m ©s> mm® aaaaaa> Jaarg. 582. Woensdag "25 December 1889. 5 Bericht. Nieuwjaars-Advertentien, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. irmiinilaudsch Nieuws. \\i:i.sciik^i;oiiu\ Dit Blad versehijnt eiken Binsd;!»'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uit hoofde van het Kerstfeest zal dit Klad aanstaanden Vrijdagavond niet wor den uitgegeven. In het nummer dat op Woensdagmor gen 1 Januari verschijnt kunnen worden opgenomen a 25 cents per stuk, uiterlijk to4 Dinsdagnamiddag 4 ure. Dé Uitgever. Langer dan zij gedacht had is de Fransche ka mer bezig met het onderzoek van de geloofsbrie ven der gekozenen. Dat de onpartijdigheid hierbij vóorzit, zal nie mand durven 'zweren, ten minste, de staaltjes wel ke zoo nu en dan'meegedeeld worden zijn niet geschikt om een goeden dunk van de eerlijkheid der vroede mannen te kriigen. Natmnlijk gebeurt er bij iedere verkiezing ïiebt bet een of ander, dat niet al te piecies in den haak is en als dan zoo'n verkiezing een tegenstander der regeering geldt, dan kost bet maar weinig moeite om eene nietig verklaring uit te lokken, wantraen kon nooit weten of bij eene nieuwe verkiezing niet een var. ■de vriendjes met den zetel zou gaan strijken. Op den verjaardag van Boulangers eerste ver kiezing te Parijs, dat is 27 Januari, zal in de wijk Montmartre onder het eere- voorzitterschap van den generaal en onder het werkelijk voorzitter schap van Laguerre een groot feestmaal gehouden worden, waartoe de herzieningsgezinde kiezers van het Departement der Seine wqrden uitgenoodigd. De bijeenkomst is getiteld Een feestmaal van het algemeen stemrecht. Met de werkstakingen in Duitschland staat het niet ongunstig. Berichten melden uit Saarburg, dat in zes mijnen het personeel voltallig en rus tig aan den arbeid is. In verschillende mijnen wa ren slechts een duizendtal arbeiders weggebleven, terwijl daarentegen weder in éen andere mijn 1257 mijnwerkers meer opgekomen waren. Uit Breslau wordt meegedeeld dat daar ook de werksta king is afgeloopen. Parnell, de bekende Ierscbe volksleider, heefi te Nottingham eene rede gehouden die niet veel nieuws bevatte, maar die zich heeft gekenmerkt door een toon van kalm vertrouwen op het sla gen van zijne partij. Inzonderheid legde hij na druk op de stoffelijke welvaart, die hij van Ho me Rule (zelfbestuur) verwacht. De beste wijze om de nationaliteit van Ierland te bevorderen, zei - de hij, is hierin gelegen, dat wij onze havens ver beteren, onze stroomen uitdiepen, onze woeste gron den bebouwen, onze minerale rijkdommen (delfstof fen) ontginnen en zoovee! mogelijk die industrieën weder tot bloei helpen, voor welke Ierlands klimaat in vroegere tijden geschikt gebleken is. Met de Londensche werkstaking is het thans zoo geschapen, dat er voor de stakers in 't ge heel geen kans meer schijnt te bestaan om nog ooit aan de fabriek te komen. De gasmaatschap pij heeft thans reeds meer werkvolk dan zij noo- dig heeft en ze kan er nog meer krijgen. Ter wijl de slaafsche volgers der werklieden- of liever VERTELLING VAN FRIÊDRICH FRIEDRICH. VII. In de nabijheid van het huis kwam Hendrik blijkbaar zeer opgewonden op hen toe. Er is een schip op de zandbank gestrand." riep hij. Denkt ge. dat we blind zijn, antwoord de strandvonder. - Het is in 't grootste gevaar en er zijn nog twee menschen aan boord, een man en eene vronw Vervolgde Hendrik, die zich door de korte ant woorden zijns vaders niet liet afwijzen. De kleine maar uiterst scherpe kijker, die hij in de hand hield, gaf het bewijs, dat hij het wrak Zorgvuldig had onderzocht. Ëeöe vrouw troeg Jan twijfelend. De strandvonder richtte zijnen kijker op het schip, en daar het inmiddels lichter geworden was, kon men alles duidelijker onderscheiden. - Hij heeft gelijk, sprak hjj en ging verder naar zyne woning. werkstakers vereenigingen met de handen in liet haar zitten