Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Rechtszaken. bleef liggen. •Overgebracht naar'het 'bureau van politie, gaf K. aldaar spoedig den geest. Eene hevige herschenschudding gepaard met schedelbreuk hadden een einde-aan zijn leven ge maakt. A x 8 li. 84 Bee1 s8 ft- Voor de haven te Ter Neuzen had een aan varing plaats tusschen de Noordsche stoomboot „Uniia" van Gent naar New Castle en de Engel 'sche stoomboot „Woodstock" van Middlesbro naar Temeuzen. De „Unita" kreeg een gat aan stuur boordzijde, en is teruggekeerd om te repureeren. Ds. H. J. Kouwenhoven, pred. bij de Chr. ger. gem. te Zaamslag beeft een beroep ontvan gen naar die gemeenteu te Middelburg (Afd. St. Pieterstraat) en te Ierseke. - Met ingang van 1 Januari a. s. wordt er. van Hoek naar Torneuzen een tweede bodeloop, ter verbetering der postverbinding tusschen die ge meenten, ingesteld. Het vertrek van Hoek des voormiddags blijft als vroeger, doch in plaats van des namiddags, zal alsnu ook des voormiddags de aankomst daar plaats hebben, Bij de nieuwe re geling vertrekt er voortaan eqn tweede bode van Hoek des namiddags, om 's avonds daar teiugte keeren. Eenige ingezetenen' van Hoek hadden daartoe aan den minister het vei zoek gedaan, wat eene gun stige beschikking ten gevolge had. - Inzake het eigendomsrecht doen zich tegen woofdig in de omstreken van St. Jansteen - naar men aan de M. Ct schrijft - vreemde gevallen voor. Meermalen toch gebeurt het dat bij bet snoeien of vellen van hoornen twee partijen daar op -aanspraak maken. Inzonderheid (misschien uit. sluitend) is dit het geval metboomen, die instra ten staan. Vroeger behoorde n. 1. de „Vrije Heer lijkheid van St. Jansteen'' aan een persoon. Lar g z.uih rliar.d vervreemdde die eigenaar al het bouw en weiland van de „Heerlijkheid'' en beperkte de „heerlijke rechten" alzoo tot straten, bosschen en waterplassen. Vandaar, dat het thans vaak ge beurt, dat de eigenaar van eên aaneen straatweg gelegen stuk land, waar hij aanspraak maakt op de buomen op de aan zijn land grenzende helft van den stiaatweg staande op de vingers wordt getikt door den eigenaar der „heerlijke rechten", die hem zegt: de straatweg is „baronnij". Uit Amsterdam wordt gemeld Zaterdagavond bevonden zich zeven personen in eene tap-perij m de Betbaniedwarsstraat, toen kort daarop nog een drietal binnentrad, die blijk baar niet zoo kalm en rustig waren als de ove rigen. Er ontstond weldra onder hen een woor dentwist, die spoedig in eene kloppartij overging. Zekere Bram Heggie scheen daarbij de voor vechter. Uit vrees dat de karaffen-en glazen in het buf fet gevaar zouden loepen -tegen den grond verbrij zeld te zullen worden, kwam de "kasteleines in het midden der vechtenden, om de onstuimige gemoederen tot bedaren te brengen. Voor haar moedig optreden werd zij met een blauw oog be loond. De tapper, Vedel, die overigens smidgezel is had zich reeds vroeg met hoofdpijn te bed bege ven, maar vertoonde zich toch ook op het hevig rumoer half gekleed in de gelagkamer of tap perij. Toen ook hij tot het staken der vechtpartij aan maande, ontving hij echter een verraderlijken schop tegen het lijf, waarop hij dadelijk neerzonk en den geest gaf. Een ander bezoeker had ook op zoo lage wijze een schop gekregen en zich van pijn in een hoek van bet vertrek teruggetrokken. Zoodra de politie kwam opdagen wees de man Bram als den moordenaar van Vedel aan, waar op Bram als een woedend dier op den van pijn kermenden man aanvloog en hem ook nog even een halven vinger afbeet. Bram werd naar het bureau gebracht. Het lijk naar de sectiekamer in de cellulaire