Ji Li 5(' Jaarg. Zaterdag 4 Januari ©IP ait BK&ABB Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAA AXEL. voor Zeeuwsch-V laanderen, Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. yin. Kiiiiiciilniidseh Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per B Maanden 50 centfranco per post 60 cent Vöot België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordeh naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE ufen. De gewezen keizerin van Braziliö ia in het oude jaar nog overleden. Zij eindigde haar leven in een hotel te Oporto. Kort na hare komst te Lis sabon is de keizerin ongesteld gewordenhare laatste ziekte wordt opgegeven als een samenloop van asthma, rhumatiek en jicht, welke laatste het hart aangetast en den dood ten gevolge gehad heeft. Op haar verlangen was Pedro II naar Coimbra vertrokken, vóór dat de feestelijkheden te Lissabon bij gelegenheid der huldiging van den koning van Portugal eon aanvang namen, lleti bericht dat de keizerlijke familie door het Voor- loopig Bewind van Brazilië verbannen en van hare komsten beroofd was, moet de keizerin sterk aan gedaan hebben. De koning van Portugal heeR een paleis te Lis sabon ter beschikking van den gewezen keizer ge steld, die dit heeft aangenomen en er althans ee- nige dagen denkt zijn vei blijf te houden. Koning Leopold van Belgie heeft, zich als sou- verein van den Kongo-staat, namens dien staat aangesloten aan dê internationale conventie van het Roode Kruis, en in verband daarmede eene be langrijke gift aan den Kongo-staat geschonken, be staande in een ziekenhuis, het eerste dat aldaar zal worden gesticht. Dit ziekenhuis zal bestemd zijn voor zieken en gewonden, slachtoffers van de wetenschap of van den oorlog, voor Europeanen, zoowel als voor inlanders. Het zal geplaatst wor den te Moanda aan de kust. Ongeveer elfduizend mijnwerkers hebben in het kolenbekken van Charleroi het werk gestaakt; zoo wat een derde deel van het werkvolk loopt thans zonder werk, natuurlijk door eigen schuld. Zij houden zich rustig, wat de toestand niet zoo erg maakt, als zij zou kunnen zijn wanneer het volk aan het muiten sloeg. De gendarmerie is onafge broken in de weer, doch zij heeft nog niets moe ten doen om de rust te bewaren. De werkstakenden zijn over de verschillende mijnwerken zeer ongelijk verdeeld. Sommige zijn er waar de arbeid geheel stilstaat, terwijl weer andere met het volle personeel werken maar in verreweg het maerendeel der mijnen kan, door ge brek aan werkkrachten, slechts zeer onregelmatig gewerkt worden, terwijl de productie in het alge meen zeer ver beneden de vraag blijft. Het ge volg daarvan is, dat ijzerpletterijen en smelterijen wegens gebrek aan steenkool do vuren hebben moeten uitdooven. Daardoor wordt het cijfer der werkstakers met een groot aantal door de omstan digheden tot werkstaker! gedwongen arbeiders ver sterkt. De Londensche Zuidmetropolitaansche Gasmaat schappij heett eene volkomen overwinning op de werkstakers behaald. Zij heeft een eindmaniiest tot de werkstakenden gericht, waarin hun kennis gegeven wordt, dat er nog slechts weinig plaatsen aan de fabrieken der Maatschappij open zijn, en dat zij zich haasten moeten om die te bezetten anders zal de directie hetzelve doen. Op die ken nisgeving kwamen spoedig de goedgezinden af, zoodat de plaatsen niet lang onbezet bleven. De honger is een wapen dat de fabrikanten dik wijls helpt in hel bestrijden der werkstakers want het is zeker, dat in groote gezinnen spoedig de armoede binnentreedt, wanneer zoo plotseling al le verdiensten ophouden. Het is dan ook onbe grijpelijk, hoe roekeloos de nrenschen er toe kun nen besluiten den arbeid neer te léggen. VEETELLING VAN FRIEDRICH FRIEDRICH. Hendrik bleef terughij kende den koelbloedi- gen moed en de bekwaamheid zijns vader';, en was daarom slechts weinig bezorgd. De strandvonder kwam met zijne beide begeleiders aan de haai. Hier schoven zij eerst de op het strand aan eene ketting bevestigde kleine boot in bet water, en roeiden hiermede naar de in de baai voor anker liggende groote boot, die zoo groot was, dat zij wel dertig menschen bad kunnen bergen. Het an ker werd gelicht, de zeilen werden opgehaald. Aus te stond aan bet roer, hij had eene vaste hand, en kende de gevaarlijke plaatsen even goed als de strandvonder zelf. Deze reikte den knecht de flesch met jenever