mm® naiLüniD J\o. 550. Zaterdag 14 December 1889. 5(' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. Staatkundig Overzicht. FELILLETOV. Hiitiiciilandsch Nieuws. AXELSCil COURAIVT Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maasden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrydagnaniiddag TWEE nren. De Belgische ministers die in de laatste dagen in de kamer zoo iel bestookt werden, zijn weer boven Jan. Met groote meerderheid heeft de kamer hun ne handelwijze goedgekeurd. Ze hadden waarlijk wel wat anders verdiend. Maai de meerderheid was op hun hand, wilde hen dus niet in den 3teek°la- ten en bewees hierdoor dat men als minister, met eene gewillige meerderheid achter zich, heel wat ver keerds kan uitsteken, zonder daarvoor de rechtma tige straf te ontvangen. Men weet het echterde meerderheden doen soms rare dingen. Dat ziet men niet alleen dichtbij, maar ook elders, Zoo heeft de Fransche kamer ook weer een zet gedaan Die menschen daar staan ook zoo erg onvast in hun schoenen, dat men er op den langen duur geen wijs meer uit kan worden, welke partij zij veite- genwoordigen. Dooi de kamer werd behandeld de verkiezing te Olïjgnaneourt, waar Boulanger 8000 enj^Joffrin 5500 stemmen verkreeg. Langdurige; discussies werden hierover gevoerd, daar uitgemaakt, moest worden of de stemmen op Boular.gtr uitge-' bracht, geldig waren of niet. De tribunes waren popvol wel een bewijs, dat men buiten de kamer ook belang in de zaak stelde. Nadat voor en te genstanders van Boulanger hetgeen hun vindingrij ke staatsmanswijsheid ingaf, hadden uitgekraamd, verklaarde de kamer met 311 tegen 243 stemmen Jotfirin voor verkozen. Jnffirin die 3000 stemmen minder had dan zijn tegenstander, werd verklaard de gekozene te zijn van de meerderheid der kie zers in het district Clignancourt Ongetwijfeld is hier de zoogenaamde hoogere politiek in het spel geweest, waarmede wel meer geseheruid wordt, om YEBTELLING VAN FRIEDRICH FRIEDRICH. V. Als knaap was h(j naar het vaste land ter school gezonden, had daar uitstekend onderwijs genoten, en zich na het eindigen zijner leerjaren in den zeedienst begeven. Geen wonder ook van een jongen, wiens eerste blik als kind reeds op de zee gevestigd wasHij telde thans drie en twin tig jaren, en had zich reeds tot tweeden stuurman opgewerkt. In Nieuw-Orleans was hij door de ge le koorts aangetast, had daar langer dan een half jaar in het ziekenhuis moeten blijven en was toen, hoewel nog niet geheel hersteld, naar Europa te ruggekeerd om in de ouderlijke woning verder te genezen weder geheel op krachten te komen. Deze zich in de kamer bevindende personen hadden zeker meer dan een uur lang geen woord met elkander gewisseld. Wat hadden zij ook te bespreken Toen de strandvonder in de kamer kwam zag sommige onzinnige besluiten te rechtvaardigen. Maar dc kamer heeft door deze beslissing aan de Boulan gisten een nieuw wapen gegeven tegen de parle mentaire republiek. En het is niet onwaarschijn lijk, dat Laguerre waarheid sprak toen hij zeide „De kamer, die zich alleen van de vorige onder scheidt door eene grootere mate van onbekwaam heid, stevent met volle zeilen d« uitgestrekte zee der impopulariteit te gemóet." Duizenden mijnwerkers hebben in Westfalen we der vergaderingen gehouden om over de aanstaan de werkstaking te onderhandelen. Gelukkig heb ben de mijnbezitters eenige en wel naar het schijnt de grootste moeilijkheden uit den weg geruimd, zoo- dat eene algemeene werkstaking, zooals eerst het plan was, niet zal doorgaan. Zooveel te beter maar het zal toch niet verhinderen, dat hier en daar de arbeid «eker zal komen stil te staan. Trou wens, de heele wereld door hoort men er van. Het schijnt, dat bel koude weer de hoofden der arbei ders „warm" maakt. Ook ons klein Nederland blijft van al die ellendigheid niet verschoond. Waar is het nu eens recht in den haak Naar de „Avondpost" verneemt, worden er in de residentie