gevangenis. Een persoon, die voor eenige dagen te Ant werpen in slaap viel en waarbij de dokters al de teekenen van schijndood vonden, was naar zijne zuster overgebracht welke te Brussel bewoont. Daar is hij den zesden dag wakker geworden, heeft eene tas koflie gedronken en is weer in sla ip gevallen. Toen de dokter poogde hem te wekken, keerde hij zich plotseling om, zeggendé „Laat mij met rust ik wil slapen Sinds dat oogenblik slaapt hij nog altijd voort. De echtgenooten X., wonende op den Antwerp- schen Steenweg te Brussel, hadden voor eenigen tijd een meisie van esn twintigtal jaren oud, in dienst genomen, zonder voorafgaande inlichtingen gevraagd hebben. Op zekeren avond "verdween er uit de lade eene som var. 100 frank en natuurlijk werd de meid verdacht. Deze hield echter bij hoog en laag staan de, dat zij onschuldig was als een lam. Ten tee lten van waarheid gaf zij hare meesteres den raad, eene waarzegster te gaan raadplegen, welker adres zij opgaf. De vrouw liet zich overhalen en begaf zich naar het opgegeven adres. De waarzegster verzekerde haar, dat de meid onrechtvaardig verdacht was, maar dat haar man met de 100 ft. op de lapjxm was gegaan. Terruggekomen vertelde zjj haar wedervaren aan de meid, en deze raadde haar thans aan, niets aan den maa te zeggen, maar hom van nabij in 't oog te houden. Dit gebeurde. De vrouw werd koud, onverschil lig tegen haren echtgenoot, zoodanig dat deze weldra uitleggingen vroeg over hare zonderlingè handelwijze. Het eene woord bracht het andere, en de man die nu vernam wat er gebeurd was, ging op zijne beurt ook naai de waarzegsterhij vernam daar dat in hetzelfde huis ook de vrijer der meid woon de. Nu hoefde hij niets meer te vragen. De meid, de vrijer en de waarzogster zullen voor het ge recht wel verdere uitleggingen geven. Donderdag is aan boord van een schip, de „Constance Marie", hetwelk sedert voorleden Za terdag voor Temsche in de Schelde voor anker had gelegen, maar losgeslagen op eene zandplaat vast raakte, het verminkte lijk gevonden van den schip per, den 24jarigen August Bal, terwijl op 20 mi nuten afstands, aan den Vlaamschen wal, in het riet het lijk gevonden is van diens moeder, gelijk haar zoon tengevolge van toegebrachte slagen en sneden bijna onkenbaar. Aan boord was alles open gebroken en blijkbaar gestolen wat slechts eenige waarde had. De schipper kwam van Aalst, waar hij eene lading graan gelost on omstreeks fr. 5Ö0 vrachtpenningen ontvangen heeft. Met de versla genen is alleen nog aan boord geweest een rivier loods, die spoorloos verdwenen is en voor den moor denaar gehouden wordt. t Aan de M. Ct. wordt gemeld, dat bij het voorloopig ondeizoek in het belang der aanstaan de volkstelling zich in eenige Zeeuwsche gemeen ten allerlei verrassingen voordoen. Zoo ontdekte men in eene plaats nabij Middelburg geheéle ge zinnen, die niet ingeschreven waren, en by ande re bleek, dat personen onbekend zijn op hunne ge boorteplaats, omdat verzuimd is hen in te schrij ven. Anderen zijn eenige jaren, dagen of maan den ouder of jonger dan men meende, zoodat bij nauwkeurige opgaven van hunne geboorte nog al veel hersteld moet worden. O. a. had iemand reeds zijn 5Oen jaardag gevierd, terwijl nu aan het licht kwam dat hij twee jaren jonger is, zoodat die pret later nog eens kan plaats hebben. Terwijl aan de Turfmarkt te Delft Vrijdag namiddag een verver bezig was gele was te smel ten op een petroleumtoestel, geraakte de was in den pot in brand. De man liep er haastig mee weg om den pot in de gracht te weipen; doordien de rook hem belette te zien, liep hij tegen een