te peinzen hoe ze met vrouw en kroost den winter zullen doorworstelen, verrichten ande ren hun werk, verdienen hun geld, gaan met hun ne vooideelen schuiven. Waardoor Enkel en alleen door de dwa ze zucht tot oppositie welke zich tegenwoordig overal opentaart, soms met, maar in de meeste gevallen zonder reden. Hier aangekomen riep hij den knecht en beval hem zich gereed te maken, Ibgde hierop zijn kij ker voorzichtig naast zich. nam een met ienever gevulde flescb, en wilde het huis weder verlaten. Zijne vrouw trad hem in den weg. Ligt het op de zandbank? vroeg zij. Ja! Zult gij er bij kunnen komen Natuurlijk, gaf de strandvonder ten antwoord en verliet het huis. Het was eene stoutmoedige gevaarlijke onder neming. die thans volbracht moest worden, maa,r hij dacht nauwelijks aan het gevaar, hij telde dit niet meer. Te dikwijls reeds had hij zijn leven moeten wagen en altijd weer was hij het gevaar gelukkig te boven gekomen. Ook bracht de stem van de hebzucht iedere andere in zijn binnenste tot zwijgen terwijl hij een groot vertrouwen stel de in zijne eigene bekwaamheid en koelbloedigheid, en niet minder in die zijns broeders. Zij waren beide vroeger matroos geweest en van kinderen af met de zee vertrouwd, die zij bovendien mijlen ver in den omtrek, met groote nauwkeurigheid kenden. In eene beschutte baai lag de groote boot des strandvonders. Hierheen begaven de mannen zich thaus, terwijl Auste met zijn stiif been moeite had de broeders te volgen. Hendrik sloot zich bij hen aan. Bljjf hier, gebood de strandvonder norsch. De Cpmmissaris des Konings in Zeeland, maakt bekend, dat de sluiting der jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, ook met het schietgeweer, in deze provincie is bepaald op Dinsdag 31 December 1889, met zons ondergang, en dat het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal wor den vastgesteld. De stalhouder Van Dijk, in de Peisterstraat te Groningen, had bemerkt dat in den laatsten tijd een onbekend persoon nachtverblijf hi9ld op eenen hem toebehoorenden hooizolder. Zaterdagnacht omstreeks 12 uur zag een der knechts van Yan Dijk iemand, die met geweld de staldeur opende, en gaf ineiaan kennis aan zijn patroon. Deze begaf zich daarop, vergezeld van twee knechts, ir. den stal, doch vond aldaar nie mand, waarop het drietal langs een ladder opklom naar een boven den stal gelegen 'hooizolder. Daar vond men in bet hooi zekeren Pieter Kui pers, een landlooper, die, zich ontdekt ziende, ij lings den zolder wilde verlaten, doch door een openstaand luik naar beneden viel en bewusteloos Ik ga mee en ik geloof ook, dat ge mij noo- dig zult hebbeD, gaf Hendrik ten antwoordwant het was niet gemakkelijk bij eene zoo hooggaan de zee de boot uit de baai te brengen. —Wij heb ben u niet noodig, antwoordde de strandvonder even kortwant het lag niet in zijne bedoeling Hendrik mee te nemen. Gij hebt nog hinder van de koorts. Ik gevoel mij volmaakt gezond, en weder sterk genoeg, riep de jongeling, terwijl hij zich fier oprichtte. Zijne gestalte was niet krachtig en slechts van middelbare grootte, maar verried in ie dere beweging vlugheid en lenigheid. De strandvonder wierp een vluchtigen blik op zijnen broeder, als om op diens gelaat te lezen, welken weg hij moest inslaan, om HendriK van zijn voornemen af te brengen. Moeten uwe moeder en Tine dan geheel al leen overblijven, als wij eens niet mochten terug keeren? vroeg hij dan. Hendrik zag zijn vader vefwonderd aan, want een dergelijk woord had hij nog nooit uit zijnen mond gehoordhij zou hen zelfs hebben willen verzoeken den tocht op te geven, maar dit kon hij nietimmers zouden dan de beide ongelukken op het schip reddeloos verloren zijn. Gelooft gij, dat de tocht zoo gevaarlijk is? vroeg hij. Ik vrees geen gevaar, gat de strandvonder ten antwoord, en ging verder. Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1