No. 365. Woensdag 1 Januari o(' Jaarg. 1 I Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen, F. DIELEMAY AXEL. Uiitiienlaiidsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. AB ONNEME NTS PRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TMLE uren. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. De laatste vreugdetonen van het Kerst - of Chris tusfeest zijn verstomd. Het Vrede op Aarde heeft zich allerwege doen booren al is dan ook de wer kelijkheid aan den wensch te kert gebleken. Schim men uit bet lang verleden hebben we ons voor oogen getooverd, we beblren met onze gedachten gedwaald in tijden van voorspoed, waarin wij te kust en te keur genoten van het goede; wever plaatsten ons met onze overpeinzingen in dagen van beproeving als wanneer we ons zoo dicht bij Him gevoelden, wien we in den voorspoed eoo weinig onze aandacht hadden geschonken, maar die U>ans het kustlicht was, w rnrop we het scheep je over onze levenszee aanstuurden. Zalige oogenblikken, waarin het den mensch ge geven is, zich aan de dagelijksche beslommeringen te ontrukken, zich met den geest daarboven te verheffen en in diep gepeins verzonken, niet be wast van het leven, nog eens een deel van het afgelegde pad als 't ware op nieuw te leven. Dat zijn oogenblikken van onverdeeld genot, al verkeert men niet altijd met de gedachten in die tijden waarin het ons goed ging. Doch, hoezeer de mensch moge geneigd zijn, met den geest te •spelemeien in vervlogen genotvolle en ook treuri ge oogenblikken, de plicht, de strijd om het be staan roept hem weldra lot de werkelijkheid te rug. Laat ook ons het rijke veld der fantasie verla ten en tot de werkelijkheid terugkeeren. Aan het hoofd van dit opstel plaatsten we de jaartallen van het afgeloopen en het thans aange vangen tijdvak, en we deden dit met het doel een zooveel mogelijk met de waarheid overeenkomend ■overzicht te geven van den tegenwoordigen alge- meenen toestand. Vooraf zij gezegd, dat we de stof daarvoor in de eerste en voornaamste plaats putten uit de gebeurtenissen welke ons het jaar 1889 heeft te aanschouwen gegeven, om daaruit de gevolgtrekking te maken, wat het nu aange broken jaar ons naar alle waarschijnlijkheid zal schenken. Beginnen we in de eerste plaats met ons dier baar Vaderland. Ons Nederlanders was het in den vervlogen jaarkring gegeven een feest te vie ren, zoo schoon als eene natie dat doen kan, het gedenkwaardige feit, veertig iaren onafgebroken te worden geregeerd door den Derden Willem, den laatsten mannelijken telg uit den vei heven Oran jestam. En al moge het ons tot droefheid stem men weldra dien laatsten vertegenwoordiger van de edele Nassau's ten grave te zien dalen, wat God zoolang mogelijk verhoede, onze lieve Prinses staat daar als een bekoorlijke fee naast den Nederland- schen Leeuw, den vrijbeidshoed hoog houdende, om het der Nassau's zoo dierbare volk van Nederland als 't ware toe te roepen, dat ook zij zal hand haven. Met dat beeld voor oogen mag ons Ne derlanders de moed niet ontbreken met vertrou wen de toekomst in te gaan. Niet ieder volk is het weggelegd zich zoo ge lukkig te gevoelen. Waar tronen op hunne grond vesten wankelden, ja. zelfs omgeworpen werden, waar voortdurend aan de gestelde machten in an dere rpken, veel machtiger en uitgestrekter dan het onze, geknaagd wordt, ongetwijfeld niet tot meerdere ontwikkeling dier machten dienstbaar, daar mag ons Vaderland zictj verheugen in een toestand die bijna aan het ideale grenst. Hoe verdeel-1 ons volk in cagon van strijd ook zijn moge op staatkundig en kerkelijk gebied, daar waar het er op aankomt eene algemeene zaak te steunen, daar is ons volxéén. daar is het in staat een macht te ontwikkelen die eerbied af dwingt aan vriend en vijand. Zulk eene natie behoeft niet te vreezen voor zijne zelfstandigheid Het jaar 1889 gaf ons geene bloedige oorlogen te aanschouwen maar toch kenmerkte het zich door een hevigen strijd, een strijd die nog lang niet uitgestreden is, de strijd tusschen kapitaal en arbeid. Ook in dezen strijd is ons land be trokken, al is het niet ir, die mate, als waarvan andere landen ons de voorbeelden leverdon. Maar bij de vele lichtpunten welke de tegenwoordige toestand aanbiedt, is dit een duistere vlek, die alle andere zaken verre in belangrijkheid ter zij de streeft. Want, wie zal uit dezen reuzenkamp als over winnaar te voorschijn