stappen gedaan tot het oprichten van eene door geheel Nederland vertakte veree- niging, welke zich ten doel stelt, voor onvermo gende kinderen het schoolgeld te betalen, door de nieuwe onderwijswet verplichtend gesteld. In de Woensdag gehouden vergadering van den Raad van state, afcieeling voor de geschillen van bestuur, werd onder meer behandeld het be roep van den raad der gemeente IJzendijke, inge steld tegen eene beslissing van Gedeputeerde sta ten van Zeeland van 6 September jl.waarbij goedkeuring is onthouden am eene beslissing van dien raad van 26 Augustus te voren, tot het in stellen van eene rechtsvordering tegen C. de Vos, burgemeester, en E. C. F. von Leschen en F. J. Calon, wethouders var. IJzendijke. Rapporteur staatsraad mr. Des Amorie van der Hoeven. 's Konings beslissing wordt later gewacht. Door eenige IJzendijkenaren wordt zoo schrijft men aan de M. Ct. bij hun vertegen woordiger sterk aangedrongen den minister van binnenlandsche zaken te overtuigen dat zijn ant woord op het voorloopig verslag der Tweede ka mer in zake de voorgestelde verandering van de grenzen tu3schen de gemeenten Biervliet, IJzendijke Philippine, Sas van Gent, Terneuzen en Hoek, als zoude elke polder in z ij n g e h e e i bij eene gemeente komen onjuist is, dat dus geen be tere grenslijn ontstaan zal, en dat wel degelijk bur gerlijk tot de eene en kerkelijk tot eene anaere gemeente te behooren een overwegend bö- zwaar is. Jt Een en ander getuigt van eene onbekendheid met den toestand en een weinig grondig of par tijdig onderzoek, zeggen de leiders der oppositie. Staatsblad no. 173 bevat het kon. besluit van 1 Dec. jl. betreffende vervoer, merking en vi sitatie van vee in nabij de grenzen gelegen ge meenten. Volgens dit besluit zullen zullen door ilea rni- zljne vrouw hem aan en hield, hoewel slechts een oogenblik, haar oog op zijn gelaat gevestigd, maar keek dan weder onverschillig in het vuur. Dat oogenblik echter was voldoende geweest om haar het geheim tejdoen raden. Z\j wist, dat het strand den volgenden morgen gezegend zou zijn. en hield zich nu verder bezig met de vraag of de oogst eene geringe of eene aanzienlijke zou zijn. Wat bekommerde zij er zich om of misschien op dit zelfde oogenblik reeds een schip op de ge vaarlijke ondiepte gestrand was, of de woedende golven het beukten en sloegen tot het geheel zou verbrijzeld zijn, of de ongelukkige bemanning ginds met den dood worsteldeHaar gelaat zou even strak gebleven zijn, ook als het hulpgeschrei der verdrinkenden tot haar oor had kunnen doordrin gen. Wat gold in haar hebzuchtig gemoed een menschenleven De strandvonder zag het vertrek rond. Waar is Jan vroeg hij. Hij is reeds meer dan een uur weg, gaf Hendrik ten antwoord. Waarheen Ik weet het niet. De strandvonder stopte een pijp uit een klein tonnetje, dat naast hem op de bank stond en met tabak was gevuld, nam een spaander van het vuur, en strekte zijne voeten uit. Zijt gjj op de duinen geweest? vroeg Hen drik na eenigen tijd. Ja. Hebt gij een schip gezien? Neen, gaf de strandvonder even kort onrus tig ten antwoord. Het zal een kwade nacht voor de schepen worden, vervolgde Hendrik. - Gelukkig, die de open zee kunnen houden. De strandvonder zweeg; hij was geen vriend van lange gesprekken. Na korten tijd trad ook Jan binnen, ledigde in éen teug een groot glas genever en zette ziche- veneens bij het vuur. Nu vroeg de strandvonder zonder hem aan te zien. Ik was bij de boot, antwoordde Jan. Waarom? Om te zien of alles in orde was. De zee staat hoog, maar de storm zal spoedig bedaren. In de eerste twaalf uren nog niet, merkte Hendrik op. Na middernacht zal het stiller worden, ant woordde de strandvonder. Hendrik zeide, dat nij er aan twijfelde, maar noch zijn vader noch Jan gaven antwoord. Waar om zouden zij dit ook gedaan hebben Wat hin derde het of Hendrik in meening met hen ver schilde (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1