dienstmeisje aan wier kleederen dadelijk vlam vat ten. De tapper A. C. van Buuren, dit van de overzijde ziende, had den moed, het meisje snel aan te vatten en met haar in de gracht te sprin gen. Op het droge gebracht, bleek het meisje slechts éene lichte brandwonde aan eene hand te hebben bekomen. Den verver echter waren beide handen deerlijk gehavend. Bjj den jongstep sneeuwstorm in Oostenrijk Hongaiije is ook een aantal menschen omgekomen In een Hongaarsche stad vroor een gezelschap van 7 personen dood, en nabij Pressburg verloren 12 menschen het leven in de sneeuw. Te Pest werden twee werklieden, die de sneeuw van den spoor weg wegruimden, door den trein overreden. Axel, 24 Dec. 1889. Waarde Bedactie Aangenaam zou het mij wezen, indien U in uw geacht biad, voor het onderstaande een plaatsje wilde inruimen. tij voorbaat voor de opname mijnen dank Uw. Dw. Dienaar.. X. Naar ik dezer dagen vernomen heb, is men voor nemens op het grar van wijlen den Heer H. van Wijngaarden een gedenksteen te plaatsen. Die steen zal zoo mij verder werd verteld, versie M worden met verschillende kransen, n. 1. van de heeren onderwijzers der Rijks Normaallessen, van de kweekelingen dier inrichting en- van de fami lie, Ik meen niet alleen te staan, wanneer ik dit lofwaardig voorbeeld van harte toejuich, omdat men hiermede de verdiensten van dien edelen onderwij zer ten zeerste op prijs stelt en door dit blijvend aandenken, ook aan het nageslacht toonen wil. dat voorbeekielooze ijver en nauwgezette plichtsbetrach ting in deze dagen hoog geschat worden. Ter zakethans wil ik door middel van Axels hoofdorgaan een beroep doen op de bereidwilligheid der leerlingen en oud- leerlingen van de school, waaraan de heer Van Wijngaarden gedurende een tijdperk van 35 jaren onafgebroken zijne beste krachten wijdde eer, tijdperk, waarvan Axels in gezetenen steeds met lot kunnen gewagen van de vele diensten, die de te vroeg ontslapene steeds bewezen heeft. Wanneer elk ouderhart van waardeering klopt voor den hooggeachten kindervriend, dan twijfel ik niet, of ieder zal wel een klein offer op het al taar der dankbaarheid willen plengen, tot verwe zenlijking van dit prijzenswaardig doel en als blij vend aandenken, dat Axels ingezetenen de ware verdienste naar waarheid weten te schatten. Mijnheer de Redacteur J Toen ik over de onkunde, niet domheid, een groot verschil, van velen onzer me deburgers schreef, zonderde ik in mijn gedachte den Heer van Vessem daarvan uit, wel wetende, dat Z.Ed. zeer goed op de hoogte was En mocht ik later nog eens meenen iets in 't midden te moeten brengen, omtrent onbekendheid met het een of ander, dan schrijf ik nooit voor dien Heer. Dat hij hiervan notitie neme. Hetgeen hij verder schreef, kan ik schouder ophalend voorbijgaan. Met belofte dat ik hierop niet meer terug zal komen, ben ik met hoogachting, Uw dv. D., P. VAN VLIET. Arrondissements-Rechtbarik te Middelburg. Vrijdag 20 Dec. is veroordeeld wegens stroope- rij Th. de B, oud 40 j schipper te Ossenisse, tot ƒ5 boete subs. 2 dagen hecht. Vrijgespioken zijnW. K.. oud 16 j.. arbeider te Clinge, beklaagd van diefstal, en E. P. M., oud 21 j., landbouwer te St. Anna ter Muiden (Sluis), beklaagd van vernieling. De zaak van den moord te Hulst, waarvoor J. W. W. 29 j., barbier, geboren en wonende te Hulst, thans alhier in hechtenis, bij bevelschrift der rechtbank naar de openbare terechtzitting is verwezen, zal behandeld worden op Vrijdag 17 Januari 1890, terwijl in deze zaak 12 getuigen en 2 deskundigen door het O. M. zijn gedagvaard.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2