treden? De tijd der wiche laars en waarzegsters is voorbij, doch ook zij zou den ons niet kunnen inlichten. Hopen wij er het beste van en moge het gezond verstand de over hand behouden op de hartstochten, dan zal veel worden voorkomen, dat naderhand aanleiding zou kunnen geven tot wroeging en berouw. Maar dat de sociale quaestie zooals men het noemt een punt van ernstige overweging dient uit te maken voor de verschillende regeeringen, is ontegenzeg gelijk waar. Deze zaak verdient ten minste veel meer de aandacht, dat alterlei paitijgekibbel en afbrekerij van vorige kabinetten, parlementen en senaten Wat de algemeene staatkundige toestand be treft, twijfelen we geen oogenblik aan het behoud van den vrede. Handel en nijverheid ontwikkelen zich langza meihand, het schijnt, dat de malaise van voor eenige jaren binnen een niet te lang tijdverloop zal worden te boven gekomen, terwijl bovendien de groote rijken zóó sterk worden, dat de vrees om elkander aan te vallen met die sterkte gelij ken tred houdt. Laat ons dus aan de toekomst niet wanhopen. Waar we in 1889 zooveel zegen ontvingen van Hem, wien niets ontgaat, daar zal Hij het in 1890 ook wel goed met ons maken. M. De Gedeputeerde staten van Zeeland doen te weten dat de herijk der maten en gewichten in 1890 zal plaats hebben, zooals is aangewezen in de volgende tabel Breskens 30 Juni; Groede 1 en 2 Juli; Nieuw- vliet 3 Juli voorm.; Cadzand 3 Juli nam.; Zuid zande 4 Juli voorm.; Retranchement 4 Juli nam. Sluis, met uitzondering van Oud-Heille, 5 en 7 Juli; Aardenburg, ook voor Eede, St. Kruis en Oud-Heille (gem. Sluis) 8 en 9 Juli. Oostburg 10 en 11 Juli; Schoondijke 12 Juli; IJzendijke, ook voor Waterlandkerkje 14 en 15 Juli; Biervliet 16 Juli; Hoofdplaat 17 Juli. Ter Neuzen 21, 22, 23 en 24 Juli; Hoek 25 Ju li; Sas van Gent, ook voor Philippine 26 en 28 Juli voorm.; Westdorpe 28 Juli 'nam.; Zuiddorpe ook voor Overslag 29 Juli voorm Koewacht 29 Juli nam.; Axel 30 en 31 Juli; Zaamslag 1 Aug. Hulst ook voor Clinge en St. Jansteen 2, 4 en 5 Augustus; Rapenburg (gem. Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapeile 6 Augustus; Giaauw 7 Augustus; Kloosterzande (gem. Hontenisse) voor de gemeenten Houtenisse en Ossenisse 8 en 9 Augustus. In den avond van Dinsdag heeft te Droge- ham eene poging tot moord plaats gehad op den 66javigen, te Buitenpost wonenden rentenier A. R. N. Tegen het vallen van den avond vervoegde zich iemand ten huize van genoemden N., onder voor wendsel een boodschap te hebben. Toen de bezoeker op slirksche wijze er achter was gekomen, dat N. geld voor afgeleverde aard appelen had ontvangen, greep hij onverwachts den geen kwaad vermoedenden ouden man bij de iieel en wierp hem tegen eene kast alle pogingen aan wendende om hem door verworging van het leven te berooven. Gehikkig kon N. zich een we;nig aan de sterke handen van zijn aanvaller ontwrin gen en een paar maal geluid geven, waarop de naaste buren kwamen toesnellen. Intusschen wist de bezoeker door de achterdeur te ontsnappen, zonder door de, voor het huis staan de, buren opgemerkt te worden. In huis gekomen, vonden deze menschen den ouden man, vreeselijk toegetakeld, met bebloed en verwrongen gezicht. N. verklaarde dat indien zijn hulpgeschrei niet was gehoord, hij er niet meer geweest zou zijn. In verband met deze zaak is Zaterdag de per soon van J. J. d. V. geboeid naar de gevangenis te Leeuwarden overgebracht. AXEL, 31 December 188 0. Gisteren heeft ten behoeve der Maatschappij „Vooruitgang is ons streven" alhier, de aanbeste ding plaats gehad van 210,000 K.G. Superphosphaat, bevattende 14 pet. phosphorzuur, oplosbaar in water, waarvoor hadden ingeschreven de heeren M. H. Salomonson te Rot terdam voor ƒ4,05, F. üellaert te Westdorpe voor ƒ3,97, H. J. Vlaeminck te Sint Jansteen v0or ƒ3,94 en G. J. Krol Cie. te Zwolle voor ƒ3,89. 40,000 K.G. Chilisalpeter, bevattende 15 a 16 pet. stikstof als salpeterzuur, waarvoor 7 biljetten waren ingekomen van de heeren J. J. Kortman te Rotterdam voer ƒ10,69, Jac. Vercruyssen te Hon tenisse voor ƒ10,39, G. J. Krol Cie. te Zwolle voor ƒ10,24, P. J. Scbeele te Ter Neuzen voor ƒ10,21, A. Dieleman te Axel Sassing voor ƒ10,15, J. F. Adriaansens te Hontenisse voor ƒ9,96 en F. Dellaert te Westdorpe voor ƒ9,90, allesberekend per 100 K. G. Aan de laagste inschrijvers is de le"ering gegund.

Axelsche Courant | 1890 | | pagina 1