toe. „Hiersprak hij. Hij wist dat hij nu vast op Auste vertrouwen kon en dat deze niet zou weifelen, ook Diet m De minister van waterstaat, handel en nij verheid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 2 Jan. e. k. de proefstations te Groningen, Hoorn en Breda worden openge steld voor al de onderzoekingen en proefnemin gen. genoemd in art. 2 van het reglement voor de bedoelde stations, vastgesteld bij koninklijk besluit van 17 Juli 1889 (Staatsblad no. 95.) Het aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen ver bonden proefstation is bestemd voor Gelderland, Overijsel en Utrecht, Hij beeft voorts aangewe zen, welke de scheikundige bestanddeelen zijn, aan welke het gehalte in meststoffen, voederkoe- ken, melk suikerbieten en boter door onderzoek in de proefstations kan worden bepaald en vol gens welke scheikundige methoden deze bepalin gen geschieden, Men zie hierover en omtrent bij zonderheden de „Staatscourant van 29 30 Dec. Ten einde overeenstemming in de uitkomsten te verzekeren, wordt bovendien de uitvoering der me thoden, zoover de uitkomsten daarvan afhankelijk zijn nader beschreven in eene afzonderlijk gedi uk- te instructie, welke op aanvrage bij de directeu ren der proefstations voor eiker, belanghebbende kosteloos verkiijgbaar is. Volgens bericht uit Apeldoorn aan een twee tal bladen is er Maandag brand ontstaan iri een schoorsteen van het paleis „Het Loo, vlak boven de vertrekken, welke door Z; M. dén koning be woond worden. De vlammen waren van buiten zichtbaar, doch de brand was spoedig door de aan het grootste gevaar of met den zekersten dood voor oogen. Het was een moeilijk en gevaarlijk werk de boot door de branding, die voor de baai stond, heen te werken, meer dan eens werd zij door de goWon teruggeworpen. De strandvonder had naast Auste plaats genomen en mede naar het roer gegrepen de wind was nog krachtig ge noegals een schuw steigerend paard schoot de boot door de branding. Laveerende voeren Zij nu op het wrak toe waar van reeds de groote mast gebroken was. Nader bij komende bemerkten Zij. dat een man en eene vrouw zich aan het overgebleven gedeelte hadden vastgebonden, om niet door de golven te worden meegesleurd, die steeds tüet hevige woede over het dek heen sloegen, en de stuurboordzijde van het schip reeds bijna geheel hadden vernield. Het was onmogelijk het wrak nader te komen dan op een afstand Van eeltige honderden voeten, wilden zi) geen gevaar loopen, Zelf in het zand te geraken, ook al ging hün onbeladen vaartuig vrij ondiep. Zij reefden daarom de zeilen, en brach ten het anker uit. De boot schudde hevig, maar het anker hield en de ketting was sterk. De strandvonder en Jan haalden de achtet het roer gebonden kleine boot- naar zich toe, en al ging deze ook ais een notendop óp en neder, zij sprongen er Zonder vrees in, grepeti de riemen en stootten zich afterwijl Anste, van wien men om zijn stijf been in de kleine boot geen nut kon heb ben, in de grodte achterbleef, en met eeil onver schillig gelaat tegen het roer leunde. Het was voor de beide mannen eene gevaarlijke en moeitevolle taak met de kleine boot het wrak te bereiken, en er werden gespierde krachtige ar men en eene groote mate van koelbloedigheid toe vereisebthet eene oogenblik toch werd het lich te vaartuigje door eene stortzee als bedolven, zoo dat het eenige secotrden lang onzichtbaar bleef, het an - dere weder opgeheven, maar om spoedig echter weer achter eene andere golf te verdwijnen. Zij waren door het schuim schier verblind, maar niettemin roeiden zij kalm en Zwijgend verder, even bedaard aisof het een pleiziertochtje gold. Eindelijk na lang wör3telen bereikten zij die zij de van het wrak, waar zij het meest tegen het geweld der golven beschut waren, en sprong de strandvonder op het dek van het reeds meer dan half' vernielde schip over. Met een zwakker, vreug dekreet werd hij door den kapitein, die zich aan den mast had vastgebonden, ontvangen. Diens handen waren evenwel te verkleumd om het touw waarmee hij zich zelf en een jor.g bleek meisje, had vastgebonden, te kunnen loslatende strand vonder moest het doorsnijden. Red eerst mijne dochter, riep de kapitein, dfe machteloos in elkaar zakte, toen het touw los gesneden was zijne voeter. waren zoo verstijfd, dat hij onmogelijk kon blijven staan. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1